لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

منطقه 22 تهران

این منطقه در شمال غربی تهران واقع شده است و بزرگترین منطقه تهران می باشد. منطقه 22 از شمال به ارتفاعات البرز مرتبط می باشد و همچنین در جنوب و شرق آن به ترتیب مناطق 21 و 5 می باشند که پس از آنها این مناطق شروع می شوند.

این منطقه، 6200 هکتار مساحت دارد که 1300 هکتار آن فضای سبز می باشد و از این حیث جزو بهترین مناطق می باشد. از سال 1396 تا کنون علی نوذرپور شهردار این منطقه بوده است.

این منطقه جزو مناطق مرفه نشین تهران بوده و برج های بسیاری در آن می باشد ولی به دلیل گستردگی بسیار آن که در قبل هم اشاره شد، گروه های مختلفی در آن زندگی می کنند و با توجه به پارک ها و همین گستردگی تامین امنیت و پاکیزگی این منطقه هزینه و نیروی زیادی را نیاز دارد که نیروی انتظامی و شهرداری برای رسیدن به این هدف تلاش بسیاری انجام می دهند.

جمعیت منطقه 22 تهران

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1390 انجام شد، این منطقه در حدود 128,958 نفر بوده که شامل 38,106 خانوار می شود. از بین آنها 65,476 نفر مرد و همچنین 63,482 نفر زن بودند. البته با توجه به ساخت و ساز و تغییر جمعیتی که در کشور ایجاد شده، به احتمال زیاد تعداد آنها به طور قابل توجهی با زمان سرشماری تغییر کرده است.

پارک‌های منطقه 22 تهران

دریاچه چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی خرگوش دره

شهربازی هزارویک شهر

بوستان جوانمردان ایران

باغ ملی گیاه شناسی

پارک جنگلی لتمال کن

پارک جنگلی وردآورد

پارک آبی او پارک

پارک آبشار تهران

مراکز خرید منطقه 22 تهران

ایران مال

بام لند چیتگر

مجتمع تجاری اداری طوبی خرید

رزمال

مجتمع گلستان خیام

تجاری اداری مادر

فروشگاه افق کوروش

فروشگاه شهر ارگانیک

سرزمین کودک آفتاب

مرکز خرید تهران مال

مراکز درمانی منطقه 22 تهران

درمانگاه(سه باب)

پلی کلینیک فیاض بخش

درمانگاه اقاقیا

درمانگاه المپیک

درمانگاه المهدی

درمانگاه امام رضا(ع)

درمانگاه ایرانیان

درمانگاه تختی

درمانگاه خاتم الانبیا

درمانگاه خیریه ی ایران خودرو

درمانگاه دکتر قره باغی

درمانگاه دکتر مستوفی

درمانگاه دکتر فرشید

درمانگاه رازی

درمانگاه شفا

درمانگاه شهاب

درمانگاه شهرک راه آهن

درمانگاه شهید باقری

درمانگاه صدرا

درمانگاه گلچین

درمانگاه گلستان غرب

درمانگاه و کلینیک ارم

درمانگاه کیمیا

مدارس منطقه 22 تهران

1 آفرینش

2 سپیده کاشانی

3 شهید مطهری

4 14 خرداد

5 شریف

6 طوبی

7 امید اسلام 1

8 شهدای شهرک چشمه

9 علاقه مندان

10 امید اسلام 2

11 شهدای انتفاضه

12 فدک

13 امیدان آینده

14 شهدای راه آهن 1

15 فراست

16 اندیشه

17 شهدای راه آهن 2

18 فرزانگان ناجا

19 بهار پروانه ها

20 شهدای نیروی انتظامی

21 فرزانگان نیروی انتظامی

22 تهذیب

23 شهدای پاسدار

24 متانت

25 حافظ

26 شهید اندرزگو

27 متین

28 حجاب

29 شهید باقری

30 میثاق

31 دکتر باهنر

32 شهید خرازی

33 نبی اکرم(ص)

34 رضوان

35 شهید دستغیب

36 نرجس

37 ریحانه النبی

38 شهید باهنر

39 نور هدایت

40 ساجده

41 شهید بهشتی

42 پویش نوین

43 سما

44 شهید دستغیب و مدنی

45 کمال

سینما‌های منطقه 22 تهران

سینما ایران مال

سینما ایران مال

سینما جوان مردان

سینما دهکده

سینما مگامال

سینما کوروش

سینما بهمن

سینما قدس

سینما مرکزی

سینما سمرقند

سینما شاهد

سینما عصر جدید

سینما ماندانا

سینما سپیده

سینما فرهنگ

سینما ایران

سینما کارون

سینما فرخ

مراکز طبیعت‌گردی منطقه 22 تهران

مجموعه بام لند

دریاچه شهدای خلیج فارس

بوستان جنگلی چیتگر

آبشار تهران

باغ گیاه شناسی

نظرات کاربران

امتیاز منطقه 22 تهران
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
  راحت
 • بافت فرهنگی
  خوب
 • امکانات رفاهی
  زیاد
 • میزان ترافیک
  سبک

تجربیات شما درباره منطقه 22 تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این منطقه هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این منطقه زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این منطقه ثبت میشه.

نظر شما درباره منطقه 22 تهران

 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • بافت فرهنگی
 • امکانات رفاهی
 • میزان ترافیک

امتیاز کلی شما

امانی ۲نبش
امانی در این منطقه زندگی کرده
05 اردیبهشت 1402

منطقه ارامی است ولی کمبود فضای اموزشی و مدارس دولتی

عاتکه چوبین ۲نبش
عاتکه چوبین در این منطقه زندگی کرده
14 دی 1401

پایانه تاکسی ندارد

کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان
28 شهریور 1401

نقاط قوت

 • ترافیک سبک

شهرک چشمه 

این شهرک با 40 سال قدمت، از قدیمی ترین شهرک ها محسوب می شود. در این شهرک اغلب منازل به صورت ویلایی و بیش از 3 طبقه ندارند،شهرک چشمه حد فاصل میدان المپیک تا ابتدای آزادگان است.


                                            


شهرک چیتگر(امام رضا ع)

 شهرکی جدید با منازلی نوساز و برج های بلند که در غرب منطقه 22 واقع شده است و یکی از مدرن ترین شهرک های مسکونی کشور محسوب می شود.این شهرک دارای آب و هوای مطلوب،امکانات خوب برای برج ها و معماری عالی برای واحد های آن است.


                                 


                                

محله کوهک

یکی از محله های قدیمی منطقه 22 محله کوهک است که در این محله ایستگاه مترو چیتگر،پارک اوپارک و پارک جنگلی چیتگر قرار دارند.


                                    


شهرک گلستان غربی                                    


شهرک گلستان غربی در اطراف دریاچه چیتگر قرار دارد و ابتدای بلوار کاشان و انتهای بلوار طبیعت را در بر میگیرد. همجوار بودن با مناطق خوش آب و هوای تهران مزیتی عالی برای این شهرک را رقم زده است.


                                    


شهرک مروارید                                    


مزیت عالی این محله دسترسی آسان به مترو،بزرگراه های شهید خرازی،حکیم،تهران کرج و بلوار اردستانی است. وجود شهربازی هزارویک شهر و ایران مال در آن و فاصله 7 کیلومتری آن با دریاچه چیتگر بر مزیت های این شهرک افزوده است،می توان شهرک مروارید را مرز بین استان تهران و البرز نیز در نظر گرفت.


                                        


محله شهید خرازی


                                        


محله ای با برج های بلند و مرتفع و نوساز که توسط نیروهای مسلح ساخته شده و از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند، از برج های بلند لشگر 27 تا برج های خیلی بلند هوافضا،همگی در محله شهید خرازی قرار دارند. 


                            


شهرک آتی شهر


                            


یکی از شهرک های جدید تهران می باشد که در حال حاضر هم در حال ساخت و ساز می باشد و بیشتر آن از برج های متفاوتی تشکیل شده است و رو به رشد است. نام جدید آن همراه شهر می باشد که جدیدا تغییر کرده است. این شهرک در 3 فاز در حال ساخت می باشد که دو فاز آن مسکونی و فاز سوم آن تجاری می باشد. صاحب امتیاز این شهرک همراه اول بوده است.


                            


شهرک یاس

یکی از شهرک های لوکس تهران همین شهرک یاس می باشد با قیمت خانه های بسیار بالا که برای خرید آنها باید هزینه های بسیاری را انجام دهید و همچنین در این منطقه اکثرا برج ساخته شده است و به زحمت می توان خانه هایی با تعداد طبقه پایین پیدا کرد و باید در برج های آن منطقه زندگی کرد ولی با توجه به اینکه در شمال تهران میباشد آب و هوای بهتری دارد نسبت به دیگر مناطق شهر.


                        


شهرک آسمان سپاه

تمام بلوک های این شهرک از امکانات بالایی برخوردار هستند و تدابیری برای رفاه حال ساکنین در نظر گرفته شده، از جمله: سالن اجتماعات،مهد کودک و سالن ورزشی. ساکنان این شهرک دسترسی آسان و راحت  به مناطق گردشگری و تفریحی مانند دریاچه چیتگر را دارند. همچنین ساکنان این محله برای عبور و مرور هم از شرایط مطلوبی برخوردارند،چرا که این شهرک به بزرگراه های همت،حکیم و تهران-کرج دسترسی آسانی دارد.


                        


شهرک اسکان سبز

دارای 14 بلوک با معماری زیبا و فضای سبز عالی و سقف های شیروانی است.در شمال بزرگراه همت قرار دارد و به همین سبب، دسترسی خوبی به مسیرهای ارتباطی مهم دارد.


                        


شهرک شهاب شهر

این شهرک دارای دو فاز جداگانه قدیمی و جدید است و در شمال بزرگراه همت قرار گرفته است، بنابراین از آب و هوای خوبی هم برخوردار است و همین نکته ای با اهمیت بالا محسوب می شود. برج های نوساز این مجتمع مطابق با معماری جدید ساخته شده اند تا حس یک زندگی مدرن،همراه با آسایش را به ساکنانش القا کنند.


                            


شهرک دانشگاه صنعتی شریف

در سال 1352 تعدادی از نخبگان و کارکنان و اساتید دانشگاه شریف تصمیم گرفتند که محیطی دنج را برای زندگی انتخاب کنند، از این رو پروژه ساخت شهرکی با این نام رقم خورد. این مجتمع از آب و هوای نسبتا مطلوب و خوبی برخوردار است و میانگین تحصیلات ساکنانش لیسانس می باشد.


                                


شهرک امید دژبان تهران

شهرک امید دژبان تهران یکی از قدیمی ترین محله های منطقه 22 تهران است که توسط تعاونی مسکن ارگان ارتش ساخته شده است.این شهرک در نزدیکی شهرک نمونه سپاه قرار گرفته است.


                                        


شهرک آزاد شهر

محله آزادشهر در مجاورت محله پیکان شهر و پارک جنگلی چیتگر و از سمت غرب هم در نزدیکی باغ ملی گیاه شناسی قرار دارد.

ورزشگاه ایران خودرو در این محله قرار دارد و همچنین این محله از امکاناتی مانند نزدیک بودن به بزرگراه شهید همدانی،اتوبان تهران-کرج و ایستگاه متروی ایران خودرو برخوردار است.


                                    


شهرک کوهستان

شهرک کوهستان یکی دیگر از شهرک های مسکونی است که توسط تعاونی مسکن ارتش در منطقه 22 ساخته شده است. تعداد واحد های مسکونی در این مجتمع بیش از300واحد است که در 8 طبقه و در هر طبقه 4 واحد مسکونی احداث شده است.


                                    


شهرک زیبا دشت بالا و پایین


زیبادشت محله‌ای است واقع در منطقه 22 تهران که از شمال به بزرگراه همت و دهکده المپیک ، از شرق به بلوار دهکده و رودخانه کن، از جنوب به شهرک چشمه و شهرک گلستان و از غرب به بزرگراه آزادگان منتهی می‌شود.بلوار زیبادشت، منشعب از بلوار دهکده آبی مهمترین مسیر ورود به این محله و اتصال آن به محلات دیگر است. از نقاط مهم این محله، مجتمع تجاری گلستان است. همچنین از پارک‌های این محله می‌توان به پارک‌های گلبرگ و مروارید و سپیدار اشاره کرد. فروشگاه زنجیره ای شهروند شعبه شهرک چشمه هم در جنوب محله زیبادشت بالا واقع است.همچنین شهرک لاله و مجتمع های یاس و گلشن نیز از مجتمع های مسکونی این منطقه است.


                                


شهرک المپیک                                


در منطقه 22 محله ای به نام  شهرک دهکده المپیک وجود دارد که بیش از 700 خانوار در آن زندگی می‌کنند و بیشتر آن‌ها از کارکنان سازمان تربیت بدنی هستند. دانشگاه علامه، سینمای دهکده المپیک و باشگاه ورزشی توحید در این شهرک هستند. سینما دهکده در سال‌های اخیر بازسازی شده و دارای دو سالن زیبا و مدرن است. این سینما در گوشه شرقی این شهرک، رودخانه و باغ‌های کن در گوشه شرقی، و در گوشه شمالی آن رشته کوه‌های البرز قرار دارند. همچنین این شهرک از گوشه جنوبی به بزرگراه شهید همت می‌رسد.جمعیت این محله بیش از 700 خانوار با جمعیتی برابر 6578  نفر دارای سرای محله است. مساحت این محله 7/05 کیلومتر مربع محاسبه شده است. این محله به دلیل بافت قدیمی که دارد تقریباً اشباع شده از جمعیت محسوب می‌شود و هیچگونه بازسازی داخل شهرک آن صورت نگرفته‌است. بازسازی‌ها تنها توسط ساکنین و داخل واحدها صورت گرفته‌است و این شهرک همچنان ظاهر قدیمی خود را حفظ کرده‌است.همچنین شهرک لاله که 81 بلوک 8 واحدی دارد نیز از دیگر محله های این منطقه است که از شمال به اتوبان شهید همت متصل می شود.در جنوب غربی دهکده، سه ساختمان آموزشی قرار دارند که مدتی ساختمان آموزشی و بعدها به خوابگاه دانشجویان دانشکده تربیت بدنی تبدیل شده‌است. در اوایل جنگ ایران و عراق نیز مهاجرین جنگ‌زده در این ساختمان‌ها اسکان داده شده و در نهایت در سال 1382 (خورشیدی) دانشگاه علامه طباطبایی در این محله مستقر می‌شود. در محله دهکده المپیک مدرسه دولتی شهید مطهری در ابتدای شهرک و دانشگاه دولتی علامه طباطبایی در انتهای شهرک قرار دارد. این منطقه دارای سرای محله است که خود گونه‌ای مرکز آموزشی و فرهنگی است.


                        


شهرک پیکان شهر

پیکان‌شهر در محدوده جنوبی منطقه  22 و مسیر دسترسی به این شهرک از طریق آزادراه تهران - کرج است. این شهرک در ابتدا به منظور سکونت کارکنان شرکت صنعتی ایران خودرو به صورت بلوک‌های مسکونی طراحی و احداث شد اما در سال 1383 این واحدها در مزایده‌ای به فروش رسیدند. این شهرک در غرب پارک جنگلی چیتگر واقع شده و دارای مراکز خرید و فضای سبز شهری مطلوبی است.


                        


شهرک نگین غرب


بلوار اصلی شهرک نگین غرب از ابتدا،اردستانی نام داشت و کماکان با آب و هوای بی نظیر خود و دور بودن از ترافیک و دود و دم توانسته به تازگی محله ای محبوب در تهران شناخته شود.این شهرک از شمال با شهرک دانشگاه شریف و از خیابان های غربی با آتی شهر و همراه شهر همسایه می باشد.


                               


اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید