محاسبه حق کمیسیون املاک در 1402 + نرخ جدید کمیسیون املاک

هانیه ولی زاده
2 هفته پیش
محاسبه کمیسیون املاک در 1402 + نرخ جدید کمیسیون مشاورها

 

فرمول محاسبه کمیسیون املاک به چه صورت است؟ کمیسیون رهن و اجاره ملک چگونه تعیین می‌شود؟ در این مقاله قصد داریم به نحوه محاسبه کمیسیون بنگاه ها در موارد خرید، فروش، رهن و اجاره بپردازیم و به طور جامع و کامل آن را مورد بررسی قرار دهیم.

حق کمیسیون مشاوران املاک چیست؟

کمیسیون املاک در حقیقت حق‌الزحمه و کارمزد مشاورین املاک است و بسته به نوع معامله خرید، فروش، رهن، اجاره و ارزش ملک مقدار آن متفاوت است و برای محاسبه آن فرمول خاصی وجود دارد. لازم به ذکر است نرخ کمیسیون املاک برای هر نوع معامله از سوی «اتحادیه صنف مشاورین املاک» تعیین می‌شود. در مقاله تکنیک‌‌های دریافت حق کمیسیون املاک از مشتری! می‌توانید به تمام آنچه که برای اصول مذاکره و تکنیک‌های دریافت حق کمیسیون املاک نیاز دارید دست یابید.

ویدئو آموزش محاسبه نرخ کمیسیون املاک طبق تعرفه جدید

محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک    

برای محاسبه‌ این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. به مثال زیر توجه کنید.

 مثلاً اگر در قرارداد مبلغ 50 میلیون تومان رهن و 750 هزار تومان اجاره‌بها نوشته شده باشد؛ حق کمیسیون مشاور املاک به شکل زیر محاسبه می‌شود:

تبدیل رهن به اجاره 1,500,000 = 30,000 * 50
جمع رهن تبدیل شده با اجاره بها 2,250,000 = 750,000 + 1,500,000
عدد به دست آمده ضربدر 25 درصد 562,000 = 0.25 * 2,250,000
حق کمیسیون ضربدر 9 درصد مالیات 50,625 = 0.09 * 562,000
جمع حق کمیسیون با مالیات 613,125 = 50,625 + 562,000
سهم پرداختی هر یک از طرفین قرارداد 613,125

 

محاسبه میزان کمیسیون خرید و فروش ملک

طبق قانون مصوب، در معاملاتی که در دفاتر مشاورین املاک و تا سقف 500 میلیون تومان صورت می‌گیرد، فروشنده و خریدار هر کدام به میزان 0.5 درصد (نیم درصد) از قیمت ملک را به‌عنوان حق کمیسیون املاک باید به مشاور املاک پرداخت کنند. درصورتی‌که مبلغ ملک بیشتر از 500 تومان باشد، به‌ازای مبلغ اضافهٔ آن 0.25 درصد به مبلغ قبلی اضافه می‌شود. در هردو صورت 9 درصد مالیات هم به آن اضافه می‌شود.

برای مثال در خرید خانه‌ای به مبلغ 600 میلیون تومان، 0.5 درصد از 500 میلیون تومان، به اضافهٔ 0.25 از 100 میلیون تومان، حق کمیسیون مشاور املاک می‌باشد. (به این مقدار نیز، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.)

محاسبه حق کمیسیون املاک 1402

به‌طورکلی و در اکثر شهرهای کشور، حق کمیسیون املاک با روش بالا انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما باتوجه‌به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است و تعرفه کمیسیون در هر شهر طبق مصوبه‌ی اتحادیه املاک همان جا محاسبه می‌شود، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون املاک مشاهده شود. در ادامه به محاسبه دقیق حق کمیسیون چند شهر می‌پردازیم.

محاسبه حق کمیسیون املاک مشهد

در صورتی که به دنبال «خرید آپارتمان در مشهد» هستید، آگاهی از تعرفه و نرخ دقیق میزان حق کمیسیون مشاورین املاک در مشهد، کمک‌کننده‌ شما خواهد بود که مطابق زیر است:

محاسبه حق کمیسیون املاک مشهد

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در مشهد

تا سقف 300 میلیون تومان، به میزان 0.3 درصد از مبلغ کل و درصورتی‌که هزینهٔ ملک بیشتر از 300 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.2 درصد را به‌عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک در مشهد(اجاره اول) 

برای محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک در مشهد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. مالک و مستأجر هر کدام موظف به پرداخت 25 درصد از (مبلغ تبدیل شده + اجاره یک ماه) همراه با 9 درصد مالیات ارزش‌افزوده هستند.

میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک در مشهد(تمدید) 

برای محاسبه مبلغ کمیسیون رهن و اجاره ملک برای تمدید ملک در مشهد ابتدا باید مبلغ کمیسیون قرارداد اجاره اول را تعیین کنید سپس عدد به‌دست‌آمده را بر ده تقسیم کنید. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

محاسبه حق کمیسیون املاک اصفهان

ابتدا باید بدانید که حق کمیسیون خرید و فروش ملک با حق کمیسیون رهن و اجاره ملک در اصفهان تفاوت دارد. برای فهم بیشتر به ادامه مطلب توجه کنید.

محاسبه حق کمیسیون املاک اصفهان

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در اصفهان

کمیسیون املاک برای ملک تا سقف 500 میلیون تومان، به میزان 0.5 درصد از مبلغ کل و درصورتی‌که هزینهٔ ملک بیشتر از 500 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.25 درصد را به‌عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. (9 درصد مالیات ارزش‌افزوده نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک در اصفهان

برای محاسبه کمیسیون رهن و اجاره در اصفهان هر یک میلیون تومان رهن معادل با مبلغ هفت هزار و پانصد تومان اجاره می‌باشد و هچنین هر کدام از طرفین قرارداد باید یک چهارم اجاره یک ماه همراه با 9 درصد مالیات ارزش افزوده را به مشاورین املاک پرداخت کنند. 

میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک در اصفهان(تمدید)

در این مورد اگر توافقی بین دو سمت قرارداد صورت‌گرفته باشد کمیسیون به‌صورت توافقی پرداخت می‌شود در غیر این صورت حق‌الزحمه مشاور املاک باید به طور کامل پرداخت شود.

محاسبه حق کمیسیون املاک تبریز

حق کمیسیون املاک در شهر تبریز تفاوت ناچیزی با شهرهای دیگر دارد که برای فهم بهتر موضوع به تفکیک کمیسیون رهن، اجاره، خرید وفروش املاک تبریز پرداختیم. به ادامه مطلب توجه کنید.

محاسبه حق کمیسیون املاک تبریز

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در تبریز

کمیسیون املاک برای ملکی که بین 300 تا 500 میلیون تومان قیمت داشته باشد به میزان 0.2درصد از مبلغ کل است و در صورتی که قیمت ملک بیشتر از 500 میلیون تومان باشد برای مبلغ مازاد بر آن، 0.1 درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند.(9 درصد مالیات ارزش‌افزوده نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک در تبریز

کمیسیون املاک برای رهن و اجاره ملک به این صورت است که ابتدا مبلغ رهن به اجاره تبدیل شود. مالک و مستأجر هر کدام موظف به پرداخت 33 درصد از (مبلغ تبدیل شده + اجاره یک ماه) همراه با 9 درصد مالیات ارزش افزوده می باشند. 

کمیسیون قرارداد مشارکت (کمیسیون مشارکت در ساخت)

کمیسیون قرارداد مشارکت باتوجه‌به شرایط و منافع طرفین قرارداد، در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. اما به‌طورکلی در اکثر معاملات با توافق طرفین قرارداد مشخص می‌شود. در بعضی از موارد نیز با درنظرداشتن سودی که سازنده خواهد داشت و اینکه هر هزینه‌ای که در حوزهٔ ساخت باشد، بر عهدهٔ سازنده است، کمیسیون قرارداد مشارکت از سازنده گرفته می‌شود. البته در این موقعیت نیز، گاهی درصد کمی از کمیسیون را مالک پرداخت می‌کند.

کمیسیون معاوضه ملک

باتوجه‌به آن‌که نرخ مشخصی برای کمیسیون معاوضه ملک از سمت اتحادیه املاک کشور مشخص نشده است، کمیسیون معاوضه ملک نیز عموماً به‌صورت توافقی پرداخت می‌شود. البته نرخ و قیمت املاک مورد معامله نیز در میزان آن تأثیر دارد.

 

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد به چه صورت است؟

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به‌واسطه شرایط قانونی فسخ شود، مشاور املاک درصورتی‌که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. به‌طورکلی فسخ قرارداد تأثیری در حق‌الزحمه مشاورین املاک نخواهد داشت. البته معمولاً و طبق عرف بازار، فسخ کننده حق‌الزحمه و کمیسیون املاک را بر عهده گرفته و پرداخت می‌کند.

تخلف مشاور املاک در گرفتن کمیسیون را چگونه باید پیگیری کرد؟

 در بالا از روش محاسبه دقیق نرخ حق کمیسیون مشاور املاک آگاه شدید. اکنون درصورتی‌که مشاور املاک مبلغی بیشتر از حق قانونی خود را از شما درخواست کند، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید. اتحادیه مشاورین املاک کشور به‌عنوان ناظر، بر عملکرد و کار مشاورین املاک نظارت می‌کند. در صورت ارجاع شکایت به این اتحادیه، طی مراحل قانونی شکایت شما پیگیری و به آن رسیدگی می‌شود.

 مشاور املاک موظف است به طرفین معامله، بابت حق‌الزحمه «رسید» تحویل دهد و مبلغ دریافت شده با عنوان حق کمیسیون املاک، باید در قرارداد ذکر شود. میزان حق‌الزحمه مشاور املاک برابر با مبلغ تصویب شده از طرف اتحادیه املاک کشور خواهد بود و مشاور املاک نمی‌تواند درخواست دریافت رقم بیشتری داشته باشد. هر مشاور املاکی بر اساس قانون، موظف است نحوه محاسبه حق کمیسیون مصوب اتحادیه را در دفتر خود نصب کند، تا مشتریان با آگهی کامل نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

 حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضا و عقد قرارداد به‌صورت نقد پرداخت کنند. در نهایت درصورتی‌که قصد ثبت گزارش تخلف مشاور املاک را داشته باشید، سامانه تلفنی 7334، در سراسر کشور به‌منظور سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاورین املاک، آماده دریافت شکایت‌های مشتریان است.

 

کلام آخر

در این مطلب ابتدا با روش‌های محاسبه کمیسیون املاک طبق تعرفه جدید اتحادیه مشاورین املاک آشنا شدیم و سپس به محاسبه نرخ کمیسیون املاک در شهرهای مختلف پرداختیم. همچنین تخلف‌های مشاورین املاک در گرفتن کمیسیون را بررسی نمودیم تا اگر قصد انجام معاملات ملکی را دارید با دانش کامل وارد هر بنگاه معاملاتی شوید و معامله را به نفع خود تمام کنید. 

جهت بهبود این مطلب اگر سوال یا پیشنهادی به ذهنتان رسید، لطفا در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن به آن رسیدگی کنیم.

سوالات متداول

نرخ قانونی کمیسیون املاک چقدر است و چقدر باید به بنگاه املاک بدم؟

فرمول محاسبه‌ی میزان نرخ کمسیون «خرید و فروش» و «رهن و اجاره» ملک متفاوت است. در موارد رهن و اجاره باید 25 درصد از میزان اجاره را به عنوان کمیسیون پرداخت کرد. اما در موارد خرید و فروش سهم هر کدام از خریدار و فروشنده، 0.5 درصد از قیمت ملک است. البته این قانون برای ملک‌هایی با ارزش بیش از 500 میلیون تومان متفاوت است. در مورد تعرفه قانونی کمیسیون املاک بیشتر بدانید!

نرخ قانونی کمیسیون املاک در شهر محل زندگی من چقدر است؟ (طبق تعرفه اتحادیه املاک کشور)

به طور کلی، حق کمیسیون املاک طبق فرمول گفته شده در سایت انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود. جهت تماس و کسب اطمینان از نرخ دقیق حق کمیسیون بنگاه املاک شهر خودتان، می‌توانید از این لینک استعلام بگیرید!

تعرفه و حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار چقدر است؟

گاهی پیش می‌آید که طرفین قرارداد با توافق با یکدیگر بر اساس تعرفه مصوب عمل نکنند. طبق عرف رایج میزان کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از ۰.۵ درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده ۰.۸ درصد و سهم خریدار ۰.۲ درصد می‌شود.)

آیا در صورت فسخ قرارداد، باید مبلغی به عنوان کمیسیون به مشاور املاک بدهم؟

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. در مورد شرایط کمیسیون پس از فسخ قرارداد بیشتر بخوانید!

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد به چه صورت است؟

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به‌واسطه شرایط قانونی فسخ شود، مشاور املاک درصورتی‌که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. به‌طورکلی فسخ قرارداد تأثیری در حق‌الزحمه مشاورین املاک نخواهد داشت. البته معمولاً و طبق عرف بازار، فسخ کننده حق‌الزحمه و کمیسیون املاک را بر عهده گرفته و پرداخت می‌کند.

این مطلب رو به اشتراک بگذارید:
کپی شد
هانیه ولیزاده هستم کارشناسی فیزیک دارم، اول داستان مشغول سروکله زدن با قوانین فیزیک و چالشاش بودم اما بعدش دنبال علاقه ام رفتم و وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شدم . مدتی هم هست که تولید محتوای تخصصی در زمینه ملک و آموزش مشاوران املاک رو انجام میدم.
113 نظر در مورد این مطلب ثبت شده
محمد رضایی
2 ماه پیش

سلام وقت به خیر لطفا راهنمایی بفرمایید بنده ی واحد آپارتمان پیش خرید کردم که ملک تقریبی105متر گفتن که کل مبلغ رو گفت2940 املاک قولنامه کرد وگفت حق کمیسیون5/درصدکه 16میلیون میشه منم ندانسته پرداخت کردم وازدوستانم بهم گفتن که خیلی ازت گرفته اون 16 میلیون براهردوطرف بوده با احتساب9درصد مالیات .به املاک گفتم شدیدااعتراض کرد که مابرات زحمت کشیدیم ملک پیش فروش هست ماتااخرباهات هستیم و.....گفتم 8 تومن خودم هیچ 4تومن بارضایت خودم برای این چیزهایی که میگید که زیر بار نمیرفت که نه فلان و....که بعدش با پیگیری 8 تومن ازش برگررن باالبته دلخوری و....ایا به نظرتون من بایداون16 رو میدادم یا 12 خوب بود یا نه اون 8تومن؟

رضایی
3 ماه پیش

سلام من یک واحد آپارتمان دارم که دو روز قبل قولنامه کردم و خریدار با توجه به اینکه مدارک رو رویت کردن پس از اینکه قولنامه انجام شده روز بعد که قرار به واریز وجه شده میگن باید نفر قبل شما که سند به نامش هست و سند میاد رو باید بیان پای قرارداد رو امضا کنن و اون بنده خدا نمیاد به هیچ عنوان حالا هیچ پولی بین ما ردو بدل نشده است فقط 15 میلیون کارت کشیدن بنگاه جهت کمیسیون برداشتن آیا برای فسخ باید جریمه بدهم؟ اگر نباید کجا مراجعه کنم جهت طرح شکایت و آیا 15 میلیون حق بنگاه میشه مبلغ کل معامله 1ملیارد 870 ملیون تومن بوده تشکر

یا حبیبی
4 ماه پیش

باتوجه به اینکه کلان شهرها قیمت خرید و فروش و اجاره رنج بالایی دارد و مشابه هستند بهتر است از یک قانون واحد مثل تهران تبعیت کنند تا از هرج و مرج و یک بام و دو هوا جلوگیری گیری شود مثلا در اصفهان در خصوص تمدید اجاره نامه همان کمیسیون کامل را می گیرند در صورتیکه تهران برابر یک دهم آن را می گیرند، واقعا این قوانین ضد و نقیض را چطوری میشه توجیه کرد ،اینجاست که باید دولت دخالت کند

حسین دولت آبادی
5 ماه پیش

با عرض سلام و خسته نباشید اتحادیه املاک بندرعباس برای نیم درصد حق کمیسیون سقف نگذاشته و با این روش کمیسیون در بندرعباس دو برابر تهران می شود آیا چنین کاری قانونی است؟

مهندس مهدی ظفریاری نژاد
مشاور املاک سعادت
6 ماه پیش

تخلف گران فروشی و گرفتن کمیسیون بیشتر 10 برابر جریمه است

یه دوست
6 ماه پیش

خنده داره آخه نرخ 1درصد باشه وقتی ملک قیمتش بالا بره معلومه مبلغ کمسیون هم بالا میره و معنی نداره نرخ را چون تورم داریم بالاتر ببریم . تازه تورم به نفع مشاور املاکه چون با بالا رفتن قیمت همون 1درصد هم مبلغش بیشتر میشه و این عین سادگی مردم ماست که متوجه نیستند تورم روی قیمت کمسیون هم تاثیرگذاره و نیازی به بالا بردن نرخ درصد کمیسیون نیست و خود مبلغ کمسیون به خودی خود با تورم بالا میره

محمد
6 ماه پیش

برادر عزیزمشاور املاکی که معتقد هستی نرخ مشاوران املاک تغییر نکرده مگر تورمی که میفرمایید روی قیمت ملک اثر نگذاشته به طور مثال قیمت ملکی دوسال پیش بوده دویست میلیون حالا شده یک میلیارد و قیمت ملکی که بوده یک میلیارد حالا شده پنج میلیارد برهمین اساس حق کمیسیون جنابعالی هم افزایش پیدا کرده چرا به حق خودتان قانع نیستید ملک طرح مهری که قیمتش 850 میلیون هست حق هرکدام از طرفین 2.2 میشه از هرکدام از طرفین 5میلیون طلب میکنید وبعد میگید اگر میشه شیرینی مارا هم بدهید همین چیزهاست که برکت از زندگیتون برده

علی
6 ماه پیش

با تشکر از راهنمایی دقیق جناب عالی♥️

مهدی گرگانی
مشاور املاک پاتریس
6 ماه پیش

سلام : خیلی جالبه که تو این کشور که ممکنه در طول یکسال 200 درصد تورم داشته باشیم . بعد چجوری هستش که همه چی نرخش تغییر میکنه فرض مثال گوشتی که بوده کیلیویی 100 تومن به عرض 2 سال میشه 500 تومن بعد حق کمیسیون دفاتر املاک چندین ساله که تغییر نکرده و در مواردی کاهش پیدا کرده . خیلی جالب و خنده داره این موضوع .معتقدم اگه نرخ نامه بسته به شرایط تورم رشد داشته باشه هیچ وقت دفتر املاکی به خودش اجازه نمیده در خواست مبلغ بیشتری از مشتری داشته باشه . واقعا ادم متاسف میشه بابت این موضوع

احمد
6 ماه پیش

سلام دوست عزیز کدوم مشاور املاک در کل کشور به حق خودش وتعرفه قانع بوده قبل از معامله بهت میگن ما این معامله رو جور می کنیم کمیسیون این قدر می گیریم مشتری هم مجبوره خداوکیلی شما اگر بنگاه داری یک بار کمیسیون طبق تعرفه گرفته اید؟؟

رجب رجبیان
املاک رجبی
9 ماه پیش

باسلام اتحادیه املاک کشوری باید نرخ نامه مشاورین املاک اصلاح کنه.بااین درصدکم حتی یک درصدکم هست چون دلیل دارم.حالااگر مثلا3درصدکمیسیون معامله ازهرطرف باشه مثلاً ملک یک میلیاردی هرطرف 30میلیون تومان باشه دلالی بطور80درصدکمترمیشودوقتی مشاوراملاک بدونه حق الزحمه آن کفایت می‌کنه براش نمیره ملک رابده به دلال که 300میلیون بکشه روی قیمت بعدش بدست مصرف کننده اصلی برسه.یک خورده فرهنگ ذهن وعقل راببریم بالا خیلی برای مصرف کننده سالم ترمیباشد

حمید رضا صادقی
ایران ?? ملک
6 ماه پیش

همکار محترم جناب رجبی من کاملا با شما موافق هستم ،چون پایین بودن نرخنامه کمیسیون معاملات مشکلات عدیده ای را بوجود می‌آورد جالبه که نرخنامه املاک اصفهان پایین تر نرخنامه قبلی شده و هر چقدر به اتحادیه املاک اعتراض میشه بی فایده است ، یه روز رئیس دوره های قبل میگفت شما با مالکین و خریداران مبلغ بالا میبندین ? گفتم این حرف از شما بعیده جناب .. به گوش مردم عزیز برسه چه فکری می‌کنند ? آخه وقتی قیمت ملک در منطقه مشخص و توان خریدار هم معلوم ،با این وضع اقتصادی مردم مثلا میشه بجای 10 ملیون 20 ملیون از خریدار یا فروشنده گرفت ؟؟؟ فقط بعضی مالکین در شرایط مالی ویژه احتمال داره بگه عجله دارم فلان مبلغ پرداخت میکنم تلاش ویژه واسه فروش ملک من نمائید ، نرخنامه مشهد فوق‌العاده است مطالعه

کمنات
8 ماه پیش

چه تضمینی هست بنگاهی به فرض شما سه درصد رو گرفت و دیگه پای دلال که گفتی رو به معامله باز نکنه ،؟؟ کی از پول بیشتر و بی دردسر توی این مملکت بدش میاد ،؟ بنگاهی نه کاری می‌کنه نه هنری داره نه استعداد شگرفی تازه درخواست سه درصد هم داره

فرشیدمحمدی
8 ماه پیش

قیمت املاک راشما بنگاه دارهایی دروپیکرکردیداین همه پول حروم میخوریدبازم سیرنمیشیدومیگیدکمیسیون باید بالا بره 

کاربر مهمان
9 ماه پیش

با سلام . لطفاً محاسبه مبلغ قانونی کمیسیون خرید و فروش ملک را به روز رسانی بفرمایید. درصدهای اعلامی عوض شده است.

کاربر مهمان
9 ماه پیش

سلام شکایتم را از طریق موبایل (بخاطر گرفتن کمسیون زیاد) ثبت کردم وپیام برام اومد ولی به علت پاک شدن پیام نتونستم وارد سایت بشم ومشاهده کنم(برای املاک متخلف هم پیام اومده چون تماس داشتن بامن در رابطه با همین شکایت) لطفا رهنماییم کنید چجور میتونم از نتیجه شکایتم مطلع بشم

حمید رضا صادقی
ایران ?? ملک
6 ماه پیش

درود هموطن عزیز بهترین و سریع ترین راه رسیدگی به درخواست جنابعالی مراجعه به اتحادیه املاک شهر خودتون هست ،

کاربر مهمان
10 ماه پیش

من یه خونه رهن کردم صد میلیون ماهی دو میلیون و چهارصد املاک از من دو میلیون ونیم حق کمسیون گرفت ایا درست بود من تبریزم ممنون میشم راهنمایی کنید

حمید رضا صادقی
ایران ?? ملک
6 ماه پیش

درود هموطن ، دوست عزیز نرخنامه کمیسیون هر استان فرق داره وباید از دفاتر آنلاک تبریز سوال کنید ولی طبق نرخنامه کمیسیون اصفهان کمیسیون پرداختی شما میشه 1/471/500 تومان

کاربر مهمان
7 ماه پیش

نخبر

ف حسنی
9 ماه پیش

برای خانه ای در رودهن با 150 رهن و3میلیون اجاره ،میخواهم بدانم حق کمیسیون آن چه مبلغی می شودبا تشکر

فرزان
10 ماه پیش

اکثر شهرها یک چهارم اجاره است با مالیاتش میشه 1میلیون و 470 هزار تومان بعضی شهرها یک سوم اجاره است با مالیاتش میشه 1میلیون و 960 هزار تومان

قاسم شمس
10 ماه پیش

سلام من یک اپارتمان به مبلغ پانصد چهل میلیون اجاره دادم املاک ازمن شش میلیون به اضافه نه درصد ارزش افزوده‌ میخاد قانوني چقدر باید پرداخت کنم ممنون میشم جواب بدید

حمید رضا صادقی
ایران ?? ملک
6 ماه پیش

درود جناب شمس هموطن عزیز طبق نرخنامه هر یک ملیون رهن 10 هزار تومن با ارزش افزوده میشه حدودا 5/900 هزار تومن

فرزان
10 ماه پیش

سلام اکثر شهرها یک چهارم اجاره است با مالیاتش میشه 4میایون و 400هزار تومان بعضی شهرها یک سوم اجاره است با مالیاتش میشه 5میلیون و 880هزار تومان

قاسم برادران رزاز
10 ماه پیش

باسلام مبلغ رهن کامل یک میلیارد سیصدو پنجاه میلیون میباشد مشاور از من با 9/در مالیاتی شش میلیون دریافت کرده آیا مبلغ فوق صحیح میباشد

حمید رضا صادقی
ایران ?? ملک
6 ماه پیش

درود جناب رازی عزیز نرخنامه کمیسیون هر استان و شهر فرق داره و از املاک محل سکونت خود سوال کنید ولی طبق نرخنامه کمیسیون اصفهان ایشون نصف از شما دریافت نموده چون با ارزش افزوده حدودا میشه 11 ملیون یعنی براساس هر یک ملیون رهن 7500 و ارزش افزوده

مصطفی قربانپور
11 ماه پیش

سلام وقت بخر ازمشهد یک اپارتمان یک میلیاردوصدوپنجاه هزارتومان فروختم یک میلیاردوهفصدوپنجاه هزارتومان خریدم برای کمیسیون گفته 29میلیون تومان بایدبهم بدی میخواستم کمیسیون چقدر میشه ممنونم ازشما که کمکم کنی منطزر خبرشماهستم ممنونم

حمید رضا صادقی
ایران ?? ملک
6 ماه پیش

درود ب. شما خوبان جناب قربانپور در واقع جنابعالی باید دوتا کمیسیون پرداخت کنید حتی اگر در یک دفتر هردو معامله انجام شده باشه به نظر من مبلغ بالا درخواست نموده البته بگم که نرخنامه کمیسیون هر استان و شعر فرق داره من طبق نرخنامه املاک اصفهان عرض کردم که میشه 18/000/000 ملیون بر اساس نیم درصد کل معامله از هر طرف و ارزش افزوده

سعید
11 ماه پیش

سلام برای فروش سهم مالک : 5,750,000 تومان + 9% ارزش افزوده 517,500 تومان برای خرید سهم خریدار : 8,750,000 تومان + 9% ارزش افزوده 787,500 تومان

راضیه بنده خدا
12 ماه پیش

سلام حق کمسیون خرید ملک چهار میلیاردو ویست وپنجاه میلیونی تومانی درشیرازسال1402 چقدر میشه؟ حق کمیسیون رهن 270 میلیونی خونه، همینطور رهن 240 میلیونی درشیرازسال1402 چقدر میشه؟

حمید رضا صادقی
ایران ?? ملک
6 ماه پیش

درود بر تک‌ تک بنده های خدا لطفا از طریق بررسی در گوگل از یکی دفاتر املاک شهر زیبای شیراز سوال بفرمایید که شبه‌ ای پیش نیاد ،سرکار عالیه بانوی ایرانی شما در گوگل سرچ کنید شماره تماس مشاور املاک مثلا ملاصدرا شیراز بعد ....

کاربر مهمان
12 ماه پیش

سلام وقت تان بخیر ببخشید من یک سوال دارم من یک واحد خانه را رهن کردم مبلغ 200 میلون تومان وماهانه مبلغ 100 تومان اجاره سربرج گرفتم حالا کمسیون املاک چند میشود املاکی از من 2500 دومیلیون پانصد میخواهد

طاهادیلمی
2 سال پیش

حق کمیسیون رهن کامل به مبلغ120میلیون سهم هرطرف درشهرابادان چقدرمیشه؟ممنون میشم پاسخ بدید

فرزان
10 ماه پیش

برای اکثر کشور یک چهارم اجاره است یک میلیون و نود هزار تومان برای خوزستان و مازندران و یکی دو استان دیگه یک سومه 1میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان

فرزان
10 ماه پیش

یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان

سیمین
2 سال پیش

سلام. تعرفه کمیسیون شهر قدس تهران چقدره؟ با شهر تهران فرق میکنه؟ میگن تا 500 میلیون یک درصد بقیش نیم درصد محاسبه میشه

علی مفتاحی
2 سال پیش

سلام من اطلاعاتی ندارم و در چند روز گذشته ملکی فروختم 7/5میلیارد در شهر نظرآباد نیم درصد از هر طرف کسر شد باضافه9درصد ، منطقی نیست من و خریدار خود رفتیم حتی اگر آنها عمل کنند 80 میلیون حق آها نیست

فرزان
10 ماه پیش

بله درسته، منطقی نیست وقتی طرفین خود معرفی شده اند و بنگاه نقشی نداشته، معمولا مبلغی جزئی بصورت توافقی از طرفین بعنوان کمیسیون گرفته میشود، البته هزینه مالیات بر ارزش افزوده بصورت کمیسیون کامل محاسبه و 9درصد دریافت میشود...... که کلا و جمعا رقم بالایی نیست اما توسیه میشه وقتی طرفین خود معرفی شده و توافق کردند، در دفاتر ثبت اسناد قراردادی تنظیم و ثبت کنند که هم قانونی تر و محکمتر است و هم هزینه ای به مراتب پائین تر میشود،، تقریبا ده درصد هزینه کمیسیون املاک

حامد زارع
2 سال پیش

سلام ، بنده خودم مشاور املاک هستم مبلغ دقیق از مجموع هر دو طرف 43،600،000 تومان هست

پاسبان
2 سال پیش

باید قبلش صحبت می کردید و روی کمیسیون توافق می کردید. چه خبره واقعا برید اتحادیه شکایت زیاد گرفتن بی وجدانا

پاسبان
2 سال پیش

25 دهم درصده بالای 500 م معامله

اریا
2 سال پیش

باید از هر سمت 10 میگرفتن. جمعا 20

javad dehghani
2 سال پیش

سلام برای اجاره بها زیر 6 ماه چقدر کمیسیون باید بگیرد آیا تقسیم 6 میشه

فریاد مریدی
2 سال پیش

سلام خوبین برای خونه 50 میلیون رهن یک میلیون نیم کرایه کمیسیون هر نفر چقدر میشه

مهندس مهدی ظفریاری نژاد
مشاور املاک سعادت
2 سال پیش

سلام معمولا جزء بیشتدین او در ریف اول موضوع شکایت در اتحایه املاک بحث کمیسیون و کدرهگیری است که واقعا جای تعجب است ، معمولا کمیسیون عرفه جامعه یک درصد است و گاهی هم نیم درصد اگر خود طرفین مراجعه کردن باشند ولی اگر قبل از انجام معامله طرفین معامله را توجیه نکرده اید هرچی داند باید قناعت کنید وگرنه کمیسیون قانونی معیار است تخلفات مربوطه : 1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه همان شهر تخلف است )( نکته : البته باید اشاره کرد که نرخنامه مذکور معمولا قدیمی است ومعمولا همکاران نرخنامه عرف جامعه که معمولا برای فروش نیم درصد تا 1 درصد است و برای اجاره از 7 روز تا 15 روز را دریافت میکنند تا بتوانند جوابگوی هزینه زندگی باشند، که معمولا از نظر شخصی بنده این دریافتی باتوافق و رضایت قابل قبول است ولی گاهی بعضی مشاورا املاک دارند از این مبلغ بیشتر دریافت میکنند حالابه بهانه بالابود و یا گرفته کمیسیون دو طرف از طرف ضعیف تر که این کار واقعا کار ناپسندی است معمول د بحث فروش از خریدار و در بحث اجاره از مستاجران در نهایت خوب طرف میرود و از طریق قانونی اقدام نیکند )*** اخطار ماده28 صنفی 2- عدم تحریر قرار داد پرینتی با کدرهگیری و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی محسوب میشود )( نکته:البته گاهی به علت مشکلاتی اینترنتی و سیستمی و حتی عدم توانای متصدی و یا درخواست خود طرفین معامله قرارداد دست نویسی با عنوان پیش قرار داد تنظیم میشود که درصورت درخواست هر کدام از طرفین قرار داد جهت تحریر سیستمی، مشاور املاک موظف است قرار داد مذکور را بدون کاستی درسیستم تنظیم وآن را به امضاء و تایید طرفین قرارداد برساند ) *** اخطار ماده 28 صنفی ثبت کلیه قرار داد های معاملاتی از خرید تا اجاره با کدرهگیری( هولوگرام) 1- بهترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز (قبول مسئولیت بنگاه در قبال کمیسیون) 2- قابلیت استعلام قولنامه از تمام کشور (با کدملی +کدرهگیری) 3- مطمئن ترین راه خرید ملک با مبایعه نامه باکدرهگیری(عدم تغییر متن قولنامه 4- معتبر و مطابق با قوانین بروز کشور و قابل این گونه قرار داد ها را دقیق تنظیم کنند

علیرضا
2 سال پیش

سلام اگه بعد از 7 ماه از قرارداد خونه بلند بشی حق کمیسیون مستاجر بعدی با من میشه واگر خونه بچه خط خطی کرده باشه باید چکار کرد هزینه کامل نقاش با ما است

پیمان لحمی
املاک آ ب آ
2 سال پیش

مشاورین املاکی که در زمینه اجاره باغ ویلا فعالیت میکنند, به این نکته توجه کنند که کمیسیون باغ ویلا یک سوم و همانند املاک تجاری محاسبه میشود

زهرا
2 سال پیش

سلام برای رهن و اجاره 245ملیون رهن و 2ملبون و 600اجاره در شیراز کمیسیون هر نفر چقدر میشه؟

یونس امیری
2 سال پیش

دوست عزیز با 9ًدرصد. مالیات ارزش افزوده مجموعا از هر طرف مبلغ 2700000 تومان دومیلیون و هفتصد هزار تومن.

شاهین کریمی
3 سال پیش

در رابطه با محاسبه کمیسیون ملک یک میلیاردی احیانا اشتباه محاسبه نفرمودید ؟

محمد سوری
3 سال پیش

نرخ کمیسیون املاک مهرماه سال 1400 بر اساس ابلاغیه سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران که به اتاق اصناف تهران اعلام شد حق کمیسیون مبایعه نامه‌های مسکن به میزان 25 صدم درصد ارزش معاملاتی ملک از هر طرف معامله تعیین شده است. بر این اساس یعنی مجموعاً نیم درصد از هر دو طرف معامله اخذ می‌شود که این نرخ تا پیش از این نیم درصد از هر طرف معامله بود. لطفا سایت خود را به روز رسانی بفرمایید

حق گو
3 سال پیش

لطفا بفرمایید اگر طرفین توافق کرده باشن که مبلغی بالاتر از نرخ اتحادیه پرداخت کنند و مکتوب در مبایعه نامه قید شده باشد و پس از انجام معامله یکی از طرفین نخواهد پرداخت کند دراین صورت اتخادیه رای به نفع چه کسی صادر خواهد کرد

کاربر میهمان
2 سال پیش

باید به توافق خودش عمل کنه چون قبل از معامله توافق کرده ‌‌بعد از‌ معامله زیرش بزنه شما میتونید با شاهد و مدارکی که دارین برای مطالبه طلب از ایشون‌ شکایت‌ کنید و تمام طلب خودتون با جبران خسارت ناشی از عدم‌ پرداخت به روز دریافت‌ کنید.

کاربر میهمان
3 سال پیش

سلام، برای شهر کرمانشاه چطور محاسبه میشود؟

نیما بهجویان
3 سال پیش

بستگی به متراژ و موقعیت و البته قیمت ملک داره و بازهم تاکید بر تفاوتی بودن قیمت

حمیدی
3 سال پیش

به جز کلیه توافقات بین فروشنده و املاکی یا برعکس که انجام میشه. به جای خود ولی حق املاک از کل فروش از هرطرف نیم درصد هست که جمعا میشه یک درصد.

داداش وند
3 سال پیش

کلا نیم درصد کمسیون هست که 0.25 خریدار و 0.25 فروشنده بتید پرداخت کنه.

کاربر میهمان
3 سال پیش

سلام برای فروش خانه 695 میلیون وخرید1095000000بایدچقدرکمسیون پرداخت کنم درشیراز؟

کاربر میهمان
2 سال پیش

نه اصلا فقط دومیلون و صد

کاربر میهمان
3 سال پیش

دوستان عزیز؛ اولا درسته این مبلغ 500 هزار تا 20 میلیون برای شما زیاد باشه اگه شما خدای نکرده مشکلی داشتید و پیش متخصصش میرفتید و اون بیشتر از نرخ مصوب از شما تقاضا میکرد بازم می اومدید شکایت و ناله میکردید که فلان دکتر حق داره یا نداره ؟ قطعا نه چون شما نیازمند کمکشید و دوست دارید مشکل رو حل کنه . چون باور دارید که اون طرف پول زیادی میگیره و کارش رو همه تایید میکنند . حالا توی هر صنفی بگردید همینطوره . اگه نیست که من نمیپذیرم . در حکومت ها هم همینطوره نماینده مجلس باشی ، رئیس جمهور ، نمیدونم رهبر یا مهندس یا بقال ، راننده به هر حال هرکسی برای رسیدن به این نقطه اگه از راه درستش رفته باشه چالش های زیادی رو پشت سر گذاشته . اما در کل هیچ شخص یا هیچ انسانی هم نباید مقرور و خودپسند و متکبر باشه و قطعا کاسبی و کسب و کار هم از این قضیه مجزا نیست . به هر ما انسانیم و اومدیم تا باعث شکوفایی و رشد جهان باشیم و به خلق و خودمون کمک کنیم . به همکاران املاک هم پیشنهاد میدم که که در دریافت حق خودشون کمی منصفانه و بر چهارچوب قوانینی که حال هر عیبی هم داشته باشه منصفانه عمل کنند . موفق باشید و امیدوارم خدا روزی بی نهایت به همه خلق بده که موقع پرداخت بهاء خدمت دریافتی به چیزی فکر نکنند جزء حس خوبشون از دریافت خدمت و فراوانی نعمت خدا روی زمین و آسمان.

مهمان
9 ماه پیش

دقیقا به همین دلیل هست که اینهمه مشکلات درکشور وجود داره چون هرکس همین تفکر رو داره درحالی که درکشورهای توسعه یافته یک ریال هم اضافه هم قابل شکایت وپیگیری هست به همین دلیل تورم ونرخها دراونجا کنترل شده وباعث رفاه کامل مردم شده واینکه یک ریال شما بیشتر ازبقیه بگیری اگر اهل حلال وحرام کسی باشه حرامه اکثر مردم دارن ازهم دزدی میکنن بدون اینکه آگاهی داشته باشن کارشون دزدی ازبقیه هست حتی اگر نرخی رو دولت تعیین کرد که غیرمنصفانه ویران هست مثل نرخ ماشین شرعا وعرفا نوعی دزدی حساب میشه واین پول‌های کثیف هرگز برکتی نخواهد داشت یک ریال این پولها مثل یک کبریت آتش بر خرمن کاه هست درزندگی هرکس که وارد بشه ربطی هم به مذهب نداره هرپولی بیشتر ازحق واقعی طرف میشه پول کثیف حتی اگر قانون هم مجازبدونه

علی
12 ماه پیش

اتفاقا من مشکل برام پیش اومد پول پیشمو‌بنگاه دار خورد یکسال در به در دادگاه بودم

کاربر میهمان
2 سال پیش

به نظره من آدم‌هایی مثل کاربر عزیز اقای عصاره. بهتره بجای اینکه دفتر املاک‌ بره. و خرید و فروش یا اجاره بده یا اجاره کنه خودش اینکارو روی یه کاغذ ساده معمولی انجام بده تا به‌قول خودش. صنف املاک‌جمع بشه تا بعدش دو‌دستی مثل بچه. با ادب خدمت اقای وکیل برسه ده درصد از اون مبلغ قرارداد بپردازه بعدشم عایا بشه عایا نشه. ک. مشکلش حل بشه اقای عصاره علم و سواد خیلی خوبه ک شما متاسفانه نداری. لطف کن‌مطالعه کن نظر بیخودی ندین مردم گمراه نکنید

عصاره
3 سال پیش

چه کمکی دوست من نوشته ی میاندو طرف و یا نوشته بنگاه هردو یکی هستند چون هردو سند عادی اند بنگاه ها یک واسطه اند که عموم مشکلات مسکن از طریق اونا ایجاد شده و هیچ ضرورتی ندارند ما باید اطلاع رسانی عمومی کنیم که این صنف برچیده بشن

نظری
3 سال پیش

سلام. ما بابت رهن کامل خونه (145 میلیون ) یک میلیون حق کمیسقون دادیم. ناگفته نماند که خودمون تو دیوار پیدا کردیم و بنگاه ما رو معرفی نکرد. فقط قرارداد نوشت بین طرفین، بدون کد رهگیری. به نظر شما منصفانس؟؟؟؟ از کرمانشاه

کاربر میهمان
2 سال پیش

خانم شمایه‌تومن کمیسیون‌دادین به دلیل اینکه داخل املاک نوشتین. اگر به هر دلیل فردا روزی براتومن‌مشکلی ایجاد بشه. مثلا موجر پول‌ودیعه شما رو‌پس نده همین قرارداد ‌گم انجام‌دادین‌مشکل شما ‌به صفر میرسونه و مدرک درست و حسابی‌دارین در صورتی اگر. این‌مدارک ‌نباشه باید خدمت اقای وکیل چهارده میلیون و پانصد هزار تومن‌همون اول بابت. شروع کار پرداخت‌کنید اره دوست عزیز

صفوی
3 سال پیش

مبلغ مناسبی بوده. ولی بنگاه موظف بوده قرارداد دارای کد رهگیری پرینت شده به شما بدهد امضا کنید و مهر کند هولوگرام بزند. نه اینکه قرار داد کاغذی سه نسخه ای معمولی بنویسد با مهر چون این کارش تخلف و قابل پیگیری از اتحادیه است

نیما بهجویان
3 سال پیش

شما باید حتما کد رهگیری دریافت می‌کردید تا معامله وجهه قانونی پیدا کنه

کاربر مهمان
3 سال پیش

کد رهگیری یک موضوع من درآوردیست و هیچ ارزشی نداره طرفین بین خودشون بنویسن با بنگاه هیچ فرقی نداره هردو سند عادی هستند

کاربر میهمان
4 سال پیش

من تازه یک معامله انجام دادم؛ بابت 850 میلیون تومان املاک در باقر شهر تهران، از من 10میلیون تومان به زور حق کمیسیون گرفت. تازه برای صدور کد رهگیری نیز 500 هزار تومان طلب میکند و ادعای مسلمانی هم دارد. ضمن اینکه قرارداد را نیز دستی تنظم کرده، حالا شما مسئولین محترم املاک بفرمایند، چیکار کنیم؟

کاربر میهمان
2 سال پیش

هیچی چون امکان نداره. املاک پول زور از شما گرفته باشه نرخ نامه داره حتما توافق کرده بودین به نظره من شما واقعیت کامل نگفتی . اره دوست عزیز این درست نیست. دروغ بگی خودتو واسه پول مدیون کنی پس صداقت داشته باش

نصر
3 سال پیش

برو اتحادیه

سحر سروش نیا
4 سال پیش

سلام. مشاور املاک مهدی واقع در خ جامی مبلغ 20 میلیون تومان بابت فروش خانه ام به قیمت 800 میلیون تومان از من گرفته. این مشاور املاک کلاهبردار برای منزل من مشتری پیدا کرد و از من امضا گرفت که اگر میخواهی ملکت را بفروشم باید مبلغ بیست میلیون به حساب زنم واریز کنی. و با وجود پیگیری زیاد به من میگویند خودت بهش دادی!!! آیا این درسته؟؟؟؟؟!!!

کاربر میهمان
2 سال پیش

متاسفانه همه مشتریان خودشون ببخشید. زرنگ‌تر از املاک‌هستن وقتی املاک باهاشون‌ توافق میکنه. فکر‌میکنن میتونن سر املاک کلاه بزارن به نظرمن شما خودت کلاهبرداری نه اون املاکی ک‌ب باهات توافق‌کرده‌برات فروخته

کاربر میهمان
2 سال پیش

مگه شما توافق نکردی‌ک‌خونتو فروخت بهش بدی؟ اگر‌توافق کردی ک‌باید‌بدی

عارف
3 سال پیش

شما در اون لحظه منافعت ایجاب کرده که به مشتری ایشون بفروشی و صحبت کردی و راضی بودی!حالا که کارت تموم شده چرا فک میکنی سرت کلاه رفته!

کاربر مهمان
3 سال پیش

توافق کردین، برای توافق در حق پرداخت کمسیون به مبلغ زیاد از حق تعرفه هیچ خلافی نیست و باید پرداخت کنی

احمد
3 سال پیش

قبل اینکه خونتو برات بفروشه بهش گفتی بیست میدم امضا کردی مشکلی نبود الان ک پولتو گرفتی معامله رو انجام داد میگی بیست گرفته

کاربر میهمان
3 سال پیش

بله، درست توافق کردین قبلا

کاربر میهمان
4 سال پیش

سلام. شما به اتحادیه شهر مربوط مراجعه کنید.

کاربر میهمان
4 سال پیش

بله درسته، چون توافق کردید.

جواد یاسمی
4 سال پیش

سلام. مرسی از این محتوای خوب فقط اگر عددها رو بالا گفتن که میگن چی بگیم؟ مثلا گفتین نهایت 800 هزار تومن ولی بنگاه برای این ها جواب و دلیل های زیادی داره برای مطرح کردن.

حسین منزوی
4 سال پیش

بله، با این قیمت و حتی پایین تر هم داریم. 09019953674

صدف
4 سال پیش

سلام. وقتتون بخیر ما یک خرید داشتیم 600 میلیون و یک فروش 550 میلیون. یعنی چقد میشه کمیسون ما؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

عباسی
4 سال پیش

سلام. ببخشید فروشنده اگه خونش 310 میلیون بفروشه، چقدر باید کمیسیون بده؟ برای منزل در نیشابور، چون من تهرانم میخوام یه موقع بیشتر نگیرن ازم.

ناصری
4 سال پیش

سلام، من نیشابور مشاور املاک دارم. مبلغ یک میلیون و هفتصد از هر طرف. البته 9 درصد ارزش افزوده هم محاسبه شده.

یونس شوکتی
4 سال پیش

الان خونه 500 یا 600 میلیونی پیدا میشه؟ الان قیمت خونه بالای دو سه میلیارده. حساب کنید کمسیون اون چقدر میشه! وای فشار مضاعف برای خریداره فقط.

مهندس مهدی ظفریاری نژاد
مشاور املاک سعادت
4 سال پیش

سلام، ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد.  دوستان عزیز معمولا مسئول نظارت بر مشاورین املاک بر عهده اتحادیه املاک شهر مربوطه است. ولی تخلفاتی که قابل رسیدگی در اتحادیه املاک است،  طرح شکایت از مشاورین املاک و نوع تخلفات مربوطه عبارتند از:

1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه تخلف است ) 2- عدم تحریر قرار داد پرینتی و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی محسوب میشود) 3-عدم احزار مالکیت ( عدم حزار مالکیت دقیق مالک ملک و موجر مثل وکالت نامه و....) 4-عدم احزار هویت طرفین قرار داد و( عدم احزار مدارک شناسایی طرفین قرار داد اعم از کارت ملی و شناسنامه و کارت اتباع و پاسپورت و..) 5- عدم تحویل قرار داد ( به علت تحویل یک نخسه از قولنامه و اجارنامه به طرفین قرار داد مالک و فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر) 6-عدم برگشت بیعانه( در مثال مقدار پولی که طی رسید بنگاه در ابتدا و قبل از تنظیم قرار داد پرداخته میشود در اصطلاح بیانه اولیه است) 7-عدم رعایت دستور العمل های ابلاغی( مثل شیوه نامه و دستورات ابلاغی و...) 

خلاصه بیشترین وظیفه اتحادیه املاک بررسی و شناسایی واحد املاک از نظر داری مجوز و بدون مجوز است. در مورد بحث افزایش کاذب قیمت متاسفانه تا جای که بنده اطلاع دارم مرجعه قیمت گذاری دقیق جهت نظارت قیمت وجود ندارد (ولی درصورت که شما ملکی روا با قیمت خارج از عرفه و ممیزی خریداری کرده ایده و می توانید از املاک و طرف مربوط شکایت کنید و با تنظیم در اصطلاح قیمت نامه ملک و یا ضریب بالا و ضریب پایین مبلغ اختلاف قیمت از مالک و مشاور املاک دریافت کنید (مثل فردی خانه رو که قیمت 100 م بوده به قیمت200 م به شما با همدستی املاک فروخته شما می توانید از اتحادیه و مراجع قانونی درخواست کارشناسی کنید و معمولا تمام کارشناسان جهت تعیین قیمت به املاک محله داری مجوز مراجع کرده و گزارش تهیه می کنند ومیانگین قیمت رو برای شما مشخص می کنند وباتوجه به این که قیمت دو برابر ارزش واقعی ملک است ملک اضافه باید برگشت داده شود و درج درپرونده املاک نیز میشود. در موارد خاص می توانید به مراجع بالاتر مثل اطلاعات تماس گرفته و گزارش کنید. امیدوارم مطالب مفید باشد. قولنامه با کد رهگیری الزامی و تضمین امنیت معامله و سرمایه شماست. اگر کسی میگوید قولنامه با کد رهگیری الزامی نیست ایشان از قوانین صنفی مشاورین املاک آگاهی کافی ندارد و یا تا به حال از ایشان به خاطر ((عدم ثبت قرار داد سیستمی قولنامه با کد رهگیری )) در اتحادیه املاک شکایت نشده است. املاک سعادت مشهد آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه) همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال 1387 بخشنامه ای صادر کرد. که از سال 87 به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد. (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در 2 حالت 1- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده 27 در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.)) دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟ 1-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری) 2-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و...) 3-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و... پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و...ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ 15 امضاء و اثر انگشت به جای 3 امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد 4- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس www.iranamlaak.ir منو استعلام 1-کد رهگیری و کد ملی 2- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه 110203001 مدارک لازم جهت ثبت قرار داد به صورت اینترنتی و دریافت کد رهگیری و هولگرام 1 - اصل مدارک هویتی کارت ملی هوشمند و شناسنامه ، کارت اقامت برای اتباع و...) 2 - اصل مدارک مالکیت (سند ، قولنامه ، بنچاق و.. وکالت نامه و گواهی انحثار و...) 3- تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر(از اداره پست منطقه ، سایت www.post.ir ) 4- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی) 5 -در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا) 6- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم 1 ال 2 ساعت است) و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید. املاک سعادت مشهد ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد

مهندس مهدی ظفریاری نژاد
مشاور املاک سعادت
2 سال پیش

سلام مورد مهم که لازم اعلام کنم امروز با افزایش تورم و بحث مالیاتهای بی حساب کتاب در صنف املاک و اینکه حقوق بسیاری از شغل دیگر کفاف هزینه زندگیشان را نمی دهد حالا یک مشاور املاک و یا یک مهندس ویک دکتر و یک وکیل و.. که تعرفه هایشان قدیمی و غیر واقعی است ، معمولا باید عرفه جامعه را معیار سنجش قرارداد برای پرداخت درست مزد که برای مشاور املاک با سابقه و تخصص یک درصد است وبرای قراردادهای توافقی نیم درصد ولی اگر قبل از انجام معامله طرفین معامله را توجیه نکرده اید هرچی داند باید قناعت کنید وگرنه کمیسیون قانونی معیار است تخلفات مربوطه : 1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه همان شهر تخلف است )( نکته : البته باید اشاره کرد که نرخنامه مذکور معمولا قدیمی است ومعمولا همکاران نرخنامه عرف جامعه که معمولا برای فروش نیم درصد تا 1 درصد است و برای اجاره از 7 روز تا 15 روز را دریافت میکنند تا بتوانند جوابگوی هزینه زندگی باشند، که معمولا از نظر شخصی بنده این دریافتی باتوافق و رضایت قابل قبول است )*** اخطار ماده28 صنفی 2- عدم تحریر قرار داد پرینتی با کدرهگیری و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی محسوب میشود )( نکته:البته گاهی به علت مشکلاتی اینترنتی و سیستمی و حتی عدم توانای متصدی و یا درخواست خود طرفین معامله قرارداد دست نویسی با عنوان پیش قرار داد تنظیم میشود که درصورت درخواست هر کدام از طرفین قرار داد جهت تحریر سیستمی، مشاور املاک موظف است قرار داد مذکور را بدون کاستی درسیستم تنظیم وآن را به امضاء و تایید طرفین قرارداد برساند ) *** اخطار ماده 28 صنفی ثبت کلیه قرار داد های معاملاتی از خرید تا اجاره با کدرهگیری( هولوگرام) 1- بهترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز (قبول مسئولیت بنگاه در قبال کمیسیون) 2- قابلیت استعلام قولنامه از تمام کشور (با کدملی +کدرهگیری) 3- مطمئن ترین راه خرید ملک با مبایعه نامه باکدرهگیری(عدم تغییر متن قولنامه 4- معتبر و مطابق با قوانین بروز کشور و قابل این گونه قرار داد ها را دقیق تنظیم کنند در نهایت باید گفت رضایت طرفین مهم است

علی آقائیان یسار
4 سال پیش

سلام، ادب و احترام. می خواستم وام ودیعه مسکن برای مستاجر بودنم بگیرم. رفتم بنگاه املاک تا اجاره نامه تمدید کنم و قولنامه بنویسند و کد رهگیردار بزنند برام. خلاصه هر بنگاهی رفتم بخاطر کد رهگیری زدن، مبلغ جداگانه از من خواستند. هر کدام یه مبلغی میگفتند، از مبلغ 1 میلیون و 200 تومان تا 200 هزار تومان.  انحادیه املاک میگوید بابت کد رهگیری هیچ هزینه ای نباید جداگانه بگیرند و نهایتش 5 هزار تومان هست، من هم این را میگویم. اولا همه بنگاه هایی که رفتم حدود 15 بنگاه، منتظر سرکیسه کردنم بودند و من نکردم. رفتم از خیر وام گذشتم و مثل قبل با مصیبت در خرابه ای زندگی کنم. فرض کنیم از بنگاه متخلف شکایت کنیم. یک، مگر میشود از 80 درصد بنگاه ها آشکار شکایت کرد و اگر هم شکایت کردیم، درست میشود؟ آیا آن بنگاه اصلاح میشود؟ من که بعید میدانم. تازه اگر بازرس اهل رشوه گیری نباشد. میخواهم بگویم به هر ارگانی که پستم خورده، رفتم به این نتیجه رسیدم آنچه دیدم کاملا مملکت ول هست و یک گروهی کلاش و ستمگرثروتمند بر گروه ندارها و فقرا و مستاجرین و ازاین قبیل، پیروز هستند و با همان حال حرام خواری نماز هم میخوانند. مملکت ما بی درو پیکر هست چه قبول کنیم چه با خود بگوئیم اینطورها هم نیستاااا. هرکس هر جور زورش میرسد، اسبش را می تازد.  روزها هم میگذرد، هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. یا باید امثال ما هم به گروه گرگها بپیوندیم و بدریم ضعفا را و یا معتقد به دین اسلام و آرمانهای شهدا بمانیم، بسوزیم و بسازیم و دق کنیم بمیریم. این یعنی اوج ظلم و ستم در انقلاب اسلامی که هزاران شهید جان دادند تا چنین نشود ولی افسوس جگرمان سوخت از این همه ستم های نرم و تیز. باز میگویم چه دوس داشته چه نداشته باشیم، چنین است حقیقت ماجرا. هر کس میگوید اینطور نیست، بیاید ثابت کنم براش. هر چند همه میدانیم چنین هست. میخواهد درست شود؟ بعید میدانم. چون این انقلاب با همین شعار عدالت خواهی و توجه به مستضعفان بنا شد و خون ها نثار شد و عاقبتش که 1399 هست، این شده و بعدها خدا میداند چه ها شود. آیا جان ما در امان بماند یا جانمان را هم بگیرند. وقتی دولتی ها 70 درصد فاسد شوند، انتظاری این چنین تعجب ندارد. ما و زن و فرزندانمان می سوزیم دق میکنیم و نابود می شویم . الله اکبر

اسفندیاری
12 ماه پیش

شما برو اون بنگاهی که برات قرارداد این خانه را نوشته . قرارداد را تمدید کن با یه مبلغ ناچیز بعنوان حق التحریر بعد در خواست کد رهگیری کن ؛ کد رهگیری که صادر شد مبلغی که شما باید پرداخت کنی درآن قید شده . که شما فقط باید مالیات آن را پرداخت کنی . در غیر اینصورت اگر املاک جدید رفتی برای نوشتن قراداد با کد رهگیری مبلغی که در قرارداد چاپ شده یا به شما پیامک میشود را باید پرداخت کنی و مالک ملک هم باید همین مبلغ را پرداخت کند که معمولا مالک ها پرداخت نمیکنند چون درخواست کد رهگیری از سمت شما بوده و مبلغ چاپ شده را ضربدر 2 کن و پرداخت کن . که جای شبه ای در آن نیست . در ضمن بعد از تمدید قرارداد دوباره باید تو همون خانه خرابه بشینی . فقط به وام رسیدی به جامعه و شهدا و املاکی و مردم ربطی نداره

ارشیا
3 سال پیش

من مشاور نیستم ولی خوبه قوانیین بدونی. کمیسیون و پولی که ازت میگیرن بابت اجاره نامه نوشتنه که عرف املاکی به اندازه کمیسیون یک طرف قرارداد میگیرن. کد رهگیری فقط 5 تومان تا 10 تومان هزینه داره ولی وقتی کد میگیرن بابت کمیسیون که سایت تعریف میکنه باید مالیات پرداخت کنه که 9 درصد کل قرار داد شماست.

کاربر میهمان
4 سال پیش

اون بنگاهی ها خدا خیرشان بده، اگه وام گرفته بودی الان یه سود 18درصد هم باید می‌دادی دولت نوش جون کنه!

کاربر میهمان
4 سال پیش

با سلام و احترام. بر حسب وظیفه شرعی خود میخواستم مطلب مهمی را خدمت مشاورین املاک عرض کنم. وقتی صنف شما مبلغی را تعیین میکند، موظف هستید همان مقدار و نه بیشتر، مبلغی از مشتری بگیرید. البته میتونید کمتر بگیرید ولی بیشتر نه. اگر شما مبلغی بیشتر گرفتید، این هم خلاف قانون است و اگر گزارش شود با شما برخورد میشود و هم مهم تر از همه، اینکه مبلغ بیشتر گرفتن شرعا حرام و حق الناس است و به مشتری مدیون میشوید. این توافقات مسئله عرف بودن و توافق کردن که جنبه تحمیلی دارد، اصلا اعتباری ندارد. با توجه به اینکه چند روزی بیشتر در این دنیا نیستیم، ارزش ندارد اینگونه با این حق الناس ها و این پولهای حرام آخرت خود را تباه و جهنمی کنیم. تاثیر پول حرام فقط در آخرت نیست، بلکه در دنیا هم عوارضی دارد و مشکلات فراوانی برای انسان و نسل و فرزندانش ایجاد میکند.

کاربر میهمان
4 سال پیش

طبق قواعد شرعی توافق بین دو طرف نافذ است و مشکل شرعی ندارد.

کاربر میهمان
4 سال پیش

سلام یک برنامه بزارید که مشتری مبلع رهن و اجاره خودش رو وارد کنه سریع جواب بده کمیسیون چقدر باید قانونی بپردازد .این همه توضیح دادین اخر من کمیسیون چقدر بدم نفهمیدم

محمدامیر
4 سال پیش

باسلام وتشکرازبرنامه های شما.لطف کنیددرباره محاسبه نرخ خریدوفروش .رهن واجاره .مشارکت هراستان راطبق جدول تهیه دربرنامه نصب نماییدتابتوانیم دسترسی سریع داشته باشیم وبتوانیم کاررابدون اتلاف وقت انجام دهیم .البته اگررایگان باشدخداخیرتان بدهد.اگرنه شمایک هزینه براهراستان درنظربگیریدکه شماهم نتیجه زحمت خودتان رابگیرید

کاربر مهمان
4 سال پیش

در شهرستان ما، بنگاه داران کد رهگیری نمیدن. یک کافی نت با استفاده از پروانه کسب یک بنگاه دار، کد کاربری گرفته و کد رهگیری ملک صادر میکنه و از هر کس بالای 200 هزار تومان میگیره. آیا این کار خلافه؟ آیا اصلا کافی نت مجاز به صدور کد رهگیری هست؟

پورمحمدی
4 سال پیش

نرخ کمیسیون بنگاه، در برخی از املاک های مشهد، بی حساب و کتاب است و خارج از ضابطه. اکثرا با دروغ که من این ملک رو زیر قیمت خریدم براتون، در خواست مبالغ زیاد و خارج از عرف مینمایند. در یک معامله ی 2 میلیاردی، از هر طرف 20 میلیون تومان طلب میکنند. یعنی حقوق یک سال کارمند، در نیم ساعت نوشتن قولنامه. بعد از هر طرف هم مینالند. اگر واقعا صرف نکنه، چرا تو هر خیابان، 50 تا املاکی وجود داره و چرا مبلغ دریافتی از مشتری در قولنامه درج نمیگردد؟!! 10 تا صندلی، یک سماور، یک میز و یک تلفن، سرمایه ی کارشونه. الا برکت الله جبب مردم رو خالی میکنن، هیچ جایی هم، مبالغ دریافتی درج نمیشه!!!

کاربر مهمان
10 ماه پیش

بخاطر کمیسیون بالاتر قیمت خونه هارو بردن بالا الهیییی خیر نبینن

کاربر میهمان
4 سال پیش

خب شما هم مشاور بشو اگر درآمدش خوبه!

مهندس مهدی ظفریاری نژاد
مشاور املاک سعادت
4 سال پیش

سلام، املاک سعادت ((ارائه دهند خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد)): در واقعیت، کمیسیون قولنامه به دو صورت و یا شیوه، محاسبه میشود. اولی؛ عرف بازار مشهد، 1 درصد مبلغ خرید از هر طرف، برای مبالغ تا 500 میلیون و برای مبالغ بالاتر، نیم درصد مبلغ از هر طرف میباشد.( لازم به ذکر است حتما قولنامه با کد رهگیری دریافت کنید) دوم؛ ولی از نظر قانونی صنفی مشاورین املاک و طبق نرخنامه سه دهم درصد، یعنی از 100 میلیون مبلغ فروش، 330 هزار تومان از هر طرف و سقف دریافت این مبلغ هم، 2180 هزار تومان است. ( البته این نرخنامه هنوز هم معیار قانونی در صورت شکایت طرفین به دلیل دریافت کمیسیون بیشتر میباشد)

خلاصه، داستان کمیسیون املاک این است که آخرش هم توافقی است، با رضایت هر سه طرف دریافت میشود. چون نرخنامه املاک قدیمی است ولی در هر صورت، معیار قانونی همون سه دهم درصد میباشد. البته در مورد تغییر درصد کمیسیون املاک در مشهد،  کارهایی شده ولی هنوز قانون و ابلاغ نشده به دلیل خاصی. ولی تا جایی که اینجانب اطلاع دارم، انشاالله تمام کمیسیون کشور، احتمال دارد یک درصد عرف بشود. چون در واقعیت، املاک این کمیسیونو دریافت می کنند و با این کمیسیون می توانند هزینه زندگی خود را تامین کنند. برای اجاره هم معمولا 10 روز تا 15 روز، طبق عرف و طبق نرخنامه و قانون، 7 روز اجاره کمیسیون هر طرف میباشد، برای تمدید 3 روز قانونی و در عرفه 5 روز.  نکته ی بسیار مهم تر از مبلغ پرداخت کمیسیون، نحوه و دقت تنظیم متن با مشخصات کامل (مثلا آدرس ملک به صورت ثبتی و دقیق تنظیم شود+ به ترتیب شهر مشهد، منطقه؟ بخش ثبتی؟ و پلاک اصل؟ و پلاک فرعی؟ کد پستی ملک؟ و یا مشخصات کامل طرفین و یا مدارک مالکیت و هویتی و مالی حتما تصدیق شود و...). برای قولنامه ی خرید و فروش و اجاره نامه ی ملک، دریافت کد رهگیری از سایت معاملات املاک کشور میباشد که الزامی است.

متاسفانه در هر محله و منطقه، تعداد زیادی املاک وجود دارند که هر روز رو به افزایش هستند که بدون رعایت هیچ قانونی، در حال تنظیم قرار دادها هستند و بیشتر مشتری ها، فقط با اکتفا به یک گپی رنگی نصب شده، به عنوان جواز، به چنین املاکی اعتماد می کنند.(درصورتی که چنین کپی ای رو میشود، به راحتی تهیه کرد) و با تنظیم قولنامه دست نویس (که به راحتی به قیمت 60 هزارتومان هر دست برگ ها) سرمایه ی یک عمر تلاش خود را، دریک معامله از دست می دهند و بعد از شکایت، تازه متوجه میشوند چه کلاه بزرگی سرشان رفته است. تنظیم قولنامه که از همه جهات بدون ایراد باشد، کار مشاور املاک تخصصی میباشد.

کاربر مهمان
4 سال پیش

من توی شهر خودم، با اتحادیه تماس گرفتم، میگه حق کمیسیون اجاره مسکن توی هر شهری فرق داره و طبق محاسبه ی اون برای پول رهن هر یک میلیون، 10 هزار تومان رو با اجاره بها جمع کرد و حق بنگاهی با چیزی که شما گفتین تفاوت زیادی داشت. در طول چند سالی که من مستاجر بودم، هیچ املاکی مبلغ کمیسیونش رو تو قرارداد نمینویسه.

کاربر مهمان
3 سال پیش

 شهرستان دو دفعه ایی که مغازم رو اجاره دادم یک بنگاهی نوشت ، مبلغ کمیسیون رو  یک بنگاه دیگه مبلغ کمیسیون رو ننوشت  و کد رهگیری رو هم تازه شنیدم

سعید طیبی
املاک سراسری مبین مشهد
4 سال پیش

سلام. دوستان قبل از اینکه نرخ کمیسیون تعیین کنیم به خدماتی که یک مشاور املاک به شما میدهد دقت کنید. یک مشاور حرفه ای در ازای دریافت حق الزحمه اش این خدمات رو به شما ارائه میدهد. هی نگین مشاور املاک هیچ کاری انجام نمیدهد! اگر دقت کنید میبینید ارزشمندترین کار، کار مشاورین املاک است. اگر با صداقت و درستی و مشاوره خوب شما را راهنماییتون کنند. حالا چند نکته: دقت کنید نسبت به خدمات مشاورین املاک که در ازای این خدمات از شما کمیسیون میگیرند؛ یک مشاور حرفه‌ای املاک باید فهرستی تنظیم کند و آن را به متقاضیان ارائه دهد. برای مشاوره بهتر به متقاضی ملک باید ملک های بسیاری از قبل توسط مشاور کارآزموده با یکدیگر مقایسه و بررسی شده باشند. یک مشاور املاک باید همکاری کاملی با فروشنده در جهت قیمت گذاری ملک بر اساس ارزش واقعی آن داشته باشد. بازبینی قیمت های نهایی بر عهده مشاور املاک است. بازرسی جزئیات ملک همچون ابعاد زمین، تاسیسات خانه و غیره بر عهده مشاور املاک است. یک مشاور املاک باید ملک های دریافتی خود را به وبسایت‌های واسطه خرید، فروش و اجاره املاک و مستغلات اضافه کند. انجام مشاوره هایی به منظور رفع معایب خانه با صاحب ملک نیز بر عهده مشاور میباشد. تهیه عکس های مناسب برای آگهی های یک ملک، تبلیغات اینترنتی به منظور بازاریابی برای املاک، برنامه ریزی برای بازدید ملک توسط مشتریان، ثبت کردن تمامی مبالغی که مشتریان برای ملکی در نظر دارند، به منظور دستیابی به میانگین قیمت واحد مسکونی، ارزیابی قیمت هایی که فروشنده برای ملک خود در نظر میگیرد، مذاکره بر سر شرایط قرارداد، مبالغ پیشنهادی جایگزین، برنامه ریزی برای جلسه نهایی انجام معامله، بازبینی پرونده های عقد قرارداد، منتقل کردن مبلغ بیعانه از سوی خریدار به صاحب ملک و به روزرسانی و رسیدگی به وبسایت و پاسخ به تمامی درخواست هایی که از سوی اینترنت وارد میشود. این خدمات را مشاورین و همکاران من در تمام شهرها به مشتریانشان ارایه میدهند اما یک خریدار یا فروشنده هرگز آگاهی کافی از خدمات مشاور املاک ندارد و صرفا تا پای کمیسیون میاد میگه مگه شما چه کار کردین که باید این مبلغ کمیسیون بگیرین! دوستان و مشتریان و خریداران و فروشندگان عزیز دقت کنید که یک مشاور خوب خدمات و سرویس دهی خوبی به شما خواهد داد و در قبال این خدمات از شما حق الزحمه دریافت خواهد کرد. با تشکر از سایت خوب 2نبش که پل ارتباطی بین فروشنده و خریدار و مشاورین املاک میباشد.

کمات
8 ماه پیش

برو واسه خودت نظر میدی ، حضرتعالی اگه یکی از طرفین معامله اقوام نزدیک خودت یا کسی که با هم مراوده دارین باشند بازم همین افاضاتو تحویلشون می‌دین !؟ نه یجوری دیگه به قضیه بنگریم اگه خود شما یکی از طرفین معامله می‌بودین و قرار بود کمیسیون پرداخت کنین و فرد بنگاهی همین مثلن خدماتی که شمردین رو تحویلتون میداد انصافا چه جوابی بهش می‌دادین ؟ چند تا ازین کارایی که ذکر کردین رو از فرد بنگاهی می پذیرفتین ؟؟

اسد
5 سال پیش

چون این دولت و دولت قبل و این وزیر مسکن و شهرسازی اصلا به فکر خانه دار شدن قشر محروم و بی بضاعت نیستند و تا الان بعد از 10 سال هنوز یک خانه نساختند تا ملت از زیر بار این اجاره بهای سنگین و بی رویه و ناعادلانه کمر راست کنند. خواستار استعفای دولت و وزیر بی عرضه و بی تدبیر مسکن هستیم. هیچ تدبیری برای جلوگیری از گرانترشدن اجاره بها ندارند و نداشتند. بهتره حداقل سمت وزرات رو رها کنن که حداقل مردم بیچاره به فکر چاره ای برای خود باشند و بدانند اصلا متولی و مدیر خاصی برای امر مسکن در این دولت وجود ندارد... این دولت در ریزترین مسائل مردم و شخصی ترین مسائل مردم صاحب نظر هست! چطور ممکنه که نتونه بازار مسکن و اجاره رو کنترل کنه؟ مگر اینکه خود بساز بفروش ها وزیر و معاون این دولت باشند که فقط فکر جیب و منفعت خودشون هستند نه مردم بیچاره. 1648195 میلیون متر مربع زمین این مملکت دریغ از یه قبر که قشر کارگر بیچاره بتونه در همون قبر بمیره! چه فایده؟ کجای دنیا اینجوریه؟ با این حقوقی که برای کارگر در نظر گرفتن نمیشه حتی منزلی رو اجاره کرد! خریدن زمین و خانه که پیشکش! تا کی ظلم و بی عدالتی؟ بهانه میارن که دولت نمیتونه در بحث مسکن دخالت کنه چون مربوط به مردمه! دولت در همه مسائل دخالت میکنه اگر دولت 15 درصد حقوق کارگر رو اضافه میکنه باید بتونه کنترل کنه که نذاره اجاره بها بیشتر از 15 درصد گرانتر بشه! امکانش هست اما دولت و وزیر بسیار بی تدبیر و ناکارآمد و بی عرضه هستند و فقط فکر جیب و منفعت خودشون هستند نه صلاح مردم.

مهندس مهدی ظفریاری نژاد
مشاور املاک سعادت
2 سال پیش

سلام متاسفانه دیدگاه مردم و دولت به صنف املاک اشتباه است باید دیدگاه از مشاور سرنایه گذاری در بازار دلالی مسکن قدیمی به دیدگاه مشاور برای بازار سرمایهگذاری و ساخت مسکن نوساز و مقاوم برود ولی چون مدیریت وهماهنگی و برنامه ریزی اشتباه است چرا که مورد اولی مسیر راحت است و مورد دومی باید هزاران مسیر سخت وجود دارد یعنی هدایت سرمایه مالی مردم اشتباه است

پاشایی
5 سال پیش

سلام. ما یک ملک در مارلیک کرج خریدیم به مبلغ دویست میلیون تومان. مشاور املاک یک جدول روی دیوار مغازه نصب کرده به این مضمون: «تا سقف یک صد و پنجاه میلیون یک درصد، مازاد بر اون نیم درصد، به علاوه نه درصد مالیات» یعنی بابت دویست میلیون قرارداد یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان و یک صد و هفتاد و پنج هزار تومان هم مالیات از ما گرفته. مشکل از کجاست؟ جدول تعرفه ای که اینجا نصب است چجوری صادر شده؟ آیا احتمال دارد مال سال های قبل باشد؟ چگونه پیگیری کنیم؟

کاربر مهمان
5 سال پیش

اگر طرف قرارداد دولتی باشه چطور؟ بنگاه مجاز هست کل کمیسیون رو از ما بگیره؟

فرهاد آذیش
5 سال پیش

با سلام و احترام؛ ضمن تشکر از شما، متن اصلاح شد.

داود شادمند
مسکن مهرگان
5 سال پیش

سلام و درود محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال ۵۰ میلیون تومان رهن معادلِ ۱.۵ میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. ۲۵ درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر سهم فروشنده و خریدار به عنوان حق کمیسیون بنگاه است. (البته به این مقدار، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.) در این متن بجای موجر و مستاجر ، فروشنده و خریدار درج شده لطفا اصلاح کنید

2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.