لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

منطقه 12 تهران

مناطق تهران هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که زندگی را برای مردم آن منطقه متفاوت می سازند. منطقه 12 تهران نیز از جمله منطقه هایی است که بیشتر محله های قدیمی و کهن تهران را در خود جای داده است

. مراکز مهم تجاری، بازار بزرگ تهران، سازمان ها و نهادهای سیاسی و بسیاری از امامزاده ها و مساجد مهم در این منطقه قرار دارند. در ادامه بیشترمنطقه 12 تهران را بشناسید.


موقعیت جغرافیایی منطقه 12 تهران

اگر بخواهیم خیلی کلی موقعیت جغرافیایی منطقه دوازده را بیان کنیم بایستی بگوییم که در مرکز شهر تهران قرار دارد و در واقع هسته مرکزی تمام مناطق تهران می باشد. اما درباره این منطقه جزییات را نیز لحاظ می کنیم. این منطقه با عنوان "محدوده بافت تاریخی شهر تهران" شناخته می شود. با پا گذاشتن به منطقه 12 تمدن تهران کاملا برای شما آشکار می شود. این منطقه از شمال به خیابان انقلاب و از جنوب به خیابان شوش ختم می شود. منطقه دوازده تهران همچنین از سمت شرق به خیابان هفده شهریور و از سمت غرب به خیابان حافظ منتهی می شود.

آب‌وهوای منطقه 12 تهران

آب و هوای منطقه 12 تهران به نسبت سایر مناطق خنک تر و سالم تر است. این موضوع به دلیل باغات و پارک های زیادی است که در این منطقه وجود دارد.

جمعیت منطقه 12 تهران

بر اساس سرشماری های سال 1390 این منطقه دارای جمعیت حدودا 240.000 نفر بوده که این اعداد و ارقام اکنون تغییر کرده اند. همچنین مساحت این منطقه برابر با 1.600.8235 می باشد. که هر کدام از محله های منطقه در نقطه ایی از این مساحت جای گرفته اند.

پارک‌های منطقه 12 تهران

پارک شهر

باغ نگارستان

مراکز درمانی منطقه 12 تهران

درمانگاه سیدالشهدا

بیمارستان سینا

بیمارستان اندرزگو

بیمارستان دادگستری

بیمارستان سوم شعبان

درمانگاه امام حسین

درمانگاه مینا

درمانگاه فاطمه الزهرا

بیمارستان رازی

بیمارستان سپیر

بیمارستان اشرفی اصفهانی

بیمارستان اکبر آبادی

درمانگاه انصارالحسین

درمانگاه جوادالائمه

درمانگاه ولی عصر

درمانگاه تقوی

درمانگاه شهید صدر

مدارس منطقه 12 تهران

1 ابرار نو

2 امام صادق

3 حضرت قائم

4 سوده همدانی

5 ایران

6 پانزده خرداد

7 حجاب

8 فاطمیون

9 حاج آقا تهرانی

10 سرای دانش

11 رافعه

12 علوی 1

13 شهید مدرس

14 ندای اسلام

15 شهید محلاتی

16 علامه طباطبایی

17 فرزانگان 7

18 متقین

19 رجاء

20 روشنگر

21 باهنر

22 زینبیه

23 امامیه

24 آصف

25 قدوسی

سینما‌های منطقه 12 تهران

سینما نادر

سینما آسیا

سینما جمهوری

سینما رودکی

سینما سحر

سینما البرز

سینما رودکی

سینما آرش

سینما حافظ

نظرات کاربران

امتیاز منطقه 12 تهران
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
  راحت
 • بافت فرهنگی
  خوب
 • امکانات رفاهی
  زیاد
 • میزان ترافیک
  سبک

تجربیات شما درباره منطقه 12 تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این منطقه هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این منطقه زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این منطقه ثبت میشه.

نظر شما درباره منطقه 12 تهران

 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • بافت فرهنگی
 • امکانات رفاهی
 • میزان ترافیک

امتیاز کلی شما

آواتار ۲نبش
کاربر میهمان
23 اسفند 1402

رسیدگی صفر

آواتار ۲نبش
کاربر میهمان در این منطقه زندگی کرده
18 اسفند 1402

با بودن این همه انبار و ترافیک و کارتن خواب و جیب بر اصلا امنیت نداره و به هیچ وجه جای زندگی نیست

محسن علیدوطت ۲نبش
محسن علیدوطت در این منطقه زندگی کرده
05 مهر 1402

سلام..بنده خودم متولد و بزرگ شده منطقه 12 هستم..زمانی که سن و سال کمی داشتم واقعا زندگی رو تو این منطقه از تهران رو دوست داشتم ولی با مشکلاتی که الان داره این منطقه و دوستان عزیز هم اشاره کردن به برخی از اونها دیگه نمیشه از زندگی کردن در منطقه 12 لذت برد!لطفا شهرداری تهران و استاندار و در راس اینها دولت یه فکری برای رفع مشکلات و معظلات این منطقه قدیمی و قلب تهران بکنند

کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان در این منطقه زندگی کرده
01 تیر 1402

با سلام و احترام ، در خصوص وضعیت منطقه دوازده الزاما می بایست به چند نکته مهم اشاره نمود .طبق آمار جمعیت ثابت حدود 240000 نفر اعلام گردیده است و در حال حاضر ممکن است این رقم بالاتر از سیصد هزار نفر باشد این درحالیست که روزانه یک و نیم میلیون نفر تا دو میلیون نفر برای انجام کار ( فروشندگی و خرید کالا) به این منطقه می آیند که بالغ بر هشتاد و پنج درصد این افراد عملا عرقی نسبت به این منطقه ندارند طبیعتا در امر نظافت و رعایت حقوق شهروندی کمک شایان توجهی نمی کنند.موضوع دوم سازمان میراث فرهنگی طبق دستورالعملی تحت عنوان حفظ و صیانت از بافتهای قدیمی شهر تهران ،از خیابان ری تا خیابان ناصر خسرو اجازه ساخت بیش از دو طبقه و نیم را نمی دهند( حدود 11 متر ارتفاع) بدیهی است افراد محدودی تمایل به ساخت در این محدوده دارند.موضوع دوم موجب ایجاد معضلی تحت عنوان مورد شماره سه میشود بافتهای درون محله ای کمتر شاهد رشد قیمت میشود که فرم جذابی برای دلالان و واسطه ها برای تغییر کاربری ملک های مسکونی و تبدیل آن به انبار و کارگاه ها گردیده است محله امامزاده یحیی ،محله عودلاجان ،محله ناصر خسرو و سنگلج مصادیق این موارد هستند در محله عودلاجان جولانگاه واحدهای کیف سازی شده است بخش عمده ای از املاک محله ناصر خسرو به انبار مواد شیمیایی شده است .حال به این موارد باید معضلاتی مانند بی خانمانها ،معتادین ،کارتن خواب ها را در محلات جنوبی منطقه اضافه نمود .مضافا اینکه در خیابانهای اصلی منطقه با مشکل گره های ترافیکی هم روبراه هستیم .خیابانهای مصطفی خمینی ،خیابان مولوی و خیام بعنوان معبر اطراف بازار بزرگ همواره دارای گره های کور هستند .محدوده منطقه بالغ بر هفتصد و خورده ای هکتار می باشد بالغ بر ششصد هکتار از این محدوده دارای بافت فرسوده می باشد .قدیمی بودن زیر ساختهای شهری در این منطقه که بعضا عمری بالای یکصد و پنجاه سال است هر ساله بدلیل فرسودگی لوله های آب و موارد مشابه در خیابانهای مصطفی خمینی و مولوی شاهد فرو نشست خیابان هستیم .بدلیل قدمت منطقه و وجود بناهای تاریخی و بافتهای مرتبط امکان تعریض خیابان وجود ندارد و می بایست یا از هوا استفاده نمود یا زیر زمین ،از این رو بهینه سازی زیر گذر امیرکبیر در محله سه راه امیر حضور ،اتصال زیر گذر امیرکبیر به میدان امام خمینی و احداث زیر گذر میدان سپاه ( بزرگراه صیاد شیرازی) به میدان شوش و موارد مشابه را باید در دستور کار قرار داد.پاینده باشید

آواتار ۲نبش
کاربر میهمان در این منطقه زندگی کرده
31 اردیبهشت 1402

من سالهاست تو این منطقه هستم. متاسفانه با وجود نزدیکی شهرداری تهران به این محل هیچگونه رسیدگی نمیشه. علیرغم ایجاد شبکه فاضلاب همچنان جوی وسط کوچه فعال است و لوله های فاضلاب سطحی برخی منازل به این جوی ها وصل است.(ظهر ها بوی اب برنجی هست که کوچه رو بر میداره.) 1- به لحاظ اجازه ساخت چون بافت تاریخی هست اجازه ارتفاع نمیدن به همین دلیل رشدش نسبت به منطقه11 کمتره. 2- خونه های دو نبش سر کوچه ها چون عقب نشینی دارند از دوطرف و ارتفاع هم نمیدهند معمولا نمیسازند و در اختیار گارگاه های طلاسازی هست. می دانید که دائما ما درگیر اسید جیوه هستیم اما شهرداری هیچ توجهی به کارگاههایی که در این محیط فعال شدند نمیکند. 3-هر چند وقت یکبار کارگر های شهرداری صف می ایستن با یه بنر عکس میگیرن و تمام تا ماه بعد. من نمیدونم مردم منطقه 12 چه گناهی کردن. 4-خدایی نکرده زلزله بیاد کی جواب گوی انسداد این کوچه های تنگ هست؟ یه اجازه ساخت بدید تا مجاب بشن به ساخت و ساز و عقب نشینی. 5-عدم رسیدگی ها باعث شده برای اجاره هم سمت محل ما نیان و اختلاف قیمت مسکن سمت ما با فرهنگ دوبرابره! یا بیان تجاری اعلام کنن. یا عنوان بافت تاریخی رو بردارن. ما دیگه حتی نمیتونیم خونه رو عوض کنیم چون منطقه بغل دستی شده متری100 ما 50 این اختلاف قیمت برای چیه؟ با وجود اینکه 12 پارک های بیشتر درمانگاهای بیشتر ایستگاه متروی بیشتر وجود داره اما قیمتش نصفه! 6-چرا دستگاه های اداری رو از این محل به جای دیگه نمیبرن؟ازحادم مراجعین بیداد میکنه اونوقت پز بافت تاریخی رو میدن اما پزشک قانونی پائین پارک شهره!

بهزاد احدی ۲نبش
بهزاد احدی
08 آبان 1401

قدیمی‌ترین منطقه ی تهران منطقه ی 12 است در واقع تمدن تهران منطقه ی 12 است

محسن امیری ۲نبش
محسن امیری در این منطقه زندگی کرده
01 تیر 1401

سلام شهرداری منطقه 12 ناحیه 5 اصلا رسیدی نمیکنی الان چند وقت برای اسفالت کوچه شکایت کردم ولی خبری نشد به ادرس خیابان ری خیابان عباس شیر محمدی کوچه جدیکار خواهشن رسیدگی کنین

کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان
16 تیر 1401

چرا دروغ میگی مومن خدا.......

مظاهر اسدیان ۲نبش
مظاهر اسدیان در این منطقه زندگی کرده
27 خرداد 1401

جوی های اب و فاضلاب منطقه بازار تهران خ امیرکبیر خ ملت صنف قطعه فروشان اتومبیل بسیار کثیف و الوده است لطفا کارگران اکیپ شهرداری تمیز کنند

آواتار ۲نبش
کاربر میهمان در این منطقه زندگی کرده
06 بهمن 1400

عالی

امیدشاه حسینی ۲نبش
امیدشاه حسینی در این منطقه زندگی کرده
20 فروردین 1400

بودن ساختمان های تاریخی، اهمیت دادن به آنها، احیا خیابان لاله زار و سینماهای آن، کمبود فضای سبز، ممنوع کردن موتورهای بنزینی و آوردن موتور برقی و دوچرخه به جای آن، چرا که آلودگی صوتی منطقه به علت بودن موتورهای بنزینی زیاد است.

مجتبی ۲نبش
مجتبی در این منطقه زندگی کرده
13 دی 1399

محله بسیار عالی از هر جهت دسترسی به تمام تهران با مترو و اتوبوس و تاکسی بدون خط عوض کردن از اینجا امکان پذیره. برای خرید مایحتاج هر چیزی که اراده کنید از نون و میوه تا خرازی و تعمیرگاه و سوپرمارکت، هیچ گاه بیش از پنج تا ده دقیقه بیشتر پیاده روی نداره و همه چیز خیلی بهتون نزدیکه. تنها بدی هاش شلوغیشه و عدم پیشرفت قیمت املاکش.

نقاط قوت

 • دسترسی
 • عدم وجود گسل
 • وجود بازار
 • مراکز خرید زیاد
 • عبور تمام خطوط مترو از اینجا
 • اماکن فرهنگی زیاد

نقاط ضعف

 • شلوغی خیلی زیاد
 • تعداد معتادان نسبت به محلات دیگر
 • طرح ترافیک
 • بافت فرسوده

محله پامنار

این محله واقع در خیابان پامنار است. خیابان پامنار در سال 1332 به دلیل قدمت و تاریخی که داشت به عنوان آثار ملی  ثبت شد. این قدمت باعث شده تا قومیت های زیادی که از قدیم به تهران مهاجرت کرده اند را در خود جای دهد. با اینکه جزء محله های پایین شهر تهران به حساب می آید اما از با صفا ترین محله های منطقه دوازده است. از ساختمان های قدیمی این محله می توان به مسجد و مدرسه میرزا صالح، حمام پامنار، مسجد شاه آبادی و امامزاده روح الله اشاره کرد.

محله بازار تهران

محله بازار تهران که به واسطه بازار بزرگ تهران که در آنجا قرار دارد نام گرفته از محله هایی با بافت قدیمی شهر تهران است. بازار بزرگ تهران با 105 هکتار دقیقا در مرکز این محله قرار دارد. به همین دلیل یکی از محله های تجاری و البته پاتوق تجار به حساب می آید. بازار تهران دارای دو دروازه محمدیه و حضرت عبدالعظیم است. این دروازه ها ابتدا و انتهای محله را مشخص می کنند.

محله محمدیه

محله محمدیه در جنوب محله بازار تهران واقع شده که به همان دروازه محمدیه معروف است. این دروازه در دوران آقا محمدخان قاجار ساخته شده و هنوز بافت خود را حفظ کرده است. همچنین در این محله یکی از مهمترین میدان های منطقه 12 قرار دارد که به آن میدان محمدیه یا میدان اعدام می گویند.

محله میدان فردوسی

میدان فردوسی که یک محلۀ زیبا که از قدیمی ترین محله‌های تهران است که در دل آن قرار دارد. مراکز خرید زیادی که در این محله وجود دارند آن را به یکی از محله های تجاری تبدیل کرده است. خیابان های انقلاب، حافظ و 30 تیر در این محله قرار دارند.

محله بهارستان

وجود ساختمان شورای اسلامی در محله بهارستان اهمیت این محله را بسیار بالا برده است. باغ نگارستان و کاخ بهارستان از قدیمی ترین بناهای این محله هستند. در این محله بناهای زیبای دیگری مانند مسجد شهید مطهری وجود دارند. وجود باغ ها و پارک های زیبای این محله قدم زدن در آن را دل انگیز تر می کند.

محله خیابان تختی

این محله که با نام خانی آباد نیز شناخته می شود یکی از زیباترین محله های تهران و منطقه دوازده تهران است. این زیبایی و دلپذیری به واسطه وجود باغ های زیادی است که در این محله قرار دارد. منزل پهلوان تختی نیز که یکی از بناهای قدیمی شهر است، در این محله قرار دارد.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید