تیم مانیشن با نام 2نبش در کنار شماست.

لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

نرخ قانونی کمیسیون املاک

آگهی ملک خودتون رو «رایگان» ثبت کنید | 2نبش یکی از 3 سایت پربازدید تخصصی املاک در کشور

فروش فوری ملک

کمیسیون املاک

در این مقاله میخوانید:

نرخ کمیسیون املاک

در این مقاله قصد داریم به «نحوه محاسبه کمیسیون بنگاه ها» در موارد خرید و فروش، و رهن و اجاره املاک بپردازیم و به طور جامع و کامل آن را مورد بررسی قرار دهیم. حق کمیسیون درآمد اصلی مشاورین املاک است و براساس تعرفه ای که از سوی «اتحادیه مشاورین املاک» در هر شهر وجود دارد، به عنوان کارمزد پرداخت می‌شود.

در تمامی معاملات بانکی، حق الزحمه مشاورین املاک یا همان «حق کمیسیون» باید طبق فرمول آن توسط فروشنده و خریدار، پرداخت شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه ها تخلف محسوب می‌شود.

فرمول کلی محاسبه حق کمیسیون بنگاه!

روش محاسبه حق کمیسیون در موارد «خرید و فروش» و «رهن و اجاره»، متفاوت است و به شرح زیر محاسبه می‌شود؛

محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک

برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال 50 میلیون تومان رهن، معادلِ 1.5 میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. 25 درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر با سهم مستاجر و موجر، به عنوان حق کمیسیون بنگاه. (البته به این مقدار، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.)

محاسبه میزان کمیسیون خرید و فروش ملک

طبق قانون مصوب، در معاملاتی که در دفاتر مشاورین املاک و تا سقف 500 میلیون تومان صورت می‌گیرد، فروشنده و خریدار هر کدام به میزان 0.5 درصد (نیم درصد) از قیمت ملک را به عنوان حق کمیسیون باید به مشاور املاک پرداخت کنند. در صورتی که مبلغ ملک بیشتر از 500 تومان تومان باشد، به ازای مبلغ اضافه‌ی آن 0.25 درصد به مبلغ قبلی اضافه می‌شود.

برای مثال در خرید خانه‌ای به مبلغ 600 میلیون تومان، 0.5 درصد از 500 میلیون تومان، به اضافه‌ی 0.25 از 100 میلیون تومان، حق کمیسیون مشاور املاک می‌باشد. (به این مقدار نیز، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.)

از سایر وام‌های مسکن (خانه اولی ها، وام مسکن زوجین و...) چه می‌دانید؟

همین الان بخوانید!

فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در شهرهای مختلف طبق تعرفه اتحادیه مشاورین املاک کشور

به طور کلی و در اکثر شهرهای کشور، حق کمیسیون با روش بالا انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است و تعرفه کمیسیون در هر شهر طبق مصوبه‌ی اتحادیه املاک همان جا محاسبه می‌شود، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود. جهت تماس و کسب اطمینان از نرخ دقیق حق کمیسیون بنگاه املاک شهر خودتان، می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

در ادامه در مورد روش دقیق محاسبه‌ی حق کمیسیون مشاورین املاک در دو شهر مشهد و اصفهان خواهیم گفت.

محاسبه میزان حق کمیسیون در مشهد

در صورتی که به دنبال «خرید آپارتمان در مشهد» هستید، آگاهی از تعرفه و نرخ دقیق میزان حق کمیسیون مشاورین املاک در مشهد، کمک‌کننده‌ی شما خواهد بود که مطابق زیر است؛

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در مشهد

تا سقف 300 میلیون تومان، به میزان 0.3 درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از 300 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.2 درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. در مجموع کل مبلغ دریافتی مشاور املاک (از هر کدام از طرفین) باید کمتر از 2 میلیون تومان باشد. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در مشهد (اجاره اول)

مبلغ کمیسیون حداکثر 800 هزار تومان و معادل 7 روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 6 هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون برای رهن و اجاره ملک در مشهد (تمدید ملک)

مبلغ کمیسیون حداکثر 500 هزار تومان و معادل 3 روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 6 هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

از جدیدترین قیمت خانه و آپارتمان در مشهد مطلع شوید!

مشاهده

محاسبه‌ی میزان حق کمیسیون مشاورین املاک در اصفهان

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در اصفهان

تا سقف 500 میلیون تومان، به میزان 0.5 درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از 500 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.25 درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در اصفهان

مبلغ  اجاره به صورت ثابت معادل 25 درصد اجاره ماهیانه از هر طرف معامله است. با این تفاوت که در اصفهان به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 7500 تومان اجاره محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار

طبق عرف (و نه قانون) در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از 0.5 درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده 0.8 درصد و سهم خریدار 0.2 درصد می‌شود.گاهی نیز، طرفین معامله، سر مبلغی، بین خود یا با مشاور املاک، به توافق رسیده و براساس همان توافق کمیسیون را پرداخت می‌کنند.

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. به طور کلی فسخ قرارداد تاثیری در حق الزحمه مشاورین املاک نخواهد داشت. البته معمولا و طبق عرف بازار، فسخ کننده حق الزحمه و کمیسیون املاک را بر عهده گرفته و پرداخت می‌کند.

کمیسیون قرارداد مشارکت (کمیسیون مشارکت در ساخت)

سوال: کمیسیون قرارداد مشارکت چگونه محاسبه می‌شود؟

جواب: با توجه به شرایط و منافع طرفین قرارداد، در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی در اکثر معاملات به صورت توافقی و با توافق طرفین قرارداد مشخص می‌شود. در بعضی از موارد نیز با در نظر داشتن سودی که سازنده خواهد داشت و این که هر هزینه‌ای که در حوزه‌ی ساخت باشد، بر عهده‌ی سازنده است، کمیسیون قرارداد مشارکت از سازنده گرفته می‌شود. البته در این موقعیت نیز، گاهی درصد کمی از کمیسیون را مالک پرداخت می‌کند.

کمیسیون معاوضه ملک

با توجه به آن که نرخ مشخصی برای کمیسیون معاوضه ملک از سمت اتحادیه املاک کشور مشخص نشده است، کمیسیون معاوضه ملک نیز عموما به صورت توافقی پرداخت می‌شود. البته نرخ و قیمت املاک مورد معامله نیز در میزان آن تاثیر دارد.

با خطرناک‌ترین مناطق مشهد برای زندگی آشنا شوید!

مشاهده‌ی مطلب!

در صورت تخلف مشاور املاک در گرفتن کمیسیون بیشتر چه کنیم؟

در بالا از روش محاسبه دقیق نرخ حق کمیسیون مشاور املاک آگاه شدید. اکنون در صورتی که مشاور املاک مبلغی بیشتر از حق قانونی خود را از شما درخواست کند، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید؛

اتحادیه مشاورین املاک کشور، به عنوان ناظر، بر عملکرد و کار مشاورین املاک نظارت می‌کند. در صورت ارجاع شکایت به این اتحادیه، طی مراحل قانونی شکایت شما پیگیری و به آن رسیدگی می‌شود.

مشاور املاک موظف است به طرفین معامله، بابت حق الزحمه «رسید» تحویل دهد و مبلغ دریافت شده با عنوان حق کمیسیون املاک، باید در قرارداد ذکر شود. میزان حق الزحمع مشاور املاک برابر با مبلغ تصویب شده از طرف اتحادیه املاک کشور خواهد بود و مشاور املاک نمی‌تواند درخواست دریافت رقم بیشتری داشته باشد.

هر مشاور املاکی بر اساس قانون، موظف است نحوه محاسبه حق کمیسیون مصوب اتحادیه را در دفتر خود نصب کند، تا مشتریان با آگهی کامل نسبت به پرداخت آن اقدام کنند. حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای و عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند. 

در نهایت درصورتی که درخواست گزارش تخلفی از یک مشاور املاک را داشتید، سامانه تلفنی 7334، در سراسر کشور به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاورین املاک، آماده دریافت شکایت‌های مشتریان است.

سخن پایانی

در صورتی که مطالب گفته شده نیاز و ابهام شما را در موضوع «کمیسیون املاک» رفع نکرد، پیشنهاد می‌کنیم ویدئوی زیر را که در مورد محاسبه‌ی نرخ کمیسیون املاک است مشاهده کنید. همچنین در سایت «چرتکه» می‌توانید با واردکردن میزان رهن و اجاره یا مبلغ خرید ملک، میزان دقیق حق کمیسیون مشاور املاک را بدانید. البته حواستان به تفاوت نرخ کمیسیون املاک در شهرهای مختلف نیز باشد. همچنین می‌توانید در سایت «کلید» مطالب بیشتری در زمینه مربوطه بخوانید. دو سایت «ملکانا» و «گرین‌‎پیپر» نیز محاسبه‌گر آنلاینی برای این کار دارند.

ویدئوی آموزش محاسبه نرخ کمیسیون املاک


پادکست قوانین کمیسیون املاک

سوالات متداول

فرمول محاسبه‌ی میزان نرخ کمسیون «خرید و فروش» و «رهن و اجاره» ملک متفاوت است. در موارد رهن و اجاره باید 25 درصد از میزان اجاره را به عنوان کمیسیون پرداخت کرد. اما در موارد خرید و فروش سهم هر کدام از خریدار و فروشنده، 0.5 درصد از قیمت ملک است. البته این قانون برای ملک‌هایی با ارزش بیش از 500 میلیون تومان متفاوت است. در مورد تعرفه قانونی کمیسیون املاک بیشتر بدانید!

به طور کلی، حق کمیسیون املاک طبق فرمول گفته شده در سایت انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود. جهت تماس و کسب اطمینان از نرخ دقیق حق کمیسیون بنگاه املاک شهر خودتان، می‌توانید از این لینک استعلام بگیرید!

گاهی پیش می‌آید که طرفین قرارداد با توافق با یکدیگر بر اساس تعرفه مصوب عمل نکنند. طبق عرف رایج میزان کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از ۰.۵ درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده ۰.۸ درصد و سهم خریدار ۰.۲ درصد می‌شود.)

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. در مورد شرایط کمیسیون پس از فسخ قرارداد بیشتر بخوانید!

مطالب پیشنهادی


4 نظر درباره این مطلب

پاشایی

سلام. ما یک ملک در مارلیک کرج خریدیم به مبلغ دویست میلیون تومان. مشاور املاک یک جدول روی دیوار مغازه نصب کرده به این مضمون: «تا سقف یک صد و پنجاه میلیون یک درصد، مازاد بر اون نیم درصد، به علاوه نه درصد مالیات» یعنی بابت دویست میلیون قرارداد یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان و یک صد و هفتاد و پنج هزار تومان هم مالیات از ما گرفته. مشکل از کجاست؟ جدول تعرفه ای که اینجا نصب است چجوری صادر شده؟ آیا احتمال دارد مال سال های قبل باشد؟ چگونه پیگیری کنیم؟

کاربر مهمان

اگر طرف قرارداد دولتی باشه چطور؟ بنگاه مجاز هست کل کمیسیون رو از ما بگیره؟

فرهاد آذیش

با سلام و احترام؛ ضمن تشکر از شما، متن اصلاح شد.

داود شادمند

سلام و درود محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال ۵۰ میلیون تومان رهن معادلِ ۱.۵ میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. ۲۵ درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر سهم فروشنده و خریدار به عنوان حق کمیسیون بنگاه است. (البته به این مقدار، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.) در این متن بجای موجر و مستاجر ، فروشنده و خریدار درج شده لطفا اصلاح کنید