لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

نحوه دریافت کد رهگیری املاک و شناسه یکتای ملک

نحوه دریافت کد رهگیری املاک و شناسه یکتای ملک ۲نبش


چگونه کد رهگیری املاک بگیریم؟

هر چند همچنان نیز برخی از خریداران و مشاورین املاک از روش قدیمی دست‌نویس استفاده می‌کنند، اما اگر دغدغه‌ی به روز کردن اطلاعات خود را در حوزه ثبت و استعلام اسناد ملکی دارید و به دنبال آموزش گرفتن کد رهگیری املاک هستید، بهتر است ادامه مقاله را بخوانید.

کد رهگیری املاک چیست؟

از سال 87 دولت برای به دست آوردن آمار دقیقی در حوزه مسکن، ثبت تمام معاملات مسکن را به صورت هوشمند تغییر داد و از آن سال قراردادهای دست‌نویس بی‌اعتبار شدند! از آن تاریخ، تمامی خریداران و فروشندگان موظف‌اند تا با ارائه مدارک به یک مشاور املاک، از طریق «سامانه‌ی ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور» مشخصات ملک خود را ثبت کنند. در سمت چپ برگه‌ی چهارم مبایعه نامه های پرینتی، کد رهگیری قرارداد (املاک) درج شده است.

کد رهگیری چند رقمی است؟

همانطور که گفتیم، کد رهگیری املاک در سمت چپ برگه‌ی چهارم مبایعه نامه آمده. بهتر است بدانید که کد رهگیری املاک 13 رقمی است و از طریق پیام کوتاه به فروشنده و خریدار فرستاده می‌شود.

نمونه کد رهگیری املاک

همانطور که پیش‌تر گفتیم، کد رهگیری املاک در سمت چپ برگه‌ی چهارم مبایعه نامه است. نمونه کد رهگیری املاک را در شکل زیر می‌توانید ببینید:

آموزش دریافت کد رهگیری املاک

اگر مشاور املاک هستید و قصد گرفتن کد رهگیری برای مشتریان خود دارید، ابتدا باید در سامانه‌ی ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به عنوان یک مشاور املاک مجاز، ثبت‌نام کرده باشید. سپس با ورود به سامانه و وارد کردن اطلاعات، این کار میسر می‌شود. برای اطلاع بیشتر از جزئیات این کار پیشنهاد می‌کنیم «فرم ثبت نام مشاورین سایت املاک کشور» را بخوانید.


دریافت کد رهگیری از طریق sms

برای دریافت کد رهگیری از طریق پیام کوتاه، تنها کافی است کد ملی یکی از طرفین قرارداد و کد رهگیری قرارداد خود را با فرمِ «کدملی#کدرهگیری» به شماره 110203001 بفرستید.


هزینه کد رهگیری املاک

طبق آخرین مصوبه‌ی قانونی موجود، حداکثر نرخ خدمات کارمزد دریافتی واحدهای صنفی مشاورین املاک که در سایت رسمی املاک کشور آمده، به شرح زیر است:

نوع قرارداد مبلغ
مبایعه نامه 10 هزار تومان
اجاره نامه 5 هزار تومان
اجاره به شرط تملیک 10 هزار تومان
انتقال سرقفلی 10 هزار تومان
پیش فروش 10 هزار تومان
وقف رایگان
هبه رایگان
صلح رایگان
واگذاری تعاون مسکن | انبوه ساز 10 هزار تومان
قراردادهای %100 دولتی 10 هزار تومان
حکم قضایی 10 هزار تومان
قراردادهای غیررسمی قبل از 1387/11/01 10 هزار تومان
قراردادهای غیررسمی بعد از 1387/11/01 10 هزار تومان
قراردادهای توافقی 10 هزار تومان
معاوضه ملک 10 هزار تومان

لیست مشاورین املاک | مشاورین املاک مجاز تهران و سایر شهرها

در پروسه‌ی دریافت کد رهگیری و پرداخت هزینه های جانبی ملک، پیدا کردن اعتماد به مشاور املاکی که به آن مراجعه کرده اید، امری مهم و ضروری است. برای حل این مسئله می‌توانید در «لیست مشاورین املاک سایت املاک کشور» لیست مشاورین املاک مجازی که عضو رسمی سامانه هستند را مشاهده کنید.


دریافت شناسه یکتای استعلام ملک | رمز تصدیق سند

شناسه یکتای 18 رقمی سند در سمت راستِ بالای سند و رمز تصدیق سند نیز در سمت چپ بالای سند هست. جالب است بدانید که طبق آخرین مصوبه‌ی قانونی موجود، اختصاص شناسه ملی یکتا بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. در مورد این سازمان، در ادامه بیشتر توضیح داده‌ایم.

سازمان ثبت اسناد و املاک

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان‌های دولتی ایران است که وظیفه ثبت معاملات، شرکت‌ها، املاک و دارائی‌های شخصی اتباع ایران را به عهده دارد. این سازمان با وظایف حقوقی و ساختار عملکرد مستقل، از نهادهای وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین کد رهگیری و شناسه معاملات املاک

دولت برای جلوگیری از کلاهبرداری و فروش چندباره یک ملک، ثبت معاملات در رایانه و ایجاد کد رهگیری و مهر دیجیتال را اجباری کرد. بر این اساس برای هر ملک یک کد رهگیری تعریف شده و در سراسر کشور این کد قابل پیگیری است. از نظر اتحادیه مشاوران املاک و شورای حل اختلاف، معاملاتی معتبر هستند که حتماً در متن مبایعه نامه کد رهگیری ذکر شده باشد.

قوانین کد رهگیری برای خریدار و فروشنده ملک

خریدار و فروشنده باید با امنیت خاطر اقدام به انجام معامله کنند و این امر از طریق ارتباط با سامانه ثبت محقق می شود به این صورت که با وارد کردن پلاک ثبتی می توان از شرایط سند مطلع شد. این امر از بروز تخلفات جلوگیری می‌کند و از طریق ارتباط با سازمان ثبت احوال هویت فرد را شناسایی و از جعل جلوگیری می‌شود. همچنین افراد می‌توانند هنگام خرید، با استعلام از شهرداری از واقع شدن ملک در طرح‌هایی مانند مترو، فضای سبز و... آگاهی پیدا کنند.


اهمیت وجود قوانین کد رهگیری

اطلاعاتی که با کد رهگیری ملک به دست می‌آید

با استفاده از این طرح می‌توان از میزان بدهی صاحب ملک به بانک مطلع شد، حتی میزان بدهی مالیاتی صاحب ملک نیز از طریق سامانه ثبت معاملات ملکی قابل تشخیص است. در کنار سامانه ثبت معاملات املاک، جعبه سیاهی وجود دارد که در زمانی که مشاور املاک با رمز عبور و شناسه صنفی خود وارد سامانه می‌شود، هر گونه استعلامی که توسط وی انجام شود، در سامانه به ثبت می‌رسد. اگر ملک هیچگونه مشکلی نداشته باشد، سامانه آن را به عنوان یک معامله سالم ثبت کرده و برای آن کد رهگیری صادر می کند.

اهمیت وجود کد رهگیری ملک در معاملات املاک

از طرف دیگر بی‌توجهی نسبت به دریافت کد رهگیری توسط برخی از خریداران و یا مستاجران، و عدم تفاهم با مالک و در نتیجه درخواست برای فسخ قرارداد به دلیل عدم برخورداری سند از کد رهگیری، زمینه ساز مشکل دیگری خواهد شد. اعتبار حاصل از کد رهگیری برای معاملات خرید و فروش املاک و مستغلات بیش از ارزش کد رهگیری برای قراردادهای اجاره است.

تاثیر کد رهگیری بر مالیات معاملات املاک

در صورتی که معاملات انجام شده دارای کد رهگیری نباشند، وزارت اقتصاد برای آن‌ها حساب مالیاتی صادر نمی‌کند. با استفاده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات، رسیدگی به شکایات نیاز به نامه نگاری ندارد. به صورتی که اگر بنگاه‌داری شاکی داشته باشد، توسط اتحادیه مشاوران املاک حق انتفاع از او گرفته می‌شود.

از چه بنگاه املاکی ملک بخریم؟

آمار به دست آمده از میزان جرایم کلاهبرداری در زمینه معاملات ملکی، نشان می‌دهد، بسیاری از معاملات مغشوش و مخدوش منجر به ایجاد شرایط مساعد برای کلاهبرداری می‌شود. این اتفاق غالبا در بنگاه های املاکی که پروانه کسب ندارند و کد رهگیری از اتحادیه نگرفته‌اند انجام می‌شود!

به چه مشاور املاکی اعتماد کنیم؟

برای خرید، فروش و یا رهن و اجاره ملک حتما به مشاورین املاکی که دارای کد رهگیری از اتحادیه صنف مشاوران املاک می‌باشند مراجعه کنید. این کار باعث می‌شود در مدت زمانی که تا تنظیم سند قطعی فرصت مانده است، معاملاتی که در تعارض هستند، کاهش یابد. برای بررسی اطمینان از صحت کد رهگیری قرارداد خود می‌توانید با وارد کردن کد ملی و کد رهگیری قرارداد در سایت ساماندهی معاملات املاک و مستغلات کشور مربوط به اتحادیه صنف مشاوران املاک، استعلام بگیرید.

مشاورین املاک و خریداران باید دقت کنند کد رهگیری بر اساس کد پستی ملک صادر می‌شود و اگر فروشنده کد پستی ملک دیگری را به بنگاه اعلام کند، کد ثبت شده مربوط به ملک مورد معامله نخواهد بود و زمینه کلاهبرداری به وجود می‌آید.

تعرفه قانونی کمیسیون املاک چقدر است؟ (نرخ قانونی مصوب اتحادیه‌ی املاک کشور را بدانید)

مشاهده‌ی مطلب

ملاک صحت معاملات املاک

به گفته حسام عقبایی رییس اتحادیه املاک استان تهران، ملاک صحت معاملات پیش از اخذ کد رهگیری، دریافت تاییدیه کد پستی توسط خریدار است. وی افزود: «ملاک دریافت کد رهگیری و صحت معاملات داشتن تاییدیه کد پستی است؛ به گونه‌ای که افراد پیش از انجام هر معامله باید به شرکت پست مراجعه کنند و تاییدیه‌ای برای واحد مسکونی و کد پستی خود دریافت کنند.»

آموزش دریافت کد رهگیری املاک و شناسه یکتای ملک

در ادامه توضیحات کاملی را در خصوص این موضوع و در قالب یک ویدئو آورده‌ایم.

فرهاد آذیش ۲نبش
فرهاد آذیش

من، فرهاد آذیش، استراتژیست و مدیر ارشد محتوای ۲نبش و دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد هستم. تمام تلاشم بر این هست تا محتوای مفیدی در اختیار مخاطبان دنیای املاک و مسکن قرار بدم.

مشاور املاک هستید؟ از خدمات رایگان 2نبش برای فروش فوری املاک خود بهره‌مند شوید

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید

مطالب پیشنهادی


59 نظر درباره این مطلب

مهدی اواره ۲نبش
مهدی اواره

گرفتن کد رهگیری یعنی پول الکی گرفتن اخرش هم کد رهگیری در کار نیست.

0
پاسخ
سید مهدی میرعرب ۲نبش
سید مهدی میرعرب

مگر این جوری نیست که کد رهگیری رو مشاورین املاک موظفند حین قرارداد به مستاجر بدن؟ هیچ مشاور املاکی این کار و نمیکنه، به دلیل ارزش افزوده ای که ازشون میگیرن. الان یه وام مستاجری جور شده، به خاطر کد رهگیری بنگاهی میگه باید 4 میلیون بپردازی تا کد رهگیری بهت بدیم. ما اگه 4 میلیون داشتیم که نمیرفتیم وام بگیریم!

1
پاسخ
تهران شهریار ۲نبش
تهران شهریار

خجالت بکشید!!! بعدا میگن چرا جوانان ازدواج نمیکنند و ‌اونایی هم که کردن چرا بچه دار نمیشوند! آخه با کدوم توانایی لعنتیا!؟ به خاطر کد رهگیری الاف شدم. 15تومان وام میخوان بدن، اونم با کلی مصیبت. نخواستیم! خدا ازتون نگذره!

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

سلام. هزار نفر هم بگیم کد رهگیری رو بردارین، کسی گوش نمیکنه. همه شماها سرکارین مثل من! خدا حقشونو انشاا... میده. هچ ظلمی پایدار نمیمونه!

0
پاسخ
سلام، من مشاور املاک سعید هستم. ۲نبش
سلام، من مشاور املاک سعید هستم.

واقع در خیابان زینبیه 8 متری لاله. به مشاوراملاک سعید مراجعه تا کد رهگیری با هزینه 300000 تومان درج نماییم. شماره تماس 09133061169

0
پاسخ
بابک یوسف‌زاده ۲نبش
بابک یوسف‌زاده

تا کی مهلت داره؟

2
پاسخ
مستاجر ذلیل ۲نبش
مستاجر ذلیل

(ماهینه که نیخوی گری رونی به دینس) دولت نمیخواد وام بده این اداها رو درآورده، وگرنه خودش از ما بهتر میدونه گرفتن کد رهگیری چه کار سخت و نشدنیه برای برخی...

1
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

ای مسئولین، صاحب خونه ها کد رهگیری به ما نمیدن که وام بگیریم. یه ماهه فقط به خاطر کد رهگیری موندیم، چی کار کنیم؟ مالک ها شدن ترامپ!

0
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

واقعا چه بساطی درست کردن، یه وام می‌خوان بدن، مردم کد رهگیری چیه دیگه از خودتون در میارید؟ صاحبخونه قبول نمیکنه کد رهگیری بگیره!

1
پاسخ
مستاجر آواره ۲نبش
مستاجر آواره

سلام. با هزار التماس و خواهش تمنا بنگاهدار و صاحب خونه دو میلیون ازم گرفتن قولنامه بهم دادن. پنج روز وقت دادن پول ودیعه را پرداخت کنم، اگه نتونم پولمم نمیدن. حالا که رفتم بانک کد رهگیری هم ندارم، کارم جور نمیشه. به خدا قسم دارم سکته میکنم. کد رهگیری دیگه شده بدتر از کرونا. خدا وکیلی چرا اینقدر ما را زجر میدن؟ حالا آواره شدم سه روز وقت دارم باید یک ملیونم بدم تا کد رهگیری بهم بدن. اگه کرونا بگیریم بمیریم بهتر از این زندگیه.

1
پاسخ
نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش

میخوای «اشتراک رایگان» داشته باشی و مقاله‌ی بعدی‌مون رو واسه‌ت بفرستیم؟