محمدیه تهران

محمدیه تهران

محمدیه محله‌ای پرجمعیت و قدیمی که در منطقۀ 12 شهرداری تهران قرار داره. این محله در جنوب تهران واقع شده و از میدان محمدیه یا همان میدان اعدام سابق شروع میشه و تا دروازۀ عبدالعظیم امتداد پیدا میکنه. در...  

حمل‌و‌نقل عمومیراحت
بافت فرهنگیمعمولی
امکانات رفاهیمعمولی
میزان ترافیکمعمولی

نقشه‌ محمدیه تهران

محدودۀ محلۀ محمدیه شامل بازار تهران در شمال، محلۀ مولوی در جنوب، خیابان خیام در غرب و خیابان مصطفی خمینی در شرق میشه. محمدیه با محله‌های قدیمی و اکثرا پر ازدحامی مثل تختی، پامنار و خانی آباد هم مرز است.

کارشناس‌های املاک محمدیه تهران

لینک‌های مرتبط

محمدیه محله‌ای پرجمعیت و قدیمی که در منطقۀ 12 شهرداری تهران قرار داره. این محله در جنوب تهران واقع شده و از میدان محمدیه یا همان میدان اعدام سابق شروع میشه و تا دروازۀ عبدالعظیم امتداد پیدا میکنه.

دروازۀ محمدیه یا دروازۀ نو یکی از قدیمی‌ترین دروازه‌های تهران قدیم در این محله قرار داره. این دروازه یادگار دوران قاجاریه و تنها دروازۀ باقی مانده از آن دوران است که همچنان پا برجاست.

میدان محمدیه اصلی‌ترین میدان این محله است که قدیمی‌ترها همچنان اون رو با نام میدان اعدام می‌شناسن. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این منطقه نزدیک بودن به بازار تهران است که در محدودۀ میدان محمدیه واقع شده است.‌ همین موضوع باعث شده خرید ملک در منطقۀ 12 تهران گزینۀ بسیار مناسبی باشه.


میدان اعدام تهران کجاست؟

اکثر ساکنان محلۀ محمدیه همچنان از اسم قدیم میدان محمدیه یعنی میدان اعدام استفاده میکنن. عده‌ای تاریخچۀ بنای این میدان را به دورۀ محمدشاه نسبت میدن و عده‌ای اون رو به زمان سلطنت ناصرالدین شاه. در هر صورت میدان اعدام یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های تهران در محلۀ محمدیه و در منطقۀ 12 شهرداری تهران واقع شده است.

خالی از لطف نیست که بدونیم دروازۀ محمدیه، دروازۀ حضرت عبدالعظیم و دروازۀ غار که هر سه از دروازه‌های قدیمی تهران هستن، در این محله قرار داشتن. میدان محمدیه از شمال به بازار تهران میرسه و خیابان های مولوی در جنوب، خیام در غرب و مصطفی خمینی در شرق میدان قرار دارن.


بافت محله محمدیه

همونطور که قبلا ذکر شد، محمدیه جز محلات قدیمی تهران به شمار میره و همین موضوع بافت خانه‌ها و آپارتمان‌های محمدیه رو تحت تاثیر قرار داده. از طرفی این موضوع میتونه برای خریداران یک فرصت به شمار بیاد و خرید آپارتمان و خانه در محمدیه با توجه به قیمت‌های این منطقه جذاب‌تر بشه. مخصوصا برای افرادی که به دنبال ملکی با قیمت مناسب برای بازسازی هستن، خرید خانه در محمدیه یک فرصت عالی محسوب میشه.


خیابان مولوی تهران

خیابان مولوی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهرانه که به دورۀ قاجاریه و سال 1284 ه.ق برمیگرده. نام قدیم این خیابان اسماعیل بزاز بود که در زمان پهلوی اول به مولوی تغییر پیدا کرد. خیابان مولوی از شرق به میدان خیام و از غرب به میدان رازی منتهی میشه. بافت قدیم شهری محله باعث متراکم بودن و جمعیت نسبتا زیاد این خیابان شده و معمولا از ترافیک سنگینی برخوردار است.

در بازار مولوی که حال دیگر یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید شهر تهرانه، میتونین هر چیزی که نیاز دارین رو با مناسب‌ترین قیمت پیدا کنین. اما عمدۀ شهرت خیابان مولوی به دلیل تعداد بالای فروشگاه‌های پارچه است و میشه گفت مولوی بورس پارچه تهران است. بنابراین حتی کوچه‌های خیابان مولوی بی شباهت به بازار نیست. به همین دلیل مولوی برای خرید مغازه گزینۀ مناسبی برای کسبه است. اغلب ساختمان‌های این خیابان قدیمی و با تعداد طبقات پایینه و بیشتر اونها به دلیل بازار خوب منطقه به تدریج به انبار تغییر کاربری پیدا کردن.


خیابان خیام تهران

خیابان خیام نیشابوری که در گذشته خیابان جلیل الملک یا جلیلی شناخته میشد و در دورۀ پهلوی اول تغییر نام داد. خیام خیابانی به طول 3 کیلومتر در منطقۀ 12 شهرداری تهران واقع شده است و یکی از خیابان‌های قدیمی محلۀ محمدیه است که از شمال به خیابان امام خمینی و از جنوب به خیابان شوش منتهی میشه.

برای دسترسی به این خیابان میتونین از خط 1 مترو تهران استفاده کنین، ایستگاه‌های مترو امام خمینی، پانزده خرداد، خیام, مولوی و شوش در این خیابان قرار دارن و امکان دسترسی هر چه سریع‌تر و آسان‌تر شما رو فراهم میکنه. حتما اسم چهارراه گلوبندک رو شنیدین. این چهارراه معروف و قدیمی، تقاطع خیابان پانزدهم خرداد و خیابان خیام که در منطقۀ 12 شهرداری تهران واقع شده است، دلیل این نام گذاری هم چشمۀ کوچکی بود که در گذشته در اونجا میجوشید.

قیمت

در ماه‌های اخیر قیمت آپارتمان در اکثر نقاط شهر تهران بالا رفته اما با توجه به نکاتی که ذکر شد و همچنین قرارگیری محمدیه در جنوب تهران و شلوغی و ازدحام نسبتا زیاد این منطقه، خرید خانه نسبت به شمال شهر تهران از قیمت پایین‌تری برخورداره. پس اگر به دنبال خرید آپارتمان با قیمت مناسب هستین، محمدیه میتونه گزینۀ خوبی برای شما باشه.

دسترسی

خیابان‌های خیام و مولوی به میدان اصلی منطقه یا همان میدان محمدیه (اعدام) وارد میشن. خط 1 مترو تهران در این میدان ایستگاه داره و همچنین خطوط بی‌آر‌تی در خیابان‌های مذکور به اهالی این منطقه خدمت‌رسانی میکنن. البته این نکته باید قابل توجه باشه که نزدیکی به بازار تهران و همچنین همسایگی با محله‌های پرجمعیت و شلوغ سبب شده که شاهد ترافیک‌های قابل توجهی برای رفت و آمد با ماشین شخصی در این منطقه باشیم. کمبود پارکینگ در اطراف بازار، خود باعث دو چندان شدن این مشکل در این محله شده است.

امکانات

- دسترسی راحت به ایستگاه مترو و شبکۀ اتوبوسرانی بی‌آر‌تی - نداشتن دغدغه برای خرید و دسترسی راحت به اجناس با مناسب ترین قیمت ممکن - دسترسی راحت به بیمارستان اکبر آبادی - دسترسی به بوستان‌های هرندی، حقانی و بهاران که در این منطقه واقع شدن.

نظرات کاربران دربارهٔ محمدیه

3٫4
5 نفر
حمل‌و‌نقل عمومی
راحت
بافت فرهنگی
معمولی
امکانات رفاهی
معمولی
میزان ترافیک
معمولی

تجربیات شما درباره محله محمدیه تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این محله هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این محله زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این محله ثبت میشه.

محله‌های اطراف محمدیه

2nabsh instagram logo

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید
2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.