کمیسیون املاک در سال 1401

تیم 2نبش
3 ماه پیش

جدیدترین تعرفه کمیسیون املاک چقدر است؟ چگونه نرخ کمیسیون املاک را محاسبه کنیم؟ در این مقاله قصد داریم به نحوه محاسبه کمیسیون بنگاه ها در موارد خرید و فروش، و رهن و اجاره املاک بپردازیم و به طور جامع و کامل آن را مورد بررسی قرار دهیم. حق کمیسیون درآمد اصلی مشاورین املاک است و براساس تعرفه ای که از سوی «اتحادیه مشاورین املاک» در هر شهر وجود دارد، به عنوان کارمزد پرداخت می‌شود.
کمیسیون املاک 1401

در تمامی معاملات ملکی، حق الزحمه مشاورین املاک یا همان حق کمیسیون املاک باید طبق فرمول آن توسط فروشنده و خریدار، پرداخت شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه ها تخلف محسوب می‌شود.

ویدئوی آموزش محاسبه نرخ کمیسیون املاک طبق تعرفه جدید 

پادکست قوانین کمیسیون املاکفرمول کلی محاسبه حق کمیسیون املاک!

روش محاسبه حق کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» و «رهن و اجاره»، متفاوت است و به شرح زیر محاسبه می‌شود؛

محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک

برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال 50 میلیون تومان رهن، معادلِ 1.5 میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. 25 درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر با سهم مستاجر و موجر، به عنوان حق کمیسیون بنگاه. (البته به این مقدار، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.)

محاسبه میزان کمیسیون خرید و فروش ملک

طبق قانون مصوب، در معاملاتی که در دفاتر مشاورین املاک و تا سقف 500 میلیون تومان صورت می‌گیرد، فروشنده و خریدار هر کدام به میزان 0.5 درصد (نیم درصد) از قیمت ملک را به عنوان حق کمیسیون املاک باید به مشاور املاک پرداخت کنند. در صورتی که مبلغ ملک بیشتر از 500 تومان تومان باشد، به ازای مبلغ اضافه‌ی آن 0.25 درصد به مبلغ قبلی اضافه می‌شود.
برای مثال در خرید خانه‌ای به مبلغ 600 میلیون تومان، 0.5 درصد از 500 میلیون تومان، به اضافه‌ی 0.25 از 100 میلیون تومان، حق کمیسیون مشاور املاک می‌باشد. (به این مقدار نیز، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.)

 

فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک در شهرهای مختلف طبق تعرفه اتحادیه مشاورین املاک کشور

به طور کلی و در اکثر شهرهای کشور، حق کمیسیون با روش بالا انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است و تعرفه کمیسیون در هر شهر طبق مصوبه‌ی اتحادیه املاک همان جا محاسبه می‌شود، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود. جهت تماس و کسب اطمینان از نرخ دقیق حق کمیسیون بنگاه املاک شهر خودتان، می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

در ادامه در مورد روش دقیق محاسبه‌ی حق کمیسیون مشاورین املاک در دو شهر مشهد و اصفهان خواهیم گفت.


محاسبه کمیسیون املاک مشهد 1401

در صورتی که به دنبال «خرید آپارتمان در مشهد» هستید، آگاهی از تعرفه و نرخ دقیق میزان حق کمیسیون مشاورین املاک در مشهد، کمک‌کننده‌ی شما خواهد بود که مطابق زیر است؛

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در مشهد

تا سقف 300 میلیون تومان، به میزان 0.3 درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از 300 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.2 درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. در مجموع کل مبلغ دریافتی مشاور املاک (از هر کدام از طرفین) باید کمتر از 2 میلیون تومان باشد. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در مشهد (اجاره اول)

مبلغ کمیسیون حداکثر 800 هزار تومان و معادل 7 روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 6 هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون برای رهن و اجاره ملک در مشهد (تمدید ملک)

مبلغ کمیسیون حداکثر 500 هزار تومان و معادل 3 روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 6 هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

محاسبه‌ی کمیسیون املاک اصفهان 1401

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در اصفهان

تا سقف 500 میلیون تومان، به میزان 0.5 درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از 500 میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، 0.25 درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در اصفهان

مبلغ  اجاره به صورت ثابت معادل 25 درصد اجاره ماهیانه از هر طرف معامله است. با این تفاوت که در اصفهان به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 7500 تومان اجاره محاسبه می‌شود. (9 درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار

طبق عرف (و نه قانون) در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از 0.5 درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده 0.8 درصد و سهم خریدار 0.2 درصد می‌شود.) گاهی نیز، طرفین معامله، سر مبلغی، بین خود یا با مشاور املاک، به توافق رسیده و براساس همان توافق کمیسیون را پرداخت می‌کنند.

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. به طور کلی فسخ قرارداد تاثیری در حق الزحمه مشاورین املاک نخواهد داشت. البته معمولا و طبق عرف بازار، فسخ کننده حق الزحمه و کمیسیون املاک را بر عهده گرفته و پرداخت می‌کند.


کمیسیون قرارداد مشارکت (کمیسیون مشارکت در ساخت)

سوال: کمیسیون قرارداد مشارکت چگونه محاسبه می‌شود؟

جواب: با توجه به شرایط و منافع طرفین قرارداد، در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی در اکثر معاملات به صورت توافقی و با توافق طرفین قرارداد مشخص می‌شود. در بعضی از موارد نیز با در نظر داشتن سودی که سازنده خواهد داشت و این که هر هزینه‌ای که در حوزه‌ی ساخت باشد، بر عهده‌ی سازنده است، کمیسیون قرارداد مشارکت از سازنده گرفته می‌شود. البته در این موقعیت نیز، گاهی درصد کمی از کمیسیون را مالک پرداخت می‌کند.

کمیسیون معاوضه ملک

با توجه به آن که نرخ مشخصی برای کمیسیون معاوضه ملک از سمت اتحادیه املاک کشور مشخص نشده است، کمیسیون معاوضه ملک نیز عموما به صورت توافقی پرداخت می‌شود. البته نرخ و قیمت املاک مورد معامله نیز در میزان آن تاثیر دارد.

 

در صورت تخلف مشاور املاک در گرفتن کمیسیون بیشتر چه کنیم؟

در بالا از روش محاسبه دقیق نرخ حق کمیسیون مشاور املاک آگاه شدید. اکنون در صورتی که مشاور املاک مبلغی بیشتر از حق قانونی خود را از شما درخواست کند، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید. اتحادیه مشاورین املاک کشور، به عنوان ناظر، بر عملکرد و کار مشاورین املاک نظارت می‌کند. در صورت ارجاع شکایت به این اتحادیه، طی مراحل قانونی شکایت شما پیگیری و به آن رسیدگی می‌شود.


مشاور املاک موظف است به طرفین معامله، بابت حق الزحمه «رسید» تحویل دهد و مبلغ دریافت شده با عنوان حق کمیسیون املاک، باید در قرارداد ذکر شود. میزان حق الزحمع مشاور املاک برابر با مبلغ تصویب شده از طرف اتحادیه املاک کشور خواهد بود و مشاور املاک نمی‌تواند درخواست دریافت رقم بیشتری داشته باشد.هر مشاور املاکی بر اساس قانون، موظف است نحوه محاسبه حق کمیسیون مصوب اتحادیه را در دفتر خود نصب کند، تا مشتریان با آگهی کامل نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.


حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای و عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند. در نهایت درصورتی که درخواست گزارش تخلفی از یک مشاور املاک را داشتید، سامانه تلفنی 7334، در سراسر کشور به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاورین املاک، آماده دریافت شکایت‌های مشتریان است.


نتیجه گیری:

در این مطلب ابتدا با روش های محاسبه کمیسیون املاک طبق تعرفه جدید اتحادیه مشاورین املاک آشنا شدیم و سپس به محاسبه نرخ کمیسیون املاک در شهر های مشهد ، اصفهان پرداختیم. همچنین تخلف های مشاورین املاک در گرفتن کمییون را بررسی کردیم تا اگر قصد معاملات ملکی دارید با دانش کامل وارد هر بنگاه معاملاتی شوید و معامله را به نفع خود تمام کنید. 

جهت بهبود این مطلب اگر سوال یا پیشنهادی به ذهنتان رسید، لطفا در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن به آن رسیدگی کنیم و یک مطلب کامل ارائه دهیم.


سوالات متداول

نرخ قانونی کمیسیون املاک چقدر است و چقدر باید به بنگاه املاک بدم؟

فرمول محاسبه‌ی میزان نرخ کمسیون «خرید و فروش» و «رهن و اجاره» ملک متفاوت است. در موارد رهن و اجاره باید 25 درصد از میزان اجاره را به عنوان کمیسیون پرداخت کرد. اما در موارد خرید و فروش سهم هر کدام از خریدار و فروشنده، 0.5 درصد از قیمت ملک است. البته این قانون برای ملک‌هایی با ارزش بیش از 500 میلیون تومان متفاوت است. در مورد تعرفه قانونی کمیسیون املاک بیشتر بدانید!

نرخ قانونی کمیسیون املاک در شهر محل زندگی من چقدر است؟ (طبق تعرفه اتحادیه املاک کشور)

به طور کلی، حق کمیسیون املاک طبق فرمول گفته شده در سایت انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در تهران، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود. جهت تماس و کسب اطمینان از نرخ دقیق حق کمیسیون بنگاه املاک شهر خودتان، می‌توانید از این لینک استعلام بگیرید!

تعرفه و حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار چقدر است؟

گاهی پیش می‌آید که طرفین قرارداد با توافق با یکدیگر بر اساس تعرفه مصوب عمل نکنند. طبق عرف رایج میزان کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از ۰.۵ درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده ۰.۸ درصد و سهم خریدار ۰.۲ درصد می‌شود.)

آیا در صورت فسخ قرارداد، باید مبلغی به عنوان کمیسیون به مشاور املاک بدهم؟

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. در مورد شرایط کمیسیون پس از فسخ قرارداد بیشتر بخوانید!

این مطلب رو به اشتراک بگذارید:
کپی شد
ما در تیم تولید محتوا 2نبش با جمع آوری جدیدترین اخبار و آموزش های مرتبط در حوزه املاک و مسکن، همواره در تلاشیم تا در جهت افزایش آگاهی و سطح دانش افراد در این حوزه یک جامعه آموزشی کامل محیا کنیم.
70 نظر در مورد این مطلب ثبت شده
سیمین
4 هفته پیش

سلام. تعرفه کمیسیون شهر قدس تهران چقدره؟ با شهر تهران فرق میکنه؟ میگن تا 500 میلیون یک درصد بقیش نیم درصد محاسبه میشه

علی مفتاحی
2 ماه پیش

سلام من اطلاعاتی ندارم و در چند روز گذشته ملکی فروختم 7/5میلیارد در شهر نظرآباد نیم درصد از هر طرف کسر شد باضافه9درصد ، منطقی نیست من و خریدار خود رفتیم حتی اگر آنها عمل کنند 80 میلیون حق آها نیست

پاسبان
4 هفته پیش

باید قبلش صحبت می کردید و روی کمیسیون توافق می کردید. چه خبره واقعا برید اتحادیه شکایت زیاد گرفتن بی وجدانا

پاسبان
4 هفته پیش

25 دهم درصده بالای 500 م معامله

اریا
4 هفته پیش

باید از هر سمت 10 میگرفتن. جمعا 20

javad dehghani
2 ماه پیش

سلام برای اجاره بها زیر 6 ماه چقدر کمیسیون باید بگیرد آیا تقسیم 6 میشه

فریاد مریدی
2 ماه پیش

سلام خوبین برای خونه 50 میلیون رهن یک میلیون نیم کرایه کمیسیون هر نفر چقدر میشه

مهندس مهدی ظفریاری
مشاور املاک سعادت
2 ماه پیش

سلام معمولا جزء بیشتدین او در ریف اول موضوع شکایت در اتحایه املاک بحث کمیسیون و کدرهگیری است که واقعا جای تعجب است ، معمولا کمیسیون عرفه جامعه یک درصد است و گاهی هم نیم درصد اگر خود طرفین مراجعه کردن باشند ولی اگر قبل از انجام معامله طرفین معامله را توجیه نکرده اید هرچی داند باید قناعت کنید وگرنه کمیسیون قانونی معیار است تخلفات مربوطه : 1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه همان شهر تخلف است )( نکته : البته باید اشاره کرد که نرخنامه مذکور معمولا قدیمی است ومعمولا همکاران نرخنامه عرف جامعه که معمولا برای فروش نیم درصد تا 1 درصد است و برای اجاره از 7 روز تا 15 روز را دریافت میکنند تا بتوانند جوابگوی هزینه زندگی باشند، که معمولا از نظر شخصی بنده این دریافتی باتوافق و رضایت قابل قبول است ولی گاهی بعضی مشاورا املاک دارند از این مبلغ بیشتر دریافت میکنند حالابه بهانه بالابود و یا گرفته کمیسیون دو طرف از طرف ضعیف تر که این کار واقعا کار ناپسندی است معمول د بحث فروش از خریدار و در بحث اجاره از مستاجران در نهایت خوب طرف میرود و از طریق قانونی اقدام نیکند )*** اخطار ماده28 صنفی 2- عدم تحریر قرار داد پرینتی با کدرهگیری و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی محسوب میشود )( نکته:البته گاهی به علت مشکلاتی اینترنتی و سیستمی و حتی عدم توانای متصدی و یا درخواست خود طرفین معامله قرارداد دست نویسی با عنوان پیش قرار داد تنظیم میشود که درصورت درخواست هر کدام از طرفین قرار داد جهت تحریر سیستمی، مشاور املاک موظف است قرار داد مذکور را بدون کاستی درسیستم تنظیم وآن را به امضاء و تایید طرفین قرارداد برساند ) *** اخطار ماده 28 صنفی ثبت کلیه قرار داد های معاملاتی از خرید تا اجاره با کدرهگیری( هولوگرام) 1- بهترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز (قبول مسئولیت بنگاه در قبال کمیسیون) 2- قابلیت استعلام قولنامه از تمام کشور (با کدملی +کدرهگیری) 3- مطمئن ترین راه خرید ملک با مبایعه نامه باکدرهگیری(عدم تغییر متن قولنامه 4- معتبر و مطابق با قوانین بروز کشور و قابل این گونه قرار داد ها را دقیق تنظیم کنند

علیرضا
2 ماه پیش

سلام اگه بعد از 7 ماه از قرارداد خونه بلند بشی حق کمیسیون مستاجر بعدی با من میشه واگر خونه بچه خط خطی کرده باشه باید چکار کرد هزینه کامل نقاش با ما است

پیمان لحمی
املاک آ ب آ
5 ماه پیش

مشاورین املاکی که در زمینه اجاره باغ ویلا فعالیت میکنند, به این نکته توجه کنند که کمیسیون باغ ویلا یک سوم و همانند املاک تجاری محاسبه میشود

زهرا
5 ماه پیش

سلام برای رهن و اجاره 245ملیون رهن و 2ملبون و 600اجاره در شیراز کمیسیون هر نفر چقدر میشه؟

یونس امیری
5 ماه پیش

دوست عزیز با 9ًدرصد. مالیات ارزش افزوده مجموعا از هر طرف مبلغ 2700000 تومان دومیلیون و هفتصد هزار تومن.

شاهین کریمی
2 سال پیش

در رابطه با محاسبه کمیسیون ملک یک میلیاردی احیانا اشتباه محاسبه نفرمودید ؟

محمد سوری
2 سال پیش

نرخ کمیسیون املاک مهرماه سال 1400 بر اساس ابلاغیه سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران که به اتاق اصناف تهران اعلام شد حق کمیسیون مبایعه نامه‌های مسکن به میزان 25 صدم درصد ارزش معاملاتی ملک از هر طرف معامله تعیین شده است. بر این اساس یعنی مجموعاً نیم درصد از هر دو طرف معامله اخذ می‌شود که این نرخ تا پیش از این نیم درصد از هر طرف معامله بود. لطفا سایت خود را به روز رسانی بفرمایید

حق گو
2 سال پیش

لطفا بفرمایید اگر طرفین توافق کرده باشن که مبلغی بالاتر از نرخ اتحادیه پرداخت کنند و مکتوب در مبایعه نامه قید شده باشد و پس از انجام معامله یکی از طرفین نخواهد پرداخت کند دراین صورت اتخادیه رای به نفع چه کسی صادر خواهد کرد

کاربر میهمان
5 ماه پیش

باید به توافق خودش عمل کنه چون قبل از معامله توافق کرده ‌‌بعد از‌ معامله زیرش بزنه شما میتونید با شاهد و مدارکی که دارین برای مطالبه طلب از ایشون‌ شکایت‌ کنید و تمام طلب خودتون با جبران خسارت ناشی از عدم‌ پرداخت به روز دریافت‌ کنید.

کاربر میهمان
2 سال پیش

سلام، برای شهر کرمانشاه چطور محاسبه میشود؟

نیما بهجویان
2 سال پیش

بستگی به متراژ و موقعیت و البته قیمت ملک داره و بازهم تاکید بر تفاوتی بودن قیمت

حمیدی
2 سال پیش

به جز کلیه توافقات بین فروشنده و املاکی یا برعکس که انجام میشه. به جای خود ولی حق املاک از کل فروش از هرطرف نیم درصد هست که جمعا میشه یک درصد.

داداش وند
12 ماه پیش

کلا نیم درصد کمسیون هست که 0.25 خریدار و 0.25 فروشنده بتید پرداخت کنه.

کاربر میهمان
2 سال پیش

سلام برای فروش خانه 695 میلیون وخرید1095000000بایدچقدرکمسیون پرداخت کنم درشیراز؟

کاربر میهمان
5 ماه پیش

نه اصلا فقط دومیلون و صد

کاربر میهمان
2 سال پیش

دوستان عزیز؛ اولا درسته این مبلغ 500 هزار تا 20 میلیون برای شما زیاد باشه اگه شما خدای نکرده مشکلی داشتید و پیش متخصصش میرفتید و اون بیشتر از نرخ مصوب از شما تقاضا میکرد بازم می اومدید شکایت و ناله میکردید که فلان دکتر حق داره یا نداره ؟ قطعا نه چون شما نیازمند کمکشید و دوست دارید مشکل رو حل کنه . چون باور دارید که اون طرف پول زیادی میگیره و کارش رو همه تایید میکنند . حالا توی هر صنفی بگردید همینطوره . اگه نیست که من نمیپذیرم . در حکومت ها هم همینطوره نماینده مجلس باشی ، رئیس جمهور ، نمیدونم رهبر یا مهندس یا بقال ، راننده به هر حال هرکسی برای رسیدن به این نقطه اگه از راه درستش رفته باشه چالش های زیادی رو پشت سر گذاشته . اما در کل هیچ شخص یا هیچ انسانی هم نباید مقرور و خودپسند و متکبر باشه و قطعا کاسبی و کسب و کار هم از این قضیه مجزا نیست . به هر ما انسانیم و اومدیم تا باعث شکوفایی و رشد جهان باشیم و به خلق و خودمون کمک کنیم . به همکاران املاک هم پیشنهاد میدم که که در دریافت حق خودشون کمی منصفانه و بر چهارچوب قوانینی که حال هر عیبی هم داشته باشه منصفانه عمل کنند . موفق باشید و امیدوارم خدا روزی بی نهایت به همه خلق بده که موقع پرداخت بهاء خدمت دریافتی به چیزی فکر نکنند جزء حس خوبشون از دریافت خدمت و فراوانی نعمت خدا روی زمین و آسمان.

کاربر میهمان
5 ماه پیش

به نظره من آدم‌هایی مثل کاربر عزیز اقای عصاره. بهتره بجای اینکه دفتر املاک‌ بره. و خرید و فروش یا اجاره بده یا اجاره کنه خودش اینکارو روی یه کاغذ ساده معمولی انجام بده تا به‌قول خودش. صنف املاک‌جمع بشه تا بعدش دو‌دستی مثل بچه. با ادب خدمت اقای وکیل برسه ده درصد از اون مبلغ قرارداد بپردازه بعدشم عایا بشه عایا نشه. ک. مشکلش حل بشه اقای عصاره علم و سواد خیلی خوبه ک شما متاسفانه نداری. لطف کن‌مطالعه کن نظر بیخودی ندین مردم گمراه نکنید

عصاره
2 سال پیش

چه کمکی دوست من نوشته ی میاندو طرف و یا نوشته بنگاه هردو یکی هستند چون هردو سند عادی اند بنگاه ها یک واسطه اند که عموم مشکلات مسکن از طریق اونا ایجاد شده و هیچ ضرورتی ندارند ما باید اطلاع رسانی عمومی کنیم که این صنف برچیده بشن

نظری
2 سال پیش

سلام. ما بابت رهن کامل خونه (145 میلیون ) یک میلیون حق کمیسقون دادیم. ناگفته نماند که خودمون تو دیوار پیدا کردیم و بنگاه ما رو معرفی نکرد. فقط قرارداد نوشت بین طرفین، بدون کد رهگیری. به نظر شما منصفانس؟؟؟؟ از کرمانشاه

کاربر میهمان
5 ماه پیش

خانم شمایه‌تومن کمیسیون‌دادین به دلیل اینکه داخل املاک نوشتین. اگر به هر دلیل فردا روزی براتومن‌مشکلی ایجاد بشه. مثلا موجر پول‌ودیعه شما رو‌پس نده همین قرارداد ‌گم انجام‌دادین‌مشکل شما ‌به صفر میرسونه و مدرک درست و حسابی‌دارین در صورتی اگر. این‌مدارک ‌نباشه باید خدمت اقای وکیل چهارده میلیون و پانصد هزار تومن‌همون اول بابت. شروع کار پرداخت‌کنید اره دوست عزیز

صفوی
2 سال پیش

مبلغ مناسبی بوده. ولی بنگاه موظف بوده قرارداد دارای کد رهگیری پرینت شده به شما بدهد امضا کنید و مهر کند هولوگرام بزند. نه اینکه قرار داد کاغذی سه نسخه ای معمولی بنویسد با مهر چون این کارش تخلف و قابل پیگیری از اتحادیه است

نیما بهجویان
2 سال پیش

شما باید حتما کد رهگیری دریافت می‌کردید تا معامله وجهه قانونی پیدا کنه

کاربر مهمان
2 سال پیش

کد رهگیری یک موضوع من درآوردیست و هیچ ارزشی نداره طرفین بین خودشون بنویسن با بنگاه هیچ فرقی نداره هردو سند عادی هستند

کاربر میهمان
2 سال پیش

من تازه یک معامله انجام دادم؛ بابت 850 میلیون تومان املاک در باقر شهر تهران، از من 10میلیون تومان به زور حق کمیسیون گرفت. تازه برای صدور کد رهگیری نیز 500 هزار تومان طلب میکند و ادعای مسلمانی هم دارد. ضمن اینکه قرارداد را نیز دستی تنظم کرده، حالا شما مسئولین محترم املاک بفرمایند، چیکار کنیم؟

کاربر میهمان
5 ماه پیش

هیچی چون امکان نداره. املاک پول زور از شما گرفته باشه نرخ نامه داره حتما توافق کرده بودین به نظره من شما واقعیت کامل نگفتی . اره دوست عزیز این درست نیست. دروغ بگی خودتو واسه پول مدیون کنی پس صداقت داشته باش

نصر
2 سال پیش

برو اتحادیه

سحر سروش نیا
3 سال پیش

سلام. مشاور املاک مهدی واقع در خ جامی مبلغ 20 میلیون تومان بابت فروش خانه ام به قیمت 800 میلیون تومان از من گرفته. این مشاور املاک کلاهبردار برای منزل من مشتری پیدا کرد و از من امضا گرفت که اگر میخواهی ملکت را بفروشم باید مبلغ بیست میلیون به حساب زنم واریز کنی. و با وجود پیگیری زیاد به من میگویند خودت بهش دادی!!! آیا این درسته؟؟؟؟؟!!!

کاربر میهمان
5 ماه پیش

متاسفانه همه مشتریان خودشون ببخشید. زرنگ‌تر از املاک‌هستن وقتی املاک باهاشون‌ توافق میکنه. فکر‌میکنن میتونن سر املاک کلاه بزارن به نظرمن شما خودت کلاهبرداری نه اون املاکی ک‌ب باهات توافق‌کرده‌برات فروخته

کاربر میهمان
5 ماه پیش

مگه شما توافق نکردی‌ک‌خونتو فروخت بهش بدی؟ اگر‌توافق کردی ک‌باید‌بدی

عارف
2 سال پیش

شما در اون لحظه منافعت ایجاب کرده که به مشتری ایشون بفروشی و صحبت کردی و راضی بودی!حالا که کارت تموم شده چرا فک میکنی سرت کلاه رفته!

کاربر مهمان
2 سال پیش

توافق کردین، برای توافق در حق پرداخت کمسیون به مبلغ زیاد از حق تعرفه هیچ خلافی نیست و باید پرداخت کنی

احمد
2 سال پیش

قبل اینکه خونتو برات بفروشه بهش گفتی بیست میدم امضا کردی مشکلی نبود الان ک پولتو گرفتی معامله رو انجام داد میگی بیست گرفته

کاربر میهمان
2 سال پیش

بله، درست توافق کردین قبلا

کاربر میهمان
3 سال پیش

سلام. شما به اتحادیه شهر مربوط مراجعه کنید.

کاربر میهمان
3 سال پیش

بله درسته، چون توافق کردید.

جواد یاسمی
3 سال پیش

سلام. مرسی از این محتوای خوب فقط اگر عددها رو بالا گفتن که میگن چی بگیم؟ مثلا گفتین نهایت 800 هزار تومن ولی بنگاه برای این ها جواب و دلیل های زیادی داره برای مطرح کردن.

حسین منزوی
3 سال پیش

بله، با این قیمت و حتی پایین تر هم داریم. 09019953674

صدف
3 سال پیش

سلام. وقتتون بخیر ما یک خرید داشتیم 600 میلیون و یک فروش 550 میلیون. یعنی چقد میشه کمیسون ما؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

عباسی
3 سال پیش

سلام. ببخشید فروشنده اگه خونش 310 میلیون بفروشه، چقدر باید کمیسیون بده؟ برای منزل در نیشابور، چون من تهرانم میخوام یه موقع بیشتر نگیرن ازم.

ناصری
3 سال پیش

سلام، من نیشابور مشاور املاک دارم. مبلغ یک میلیون و هفتصد از هر طرف. البته 9 درصد ارزش افزوده هم محاسبه شده.

یونس شوکتی
3 سال پیش

الان خونه 500 یا 600 میلیونی پیدا میشه؟ الان قیمت خونه بالای دو سه میلیارده. حساب کنید کمسیون اون چقدر میشه! وای فشار مضاعف برای خریداره فقط.

مهندس مهدی ظفریاری
مشاور املاک سعادت
3 سال پیش

سلام، ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد.  دوستان عزیز معمولا مسئول نظارت بر مشاورین املاک بر عهده اتحادیه املاک شهر مربوطه است. ولی تخلفاتی که قابل رسیدگی در اتحادیه املاک است،  طرح شکایت از مشاورین املاک و نوع تخلفات مربوطه عبارتند از:

1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه تخلف است ) 2- عدم تحریر قرار داد پرینتی و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی محسوب میشود) 3-عدم احزار مالکیت ( عدم حزار مالکیت دقیق مالک ملک و موجر مثل وکالت نامه و....) 4-عدم احزار هویت طرفین قرار داد و( عدم احزار مدارک شناسایی طرفین قرار داد اعم از کارت ملی و شناسنامه و کارت اتباع و پاسپورت و..) 5- عدم تحویل قرار داد ( به علت تحویل یک نخسه از قولنامه و اجارنامه به طرفین قرار داد مالک و فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر) 6-عدم برگشت بیعانه( در مثال مقدار پولی که طی رسید بنگاه در ابتدا و قبل از تنظیم قرار داد پرداخته میشود در اصطلاح بیانه اولیه است) 7-عدم رعایت دستور العمل های ابلاغی( مثل شیوه نامه و دستورات ابلاغی و...) 

خلاصه بیشترین وظیفه اتحادیه املاک بررسی و شناسایی واحد املاک از نظر داری مجوز و بدون مجوز است. در مورد بحث افزایش کاذب قیمت متاسفانه تا جای که بنده اطلاع دارم مرجعه قیمت گذاری دقیق جهت نظارت قیمت وجود ندارد (ولی درصورت که شما ملکی روا با قیمت خارج از عرفه و ممیزی خریداری کرده ایده و می توانید از املاک و طرف مربوط شکایت کنید و با تنظیم در اصطلاح قیمت نامه ملک و یا ضریب بالا و ضریب پایین مبلغ اختلاف قیمت از مالک و مشاور املاک دریافت کنید (مثل فردی خانه رو که قیمت 100 م بوده به قیمت200 م به شما با همدستی املاک فروخته شما می توانید از اتحادیه و مراجع قانونی درخواست کارشناسی کنید و معمولا تمام کارشناسان جهت تعیین قیمت به املاک محله داری مجوز مراجع کرده و گزارش تهیه می کنند ومیانگین قیمت رو برای شما مشخص می کنند وباتوجه به این که قیمت دو برابر ارزش واقعی ملک است ملک اضافه باید برگشت داده شود و درج درپرونده املاک نیز میشود. در موارد خاص می توانید به مراجع بالاتر مثل اطلاعات تماس گرفته و گزارش کنید. امیدوارم مطالب مفید باشد. قولنامه با کد رهگیری الزامی و تضمین امنیت معامله و سرمایه شماست. اگر کسی میگوید قولنامه با کد رهگیری الزامی نیست ایشان از قوانین صنفی مشاورین املاک آگاهی کافی ندارد و یا تا به حال از ایشان به خاطر ((عدم ثبت قرار داد سیستمی قولنامه با کد رهگیری )) در اتحادیه املاک شکایت نشده است. املاک سعادت مشهد آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه) همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال 1387 بخشنامه ای صادر کرد. که از سال 87 به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد. (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در 2 حالت 1- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده 27 در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.)) دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟ 1-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری) 2-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و...) 3-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و... پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و...ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ 15 امضاء و اثر انگشت به جای 3 امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد 4- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس www.iranamlaak.ir منو استعلام 1-کد رهگیری و کد ملی 2- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه 110203001 مدارک لازم جهت ثبت قرار داد به صورت اینترنتی و دریافت کد رهگیری و هولگرام 1 - اصل مدارک هویتی کارت ملی هوشمند و شناسنامه ، کارت اقامت برای اتباع و...) 2 - اصل مدارک مالکیت (سند ، قولنامه ، بنچاق و.. وکالت نامه و گواهی انحثار و...) 3- تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر(از اداره پست منطقه ، سایت www.post.ir ) 4- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی) 5 -در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا) 6- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم 1 ال 2 ساعت است) و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید. املاک سعادت مشهد ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد

مهندس مهدی ظفریاری
مشاور املاک سعادت
2 ماه پیش

سلام مورد مهم که لازم اعلام کنم امروز با افزایش تورم و بحث مالیاتهای بی حساب کتاب در صنف املاک و اینکه حقوق بسیاری از شغل دیگر کفاف هزینه زندگیشان را نمی دهد حالا یک مشاور املاک و یا یک مهندس ویک دکتر و یک وکیل و.. که تعرفه هایشان قدیمی و غیر واقعی است ، معمولا باید عرفه جامعه را معیار سنجش قرارداد برای پرداخت درست مزد که برای مشاور املاک با سابقه و تخصص یک درصد است وبرای قراردادهای توافقی نیم درصد ولی اگر قبل از انجام معامله طرفین معامله را توجیه نکرده اید هرچی داند باید قناعت کنید وگرنه کمیسیون قانونی معیار است تخلفات مربوطه : 1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه همان شهر تخلف است )( نکته : البته باید اشاره کرد که نرخنامه مذکور معمولا قدیمی است ومعمولا همکاران نرخنامه عرف جامعه که معمولا برای فروش نیم درصد تا 1 درصد است و برای اجاره از 7 روز تا 15 روز را دریافت میکنند تا بتوانند جوابگوی هزینه زندگی باشند، که معمولا از نظر شخصی بنده این دریافتی باتوافق و رضایت قابل قبول است )*** اخطار ماده28 صنفی 2- عدم تحریر قرار داد پرینتی با کدرهگیری و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی محسوب میشود )( نکته:البته گاهی به علت مشکلاتی اینترنتی و سیستمی و حتی عدم توانای متصدی و یا درخواست خود طرفین معامله قرارداد دست نویسی با عنوان پیش قرار داد تنظیم میشود که درصورت درخواست هر کدام از طرفین قرار داد جهت تحریر سیستمی، مشاور املاک موظف است قرار داد مذکور را بدون کاستی درسیستم تنظیم وآن را به امضاء و تایید طرفین قرارداد برساند ) *** اخطار ماده 28 صنفی ثبت کلیه قرار داد های معاملاتی از خرید تا اجاره با کدرهگیری( هولوگرام) 1- بهترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز (قبول مسئولیت بنگاه در قبال کمیسیون) 2- قابلیت استعلام قولنامه از تمام کشور (با کدملی +کدرهگیری) 3- مطمئن ترین راه خرید ملک با مبایعه نامه باکدرهگیری(عدم تغییر متن قولنامه 4- معتبر و مطابق با قوانین بروز کشور و قابل این گونه قرار داد ها را دقیق تنظیم کنند در نهایت باید گفت رضایت طرفین مهم است

علی آقائیان یسار
3 سال پیش

سلام، ادب و احترام. می خواستم وام ودیعه مسکن برای مستاجر بودنم بگیرم. رفتم بنگاه املاک تا اجاره نامه تمدید کنم و قولنامه بنویسند و کد رهگیردار بزنند برام. خلاصه هر بنگاهی رفتم بخاطر کد رهگیری زدن، مبلغ جداگانه از من خواستند. هر کدام یه مبلغی میگفتند، از مبلغ 1 میلیون و 200 تومان تا 200 هزار تومان.  انحادیه املاک میگوید بابت کد رهگیری هیچ هزینه ای نباید جداگانه بگیرند و نهایتش 5 هزار تومان هست، من هم این را میگویم. اولا همه بنگاه هایی که رفتم حدود 15 بنگاه، منتظر سرکیسه کردنم بودند و من نکردم. رفتم از خیر وام گذشتم و مثل قبل با مصیبت در خرابه ای زندگی کنم. فرض کنیم از بنگاه متخلف شکایت کنیم. یک، مگر میشود از 80 درصد بنگاه ها آشکار شکایت کرد و اگر هم شکایت کردیم، درست میشود؟ آیا آن بنگاه اصلاح میشود؟ من که بعید میدانم. تازه اگر بازرس اهل رشوه گیری نباشد. میخواهم بگویم به هر ارگانی که پستم خورده، رفتم به این نتیجه رسیدم آنچه دیدم کاملا مملکت ول هست و یک گروهی کلاش و ستمگرثروتمند بر گروه ندارها و فقرا و مستاجرین و ازاین قبیل، پیروز هستند و با همان حال حرام خواری نماز هم میخوانند. مملکت ما بی درو پیکر هست چه قبول کنیم چه با خود بگوئیم اینطورها هم نیستاااا. هرکس هر جور زورش میرسد، اسبش را می تازد.  روزها هم میگذرد، هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. یا باید امثال ما هم به گروه گرگها بپیوندیم و بدریم ضعفا را و یا معتقد به دین اسلام و آرمانهای شهدا بمانیم، بسوزیم و بسازیم و دق کنیم بمیریم. این یعنی اوج ظلم و ستم در انقلاب اسلامی که هزاران شهید جان دادند تا چنین نشود ولی افسوس جگرمان سوخت از این همه ستم های نرم و تیز. باز میگویم چه دوس داشته چه نداشته باشیم، چنین است حقیقت ماجرا. هر کس میگوید اینطور نیست، بیاید ثابت کنم براش. هر چند همه میدانیم چنین هست. میخواهد درست شود؟ بعید میدانم. چون این انقلاب با همین شعار عدالت خواهی و توجه به مستضعفان بنا شد و خون ها نثار شد و عاقبتش که 1399 هست، این شده و بعدها خدا میداند چه ها شود. آیا جان ما در امان بماند یا جانمان را هم بگیرند. وقتی دولتی ها 70 درصد فاسد شوند، انتظاری این چنین تعجب ندارد. ما و زن و فرزندانمان می سوزیم دق میکنیم و نابود می شویم . الله اکبر

ارشیا
2 سال پیش

من مشاور نیستم ولی خوبه قوانیین بدونی. کمیسیون و پولی که ازت میگیرن بابت اجاره نامه نوشتنه که عرف املاکی به اندازه کمیسیون یک طرف قرارداد میگیرن. کد رهگیری فقط 5 تومان تا 10 تومان هزینه داره ولی وقتی کد میگیرن بابت کمیسیون که سایت تعریف میکنه باید مالیات پرداخت کنه که 9 درصد کل قرار داد شماست.

کاربر میهمان
3 سال پیش

اون بنگاهی ها خدا خیرشان بده، اگه وام گرفته بودی الان یه سود 18درصد هم باید می‌دادی دولت نوش جون کنه!

کاربر میهمان
3 سال پیش

با سلام و احترام. بر حسب وظیفه شرعی خود میخواستم مطلب مهمی را خدمت مشاورین املاک عرض کنم. وقتی صنف شما مبلغی را تعیین میکند، موظف هستید همان مقدار و نه بیشتر، مبلغی از مشتری بگیرید. البته میتونید کمتر بگیرید ولی بیشتر نه. اگر شما مبلغی بیشتر گرفتید، این هم خلاف قانون است و اگر گزارش شود با شما برخورد میشود و هم مهم تر از همه، اینکه مبلغ بیشتر گرفتن شرعا حرام و حق الناس است و به مشتری مدیون میشوید. این توافقات مسئله عرف بودن و توافق کردن که جنبه تحمیلی دارد، اصلا اعتباری ندارد. با توجه به اینکه چند روزی بیشتر در این دنیا نیستیم، ارزش ندارد اینگونه با این حق الناس ها و این پولهای حرام آخرت خود را تباه و جهنمی کنیم. تاثیر پول حرام فقط در آخرت نیست، بلکه در دنیا هم عوارضی دارد و مشکلات فراوانی برای انسان و نسل و فرزندانش ایجاد میکند.

کاربر میهمان
2 سال پیش

طبق قواعد شرعی توافق بین دو طرف نافذ است و مشکل شرعی ندارد.

کاربر میهمان
3 سال پیش

سلام یک برنامه بزارید که مشتری مبلع رهن و اجاره خودش رو وارد کنه سریع جواب بده کمیسیون چقدر باید قانونی بپردازد .این همه توضیح دادین اخر من کمیسیون چقدر بدم نفهمیدم

محمدامیر
3 سال پیش

باسلام وتشکرازبرنامه های شما.لطف کنیددرباره محاسبه نرخ خریدوفروش .رهن واجاره .مشارکت هراستان راطبق جدول تهیه دربرنامه نصب نماییدتابتوانیم دسترسی سریع داشته باشیم وبتوانیم کاررابدون اتلاف وقت انجام دهیم .البته اگررایگان باشدخداخیرتان بدهد.اگرنه شمایک هزینه براهراستان درنظربگیریدکه شماهم نتیجه زحمت خودتان رابگیرید

کاربر مهمان
3 سال پیش

در شهرستان ما، بنگاه داران کد رهگیری نمیدن. یک کافی نت با استفاده از پروانه کسب یک بنگاه دار، کد کاربری گرفته و کد رهگیری ملک صادر میکنه و از هر کس بالای 200 هزار تومان میگیره. آیا این کار خلافه؟ آیا اصلا کافی نت مجاز به صدور کد رهگیری هست؟

پورمحمدی
3 سال پیش

نرخ کمیسیون بنگاه، در برخی از املاک های مشهد، بی حساب و کتاب است و خارج از ضابطه. اکثرا با دروغ که من این ملک رو زیر قیمت خریدم براتون، در خواست مبالغ زیاد و خارج از عرف مینمایند. در یک معامله ی 2 میلیاردی، از هر طرف 20 میلیون تومان طلب میکنند. یعنی حقوق یک سال کارمند، در نیم ساعت نوشتن قولنامه. بعد از هر طرف هم مینالند. اگر واقعا صرف نکنه، چرا تو هر خیابان، 50 تا املاکی وجود داره و چرا مبلغ دریافتی از مشتری در قولنامه درج نمیگردد؟!! 10 تا صندلی، یک سماور، یک میز و یک تلفن، سرمایه ی کارشونه. الا برکت الله جبب مردم رو خالی میکنن، هیچ جایی هم، مبالغ دریافتی درج نمیشه!!!

کاربر میهمان
3 سال پیش

خب شما هم مشاور بشو اگر درآمدش خوبه!

مهندس مهدی ظفریاری
مشاور املاک سعادت
3 سال پیش

سلام، املاک سعادت ((ارائه دهند خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد)): در واقعیت، کمیسیون قولنامه به دو صورت و یا شیوه، محاسبه میشود. اولی؛ عرف بازار مشهد، 1 درصد مبلغ خرید از هر طرف، برای مبالغ تا 500 میلیون و برای مبالغ بالاتر، نیم درصد مبلغ از هر طرف میباشد.( لازم به ذکر است حتما قولنامه با کد رهگیری دریافت کنید) دوم؛ ولی از نظر قانونی صنفی مشاورین املاک و طبق نرخنامه سه دهم درصد، یعنی از 100 میلیون مبلغ فروش، 330 هزار تومان از هر طرف و سقف دریافت این مبلغ هم، 2180 هزار تومان است. ( البته این نرخنامه هنوز هم معیار قانونی در صورت شکایت طرفین به دلیل دریافت کمیسیون بیشتر میباشد)

خلاصه، داستان کمیسیون املاک این است که آخرش هم توافقی است، با رضایت هر سه طرف دریافت میشود. چون نرخنامه املاک قدیمی است ولی در هر صورت، معیار قانونی همون سه دهم درصد میباشد. البته در مورد تغییر درصد کمیسیون املاک در مشهد،  کارهایی شده ولی هنوز قانون و ابلاغ نشده به دلیل خاصی. ولی تا جایی که اینجانب اطلاع دارم، انشاالله تمام کمیسیون کشور، احتمال دارد یک درصد عرف بشود. چون در واقعیت، املاک این کمیسیونو دریافت می کنند و با این کمیسیون می توانند هزینه زندگی خود را تامین کنند. برای اجاره هم معمولا 10 روز تا 15 روز، طبق عرف و طبق نرخنامه و قانون، 7 روز اجاره کمیسیون هر طرف میباشد، برای تمدید 3 روز قانونی و در عرفه 5 روز.  نکته ی بسیار مهم تر از مبلغ پرداخت کمیسیون، نحوه و دقت تنظیم متن با مشخصات کامل (مثلا آدرس ملک به صورت ثبتی و دقیق تنظیم شود+ به ترتیب شهر مشهد، منطقه؟ بخش ثبتی؟ و پلاک اصل؟ و پلاک فرعی؟ کد پستی ملک؟ و یا مشخصات کامل طرفین و یا مدارک مالکیت و هویتی و مالی حتما تصدیق شود و...). برای قولنامه ی خرید و فروش و اجاره نامه ی ملک، دریافت کد رهگیری از سایت معاملات املاک کشور میباشد که الزامی است.

متاسفانه در هر محله و منطقه، تعداد زیادی املاک وجود دارند که هر روز رو به افزایش هستند که بدون رعایت هیچ قانونی، در حال تنظیم قرار دادها هستند و بیشتر مشتری ها، فقط با اکتفا به یک گپی رنگی نصب شده، به عنوان جواز، به چنین املاکی اعتماد می کنند.(درصورتی که چنین کپی ای رو میشود، به راحتی تهیه کرد) و با تنظیم قولنامه دست نویس (که به راحتی به قیمت 60 هزارتومان هر دست برگ ها) سرمایه ی یک عمر تلاش خود را، دریک معامله از دست می دهند و بعد از شکایت، تازه متوجه میشوند چه کلاه بزرگی سرشان رفته است. تنظیم قولنامه که از همه جهات بدون ایراد باشد، کار مشاور املاک تخصصی میباشد.

کاربر مهمان
3 سال پیش

من توی شهر خودم، با اتحادیه تماس گرفتم، میگه حق کمیسیون اجاره مسکن توی هر شهری فرق داره و طبق محاسبه ی اون برای پول رهن هر یک میلیون، 10 هزار تومان رو با اجاره بها جمع کرد و حق بنگاهی با چیزی که شما گفتین تفاوت زیادی داشت. در طول چند سالی که من مستاجر بودم، هیچ املاکی مبلغ کمیسیونش رو تو قرارداد نمینویسه.

کاربر مهمان
2 سال پیش

 شهرستان دو دفعه ایی که مغازم رو اجاره دادم یک بنگاهی نوشت ، مبلغ کمیسیون رو  یک بنگاه دیگه مبلغ کمیسیون رو ننوشت  و کد رهگیری رو هم تازه شنیدم

سعید طیبی
املاک سراسری مبین مشهد
3 سال پیش

سلام. دوستان قبل از اینکه نرخ کمیسیون تعیین کنیم به خدماتی که یک مشاور املاک به شما میدهد دقت کنید. یک مشاور حرفه ای در ازای دریافت حق الزحمه اش این خدمات رو به شما ارائه میدهد. هی نگین مشاور املاک هیچ کاری انجام نمیدهد! اگر دقت کنید میبینید ارزشمندترین کار، کار مشاورین املاک است. اگر با صداقت و درستی و مشاوره خوب شما را راهنماییتون کنند. حالا چند نکته: دقت کنید نسبت به خدمات مشاورین املاک که در ازای این خدمات از شما کمیسیون میگیرند؛ یک مشاور حرفه‌ای املاک باید فهرستی تنظیم کند و آن را به متقاضیان ارائه دهد. برای مشاوره بهتر به متقاضی ملک باید ملک های بسیاری از قبل توسط مشاور کارآزموده با یکدیگر مقایسه و بررسی شده باشند. یک مشاور املاک باید همکاری کاملی با فروشنده در جهت قیمت گذاری ملک بر اساس ارزش واقعی آن داشته باشد. بازبینی قیمت های نهایی بر عهده مشاور املاک است. بازرسی جزئیات ملک همچون ابعاد زمین، تاسیسات خانه و غیره بر عهده مشاور املاک است. یک مشاور املاک باید ملک های دریافتی خود را به وبسایت‌های واسطه خرید، فروش و اجاره املاک و مستغلات اضافه کند. انجام مشاوره هایی به منظور رفع معایب خانه با صاحب ملک نیز بر عهده مشاور میباشد. تهیه عکس های مناسب برای آگهی های یک ملک، تبلیغات اینترنتی به منظور بازاریابی برای املاک، برنامه ریزی برای بازدید ملک توسط مشتریان، ثبت کردن تمامی مبالغی که مشتریان برای ملکی در نظر دارند، به منظور دستیابی به میانگین قیمت واحد مسکونی، ارزیابی قیمت هایی که فروشنده برای ملک خود در نظر میگیرد، مذاکره بر سر شرایط قرارداد، مبالغ پیشنهادی جایگزین، برنامه ریزی برای جلسه نهایی انجام معامله، بازبینی پرونده های عقد قرارداد، منتقل کردن مبلغ بیعانه از سوی خریدار به صاحب ملک و به روزرسانی و رسیدگی به وبسایت و پاسخ به تمامی درخواست هایی که از سوی اینترنت وارد میشود. این خدمات را مشاورین و همکاران من در تمام شهرها به مشتریانشان ارایه میدهند اما یک خریدار یا فروشنده هرگز آگاهی کافی از خدمات مشاور املاک ندارد و صرفا تا پای کمیسیون میاد میگه مگه شما چه کار کردین که باید این مبلغ کمیسیون بگیرین! دوستان و مشتریان و خریداران و فروشندگان عزیز دقت کنید که یک مشاور خوب خدمات و سرویس دهی خوبی به شما خواهد داد و در قبال این خدمات از شما حق الزحمه دریافت خواهد کرد. با تشکر از سایت خوب 2نبش که پل ارتباطی بین فروشنده و خریدار و مشاورین املاک میباشد.

اسد
3 سال پیش

چون این دولت و دولت قبل و این وزیر مسکن و شهرسازی اصلا به فکر خانه دار شدن قشر محروم و بی بضاعت نیستند و تا الان بعد از 10 سال هنوز یک خانه نساختند تا ملت از زیر بار این اجاره بهای سنگین و بی رویه و ناعادلانه کمر راست کنند. خواستار استعفای دولت و وزیر بی عرضه و بی تدبیر مسکن هستیم. هیچ تدبیری برای جلوگیری از گرانترشدن اجاره بها ندارند و نداشتند. بهتره حداقل سمت وزرات رو رها کنن که حداقل مردم بیچاره به فکر چاره ای برای خود باشند و بدانند اصلا متولی و مدیر خاصی برای امر مسکن در این دولت وجود ندارد... این دولت در ریزترین مسائل مردم و شخصی ترین مسائل مردم صاحب نظر هست! چطور ممکنه که نتونه بازار مسکن و اجاره رو کنترل کنه؟ مگر اینکه خود بساز بفروش ها وزیر و معاون این دولت باشند که فقط فکر جیب و منفعت خودشون هستند نه مردم بیچاره. 1648195 میلیون متر مربع زمین این مملکت دریغ از یه قبر که قشر کارگر بیچاره بتونه در همون قبر بمیره! چه فایده؟ کجای دنیا اینجوریه؟ با این حقوقی که برای کارگر در نظر گرفتن نمیشه حتی منزلی رو اجاره کرد! خریدن زمین و خانه که پیشکش! تا کی ظلم و بی عدالتی؟ بهانه میارن که دولت نمیتونه در بحث مسکن دخالت کنه چون مربوط به مردمه! دولت در همه مسائل دخالت میکنه اگر دولت 15 درصد حقوق کارگر رو اضافه میکنه باید بتونه کنترل کنه که نذاره اجاره بها بیشتر از 15 درصد گرانتر بشه! امکانش هست اما دولت و وزیر بسیار بی تدبیر و ناکارآمد و بی عرضه هستند و فقط فکر جیب و منفعت خودشون هستند نه صلاح مردم.

مهندس مهدی ظفریاری
مشاور املاک سعادت
2 ماه پیش

سلام متاسفانه دیدگاه مردم و دولت به صنف املاک اشتباه است باید دیدگاه از مشاور سرنایه گذاری در بازار دلالی مسکن قدیمی به دیدگاه مشاور برای بازار سرمایهگذاری و ساخت مسکن نوساز و مقاوم برود ولی چون مدیریت وهماهنگی و برنامه ریزی اشتباه است چرا که مورد اولی مسیر راحت است و مورد دومی باید هزاران مسیر سخت وجود دارد یعنی هدایت سرمایه مالی مردم اشتباه است

پاشایی
4 سال پیش

سلام. ما یک ملک در مارلیک کرج خریدیم به مبلغ دویست میلیون تومان. مشاور املاک یک جدول روی دیوار مغازه نصب کرده به این مضمون: «تا سقف یک صد و پنجاه میلیون یک درصد، مازاد بر اون نیم درصد، به علاوه نه درصد مالیات» یعنی بابت دویست میلیون قرارداد یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان و یک صد و هفتاد و پنج هزار تومان هم مالیات از ما گرفته. مشکل از کجاست؟ جدول تعرفه ای که اینجا نصب است چجوری صادر شده؟ آیا احتمال دارد مال سال های قبل باشد؟ چگونه پیگیری کنیم؟

کاربر مهمان
4 سال پیش

اگر طرف قرارداد دولتی باشه چطور؟ بنگاه مجاز هست کل کمیسیون رو از ما بگیره؟

فرهاد آذیش
4 سال پیش

با سلام و احترام؛ ضمن تشکر از شما، متن اصلاح شد.

داود شادمند
مسکن مهرگان
4 سال پیش

سلام و درود محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال ۵۰ میلیون تومان رهن معادلِ ۱.۵ میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. ۲۵ درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر سهم فروشنده و خریدار به عنوان حق کمیسیون بنگاه است. (البته به این مقدار، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.) در این متن بجای موجر و مستاجر ، فروشنده و خریدار درج شده لطفا اصلاح کنید

2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.

نماد اعتماد الکترونیکی