لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

مشاوران املاک؛ متهم ردیف اول گرانی مسکن

مشاوران املاک؛ متهم ردیف اول گرانی مسکن ۲نبش

دولت برای کنترل بازار مسکن کارهایی از قبیل ساماندهی مشاوران املاک,کنترل قیمت مصالح ساختمانی,اخذ مالیات از خانه های خالی و اعطای وام مسکن انجام داده است. برای ساماندهی این بازار نابسامان  نیازمند به کارگیری همه جانبه است.

  تنها عامل در این چند دهه اخیر که عرصه مسکن را برعهده داشته قیمت زمین است  

در تهران قیمت هر متر مربع مسکن به 77 میلیون تومان رسیده که این خبر از محال تر شدن ارزوی دسترسی به مسکن را میدهد آن هم در وضعیتی که مهم ترین اولویت و دغدغه اقتصادی خانوار شهری تهران تامین مسکن است.

مشاوران املاک متهم ردیف اول 

این افزایش قیمت در صورتی است که هزینه ساخت یک متر مربع مسکن در تهران رقمی حدود 15 میلیون تومان براورد شده است اما هزینه نهایی که در بازار به متقاضی تحمیل می شود تقریبا 5 برابر هزینه ساخت است. در ابتدای سال اصلی ترین متهمان نابسامانی بازار مسکن مداخلات قیمتی مشاوران املاک و دلالان ملکی شناخته شده است. اخرین آماری که از سوی وزیر راه و شهرسازی اعلام شده از خرداد تا مهر امسال بیش از 80 هزار بازرسی از املاکی های سراسر کشور انجام شده و پلیس امنیت اقتصادی 5600 بنگاه مشاور املاک پلمپ کردند.

در همین راستا کیانوش گودرزی( رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران) اشاره به این که اختلاف قیمت هزینه ساخت هر متر مربع مسکن و هزینه تمام شده توضیح داد:برای ساخت یک واحد مسکونی منطقه های میانی تهران نهایت 15 میلیون تومان است اما قیمت تمام شده در بازار به دلیل قیمت زمین به مراتب بیشتر است.

  می گفتند مشاوران املاک عامل گرانی مسکن و قیمت سازی هستند در صورتی که یک اپسیلون هم تاثیر ندارند  

بیشترین تاثیر هزینه ساخت در کنارهزینه جواز ساخت شهرداری,ثبت اسناد,مالیات,اب وبرق از طرفی سرعت عمل سازنده برای تولید می گذارد. گودرزی در پایان تاکید کرد:دولت باید با سازو کار هایی مثل عرضه هدفمند زمین به بازار ورود کند حتی اگر دولت روی قیمت ساخت و ساز در بازار,تولید سرمایه گذاری کند به صورت گسترده زمین واگذار کند,بر بازار مسکن و کاهش قیمت زمین تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

تیم 2نبش ۲نبش
تیم 2نبش

ما در تیم تولید محتوا 2نبش با جمع آوری جدیدترین اخبار و آموزش های مرتبط در حوزه املاک و مسکن، همواره در تلاشیم تا در جهت افزایش آگاهی و سطح دانش افراد در این حوزه یک جامعه آموزشی کامل محیا کنیم.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید

نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش

میخوای «اشتراک رایگان» داشته باشی و مقاله‌ی بعدی‌مون رو واسه‌ت بفرستیم؟