شهرک شهید محلاتی تهران

شهرک شهید محلاتی تهران

شهرک شهید محلاتی به عنوان شمال شرقی ترین محله تهران، در منطقه‌ی یک شهرداری این شهر قرار گرفته است. شهید محلاتی تهران جزئی از محله قدیمی‌تری به نام مینی سیتی بوده است که در تقسیم بندی‌های جدید شهر تهرا...  

حمل‌و‌نقل عمومیراحت
بافت فرهنگیخوب
امکانات رفاهیزیاد
میزان ترافیکسبک

نقشه‌ شهرک شهید محلاتی تهران

شهرک شهید محلاتی در شمال شرق تهران و منطقه یک شهرداری، در محدوده شمیرانات قرار گرفته است. در بخش جنوبی این محله بلوار ارتش واقع شده و قسمت شمالی آن به رشته کوهای البرز (ارتفاعات قائم) محدود شده است. خیابان وزارت امور خارجه در غرب این شهرک و بلوار قائم در قسمت شرقی آن قرار دارد. شهرک شهید محلاتی با محله هایی همچون سوهانک، شهرک نفت و ازگل همسایه است.

کارشناس‌های املاک شهرک شهید محلاتی تهران

لینک‌های مرتبط

بزرگ بودن شهر تهران سبب شده تا تهران به روش های مختلفی تقسیم بندی شود. هر یک از این روش ها نام‌های خاصی همچون منطقه، ناحیه، محله و غیره دارند. در منطقه بندی انجام شده در شهر تهران، منطقه یک شهرداری در کمربند شمالی شهر دیده می‌شود که محله های مختلفی را در بر می‌گیرد. در این بین محله شهید محلاتی یکی از شهرک ها یا محله های بسیار خوب منطقه یک به حساب می‌آید که ساکنین زیادی در آن سکونت دارند.

اکثر ساکنین این شهرک کارمندان نیروهای مسلح و سازمانهای وابسته به آن هستند. این موضوع باعث شده است تا امنیت و آرامش خاصی در محیط شهرک برقرار باشد و فرهنگ غنی مذهبی در این شهرک به وضوح دیده شود. این ویژگی شهرک در کنار آب و هوا و مناظر بی نظیر آن باعث شده که افراد زیادی مشتاق سکونت در آن باشند.

تاریخچه شهرک شهید محلاتی

شهرک شهید محلاتی بخشی از محله قدیمی تری به نام مینی سیتی است. نام قدیم این محل نیز "مشرق الاذکار" بوده که نام عبادتگاه‌های بهائیان است. این منطقه از تهران قدیم به دلیل اکوسیستم خاص آن، محل زیست حیوانات و پرندگانی همچون روباه و خرگوش، کبک، سار و غیره بود. همین موضوع نیز باعث شده بود که بزرگان قاجار از این منطقه  که مجموعه‌ای از باغ‌ها و قنات ها بوده است، به عنوان شکارگاه استفاده کنند.

مالکیت این باغ‌ها به فردی با نام میرزا فضل الله نوری، برادر میرزا آقا خان نوری صدراعظم جانشین امیرکبیر، در دوران ناصرالدین شاه قاجار بازمی‌گردد. از آن زمان تا پیروزی انقلاب اسلامی، زمین های اطراف این شهرک محل زندگی و کشاورزی اقلیت‌های مذهبی بوده است. با پیروزی انقلاب اسلامی و فرار مالک بهایی این زمین از کشور، مالکیت اراضی به بنیاد مستضعفان تعلق گرفت. 

در سال 1364 و در میان جنگ ایران و عراق، با دستور امام خمینی و به منظور ساخت مسکن برای رزمندگان سپاه، مالکیت زمین‌ها از بنیاد مستضعفان به سپاه پاسداران منتقل شد. در ادامه ساخت خانه های ویلایی در این شهرک زیر نظر حاج ابوالفضل توکلی بینا آغاز شد. در ابتدا فاز اول این شهرک با هزار واحد کلید خورد و پس از آن فاز های بعدی به آن اضافه شد.

امروزه هنوز بخشی از حصارهایی که به دور آن باغ بزرگ و سبز کشیده شده بود، باقی مانده است و یادآور تاریخچه ی آن است. با این وجود شهرکشهید محلاتی دارای بافت فرسوده و خیلی قدیمی نیست و ساخت و ساز در آن از اوایل دهه 70 توسعه یافته است. 

بافت شهرک شهید محلاتی

شهرک شهید محلاتی حدود ۱۸۰ هکتار وسعت دارد. این منطقه وسیع توسط ساختمان هایی پوشیده شده است که تقریباً به شکل منظم و یکپارچه در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند. بافت شهرک تا حدود زیادی با طراحی اولیه در ساخت این شهرک گره خورده است. در زمان پیدایش این شهرک هدف سازندگان آن ساخت خانه هایی به شکل ویلایی، نهایتاً دو طبقه و در فاز های جداگانه بوده است. این روند تا پایان ساخت فاز دوم شهرک نیز ادامه پیدا کرد. بافت شهری مربوط به شهرک شهید محلاتی تا سال ها به همین شکل باقی ماند و هیچ مجوزی در جهت ساخت آپارتمان صادر نشد. 

در سال های اخیر (1390 به بعد) روند صدور مجوز در این شهرک دچار تغییر شد و مرتفع سازی در آن استارت خورد. با ادامه ساخت و سازهای جدید و پیدایش آپارتمان ها در این محله، ساکنین خانه های ویلایی نیز به فکر نوسازی خانه های خود افتادند. اما این بار هدف آن‌ها ساخت آپارتمان بود و مجوز ساخت و ساز تا سقف 5 طبقه برایشان صادر شد.

بافت انسانی این شهرک را اکثراً افراد نظامی و مذهبی از مقامهای لشکری و کشوری تشکیل می‌دهند. در سال های اخیر با فروش زمین های این شهرک به افراد مختلف، بافت انسانی نیز تا حدودی تغییر کرده است و در فازهای 3 به بعد آن تنوع جمعیتی بیشتری دیده می‌شوند. به طور کلی از لحاظ مادی ساکنین این شهرک را قشر متوسط به بالای جامعه تشکیل می‌دهند.

آب و هوا و ترافیک شهرک شهید محلاتی

منظره و آب و هوایی که شهرک شهید محلاتی از آن برخوردار است را در کمتر نقاطی از شهر تهران می توان یافت. قرارگیری شهرک در دامنه جنوبی البرز و نزدیکی آن به پارک ها و مناطق جنگلی همچون لویزان، یاس، باغ پرندگان و غیره آب و هوای بسیار پاک و دل انگیزی به این محله بخشیده است.

شهرک شهید محلاتی به دلیل قرارگیری در شمال شرقی ترین نقطه تهران و دوری از مرکز شهر وضعیت ترافیک قابل قبولی نیز دارد. در این منطقه محدودیت ترافیکی وجود ندارد و ساخت بزرگراه هایی همچون ارتش، صیاد و امام علی در محدوده شهرک، امکان تردد را بسیار راحت کرده است.

قیمت ملک و خانه در شهرک شهید محلاتی

منظره شهری مناسب، آب و هوای پاک، امکانات تفریحی فراوان و دسترسی راحت به بزرگراه ها از ابتدایی ترین امکانات شهرک شهید محلاتی محسوب می‌شوند. تنها همین امکانات اولیه سبب شده است که رنج قیمت املاک در شهرک محلاتی از میانگین قیمت ها در مرکز و جنوب شهر تهران بیشتر باشد. 

در حال حاضر نمی توان قیمت دقیقی برای خرید خانه در محله شهید محلاتی تهران مشخص کرد. دلیل اصلی این موضوع هم نوسانات قیمت به دلیل وضعیت اقتصادی کشور است. پیشنهاد می‌کنیم برا آگاهی از قیمت‌های روز منطقه حتما به لیست آگهی های شهرک نگاهی بیندازید یا با مشاورین املاک محله شهید محلاتی ارتباط برقرار کنید.

در یک سال گذشته درخواست خرید آپارتمان در شهرک شهید محلاتی با افزایش قابل توجهی نسبت به سایر محله‌های منطقه یک تهران روبرو بوده و علت آن قیمت مناسب ملک در این محله است. در روز هایی که بازار مسکن صعودی بوده، قیمت آپارتمان های این شهرک با نوسانات کمتری همراه بوده است.

 بسیاری از افرادی که توان خرید ملک در این شهرک را ندارند اقدام به اجاره خانه در شهرک شهید محلاتی می کنند. قیمت اجاره خانه در محله شهید محلاتی تهران نیز با نوسانات کمتری روبرو بوده است. البته با توجه به نوساز یا قدیمی ساز بودن ملک، قیمت اجاره بها متفاوت خواهد بود.

دسترسی شهرک شهید محلاتی

شهرک شهید محلاتی با قرارگیری در میان محله های سرشناس تهران، شهرت خوبی در میان ساکنین شمال شهر تهران کسب کرده است. یکی از ویژگی های اصلی این شهرک دسترسی راحت ساکنین آن به وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی می باشد. ساکنین این شهرک به راحتی می توانند با تاکسی، اتوبوس یا مترو به نقاط اصلی شهر رفت و آمد کنند. افرادی که قصد جا به جایی به وسیله مترو را دارند، می توانند از ایستگاه های شهید محلاتی، قائم یا اقدسیه استفاده نمایند.

شهرک شهید محلاتی به دلیل قرارگیری در نزدیکی اتوبان ارتش، از موقعیت ایده آلی جهت دسترسی به بزرگراه ها و خیابان های اصلی شمال شهر تهران برخوردار است. این شهرک در محدوده طرح های ترافیکی تهران قرار نمی‌گیرد و به همین دلیل در صورت استفاده از وسیله‌ی نقلیه شخصی، محدودیتی در رفت و آمد ساکنین وجود نخواهد داشت. همچنین قرارگیری این محله در شمال شرق تهران و نزدیکی آن به جاده لشکرک، دسترسی راحتی برای ساکنین جهت استفاده از امکانات تفریحی و گردشگری منطقه لواسان ایجاد کرده است.

امکانات رفاهی و تفریحی شهرک شهید محلاتی

مناظر بی نظیر با آب و هوای پاکیزه و خنک به واسطه‌ی موقعیت جغرافیایی شهرک شهید محلاتی، باعث افزایش رضایت و کیفیت زندگی ساکنین این شهرک شده است. گذشته از این موضوع قرارگیری این محله در مجاورت جنگل های سرسبز لویزان و وجود بوستان های متعددی همچون پارک مهرگان، بوستان جنگلی یاس و پارک کنگان، لذت زندگی در این محله را برای ساکنین آن آسان کرده است. در اکثر پارک های این محله انواع امکانات تفریحی، ورزشی و غیره وجود دارد که باعث می شود مردم وقت بسیاری را در آن به خوشی سر کنند.

شهرک شهید محلاتی دارای انواع امکانات رفاهی از جمله مراکز درمانی و فرهنگی، مساجد، مدارس، پاساژها و فروشگاه ها است. از شاخصه های مهم این شهرک می توان به مقبره الشهدا اشاره کرد که بسیار مورد توجه اهالی شهرک قرار دارد. اماکن مذهبی مانند مسجد ولیعصر، مسجد الزهرا، مسجد امام حسن مجتبی و ... از جمله امکانات این محله برای ساکنین به شمار می رود. همچنین وجود مدارس فراوان در پایه های مختلف و مراکز تجاری مانند پاساژ زیتون، پاساژ ابریشم، ساحل مروارید و مرکز خرید سن سون از امکانات بی نظیر این محله می باشد.

نظرات کاربران دربارهٔ شهرک شهید محلاتی

4٫1
17 نفر
حمل‌و‌نقل عمومی
راحت
بافت فرهنگی
خوب
امکانات رفاهی
زیاد
میزان ترافیک
سبک

تجربیات شما درباره محله شهرک شهید محلاتی تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این محله هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این محله زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این محله ثبت میشه.

محله‌های اطراف شهرک شهید محلاتی

سوالات متداول

شهید محلاتی تهران کجاست؟

شهرک شهید محلاتی در شمال شرق تهران و منطقه یک شهرداری، در محدوده شمیرانات قرار گرفته است.

قیمت آپارتمان در شهرک شهید محلاتی تهران چند است؟

پیشنهاد می‌کنیم جهت آگاهی از قیمت‌های روز منطقه حتما به لیست آپارتمان های شهرک شهید محلاتی تهران نگاهی بیندازید یا با مشاورین املاک شهرک شهید محلاتی ارتباط برقرار کنید.

مینی سیتی با شهرک شهید محلاتی چه ارتباطی دارد؟

شهید محلاتی تهران جزئی از محله قدیمی‌تری به نام مینی سیتی بوده است که در تقسیم بندی‌های جدید شهر تهران نامی از آن دیده نمی‌شود و شهربازی مینی سیتی نیز تبدیل به ایستگاه مترو شهید محلاتی شده است.

آب و هوای شهرک شهید محلاتی چطور است؟

قرارگیری شهرک شهید محلاتی در دامنه جنوبی البرز و نزدیکی آن به پارک ها و مناطق جنگلی همچون لویزان، یاس، باغ پرندگان و غیره آب و هوای بسیار پاک و دل انگیزی به این محله بخشیده است.

2nabsh instagram logo

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید
2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.