لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

منطقه 5 تهران

منطقه 5 تهران یکی از مناطق بیست و دو گانه شهر تهران است که در دامنه کوههای البرز قرار دارد. در این منطقه چندین مرکز تفریحی و آموزشی قرار دارد که به این منطقه حال و هوایی زیبا می بخشد. 

آب‌وهوای منطقه 5 تهران

آب و هوا در منطقه 5 تهران به علت وجود رشته کوه البرز سرد و کوهستانی است. تنوع گیاهی در آن فراوان و پرورش گل در این منطقه بسیار آسان است.

جمعیت منطقه 5 تهران

جمعیت منطقه 5 تهران چیزی حدود 793.750 نفر است. این آمار در سال 1390 منتشر شده است. بر طبق همین آمار این تعداد حدود 255.333 خانوار را تشکیل می دهند.

پارک‌های منطقه 5 تهران

پارک تفریحی دره کن

پارک جنگلی کوهسار

باغ وحش ارم

پارک ارم

بوستان جوانمردان

مراکز خرید منطقه 5 تهران

مرکز خرید کوروش

مجتمع تجاری اداری بوستان

تیراژه ( سرزمین عجایب)

فروشگاه مگامال

مرکز خرید هایپر

پردیس زندگی

همیلا مال

المپیا

اشرفی مال

مراکز درمانی منطقه 5 تهران

بیمارستان صارم

بیمارستان پیامبران

بیمارستان امید

بیمارستان فردا

بیمارستان ابن سینا

بیمارستان عرفان نیایش

روانپزشکی آزادی

مدارس منطقه 5 تهران

1 فرزانگان پویا

2 فروغ بهمن

3 ممتاز ایران

4 طلوع سبز

5 بهشت فردوس

6 آرمان دانش

سینما‌های منطقه 5 تهران

پردیس سینمایی زندگی

سینما سمرقند

سینما مگامال

پردیس سینمایی کوروش

سوالات متداول

منطقه‌ی پنج در محدوده‌ی شمال غربی شهر تهران قرار گرفته، در میان دامنه‌های کوه‌های البرز. این محله از ونک تا زیبادشت به طول می‌انجامد و در جنوب با شهرک پرواز محدود میشه. در نقشه‌ی منطقه‌ی 5 میتونین مختصات دقیق این منطقه و محله‌های اون رو بررسی کنین. 

منطقه 5 تهران حتی اگه جزو مناطق بالاشهر تهران نباشه اما شامل محلات بسیار خوبی برای سکونت است. محله‌های منطقه پنج مثل پونک، ایرانشهر، جنت آباد و شهرک اکباتان هستن که شامل خانه‌ها و آپارتمان‌های بسیار خوبی برای سکونت شما و خانواده‌اتونه.

منطقه 5 تهران حتی اگه جزو مناطق بالاشهر تهران نباشه اما شامل محلات بسیار خوبی برای سکونت است. محله‌های منطقه پنج مثل پونک، ایرانشهر، جنت آباد و شهرک اکباتان هستن که شامل خانه‌ها و آپارتمان‌های بسیار خوبی برای سکونت شما و خانواده‌اتونه.

نظرات کاربران

امتیاز منطقه 5 تهران
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
  راحت
 • بافت فرهنگی
  معمولی
 • امکانات رفاهی
  زیاد
 • میزان ترافیک
  معمولی

تجربیات شما درباره منطقه 5 تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این منطقه هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این منطقه زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این منطقه ثبت میشه.

نظر شما درباره منطقه 5 تهران

 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • بافت فرهنگی
 • امکانات رفاهی
 • میزان ترافیک

امتیاز کلی شما

اعظم نوانکش ۲نبش
اعظم نوانکش در این منطقه زندگی کرده
08 اسفند 1400

تمیز. دسترسی به اتوبان و بزرگراهای متعدد. کم ترافیکتر از سایر نقاط تهران.دارای کوچه ها و خیابانهای عریض

علی عظیمی خیابانی ۲نبش
علی عظیمی خیابانی
26 مهر 1400

با سلام و احترام ، بنده حدود جهل سال است در شهرک اکباتان ساکن می باشم ، شاهد ساخت وسازهای غیر قانونی در این شهرک می باشم که مسئولین شهرداری نسبت به آنها کاملا مشرف و در نهایت بی حرمتی به حقوق شهروندی هیچ گونه اقدامی در راستای وظایف قانونی خود که از همین بابت از مردم حقوق دریافت می نمایند انجام نداده و نمیدهند مگر خدا به داد این مردم مظلوم برسد ، در میدان بسیج این شهرک در ضلع شمالی آن احداث به ساخت پاساژ و چندین دهنه مغازه بر میدان در سالهای پیش شده که به لحاظ غیر قانونی بودن به صورت نیمه کاره رها شده است . در تاریخ 1400/07/25 در آن محل عبور می کردم متوجه شدم با حضور ماشین گشت و نظارت شهرداری که دو نفر نیز در آن حضور داشتن ، دیوار مانع تخریب شده و کارگران در حال کار می باشند البته آقایی نزدیک این ماشین شد و یک گونی سفید که تا نصفه پر بود را داخل صندلی عقب این ماشین انداخت که نفر جلوی با سرعت پس از ایستادن ماشین سمند سفید رنگ با آرم شهرداری و نظارت را تدک می کشید گونی را از عقب ماشین به سمت جلو و روی پای خود منتقل نمود . و در همین زمان در جلوی چشمان این مامورین با ایمان و وظیفه شناس ،کامیون در مقابل دیوار تخریب شده که حدود چند ساعت از تخریب آن می گذشت توسط کارگران در بارگیری از داخل ساختمان مذکور بود . شاید از حضور آقای زاکانی در بیمارستان این عزیزان فرصت را غنیمت شمرده و به کمکی به مالک مجترم می کنند به هر حال مطلع باشید

این منطقه دارای محلات زیادی است که به چند محله اشاره می کنیم و توضیحاتی در مورد آنها در ادامه ارائه می شود.

پونک

نام این محله از نام گل پونک که در باغ های این محله فراوان کشت می شد گرفته شده است. این محله یکی از قدیمی ترین محله های منطقه 5 تهران است. وجود چند مکان تفریحی و زیارتی نام این محله را برای مردم آشناتر کرده است. از جمله این مکان ها می توان به پاساژ تیراژه، بارگاه امامزادگان عینعلی و زینعلی و همینطور مجتمع تجاری بوستان اشاره کرد.

شهران

این محله در شمال غربی منطقه 5 تهران و به نام قدیمی آب پیک شناخته می شده است. محله شهران با آب و هوایی کوهستانی خوش آب و هوا ترین منطقه شهر تهران است. از ویژگی های این محله دسترسی آسان آن به جاده امام زاده داوود است. بلندی های محله شهران مناسب برای ورزش های هوایی و موتور سواری می باشد.

جنت آباد

این محله از جاده حصارک شروع و تا خیابان آیت الله کاشانی ادامه دارد. به دلیل وجود چندین بوستان بزرگ و آب و هوای مطلوب محله و همچنین وجود چندین مجتمع بزرگ تجاری از جمله طوبی، سمرقند و کوروش این محله یکی از بزرگترین قطبهای تجاری شهر تهران است.

شهر زیبا

این محله در گذشته به دلیل وجود توتستان های بزرگ خود بسیار شناخته شده بود اما امروزه این توتستان ها جای خود را به ساختمان های بلند و مجتمع های تجاری داده است. اما هنوز به دلیل وجود ارتفاعات کن آب و هوا در این محله بسیار مطبوع و دلپذیر است. ارزش ملک در این محله به خاطر مجتمع فروشگاهی هایپر استار بسیار زیاد شده است.

اکباتان

این شهرک به خاطر نزدیکی به خط مترو و وجود مجتمع مگامال و امکاناتی مانند پردیس سینمایی، هایپر مارکت، شهربازی، آتی لند و چند نمایندگی از برندهای مطرح بسیار شناخته شده می باشد. علاوه بر این یکی از بزرگترین و مدرنترین شهرک های خاورمیانه است. عمر مفید این محله حدود 300 سال برآورد شده است.

بلوار فردوس

این محله در منطقه 5 تهران از 4 خیابان تشکیل شده است. این چهار خیابان هم با کوچه های موازی و اغلب بدون پیچ و خم به هم اتصال یافته اند. برای همین این محله دارای بافتی منظم و مشخص است. قدمت این محله شاید کمی بیش از 50 سال باشد. اما به دلیل تمایل کارکنان کارخانه تولید دارو به سکونت در این محله، رشد آن جهش ناگهانی داشت.

ایرانشهر

این محله که بیشتر افراد آن را جزو منطقه شش شهر تهران می دانند از شمال به بلوار کریم خان، از جنوب به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان قرنی و از شرق به خیابان مفتح محدود می شود.در زمان گذشته باغ بزرگی در این محله وجود داشت. اما در سال ها بعد با تملک شهرداری و تخریب بناهای اضافه و احداث باغ های جدید نام آن به بوستان هنرمندان مشهور شد.

باغ فردوس

 این باغ در منطقه 5 تهران و زمان محمد شاه قاجار پی ریزی و ساخته شد. اما به دلیل مرگ ناگهانی او ناتمام ماند. بعد از مدتی درباریان اقدام به بنای جدید در نزدیکی آن نمودند. که به نام باغ فردوس شهرت یافت. این بنا در دو طبقه و معروف به گوش فیل ساخته شده است. در اطراف آن سنگ چین هایی به صورت هفت قلعه مسطح ساخته و  بر روی هر یک استخری با فواره های متعدد احداث شده است. زیبایی این استخرها به گونه ای بود که از دور بزرگتر به نظر برسند.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید