لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

منطقه 1 تهران

وقتی اسم منطقه 1 تهران جایی دیده میشه اولین کلمه‌ای که به ذهن میرسه بالاشهر تهران است. چرا که این محله متشکل از محله‌هایی می‌باشد که از امکانات رفاهی بالا برخوردارند و حتی قیمت آپارتمان‌های این منطقه بسیار بالا است.

آب‌وهوای منطقه 1 تهران

منطقه یک در شمال تهران واقع شده و معمولا آب و هوای خنک و سردی را نسبت به دیگر نقاط تهران دارد که این دما از هوا را مدیون رشته کوه‌های البرز می‌باشد. شاید براتون جالب باشه که بدونید اسم دیگه منطقه 1 تهران شمیران است.پیچ شمیران که شنیدید؟

جمعیت منطقه 1 تهران

این منطقه در سال 95 طبق آخرین آمار 487.508 نفر جمعیت دارد که از این جمعیت 48%مرد و 52%زن تشکیل می‌دهد و به طور متوسط هر خانوار 3.5 نفر جمعیت دارد. بافت این قسمت شهر به علت وجود ساختمان‌های بلند اکثرا شیک و جدیدساز می‌باشد. البته محله های کوچک که بافت سنتی و قدیمی و اصیل خود را در این منطقه حفظ کرده‌اند هم به چشم می‌خورد. مساحت این منطقه حدود 101 کیلومتر مربع می‌باشد و داری 10 ناحیه و 27 محله است. منطقه 1 یکی از مناطق سیاسی ایران است چرا که سفارت‌خانه‌های متعدد و زیادی در آن وجود دارد.

پارک‌های منطقه 1 تهران

بوستان نیایش

پارک فدک

پارک کنگان

پارک مهرگان

پارک ازگل

باغ سبز

پارک نیاوران

پارک نیلوفر

پارک قیطریه

پارک گلابدره

پارک جمشیدیه

مراکز خرید منطقه 1 تهران

مجتمع تجاری ارگ

مجتمع تجاری الهیه

مجتمع تجاری تندیس

مجتمع تجاری پالادیوم

مجتمع تجاری قائم

مجتمع تجاری ولنجک

مجتمع تجاری گالریا

مجتمع تجاری روشا

مجتمع تجاری الماس ایران

مجتمع تجاری توچال

مجتمع تجاری جم سنتر

مراکز درمانی منطقه 1 تهران

درمانگاه پارسیان

درمانگاه ولنجک

درمانگاه خانواده و کودک

درمانگاه شهدای اوین

درمانگاه حصاربوعلی

درمانگاه قیطریه

درمانگاه پایتخت

درمانگاه کوثر

درمانگاه حصاربوعلی

درمانگاه قیطریه

درمانگاه پایتخت

درمانگاه کوثر

درمانگاه رضویه

درمانگاه شمیرانات

درمانگاه اقدسیه

درمانگاه مروارید

درمانگاه فرشته

درمانگاه سعد دربند

درمانگاه چیذر

درمانگاه شهدای تجریش

مدارس منطقه 1 تهران

59 پیش دبستانی پسرانه

56 پیش دبستانی دخترانه

90 دبستان پسرانه

87 دبستان دخترانه

58 متوسطه دوره اول پسرانه

64 متوسط دوره اول دخترانه

47 متوسط دوره دوم پسرانه

56 متوسط دوره دوم دخترانه

3 هنرستان فنی پسرانه

1 هنرستان فنی دخترانه

8 هنرستان کاردانش پسرانه

4 هنرستان کاردانش دخترانه

سینما‌های منطقه 1 تهران

پردیس سینمایی ارگ

سینما آستارا

موزه سینمای ایران

سینما جوان

سینما دزاشیپ

مراکز طبیعت‌گردی منطقه 1 تهران

دربند

درکه

توچال

دارآباد

مجموعه تاریخی نیاوران

کاخ موزه سعد آباد

بازار تاریخی تجریش

امام‌زاده صادق

باغ فردوس

موزه طبیعت

پیست اسکی شمشک و ...

سوالات متداول

منطقه‌ی یک در شمال شهر تهران قرار گرفته. در قسمت پایین میتونین مختصات دقیق‌تری رو از روی نقشه‌ی منطقه‌ی 1 تهران مشاهده کنین.

این منطقه از غرب با درکه و از سمت شرق هم با بوستان جنگلی یاس محدود میشه و از جنوب به محله‌ی الهیه تهران منتهی میشه.

منطقه‌ی یک تهران، مجموعه‌ای از بهترین محلات شهر رو در خودش جای داده. به شکلی که بخش مهم بالاشهر تهران در این منطقه خلاصه شده است. 

به همین علت، هر کدوم از محله‎‌های منطقه‌ی 1 تهران، جزو لوکس‌ترین و لاکچری‌ترین خیابان‌های شهر هستن. اما برخی از اون‌ها از شهرت بیشتری برخوردار شدن، مثل محله‌ی الهیه، نیاوران، قیطریه، ولنجک، فرمانیه و کامرانیه. این محلات از بهترین محله‌های منطقه‌ی یک تهران به شمار میرن.

تعدادی از بهترین محله‌ها در محدوده‌ی شمالی شهر تهران قرار گرفتن. این موضوع سبب بافت لوکس ساختمان‌ها و ساکنین منطقه شده و منطقه‌ی 1 رو تبدیل به یک بالاشهر لاکچری در تهران کرده.
امکاناتی که در محله‌های منطقه‌ یک وجود داره، مراکز تجاری و تفریحی این منطقه و ایده‌آل بودن شرایط سکونت، سبب استقبال عظیمی از بازار خرید و فروش خانه و آپارتمان در منطقه‌ی یک تهران شده. 

قیمت خانه و آپارتمان در منطقه‌های مختلف تهران یکسان نیست و اختلافات قابل توجهی داره. به خصوص محدوده‌ی شمالی و منطقه‌ 1 و منطقه‌ی 2 تهران که میانگین قیمت بالایی در بین سایر نقاط شهر دارن.

نظرات کاربران

امتیاز منطقه 1 تهران
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
  معمولی
 • بافت فرهنگی
  معمولی
 • امکانات رفاهی
  معمولی
 • میزان ترافیک
  معمولی

اولین نفری باشید که درباره این منطقه نظر میده.

تجربیات شما درباره منطقه 1 تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این منطقه هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این منطقه زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این منطقه ثبت میشه.

نظر شما درباره منطقه 1 تهران

 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • بافت فرهنگی
 • امکانات رفاهی
 • میزان ترافیک

امتیاز کلی شما

خب حالا می‌رسیم به محله‌های منطقه یک تهران و سعی میکنیم تک‌تک محله‌ها رو با هم بررسی کنیم.


محله نیاوران

محله نیاوران تهران در منطقه 1 شهرداری تهران و بخشی از شهرستان شمیرانات می باشد. نیاوران را می توان بعنوان شمالی ترین محله تهران شناخت. بافت غالب این محله ترکیبی از خانه های ویلایی لوکس و برج ها و پنت هوس های مدرن است. نیاوران از شرق به محله آجودانیه از غرب به جماران از جنوب به حصاربوعلی محدود شده است.


محله تجریش

محله تجریش تهران در منطقه 1 شهرداری تهران قرار دارد. محله تجریش مرکز شهرستان شمیرانات است که در گذشته‌های دور (حدود 1000 سال پیش) طجرشت نام داشته است. میدان تجریش، بزرگترین میدان این منطقه در انتهای خیابان ولیعصر قرار دارد. در این محله مراکز خرید بسیاری از جمله مجتمع تجاری ارگ و بازار تجریش و... قرار دارند که سبب  شلوغی تجریش شده اند. تجریش از شرق به قیطریه از شمال به جعفرآباد از غرب به الهیه و از جنوب به امانیه محدود شده است.


محله زعفرانیه

محله زعفرانیه درمنطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. این منطقه از محلات شمال تهران و منطقه شمیرانات به شمار می‌رود. همسایه‌های این محله خوش آب و هوای پایتخت درشمال ارتفاعات توچال ، درجنوب محله تجریش و محمودیه و در غرب ولنجک هستند. زعفرانیه ازمحلات بالا شهر تهران و یکی از گران قیمت‌ترین مناطق مسکونی پایتخت به شمار می‌آید.


محله قیطریه 

محله قیطریه در منطقه یک شهرداری تهران قراردارد. خیابان اصلی این منطقه خیابان قیطریه است که پارک قیطریه در آن قرار دارد. قیطریه از شمال به حکمت ازجنوب به اختیاریه از غرب به الهیه و از شرق به چیذر محدود شده است. 


محله فرمانیه

محله فرمانیه تهران در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. این محله قدیمی نام خود را از نام خانواده فرمانیان، خانواده پر نفوذ و ثروتمند دوره قاجار گرفته است فرمانیه از شمال به جماران از جنوب به قیطریه از غرب به حکمت و از شرق به کاشانک منتهی می‌شود.


محله ولنجک

محله ولنجک در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. شما در شمال خود میتوانید به راحتی ارتفاعات توچال را  در دیدرس خود داشته باشید و در شرق شما رودخانه زیبای ولنجک قرار گرفته.یکی دیگر از مزایای این منطقه قرار گرفتن منطقه درکه در غرب ولنجک میباشد که کار را از همیشه برای تفریح در این منطقه آسان میکند. اما قطعا برای دسترسی به دیگر مناطق تهران به یک بزرگراه در اطراف خود  احتیاج دارید که بزرگراه چمران که در جنوب ولنجک قرار دارد این موضوع را حل میکند .


محله دزاشیپ

محله دزاشیب در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. دزاشیب از محله های قدیمی شمال تهران است که بافت اصیل خود را حفظ کرده و عرض خیابان آن تغییر نکرده است. دزاشیب(کبیری)تهران از شمال به جماران، از جنوب به فرمانیه، از شرق به حصاربوعلی و از غرب به تجریش محدود شده است. این محله از نظر قشربندی اجتماعی متوسط رو به بالا است.دزاشیب(کبیری) محل زندگی افراد حکومتی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی ، آیت الله کاشانی، حسین اعلا، اسدالله اعلم و... است. 


محله اراج

محله اراج در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. این محله یکی از محله‌های قدیمی در شمال تهران و منطقه شمرانات به شمار می‌رود. مرزهای جغرافیایی در این منطقه تغییر نداشته است.محلات اطراف اراج عبارت انداز آجودانیه در شمال، ازگل در شرق و  رستم آباد در جنوب.


محله ازگل

محله ازگل در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. ازگل در شمال شرقی تهران واقع است که به دلیل مجاورت با رشته کوه البرز دارای آب و هوای مناسبی است اما زمستان سردی را  نسبت به سایر نقاط پایتخت دارد. شهرک شهیدمحلاتی و محله اراج در نزدیکی ازگل قرار دارند.


محله اوین

محله اوین در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. اوین از محلات شمال تهران و شمیرانات است که در گذشته باغ‌ها و فضاهای سبز بسیاری داشته اما امروزه به دلیل ساخت و سازهای بیش از حد تقریبا از بین‌رفته‌اند. محله اوین تهران از شمال به درکه و از شرق به ولنجک از جنوب به بزرگراه چمران محدود شده است.


محله جماران

محله جماران در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. جماران یکی از اولین و قدیمی‌ترین محله‌های شمال تهران است. شاید برایتان جالب باشد چرا نام این محله جماران است به اعتقاد اهالی، چون در کوه‌های این محل از قدیم مار فراوان بوده و همواره مارگیران برای گرفتن مار به این محله می‌آمدند، اسم آن مخفف «جمع ماران» بوده‌است.

محله چیذر

محله چیذر تهران در منطقه یک تهران قرار دارد. چیذر یکی از محله های قدیمی و با اصالت تهران است. چیذر در قدیم شیزر نام داشت و در دامنه تپه ای با همین نام واقع شده بود. محلات اطراف چیذر شامل دزاشیب در شمال، قیطریه درجنوب رستم آباد در شرق و حکمت در غرب است.


محله حصاربوعلی

محله حصار‌بوعلی تهران در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. حصار بوعلی محله‌ای قدیمی در شمال تهران است که در گذشته قنات های بسیاری داشته است. حصار بوعلی از شرق به اقدسیه، ازغرب به دزاشیپ، از شمال به نیاوران و از جنوب به رستم آباد محدود شده است.


محله حکمت 

محله حکمت در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. این محله از مناطق خوش آب و هوا و قدیمی شمال تهران است که در گذشته با دزاشیب یک محله خوانده می‌شدند. محله حکمت از شرق به فرمانیه ،ازغرب به خیابان شریعتی، از شمال به خیابان دزاشیب، از جنوب به قیطریه منتهی می‌شود.


محله دارآباد 

محله دارآباد در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. دارآباد درگذشته یکی از روستاهای شمال شرق تهران بوده است که امروزه با گسترش شهر به یکی از محلات تهران بدل گشته است.. منطقه دارآباد ازشمال به رشته کوه های البرز، ازجنوب به آجودانیه و از غرب به دربند و نیاوران محدود می شود. خیابان اصلی این منطقه، خیابان دارآباد است.


محله درکه

محله درکه در منطقه دو شهرداری تهران وبخشی از شهرستان شمیرانات می‌باشد. این محله به دلیل عبور رودخانه درکه از آن و آب‌‌وهوای مطبوعش یکی از مهمترین و قدیمی تفرجگاه‌های تهران است.  محله درکه در گذشته یکی از دهکده‌های خوش آب و هوای شمیرانات بوده که با گسترش تهران، در اراضی پایتخت قرار گرفته است.درکه تهران از شرق به ولنجک، از غرب به اوین و از جنوب به سعادت آباد محدود میشود .


محله سوهانک

محله سوهانک در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. سوهانک در گذشته دهکده ای در شمال شرقی تهران بوده است که با گسترش شهر تهران، اکنون به محله‌ای از محلات پایتخت بدل گشته است. سوهانک تهران در نزدیکی محله خوش آب‌و‌هوای ازگل قرار دارد.


محله محمودیه

محله محمودیه در منطقه یک شهرداری تهران قرار دارد. با اینکه این محله از دیرباز محل سکونت سرمایه دارن بوده است اما مثل محله‌های لوکس دیگر تهران با خانه‌های مدرن و رنگارنگ پر نشده. محلات اطراف محمودیه عبارتند از تجریش در شرق، زعفرانیه در شمال و اوین درغرب.


محله باغ فردوس

محله ای از شمیران که نزدیکی میدان تجریش قرار دارد.به دستور محمد شاه در سال ۱۲۶۴ ق، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته شد؛ اما همزمان با بیماری و مرگ او قصر نیمه‌تمام ماند و وی در همان قصر نیمه‌تمام به نام محمدیه (در محل محمودیه فعلی) از دنیا رفت.هم‌زمان با ساخت قصر محمدیه، درباریان نزدیک به او نیز در همان حوالی اقدام به احداث باغ یا عمارت ییلاقی کردند.


محله دربند

محله در بند در بالاترین نقاط شمال تهران قرار دارد که منطقه گردشگری محسوب میشود.آب و هوای سرد همیشه در این منطقه قرار دارد و سربالایی های خیابانهای این منطقه برای تمام تهرانی ها آشناست.دربند را مهمولا به رستوران های طبقاتی و آلوچه لواشک های ترش میشناسند.


محله گلابدره

گُلاب‌دره نام دره و محله‌ای در کنارهٔ آن دره است که به همین نام خوانده می‌شوند. این دره از کنارهٔ باختری (طرف غرب) به امام زاده قاسم و از کنارهٔ خاوری با دره در بند همسایه است.ساکنان محلی این منطقه هنوز به زبان تاتی سخن می‌گویند.


دنبال خونه میگردی؟

 • تهران
 • شمال
 • مشهد
 • رشت
 • ساری
 • گرگان
 • اهواز
 • آبعلی
 • آزادشهر
 • آستارا
 • آستانه اشرفیه
 • آق قلا
 • آمل
 • اسالم
 • اسلام شهر
 • اشتهارد
 • اصفهان
 • املش
 • اندیشه
 • ایزدشهر
 • بابل
 • بابلسر
 • بلده
 • بندر انزلی
 • بندر ترکمن
 • بندرگز
 • بهشهر
 • بومهن
 • بینالود
 • پاکدشت
 • پردیس
 • پرند
 • پل سفید
 • تالش
 • تربت جام
 • تربت حیدریه
 • تنکابن ( شهسوار )
 • توتكابن
 • جویبار
 • چابکسر
 • چاف
 • چالوس
 • چمخاله
 • چمستان
 • چناران
 • چهار باغ
 • خانببین
 • خزر آباد
 • خشکبیجار
 • خواف
 • خیابان فرش
 • درگز
 • دلند
 • دماوند
 • دیلمان
 • رامسر
 • رامیان
 • رباط کریم
 • رشتخوار
 • رضوانشهر
 • رودبار
 • رودسر
 • رویان
 • زیباکنار
 • سبزوار
 • سرخ رود
 • سرخس
 • سلمانشهر ( متل قو )
 • سمنان
 • سواد کوه
 • شاندیز
 • شفت
 • شهرری
 • شهریار
 • شیراز
 • شیرگاه
 • شیرود
 • صباشهر
 • صفادشت
 • صومعه سرا
 • طالقان
 • طرقبه
 • عباس آباد
 • علی آباد کتول
 • فرزادشهر
 • فريمان
 • فریدونکنار
 • فریمان
 • فومن
 • فیروزکوه
 • فیض آباد
 • قائم شهر
 • قدس
 • قوچان
 • کاشمر
 • کرج
 • کردکوی
 • کلات نادری
 • کلاچای
 • کلاچای
 • کلارآباد
 • کلاردشت
 • کلاله
 • کمالشهر
 • کوچصفهان
 • کوهسار
 • کیاسر
 • کیاشهر
 • کیش
 • گالیکش
 • گلبهار
 • گلمکان
 • گلوگاه
 • گناباد
 • گنبد کاووس
 • گیلان
 • لاریم
 • لاهیجان
 • لشت نشا
 • لنگرود
 • مازندران
 • ماسال
 • محمدشهر
 • محمود آباد
 • مراوه تپه
 • مرزن آباد
 • ملارد
 • مينودشت
 • مینودشت
 • نشتارود
 • نظر آباد
 • نکا
 • نور
 • نوشهر
 • نیشابور
 • هشتپر
 • هشتگرد
 • ورامین
 • خرید
 • رهن و اجاره
 • رهن کامل
 • پیش خرید
 • معاوضه
 • مشارکت
 • آپارتمان
 • خانه ویلایی
 • زمین
 • ویلا
 • مغازه و تجاری
 • سوئیت
 • دفتر کار اداری
 • باغ
 • مجتمع مسکونی
 • هتل
 • هتل آپارتمان
 • سالن
 • انبار
 • کارگاه
 • کارخانه
آره