گرانترین خانه جهان در تهران

هانیه ولی زاده
2 ماه پیش
گرانترین خانه جهان در تهران

گرانترین خانه جهان در تهران

اگر به دنبال «خرید خانه در تهران» باشید، احتمالا دانستن قیمت خانه در «محله های مختلف تهران» برایتان جالب خواهد بود. در این مقاله از 2نبش قصد داریم از ارزشمندترین خانه جهان که به واسطه داشتن اشیای تاریخی، به گرانترین خانه جهان در دهه 30 و 40 تبدیل شد و توسط پروفسور پوپ مورخ آمریکایی به جهان معرفی شد و هنوز هم جزو یکی از منحصر به فردترین خانه‌های ایران و جهان است، صحبت کنیم. بد نیست بدانید این خانه متعلق به محسن مقدم پسر احتساب‌الملک است. 

درباره گرانترین خانه جهان در تهران صحبت شد و شاید برایتان جالب باشد بدانید که گرانترین خانه‌های جهان چقدر قیمت دارند و در کدام کشورها قرار دهند. در این خصوص لازم است مطلب 7مورد از گران قیمت‌ترین خانه‌های جهان را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

محسن مقدم صاحب گرانترین خانه تهران

محسن از کودکی به نقاشی علاقه زیادی نشان می داد و در مکتب کمال‌الملک نقاشی آموخت، حتی در تابلوی معروف کمال‌الملک از کلاس درسش نیز محسن مقدم به تصویر کشیده شده است. محسن مقدم برای تحصیل در رشته نقاشی به سمت سوئیس رهسپار شد و برادرش هم در اینکار اورا همراهی کرد. تاریخ بازگشت او به ایران در زمان جنگ جهانی دوم است. مقدم چون علاقه بسیاری به یادگیری باستان‌شناسی داشت، به یادگیری آن پرداخت. خوب است بدانید او جزو اولین باستان‌شناسان ایرانی بود که به همراه خود در محوطه‌های تاریخی فعالیت می‌کرد و بسیاری از بخش‌های تاریخی مانند دیلمان، شوش و ... به نظارت پرداخت.

محسن مقدم نقاش، باستان شناس ایرانی، موسس دانشگاه هنرهای زیبا و استاد دانشگاه تهران بود که با همسر خود سلما کویومجیان تصمیم گرفتند که تمام توان و تلاش خود را برای جمع آوری و برپایی یک موزه از اشیای گران قیمت و تاریخی بگذارند.

موزه مقدم کجاست؟

موزه مقدم که بسیاری آن را با نام عمارت مقدم هم می‌شناسند، عمارتی چشم نواز با معماری خیره کننده است. این موزه توسط  محمدتقی خان ملقب به احتساب‌ الملک از درباریان دوره قاجار به فرزند خود دکتر محسن مقدم به ارث رسید. عمارت مقدم در خیابان امام خمینی در شهر تهران قرار دارد. در ادامه آدرس و نقشه دقیق این موزه را مشاهده می‌کنید.

آدرس موزه مقدم: تهران، خیابان امام خمینی، میدان حسن آباد، بعد از خیابان شیخ هادی، کنار بانک ملت، پلاک 251، خانه موزه مقدم

نقشه موزه مقدم

 بازدید از عمارت مقدم

بازدید از موزه مقدم همه روزه به جز دوشنبه ها امکان پذیر است و همچنین در ایام سوگواری هم امکان بازدید از عمارت مقدم وجود ندارد.  از ساعت 9 صبح تا 5 شب امکان بازدید از عمارت مقدم وجود دارد.

تاریخچه خانه موزه مقدم

همان‌طور که در بخش قبلی مقاله بیان شد این خانه محل زندگی خاندان احتساب‌الملک و مقدم‌ها بود. این عمارت در ابتدا متعلق احتساب الملک بود. ایشان رئیس اداره احتسابیه تهران و از دربارییان دوران قاجار بود. دو فرزند احتساب الملک پس از  اتمام تحصیل در اروپا به ایران بازگشتند. در نهایت با فوت حسن فرزند بزرگتر، دکتر محسن مقدم و همسرش در سال 1315 به ایران بازگشتند و ساکن این عمارت شدند.

این دو علاقه زیادی به جمع آوری اشیا تاریخی و گران‌قیمت داشتند و علاوه بر فعالیت‌های دیگری که به آن مشغول بودند، آثار ارزشمندی چون کاشی و سنگ‌های تراشیده را برای زیبایی بیشتر این عمارت در سراسر آن نصب کرده بودند. جالب است بدانید دکتر مقدم و همسرش در زمانی که در قید حیات بودند مجموعه‌ای از پارچه، مسکوکات، مُهرها و اسناد تاریخی، چپق، وافور، قلیان، سفالینه، شیشه، و تابلوهای نقاشی را جمع آوری کرده بودند همین موضوع باعث شد که عمارت مقدم به یکی از ارزشمندترین خانه تبدیل شود  و عنوان گرانترین خانه جهان در تهران را نصیب خود کند.

دکتر مقدم برای بدست آوردن این اشیای تاریخی و گران زحمت بسیاری کشید. در دفترچه خاطراتش اینطور بیان کرد که بسیاری از این اشیای تاریخی را از دستفروشان بازار و مالکانی که قصد تخریب خانه های تاریخی خود را داشته اند خریداری کرده است. بعضی از این اشیا در کشورهای دیگر دست به دست می‌شدند یا از ایران خارج شده بود که دکتر مقدم آنها را خریداری میکرد. لازم به ذکر است برخی دیگر از این آثار توسط سفرا و افراد شاخصی که مهمان منزل ایشان بودند به این عمارت هدیه داده می‌شد. شاید برایتان سوال شده باشد دکتر مقدم با چه سرمایه‌ای این اشیا را خریداری کرده است؟ در پاسخ باید گفت با ثروتی که به ایشان به ارث رسیده بود و هزینه شخصی خود تمام این اشیا را خریدار کرده است.

دکتر مقدم در سال 1351 خانه خود به همراه تمام آثار گران قیمت آن را وقف دانشگاه تهران کرد و درسال 1366 درگذشت. پس از مرگ ایشان، همسرشان اداره امور این عمارت را به دست گرفتند اما دیری نپایید که همسرشان هم درگذشتند و تنها در نبود دکتر مقدم 3 سال زندگی کردند و درنهایت در سال 1369 فوت کردند. پس از مرگ ایشان اختیار امور این عمارت به دست دانشگاه تهران قرار گرفت. پس از چندین سال بازسازی و مرمت در مرداد سال 88، بازدید برای عموم مردم آزاد شد. عمارت مقدم در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 2929 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در بخش بعدی مقاله به معرفی عمارت مقدم می‌پردازیم.

معرفی عمارت مقدم

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید محسن مقدم به همراه همسر خود تصمیم گرفتند که فرزندی به دنیا نیاورند و تمام زمان خود را برای نگهداری از اشیای تاریخی موجود در عمارت صرف کنند و  اشیای موزه را مانند  فرزندان خود می‌دانستند که باید از آن‌ها به خوبی نگهداری شود. از جزئیات بی نظیر این عمارت می‌توان به کاشی‌های زرین فام و گران قیمت آن اشاره کرد. موضوع جالب توجه این است که برخی از این کاشی‌ها در جهان منحصر به فرد هستند. این مقاله در مورد گرانترین خانه دنیا در دهه 30 و 40  در تهران است و اگر به دنبال بزرگترین خانه ایران هستید، مقاله «بزرگترین خانه در ایران» را بخوانید.

 

در ادامه به معرفی بخش‌های گوناگون این عمارت می‌پردازیم.

1-ضلع جنوبی ساختمان بیرونی  عمارت مقدم

ساختمان بیرونی عمارت مقدم در ضلع جنوبی حیاط بیرونی واقع شده است و استفاده از آن تنها برای فصل تابستان مناسب است. در این بخش امکان مشاهده از اتاق پیشخوان و اتاق پذیرایی وجود دارد. از اتاق پیشخوان و پذیرایی در زمان حیات محسن مقدم به عنوان اتاق جانبی برای سالن پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در قسمتی از اتاق پیشخوان فعالیت‌های کاری و علمی دکتر مقدم به صورت عکس نمایش داده می‌شود و در بخش دیگر این اتاق وسایل قدیمی، آشپزخانه و تزئینات چوبی عمارت مقدم نمایش داده می‌شود. لازم به ذکر است با ورود به این بخش کاملا با دکتر مقدم آشنا می‌شوید.

جالب است بدانید این این دو سالن محل کار، فعالیت های علمی و پذیرایی از مهمانان بوده است. در حال حاضر سعی شده است که با معرفی بخشی از آثار و اشیاء تاریخی مجموعه موزه مقدم،  فرهنگ های گوناگون در دوره های مختلف تاریخی را به عموم مردم نمایش دهند. آثاری چون : سفالینه ها، ابزارهای سنگی، مفرغینه ها، شیشه ها، مهرها و اشیا فلزی. ضلع جنوبی ساختمان بیرونی علاوه بر اتاق پیشخوان و پذیرایی دو بخش دیگر دارد که به شرح زیر است:

1-1 حوضخانه‌ی عمارت مقدم

حوضخانه یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های عمارت مقدم است که قدمت آن به دوران مظفری باز می‌گردد. حوضخانه در ضلع جنوبی مشاهده می‌شود و با پلکانی به طبقه دوم که به آن اندرونی گفته می‌شود متصل است.

1-2 کتابخانه کنونی و کارگاه قدیمی عمارت مقدم

کتابخانه عمارت مقدم در سال 1337 ساخته شده است و در کنار سالن پذیرایی قرار گرفته است. امروزه از این مکان به عنوان محلی برای نگهداری کتاب‌های دکتر مقدم و کتب مربوط به باستان شناسی و هنر استفاده می‌شود. بدنیست بدانید استفاده از کتب کتابخانه برای عموم مردم به صورت رایگان امکان پذیر است. در ادامه به معرفی بخش‌های ضلع غربی خانه در قسمت بیرونی ساختمان پرداخته می‌شود.

کتابخانه کنونی و کارگاه قدیمی عمارت مقدم

2- ساختمان اربابی (برج) عمارت مقدم

این ساختمان در زمان حیات دکتر محسن مقدم در سال 1345 هجری شمسی و با کمک دکتر ابوالقاسمی یکی از شاگردان ایشان در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران به شکل قلعه های قرون وسطی اروپا ساخته شده است. تمام تلاش دکتر مقدم بر این بود که بتواند بخشی از هنر مردم ایران را به نمایش عموم بگذارد. ساختمان اربابی بخش‌های مختلفی دارد.  این بخش‌ها عبارت است از:

 اتاق کد خدا، حمام خانگی کوچک، اتاق صدف، اتاق تدخین و زیرزمین با تزئینات سفال

ساختمان اربابی (برج) عمارت مقدم

3- بنای ایوان قاجار عمارت مقدم

دکتر مقدم در ضلع شمالی ساختمان اربابی (برج) ایوانی را بر پایه چند ستون و طاق بنا نهاده است. ایوان قاجار با استفاده از کاشی‌های دوران قاجار و زندیه ساخته شده است و نمای بسیار زیبایی دارد. در وسط این ایوان حوض کوچکی قرار دارد که آب با شدت بسیار زیادی از آن فوران می‌کند. لازم به ذکر است این حوضچه نمای مرمری دارد و آب داخل آن به داخل استخری که در این ایوان وجود دارد می‌ریزد. استخر عنوان شده در بخش شمالی حیاط بیرونی قرار دارد. طرح استخر ایوان قاجار از روی باغ الحمراء الگوبرداری و الهام گرفته شده است. زمانی که دکتر مقدم در سال 1335 هجری شمسی به اسپانیا سفر کرده بود تصمیم گرفت این ایده را بر روی عمارت مقدم اجرا نماید.

4- گلخانه‌ی عمارت مقدم

در انتهای غربی بخش شمالی عمارت مقدم گلخانه ای با کاشی های بسیار زیبا و لعابدار قدیمی مشاهده می‌شود. با ورود به این قسمت گل‌های زینتی و نفیس را می‌بینید و امکان بازدید از گلخانه برای عموم مردم آزاد است.

گلخانه‌ی عمارت مقدم

5- دیوار تجدد عمارت مقدم

برای جداسازی دو حیاط بیرونی و اندرونی دیواری به نام دیوار تجدد به دست مهندس هوشنگ سیحون ساخته شده است. دیوار تجدد با ستون‌های مارپیچ فیروزه ای رنگ و تعدادی طاق، با کاشی به شکل ستون‌های کاخ چهل ستون ساخته شده است. جالب است بدانید پایه ستون‌های این دیوار متعلق به کاخ خواهر ناصرالدین شاه بود که توسط دکتر مقدم به این عمارت انتقال داده شد مهندس سیحون معماری بی نظیر و چشمگیری برای دیوار تجدد طراحی کرده است. این عمارت شبیه به آرامگاه بوعلی‌سینا، خیام، نادرشاه افشار، فردوسی و کمال‌الملک طراحی شده است و جالب است بدانید معمار همه این بناها مهندس سیحون است.

دیوار تجدد عمارت مقدم

6-  ضلع شرقی در قسمت اندرونی عمارت مقدم 

با مشاهده و توجه به این بخش می‌توانید طراحی ایرانی را روی سنگ فرش‌های حیاط اندرونی ضلع شرقی ببینید. دکتر مقدم و همسرش علاقه بسیار زیادی به فرهنگ ایرانی داشتند و در جای جای این عمارت این علاقه نشان داده شده است. حیاط اندرونی با الهام از  فرش‌های دوران صفوی و قاجار توسط دکتر مقدم و همسرش طراحی شده است. این حیاط به شکل مستطیل است و در وسط آن حوضچه ای مشاهده می‌شود. در قسمت ضلع شرقی بخش دیگری به نام بخش اداری وجود دارد که در گذشته محل سکونت خدمت گذاران و خدمه بوده است. 

کلام آخر

 در این مقاله به معرفی یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های ایران پرداختیم. همان‌طور که در این مقاله به آن اشاره شد این موزه در دهه30 و 40 گران‌ترین خانه جهان بود و ما در این مقاله تلاش کردیم بخشهای مختلف این خانه را بهتان نشان دهیم ودرباره آن توضیحاتی ارائه دادیم. در صورت هرگونه سوال و پیشنهاد درباره این مطلب در قسمت نظرات پرسش خود را مطرح کنید. 

این مطلب رو به اشتراک بگذارید:
هانیه ولیزاده هستم کارشناسی فیزیک دارم، اول داستان مشغول سروکله زدن با قوانین فیزیک و چالشاش بودم اما بعدش دنبال علاقه ام رفتم و وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شدم . مدتی هم هست که تولید محتوای تخصصی در زمینه ملک و آموزش مشاوران املاک رو انجام میدم.
6 نظر در مورد این مطلب ثبت شده
یاسر اسفندیار
املاک لزور
8 سال پیش

زیباست

مهدی حسینی
املاک توسعه
8 سال پیش

سپاس آقای سجادی

محمدرضا لشگرنویس
مشاورین املاک لشگرنویس
8 سال پیش

بسیار ارزنده

استاد سجادی مولا علی نگهدارتون

عادل مقدم
مسکن شارین
9 سال پیش

بسیار زیبا ، حیرت انگیز و باعث افتخار است ...

2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.