لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

منطقه 3 تهران

منطقه 3 در شمال شرقی تهران قرار دارد و از جنوب به اتوبان همت و بزرگراه رسالت از غرب به اتوبان چمران از شرق به پاسداران و از شمال به بزرگراه مدرس و صدر منتهی می‌شود. مساحت این منطقه از تهران 32 کیلومتر مربع می‌باشد و دارای 12 محله است.

منطقۀ 3 از مناطق مهم و در عین حال شلوغ محسوب می‌شود که به سبب امتیازاتی که داراست از گزینه‌های همیشگی برای خرید خانه در تهران بوده است. موارد مختلفی مثل پارک‌های متعدد و محله‌هایی سبز، منطقۀ سه رو به یکی از سبزترین مناطق پایتخت تبدیل کرده که در عین حال شامل مکان‌های تفریحی زیادی هم است.


بافت منطقه 3 تهران

منطقۀ سه تهران، به سبب محله‌هایی مثل ده ونک، زرگنده، رستم آباد و قلهک و... بافتی سنتی‌تر و سبزتر نسبت به سایر مناطق تهران داشت. اما امروزه با توسعۀ شهری، تمام نقاط شهر مثل منطقۀ سه دچار تغییراتی شده‌اند. ولی می‌توان گفت که ردپای بافت سبز و قدیمی این منطقه هنوز هم چشم‌نواز است و باعث شده که محله‌های منطقه سه برای سکونت و خرید خانه بسیار دل‌پذیر باشند.


بهترین خیابان‌های منطقه سه تهران

این منطقه محله‌های بسیار خوبی دارد که مردم بسیاری برای سکونت و خرید خانه به آن‌ها علاقه‌مند هستند. اصالت، آرامش و امکانات محله‌های منطقۀ سه، طرفداران زیادی دارد. برخی از محله‌های شناخته‌شده و محبوب این منطقه عبارتند از قلهک، دروس، پاسداران، اختیاریه، ونک و میرداماد و...

جمعیت منطقه 3 تهران

منطقه سه تهران بیش از 330.000 نفر جمعیت دارد که این تعداد جمعیت باعث تشکیل 119.000 خانوار می‌شود که از این تعداد 158.000 نفر مرد و 172.000 نفر زن هستند. 98% مردم این منطقه باسواد میباشند.33% از مردم این منطقه اجاره نشین و 57% درصد مالک هستندکه این آمار 2.5 برابر متوسط مالکیت خانه ها در یک محله در تهران میباشد. 16% از مقامات عالی رتبه و 26% درصد از متخصصان در این منطقه زندگی می‌کنند.

پارک‌های منطقه 3 تهران

پارک آب و آتش

پارک طالقانی

مراکز خرید منطقه 3 تهران

پاساژ آفتاب

پاساژ شیخ بهایی

پاساژ صفویه

مجتمع تجاری گلهک

مجتمع تجاری میرداماد

مجتمع تجاری آریان

مرکز خرید احتشامیه

پاساژ برج سفید

مراکز درمانی منطقه 3 تهران

بیمارستان بقیه الله

بیمارستان شهید رجایی

بیمارستان کیان

بیمارستان علی اصغر

بیمارستان صدر

بیمارستان مفید

بیمارستان ایرانمهر

بیمارستان مطهری

بیمارستان هاشمی نژاد

بیمارستان خاتم

بیمارستان نور

مدارس منطقه 3 تهران

30 پیش دبستانی پسرانه

36 پیش دبستانی دخترانه

51 دبستان پسرانه

48 دبستان دخترانه

36 متوسطه دوره اول پسرانه

37 متوسط دوره اول دخترانه

39 متوسط دوره دوم پسرانه

52 متوسط دوره دوم دخترانه

2 هنرستان فنی پسرانه

1 هنرستان فنی دخترانه

6 هنرستان کاردانش پسرانه

2 هنرستان کاردانش دخترانه

سینما‌های منطقه 3 تهران

سینما پردیس ملت

سینما پردیس فرهنگ

سینما قلهک

سینما باغ کتاب

سوالات متداول

منطقۀ سه در شمال شرقی تهران و در اطراف بهترین محلات شهر است. این منطقه با بزرگراه‌های مهمی مثل صدر، رسالت و مدرس در ارتباطه و از سمت شرق هم در همسایگی پاسداران واقع شده است.

برخی از بهترین محلات تهران در منطقۀ 3 واقع شده‌اند که سبب علاقۀ بیشتر به خرید خانه در منطقۀ سه می‌شوند. این منطقه شامل 12 محله می‌شود که برخی از آن‌ها مانند قلهک، میرداماد، اختیاریه، دروس و... شناخته‌شده‌تر هستند.

نظرات کاربران

امتیاز منطقه 3 تهران
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
  راحت
 • بافت فرهنگی
  خوب
 • امکانات رفاهی
  زیاد
 • میزان ترافیک
  سبک

تجربیات شما درباره منطقه 3 تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این منطقه هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این منطقه زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این منطقه ثبت میشه.

نظر شما درباره منطقه 3 تهران

 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • بافت فرهنگی
 • امکانات رفاهی
 • میزان ترافیک

امتیاز کلی شما

قنبری ۲نبش
قنبری در این منطقه زندگی کرده
28 شهریور 1402

خیابان سهیا و اطراف آن رو گند برداشته پل هوایی رو هم که گفتم آدم خجالت میکشم رد شده از کنار سطل زباله که نمیشه رد شد از بوی کندشان این ها رو درست کردید بقیه‌اش رو هم میگم

تهرانی ۲نبش
تهرانی در این منطقه زندگی کرده
13 مرداد 1402

به‌نظر من جردن خیلی بهتره تا این مناطق من قبلا دروس _بلوار شهرزاد زندگی کردم اما دهه 80 الان پر ادمای بی شخصیت و فاقد فرهنگ شده و کوچه ها تاریک و واقعا دسترسیش محدوده و امکانات رفاهی هیچی نداره، جردن اگه ترافیک داشته باشه فقط از ساعات 4تا7 همین اونم بلوار اصلیش نه ناهید شرقی. من بشخصه از این محلات متنفرم و علاقه ندارم دیگه

نیایش نیکو رفتار ۲نبش
نیایش نیکو رفتار در این منطقه زندگی کرده
11 بهمن 1401

در کل محل خوبیه .اگر بافت سنتی دوست دارید خصوصا دولت و پاسداران مناسبتون ه .محل مدرنی نیست ‌

کاربر ۲نبش
کاربر در این منطقه زندگی کرده
14 دی 1401

من از بچگی‌ام توی منطقه پاسداران و دروس زندگی کردم و می‌کنم. منطقه سه مثل هر جای دیگه خوب و بد داره. بعضی از مناطق مثل دولت و شیخ بهایی قیمت ملک مناسبتره و اما افراد فرهنگ کناری دارن.

آواتار ۲نبش
کاربر میهمان در این منطقه زندگی کرده
09 دی 1401

من سالهاست در منطقه 3 زندگی میکنم تو محله جلفا. منطقه 3 به لحاظ بافت فرهنگی از شاید رتبه دوم رو داشته باشه بعد از منطقه 1 تهران و از نظر قدمت ولی متاسفانه اکثر اجاره نشینان که از شهرهای دورافتاده برای مدت کوتاه فرهنگ و اصالتش رو زیر سوال بردن و همین خاطر ارزش ملک در این منطقه با محله های آپاچی نشین یکسان شده. منطقه 3 به نوعی قطب مرکز دیجیتال ، قطب گردشگری و قطب فرهنگیه ...

نقاط قوت

 • بافت قدیمی و بالاشهر
 • کلاس فرهنگی بالا در کنار مناطق 1و2

نقاط ضعف

 • تبدیل شدن به مکان تجاری و اداری
 • شلوغ بودن بیش از حد
 • قیمت ضعیف خانه و زمین نسبت به مناطق پرت و شهرستان نشین غرب و شرق
آواتار ۲نبش
کاربر میهمان
21 تیر 1402

جوادی ۲نبش
جوادی در این منطقه زندگی کرده
22 شهریور 1400

پر از شهرستانی و غربتی

خادم ۲نبش
خادم
26 دی 1400

حدس میزنم اینجا اجاره نشین بودی ، دیگه پولت نرسیده

کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان
21 شهریور 1401

کجا دیگه اینجوری نیست؟

کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان
08 آبان 1401

نمونش خود تو/:

کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان
19 اردیبهشت 1402

شهرستانی تهرانو تهران کرده...بچه نام تهرون...همه اکثراً اصالتاض واسه شهرستان هستن.تهران قبلا پایتخت نبوده .اصفهان بوده.خوبه بهتون بگن شهرستانی ..متاسفم برای طرز فکر شما..افکار امثال شما ایرانو عقب افتاده کرده..

مهمان ۲نبش
مهمان
23 خرداد 1402

اقا یا خانم خیلی از ساکنین کانادا، سوئد و ...مهاجر هستن، یا به قول شما غربتی! ولی چرا به اونایی که رفتن اونور میگن آفرین، زرنگ بوده به اونایی که میان تهران میگن غربتی؟! مغزم از نحوه صحبت کردنت هنگ کرد.

رضا ۲نبش
رضا
29 تیر 1402

با کوچک کردن دیگران نمی‌توانی خود را بزرگ نشان دهی بزرگی انسانها از دانش و ادب آنهاست نه از محل تولد و محل زندگیشان

محله ونک تهران

منطقه ونک از محلات قدیمی و معروف پایتخت است که بافت قدمی خود را حفظ کرده و بیشترخانه‌های آن ویلایی هستند. شاید برایتان جالب باشد که چرا نام این محله ونک است. درگذشته ییلاق ونک پوشیده از درخت‌های ون(زبان گنجشک) بوده به همین دلیل این منطقه ونک نام گرفته است. از خیابان‌های مهم محله ونک می توان به ملاصدرا، شیخ بهایی، سئول، عطار و شیرازی اشاره کرد.ونک از شرق به شهرک فجر، از غرب به شهرک غرب، از جنوب به الفجر و از شمال به اوین محدود می‌شود.


محله میرداماد تهران

این محله یکی از زیباترین و پررونق‌ترین محلات  شهر تهران به شمارمی‌رود که از امکانات خوبی برخوردار است. درگذشته محله داوودیه تهران ییلاق خوش آب‌وهوایی به نام ارغوانیه بوده است که توسط میرزا داوود خان پسر میرزا آقاخان نوری تصرف و از آن زمان به بعد داوودیه خوانده می‌شود. بعدها با توسعه شهر تهران در منطقه داوودیه بلواری ساخته شد که در دوره پهلوی بلوارششم بهمن نام گرفت و پس از انقلاب آن را بلوار میرداماد نامیدند. از خیابان‌های این محله می‌توان به خیابان میرداماد، خیابان دکترمصدق، خیابان ظفر و... اشاره کرد.

 

محله قلهک تهران

محله قلهک از دیرباز داراری چندین رشته قنات بوده که برخی از آنها هنوز هم جاری هستند. بزرگترین قنات، قنات موجود در باغ سفارت بریتانیا است که همچنان جریان داشته و درختان چنار آن منطقه را سیراب می کند. از خیابان‌های مهم این محله می‌توان به خیابان هدایت، خیابان وارسته، خیابان فکوریان، مشکانی و... می‌توان اشره کرد.

 

محله دروس

دروس محله ای زیبا و خوش آب و هوا در شمال تهران است که یکی از بزرگترین ویژگی های آن شهرسازی اصولی آن است. بسیاری از سفارت خانه های تهران در محله دروس قرار دارنداز خیابان‌های این محله می‌توان به خیابان هدایت، خیابان حسینیان، خیابان پاسارگاد و ... اشاره کرد.


محله اختیاریه تهران

اختیاریه از محلات خوش آب وهوای شمال پایتخت به شمار می‌رود. در گذشته زمین های اختیاریه جزی از زمین‌های دروس بوده و با نام رستم آباد آن را می‌شناختند. که پس از خرید این اراضی توسط غلامحسین غفاری ملقب به صاحب اختیار، در دوره مظفرالدین شاه این منطقه اختیاریه نام گرفت. مهمترین خیابان این محله نیز اختیاریه نام دارد که در قدیم، از طولانی‌ترین خیابان‌های شمال تهران بوده و  امروزه به دوقسمت اختیاریه شمالی و جنوبی تقسیم شده است. از دیگر خیابان های این منطقه می‌توان به خیابان دیباجی، خیابان کاوه، خیابان رحمانیه، خیابان اخلاقی و .... اشاره کرد.


محله احتشامیه تهران

احتشامیه در جنوب محله اختیاریه واقع شده که در حدود صد سال قبل دکتر احتشام در این محله زمین و خانه و حسینیه داشته به همین علت امروزه احتشامیه نامیده می شود.از خیابان های این محله می‌توان به خیابان پاسداران، خیابان بصیری،خیابان کلاهدوز، خیابان دکتر شریعتی و... اشاره کرد.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید