لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

کمیسیون املاک در سال 1400

کمیسیون املاک در سال 1400 ۲نبش

کمیسیون املاک

در این مقاله میخوانید:

نرخ کمیسیون املاک

در این مقاله قصد داریم به «نحوه محاسبه کمیسیون بنگاه ها» در موارد خرید و فروش، و رهن و اجاره املاک بپردازیم و به طور جامع و کامل آن را مورد بررسی قرار دهیم. حق کمیسیون درآمد اصلی مشاورین املاک است و براساس تعرفه ای که از سوی «اتحادیه مشاورین املاک» در هر شهر وجود دارد، به عنوان کارمزد پرداخت می‌شود.

در تمامی معاملات بانکی، حق الزحمه مشاورین املاک یا همان «حق کمیسیون» باید طبق فرمول آن توسط فروشنده و خریدار، پرداخت شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه ها تخلف محسوب می‌شود.

فرمول کلی محاسبه حق کمیسیون بنگاه!

روش محاسبه حق کمیسیون در موارد «خرید و فروش» و «رهن و اجاره»، متفاوت است و به شرح زیر محاسبه می‌شود؛

محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک

برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال 50 میلیون تومان رهن، معادلِ 1.5 میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. 25 درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر با سهم مستاجر و موجر، به عنوان حق کمیسیون بنگاه. (البته به این مقدار، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.)

محاسبه میزان کمیسیون خرید و فروش ملک

طبق قانون مصوب، در معاملاتی که در دفاتر مشاورین املاک و تا سقف 500 میلیون تومان صورت می‌گیرد، فروشنده و خریدار هر کدام به میزان 0.5 درصد (نیم درصد) از قیمت ملک را به عنوان حق کمیسیون باید به مشاور املاک پرداخت کنند. در صورتی که مبلغ ملک بیشتر از 500 تومان تومان باشد، به ازای مبلغ اضافه‌ی آن 0.25 درصد به مبلغ قبلی اضافه می‌شود.

برای مثال در خرید خانه‌ای به مبلغ 600 میلیون تومان، 0.5 درصد از 500 میلیون تومان، به اضافه‌ی 0.25 از 100 میلیون تومان، حق کمیسیون مشاور املاک می‌باشد. (به این مقدار نیز، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.)

از سایر وام‌های مسکن (خانه اولی ها، وام مسکن زوجین و...) چه می‌دانید؟

همین الان بخوانید!

فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در شهرهای مختلف طبق تعرفه اتحادیه مشاورین املاک کشور

به طور کلی و در اکثر شهرهای کشور، حق کمیسیون با روش بالا انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است و تعرفه کمیسیون در هر شهر طبق مصوبه‌ی اتحادیه املاک همان جا محاسبه می‌شود، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود. جهت تماس و کسب اطمینان از نرخ دقیق حق کمیسیون بنگاه املاک شهر خودتان، می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

در ادامه در مورد روش دقیق محاسبه‌ی حق کمیسیون مشاورین املاک در دو شهر مشهد و اصفهان خواهیم گفت.


محاسبه میزان حق کمیسیون در مشهد

در صورتی که به دنبال «خرید آپارتمان در مشهد» هستید، آگاهی از تعرفه و نرخ دقیق میزان حق کمیسیون مشاورین املاک در مشهد، کمک‌کننده‌ی شما خواهد بود که مطابق زیر است؛

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در مشهد

تا سقف 300 میلیون تومان، به میزان 0.3 درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از 300 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.2 درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. در مجموع کل مبلغ دریافتی مشاور املاک (از هر کدام از طرفین) باید کمتر از 2 میلیون تومان باشد. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در مشهد (اجاره اول)

مبلغ کمیسیون حداکثر 800 هزار تومان و معادل 7 روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 6 هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون برای رهن و اجاره ملک در مشهد (تمدید ملک)

مبلغ کمیسیون حداکثر 500 هزار تومان و معادل 3 روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 6 هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

از جدیدترین قیمت خانه و آپارتمان در مشهد مطلع شوید!

مشاهده

محاسبه‌ی میزان حق کمیسیون مشاورین املاک در اصفهان

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در اصفهان

تا سقف 500 میلیون تومان، به میزان 0.5 درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از 500 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.25 درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در اصفهان

مبلغ  اجاره به صورت ثابت معادل 25 درصد اجاره ماهیانه از هر طرف معامله است. با این تفاوت که در اصفهان به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 7500 تومان اجاره محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار

طبق عرف (و نه قانون) در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از 0.5 درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده 0.8 درصد و سهم خریدار 0.2 درصد می‌شود.گاهی نیز، طرفین معامله، سر مبلغی، بین خود یا با مشاور املاک، به توافق رسیده و براساس همان توافق کمیسیون را پرداخت می‌کنند.

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. به طور کلی فسخ قرارداد تاثیری در حق الزحمه مشاورین املاک نخواهد داشت. البته معمولا و طبق عرف بازار، فسخ کننده حق الزحمه و کمیسیون املاک را بر عهده گرفته و پرداخت می‌کند.


کمیسیون قرارداد مشارکت (کمیسیون مشارکت در ساخت)

سوال: کمیسیون قرارداد مشارکت چگونه محاسبه می‌شود؟

جواب: با توجه به شرایط و منافع طرفین قرارداد، در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی در اکثر معاملات به صورت توافقی و با توافق طرفین قرارداد مشخص می‌شود. در بعضی از موارد نیز با در نظر داشتن سودی که سازنده خواهد داشت و این که هر هزینه‌ای که در حوزه‌ی ساخت باشد، بر عهده‌ی سازنده است، کمیسیون قرارداد مشارکت از سازنده گرفته می‌شود. البته در این موقعیت نیز، گاهی درصد کمی از کمیسیون را مالک پرداخت می‌کند.

کمیسیون معاوضه ملک

با توجه به آن که نرخ مشخصی برای کمیسیون معاوضه ملک از سمت اتحادیه املاک کشور مشخص نشده است، کمیسیون معاوضه ملک نیز عموما به صورت توافقی پرداخت می‌شود. البته نرخ و قیمت املاک مورد معامله نیز در میزان آن تاثیر دارد.

با خطرناک‌ترین مناطق مشهد برای زندگی آشنا شوید!

مشاهده‌ی مطلب!

در صورت تخلف مشاور املاک در گرفتن کمیسیون بیشتر چه کنیم؟

در بالا از روش محاسبه دقیق نرخ حق کمیسیون مشاور املاک آگاه شدید. اکنون در صورتی که مشاور املاک مبلغی بیشتر از حق قانونی خود را از شما درخواست کند، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید؛

اتحادیه مشاورین املاک کشور، به عنوان ناظر، بر عملکرد و کار مشاورین املاک نظارت می‌کند. در صورت ارجاع شکایت به این اتحادیه، طی مراحل قانونی شکایت شما پیگیری و به آن رسیدگی می‌شود.


مشاور املاک موظف است به طرفین معامله، بابت حق الزحمه «رسید» تحویل دهد و مبلغ دریافت شده با عنوان حق کمیسیون املاک، باید در قرارداد ذکر شود. میزان حق الزحمع مشاور املاک برابر با مبلغ تصویب شده از طرف اتحادیه املاک کشور خواهد بود و مشاور املاک نمی‌تواند درخواست دریافت رقم بیشتری داشته باشد.

هر مشاور املاکی بر اساس قانون، موظف است نحوه محاسبه حق کمیسیون مصوب اتحادیه را در دفتر خود نصب کند، تا مشتریان با آگهی کامل نسبت به پرداخت آن اقدام کنند. حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای و عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند. 

در نهایت درصورتی که درخواست گزارش تخلفی از یک مشاور املاک را داشتید، سامانه تلفنی 7334، در سراسر کشور به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاورین املاک، آماده دریافت شکایت‌های مشتریان است.

ویدئوی آموزش محاسبه نرخ کمیسیون املاک

پادکست قوانین کمیسیون املاک

سوالات متداول

فرمول محاسبه‌ی میزان نرخ کمسیون «خرید و فروش» و «رهن و اجاره» ملک متفاوت است. در موارد رهن و اجاره باید 25 درصد از میزان اجاره را به عنوان کمیسیون پرداخت کرد. اما در موارد خرید و فروش سهم هر کدام از خریدار و فروشنده، 0.5 درصد از قیمت ملک است. البته این قانون برای ملک‌هایی با ارزش بیش از 500 میلیون تومان متفاوت است. در مورد تعرفه قانونی کمیسیون املاک بیشتر بدانید!

به طور کلی، حق کمیسیون املاک طبق فرمول گفته شده در سایت انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود. جهت تماس و کسب اطمینان از نرخ دقیق حق کمیسیون بنگاه املاک شهر خودتان، می‌توانید از این لینک استعلام بگیرید!

گاهی پیش می‌آید که طرفین قرارداد با توافق با یکدیگر بر اساس تعرفه مصوب عمل نکنند. طبق عرف رایج میزان کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از ۰.۵ درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده ۰.۸ درصد و سهم خریدار ۰.۲ درصد می‌شود.)

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. در مورد شرایط کمیسیون پس از فسخ قرارداد بیشتر بخوانید!

فرهاد آذیش ۲نبش
فرهاد آذیش

من، فرهاد آذیش، استراتژیست و مدیر ارشد محتوای ۲نبش و دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد هستم. تمام تلاشم بر این هست تا محتوای مفیدی در اختیار مخاطبان دنیای املاک و مسکن قرار بدم.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید

مطالب پیشنهادی


26 نظر درباره این مطلب

کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

من تازه یک معامله انجام دادم؛ بابت 850 میلیون تومان املاک در باقر شهر تهران، از من 10میلیون تومان به زور حق کمیسیون گرفت. تازه برای صدور کد رهگیری نیز 500 هزار تومان طلب میکند و ادعای مسلمانی هم دارد. ضمن اینکه قرارداد را نیز دستی تنظم کرده، حالا شما مسئولین محترم املاک بفرمایند، چیکار کنیم؟

0
پاسخ
سحر سروش نیا ۲نبش
سحر سروش نیا

سلام. مشاور املاک مهدی واقع در خ جامی مبلغ 20 میلیون تومان بابت فروش خانه ام به قیمت 800 میلیون تومان از من گرفته. این مشاور املاک کلاهبردار برای منزل من مشتری پیدا کرد و از من امضا گرفت که اگر میخواهی ملکت را بفروشم باید مبلغ بیست میلیون به حساب زنم واریز کنی. و با وجود پیگیری زیاد به من میگویند خودت بهش دادی!!! آیا این درسته؟؟؟؟؟!!!

1
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

بله درسته، چون توافق کردید.

0
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

سلام. شما به اتحادیه شهر مربوط مراجعه کنید.

0
جواد یاسمی ۲نبش
جواد یاسمی

سلام. مرسی از این محتوای خوب فقط اگر عددها رو بالا گفتن که میگن چی بگیم؟ مثلا گفتین نهایت 800 هزار تومن ولی بنگاه برای این ها جواب و دلیل های زیادی داره برای مطرح کردن.

0
پاسخ
حسین منزوی ۲نبش
حسین منزوی

بله، با این قیمت و حتی پایین تر هم داریم. 09019953674

0
پاسخ
صدف ۲نبش
صدف

سلام. وقتتون بخیر ما یک خرید داشتیم 600 میلیون و یک فروش 550 میلیون. یعنی چقد میشه کمیسون ما؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

1
پاسخ
عباسی ۲نبش
عباسی

سلام. ببخشید فروشنده اگه خونش 310 میلیون بفروشه، چقدر باید کمیسیون بده؟ برای منزل در نیشابور، چون من تهرانم میخوام یه موقع بیشتر نگیرن ازم.

0
پاسخ
ناصری ۲نبش
ناصری

سلام، من نیشابور مشاور املاک دارم. مبلغ یک میلیون و هفتصد از هر طرف. البته 9 درصد ارزش افزوده هم محاسبه شده.

0
یونس شوکتی ۲نبش
یونس شوکتی

الان خونه 500 یا 600 میلیونی پیدا میشه؟ الان قیمت خونه بالای دو سه میلیارده. حساب کنید کمسیون اون چقدر میشه! وای فشار مضاعف برای خریداره فقط.

0
پاسخ

سلام، ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد.  دوستان عزیز معمولا مسئول نظارت بر مشاورین املاک بر عهده اتحادیه املاک شهر مربوطه است. ولی تخلفاتی که قابل رسیدگی در اتحادیه املاک است،  طرح شکایت از مشاورین املاک و نوع تخلفات مربوطه عبارتند از:

1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه تخلف است ) 2- عدم تحریر قرار داد پرینتی و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی محسوب میشود) 3-عدم احزار مالکیت ( عدم حزار مالکیت دقیق مالک ملک و موجر مثل وکالت نامه و....) 4-عدم احزار هویت طرفین قرار داد و( عدم احزار مدارک شناسایی طرفین قرار داد اعم از کارت ملی و شناسنامه و کارت اتباع و پاسپورت و..) 5- عدم تحویل قرار داد ( به علت تحویل یک نخسه از قولنامه و اجارنامه به طرفین قرار داد مالک و فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر) 6-عدم برگشت بیعانه( در مثال مقدار پولی که طی رسید بنگاه در ابتدا و قبل از تنظیم قرار داد پرداخته میشود در اصطلاح بیانه اولیه است) 7-عدم رعایت دستور العمل های ابلاغی( مثل شیوه نامه و دستورات ابلاغی و...) 

خلاصه بیشترین وظیفه اتحادیه املاک بررسی و شناسایی واحد املاک از نظر داری مجوز و بدون مجوز است. در مورد بحث افزایش کاذب قیمت متاسفانه تا جای که بنده اطلاع دارم مرجعه قیمت گذاری دقیق جهت نظارت قیمت وجود ندارد (ولی درصورت که شما ملکی روا با قیمت خارج از عرفه و ممیزی خریداری کرده ایده و می توانید از املاک و طرف مربوط شکایت کنید و با تنظیم در اصطلاح قیمت نامه ملک و یا ضریب بالا و ضریب پایین مبلغ اختلاف قیمت از مالک و مشاور املاک دریافت کنید (مثل فردی خانه رو که قیمت 100 م بوده به قیمت200 م به شما با همدستی املاک فروخته شما می توانید از اتحادیه و مراجع قانونی درخواست کارشناسی کنید و معمولا تمام کارشناسان جهت تعیین قیمت به املاک محله داری مجوز مراجع کرده و گزارش تهیه می کنند ومیانگین قیمت رو برای شما مشخص می کنند وباتوجه به این که قیمت دو برابر ارزش واقعی ملک است ملک اضافه باید برگشت داده شود و درج درپرونده املاک نیز میشود. در موارد خاص می توانید به مراجع بالاتر مثل اطلاعات تماس گرفته و گزارش کنید. امیدوارم مطالب مفید باشد. قولنامه با کد رهگیری الزامی و تضمین امنیت معامله و سرمایه شماست. اگر کسی میگوید قولنامه با کد رهگیری الزامی نیست ایشان از قوانین صنفی مشاورین املاک آگاهی کافی ندارد و یا تا به حال از ایشان به خاطر ((عدم ثبت قرار داد سیستمی قولنامه با کد رهگیری )) در اتحادیه املاک شکایت نشده است. املاک سعادت مشهد آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه) همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال 1387 بخشنامه ای صادر کرد. که از سال 87 به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد. (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در 2 حالت 1- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده 27 در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.)) دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟ 1-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری) 2-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و...) 3-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و... پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و...ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ 15 امضاء و اثر انگشت به جای 3 امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد 4- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس www.iranamlaak.ir منو استعلام 1-کد رهگیری و کد ملی 2- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه 110203001 مدارک لازم جهت ثبت قرار داد به صورت اینترنتی و دریافت کد رهگیری و هولگرام 1 - اصل مدارک هویتی کارت ملی هوشمند و شناسنامه ، کارت اقامت برای اتباع و...) 2 - اصل مدارک مالکیت (سند ، قولنامه ، بنچاق و.. وکالت نامه و گواهی انحثار و...) 3- تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر(از اداره پست منطقه ، سایت www.post.ir ) 4- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی) 5 -در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا) 6- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم 1 ال 2 ساعت است) و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید. املاک سعادت مشهد ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد

0
پاسخ
علی آقائیان یسار ۲نبش
علی آقائیان یسار

سلام، ادب و احترام. می خواستم وام ودیعه مسکن برای مستاجر بودنم بگیرم. رفتم بنگاه املاک تا اجاره نامه تمدید کنم و قولنامه بنویسند و کد رهگیردار بزنند برام. خلاصه هر بنگاهی رفتم بخاطر کد رهگیری زدن، مبلغ جداگانه از من خواستند. هر کدام یه مبلغی میگفتند، از مبلغ 1 میلیون و 200 تومان تا 200 هزار تومان.  انحادیه املاک میگوید بابت کد رهگیری هیچ هزینه ای نباید جداگانه بگیرند و نهایتش 5 هزار تومان هست، من هم این را میگویم. اولا همه بنگاه هایی که رفتم حدود 15 بنگاه، منتظر سرکیسه کردنم بودند و من نکردم. رفتم از خیر وام گذشتم و مثل قبل با مصیبت در خرابه ای زندگی کنم. فرض کنیم از بنگاه متخلف شکایت کنیم. یک، مگر میشود از 80 درصد بنگاه ها آشکار شکایت کرد و اگر هم شکایت کردیم، درست میشود؟ آیا آن بنگاه اصلاح میشود؟ من که بعید میدانم. تازه اگر بازرس اهل رشوه گیری نباشد. میخواهم بگویم به هر ارگانی که پستم خورده، رفتم به این نتیجه رسیدم آنچه دیدم کاملا مملکت ول هست و یک گروهی کلاش و ستمگرثروتمند بر گروه ندارها و فقرا و مستاجرین و ازاین قبیل، پیروز هستند و با همان حال حرام خواری نماز هم میخوانند. مملکت ما بی درو پیکر هست چه قبول کنیم چه با خود بگوئیم اینطورها هم نیستاااا. هرکس هر جور زورش میرسد، اسبش را می تازد.  روزها هم میگذرد، هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. یا باید امثال ما هم به گروه گرگها بپیوندیم و بدریم ضعفا را و یا معتقد به دین اسلام و آرمانهای شهدا بمانیم، بسوزیم و بسازیم و دق کنیم بمیریم. این یعنی اوج ظلم و ستم در انقلاب اسلامی که هزاران شهید جان دادند تا چنین نشود ولی افسوس جگرمان سوخت از این همه ستم های نرم و تیز. باز میگویم چه دوس داشته چه نداشته باشیم، چنین است حقیقت ماجرا. هر کس میگوید اینطور نیست، بیاید ثابت کنم براش. هر چند همه میدانیم چنین هست. میخواهد درست شود؟ بعید میدانم. چون این انقلاب با همین شعار عدالت خواهی و توجه به مستضعفان بنا شد و خون ها نثار شد و عاقبتش که 1399 هست، این شده و بعدها خدا میداند چه ها شود. آیا جان ما در امان بماند یا جانمان را هم بگیرند. وقتی دولتی ها 70 درصد فاسد شوند، انتظاری این چنین تعجب ندارد. ما و زن و فرزندانمان می سوزیم دق میکنیم و نابود می شویم . الله اکبر

1
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

اون بنگاهی ها خدا خیرشان بده، اگه وام گرفته بودی الان یه سود 18درصد هم باید می‌دادی دولت نوش جون کنه!

0
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

با سلام و احترام. بر حسب وظیفه شرعی خود میخواستم مطلب مهمی را خدمت مشاورین املاک عرض کنم. وقتی صنف شما مبلغی را تعیین میکند، موظف هستید همان مقدار و نه بیشتر، مبلغی از مشتری بگیرید. البته میتونید کمتر بگیرید ولی بیشتر نه. اگر شما مبلغی بیشتر گرفتید، این هم خلاف قانون است و اگر گزارش شود با شما برخورد میشود و هم مهم تر از همه، اینکه مبلغ بیشتر گرفتن شرعا حرام و حق الناس است و به مشتری مدیون میشوید. این توافقات مسئله عرف بودن و توافق کردن که جنبه تحمیلی دارد، اصلا اعتباری ندارد. با توجه به اینکه چند روزی بیشتر در این دنیا نیستیم، ارزش ندارد اینگونه با این حق الناس ها و این پولهای حرام آخرت خود را تباه و جهنمی کنیم. تاثیر پول حرام فقط در آخرت نیست، بلکه در دنیا هم عوارضی دارد و مشکلات فراوانی برای انسان و نسل و فرزندانش ایجاد میکند.

0
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

طبق قواعد شرعی توافق بین دو طرف نافذ است و مشکل شرعی ندارد.

0
نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش

میخوای «اشتراک رایگان» داشته باشی و مقاله‌ی بعدی‌مون رو واسه‌ت بفرستیم؟