لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

منطقه 16 تهران

شلوغی همیشگی ایستگاه راه آهن تهران، کوچه پس کوچه‌های جوادیه، قد کشیدن ده‌ها قهرمان ملی توی زمین خاکی‌های نازی آباد و... همه و همه ویژگی‌های منطقه‌ی 16 تهران هستن.

منطقه‌‌ای قدیمی که در جنوب شرقی پایتخت قرار داره. اگه قصد خرید آپارتمان در منطقه‌ی 16 تهران رو دارین با ما 2نبش همراه باشین!

آب‌وهوای منطقه 16 تهران

منطقه‌ی 16 آب و هوای نسبتاً گرمتری نسبت به شمال و غرب تهران داره! ترافیک منطقه‌ی 16 تقریباً سنگینه و تراکم جمعیت در اون بالاست.

جمعیت منطقه 16 تهران

جمعیت منطقه‌ی 16 براساس سرشماری سال 1395، 278783 نفره که شامل 89٬928 خانوار است. همونطور که گفتیم تراکم جمعیت در این منطقه‌ بسیار بالاست. بر اساس نتایج آماری سال 1390، در حدود 12درصد افراد شاغل منطقه‌ی 16، کارگر ساده هستن. در محله‌ی باغ آذری حدود 29 درصد جمعیت کارگر ساده هستن و بعد از اون هم محله‌ی خزانه با سهم 16درصدی کارگران ساده، از کل شاغلان در مقام دوم قرار داره! آمار نشون میده ساکنین نازی آباد، وضعیت اشتغال بهتری دارن. مساحت منطقه‌ی 16 تهران در حدود 5/16 کیلومتر مربعه و رشد جمعیت در منطقه‌ی 16 در سالهای اخیر، منفی بوده. منطقه‌ی 16 تهران دارای 6 ناحیه و 9 محله‌ی معروف جوادیه، خزانه، نازی آباد، شهرک شهید بعثت، علی‌آباد شمالی و جنوبی، تختی، یاخچی آباد و باغ آذریه!

پارک‌های منطقه 16 تهران

بوستان 22بهمن

پارک آزادگان

بوستان بعثت

بوستان جوادیه

پارک شهید رجایی

بوستان ابریشم

پارک دوازدهم فروردین

پارک بازیافت

مراکز خرید منطقه 16 تهران

پاساژ اطلس جوادیه

بازار اول نازی آباد

بازار دوم نازی آباد

بازارچه گوشت آسیا

مرکز خرید ایرانیان

بازار بهمن

پاساژ نور

مجتمع خرید الماس بلورین

مجتمع تجاری میلاد

مرکز خرید پارس

مرکز خرید گلها

مرکز خرید میهن

پاساژ پردیس

پاساژ عقیل

پاساژ مدائن

مجتمع تجاری زمرد

پاساژ ناصر

پاساژ ولیعصر

مراکز درمانی منطقه 16 تهران

بیمارستان‌ آیت الله کاشانی

بیمارستان امیرالمومنین (ع)

بیمارستان مفرح

درمانگاه تأمین اجتماعی

بیمارستان پوست رازی

درمانگاه خیریه المهدی خانی آباد

بیمارستان مهدیه

مدارس منطقه 16 تهران

1 یاس بهشت

2 جواد موفقیان

3 معلم

4 امید امام

5 الهی 1

6 شهید اول

7 کوثر

8 فدک

9 امام خمینی (ره)

10 شهدای هویزه

11 نواب صفوی

12 معراج

13 والعصر

14 رشد

15 علم و پرواز

16 کانون پرورشی فکری

17 فرهنگسرای بهمن

18 مرکز فنی و حرفه‌ای شماره 5

19 دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی

سینما‌های منطقه 16 تهران

شیرین

شریعتی

توسکا

تراس چاپلین

استیل

مراکز طبیعت‌گردی منطقه 16 تهران

پارک بازیافت

حمام همتیار

پل جوادیه

بوستان بعثت

بوستان ولایت

سیرک راشن

آموزشگاه موتور سیکلت ولایت

نظرات کاربران

امتیاز منطقه 16 تهران
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
  راحت
 • بافت فرهنگی
  خوب
 • امکانات رفاهی
  زیاد
 • میزان ترافیک
  معمولی

تجربیات شما درباره منطقه 16 تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این منطقه هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این منطقه زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این منطقه ثبت میشه.

نظر شما درباره منطقه 16 تهران

 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • بافت فرهنگی
 • امکانات رفاهی
 • میزان ترافیک

امتیاز کلی شما

آواتار ۲نبش
کاربر میهمان
14 دی 1401

57 ساله این خراب شده زندگی کردم. دریغ از یک پیشرفت و سازندگی. فقط به تعداد معتادا اضافه شده و چهار تا انتشاراتی بوده جمع شده و قلیون فروشی شده. متاسفم برای خودم و بچه‌هام که تو جوادیه عمرمون حروم شد.

آواتار ۲نبش
کاربر میهمان
14 دی 1401

57 ساله این خراب شده زندگی کردم دریغ از یک پیشرفت و سازندگی .فقط به تعداد معتادا اضافه شده و چهارتا انتشاراتی بوده جمع شده و قلیون فروشی شده. متاسفم برای خودمو بچه‌هام که تو جوادیه عمرمون حروم شد.

کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان
23 خرداد 1401

مهندس ناظر رشوه بگیر آبروی شهرداری رو بردن

کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان در این منطقه زندگی کرده
23 خرداد 1401

متاسفانه مهندسین ناظر شهرداری دزد و رشوه بگیر قهاری هستن

حالا نوبت به معرفی دونه به دونه‌ی محله‌های منطقه‌ی 16 میرسه:


جوادیه

اسم سابق جوادیه، ترک آباد بوده. یه زمانی هم پر از قالی‌شویی بوده اما الان جوادیه است و تقریباً خالی از قالی شویی.

در ناحیه‌ی‌ 1 منطقه‌ی 16 قرار داره. بافت سنتی و فرسوده‌ای داره! جوادیه از غرب به تهرانپارس، از شرق به خاک‌سفید و حکیمیه، از شمال به خیابان شریعتی و از جنوب به بزرگراه رسالت می‌رسه.

ترافیک جوادیه سنگینه، اتوبوس و تاکسی فراوانی داره. ضمن اینکه ایستگاه مترو هم داره و دارای طرح زوج و فرده! پل جوادیه یکی از زیباترین نمادهای تهرانه که در این محله قرار داره! جوادیه از مناطق نسبتاً ارزان منطقه‌ی 16 هم محسوب میشه.


خزانه

محله‌ی خزانه با صنعت عجین شده. کارخانه‌ی روغن نباتی، چیت سازی تهران، آدامس خروس نشان، سیلو و کوره پز خانه داستان شکل‌گیری خزانه رو رقم زدن. کارگران این مراکز در زمین‌های اطراف ساکن شدن و خزانه شکل گرفت. محله‌ای با کوچه‌های تو در تو که در ناحیه‌ی 3 قرار گرفته و از شمال به باغ آذری، از جنوب به علی آباد جنوبی، از سمت شرق به شهرک بعثت و از سمت غرب به علی آباد شمالی و نازی آباد میرسه!

ترافیک خزانه تقریباً سنگینه، اتوبوس و تاکسی فراوانی داره و همچنین ایستگاه مترو داره و دارای طرح زوج و فرده! خزانه هم از مناطق نسبتاً ارزان منطقه‌ی 16 هست و قیمت خرید آپارتمان در اون نسبت به نازی آباد و تختی، خیلی پایین‌تره.


نازی آباد

نازی آباد بهترین محله منطقه‌ی 16 هست. روز به روز در حال پیشرفته، محله شلوغ اما با صفاییه! نازی آباد دارای همسایه‌های بزرگراه بعثت در شمال، یاخچی آباد در جنوب، بزرگراه شهید تندگویان در غرب و محله خرانه در شرقه.

قیمت خرید آپارتمان در نازی آباد از سایر نقاط منطقه‌ی 16 بیشتره. اتوبوس، مترو و تاکسی در نازی آباد وجود داره، ترافیکش سنگین و اهالیش وضع مالی نسبتاً خوبی دارن و یه جورایی جردن جنوب شهره!


شهرک بعثت

شهرک بعثت در شمال چهارراه پنبه می‌رسه در جنوب به علی آباد، در غرب به محله خزانه و در شرق به کیانشهر! جزو مناطق متوسط منطقه‌ی 16 هست.

دارای مترو، تاکسی و اتوبوسه! نیروگاه بعثت در این محله وجود داره.


علی‌آباد جنوبی و شمالی

محله‌های علی آباد شمالی و جنوبی از غرب به محله‌ی تختی، از شرق به کیانشهر، از شمال به شهرک بعثت و از جنوب به بزرگراه آزادگان میرسن! علی آباد دارای مترو، تاکسی و اتوبوسه! خرید آپارتمان در علی آباد جنوبی یکی از کمترین بودجه‌های خرید آپارتمان در منطقه‌ی 16 رو نیازمنده!

بوستان بازیافت یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین بوستان‌های پایتخته که در این محله وجود داره و تمامی اجزاش از مواد بازیافتی ساخته شده.


تختی

محله‌‌ی تختی یکی از گران‌ترین محله‌های منطقه‌ی 16 هست. در حد فاصل بلوار دستواره و شهید رجایی قرار داره. محله‌ی تختی یه محله‌‌ی سرسبزه و نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به محله‌ی تختی، ایستگاه متروی علی آباده و کلاً حمل و نقل عمومی در اون نسبتاً خوبه!


یاخچی آباد

یاخچی آباد محله‌ی آذری زبان‌های عزیزه! یاخچی در آذری خوب و خوش معنی میده! یاخچی آباد از شمال به خیابان تولایی، از جنوب به بزرگراه آزادگان، از شرق به خیابان شهید رجایی و از غرب به خیابان بهمنیار میرسه!

ایستگاه مترو مخصوص به خودش نداره و نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به یاخچی آباد، علی آباد و خزانه ست.

در یاخچی آباد، تعداد مناسبی تاکسی و اتوبوس وجود داره.


باغ آذری

باغ آذری یکی از ارزان‌ترین محله‌های منطقه‌ی 16 است. این محله خیلی قدیمیه و کوره‌های آجر پزی دوران قاجار هنوز در اون دیده میشه! از شمال به خیابان شوش می‌رسه و از جنوب به بزرگراه بعثت، در شرق باغ آذری محله شوش قرار داره و در غربش ایستگاه راه آهن. بوستان بزرگ بعثت هم یکی از جاذبه‌های این محله ست!

نویسندۀ مطلب: مرجان اکبری

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید