تیم مانیشن با نام 2نبش در کنار شماست.

لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

شرایط وام مسکن زوجین

آگهی ملک خودتون رو «رایگان» ثبت کنید | 2نبش یکی از 3 سایت پربازدید تخصصی املاک در کشور

فروش فوری ملک

وام زوجین چیست؟

در اوضاع اقتصادی فعلی، یکی از مشکلات جوانان، خرید یا ساخت خانه است. یکی از روش هایی که این کار را کمی ساده تر کرده است، دریافت «وام مسکن» میباشد. از این رو برخی از بانک ها مانند بانک مسکن، به ارائه تسهیلاتی برای خرید مسکن که ویژه زوجین میباشد، پرداخته اند. در ادامه از میزان این وام ها و شرایط دریافت هر کدام میگوییم. همچنین به زوجین عزیزی که به تازگی ازدواج کرده اند و به دنبال دریافت وام ازدواج هستند، خواندن مقاله «شرایط دریافت وام ازدواج» را پیشنهاد میکنیم.

وام زوجین بانک مسکن

طبق گفته بانک مسکن «اعطای تسهيلات به زوجين جهت خرید یا ساخت یک واحد مسکونی به طور مشترک از محل انواع تسهیلات بانک، مشروط به رعايت سقف تسهيلات هر يک از زوجین (با توجه به محل تسهيلاتی وی) به صورت جداگانه و واجد شرايط بودن هر شخص برای تسهيلات درخواستی خود وی، امكان‌پذير است.» که در ادامه به بررسی پرداخت تسهيلات به هر كدام از زوجين (زن/ شوهر/ هر دو)، خواهیم پرداخت.

شرایط وام مسکن زوجین

صندوق پس انداز مسکن یکم

شرایط وام مسکن بانک مسکن از «صندوق پس انداز مسکن یکم» مطابق زیر است.

شرایط متقاضیان

اگر متقاضی دریافت این تسهیلات باشید، باید حداقل 18 سال سن و درآمد مستقل داشته باشید. همچنین شما و همسرتان پیش از این نباید از  امکانات دولتی برای تهیه مسکن و همچنین تسهیلات بانک مسکن یا بانک‌های دیگر، جهت «خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی» استفاده کرده باشید.

سقف تسهیلات

سقف تسهیلات به ازای هر یک از زوجین؛ در «شهر تهران» 80 میلیون تومان، در «مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار جمعیت، 60 میلیون تومان و در «سایر مناطق شهری» 40 میلیون تومان میباشد.

نرخ سود تسهیلات

نرخ سود تسهیلات در «خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی ها» و «مناطق بافت فرسوده شهری ویژه غیر از وام اولی ها» 8 درصد، و در «مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی ها» 6 درصد میباشد.

نحوه و مدت سپرده گذاری

حداقل مدت انتظار دو دوره شش ماهه و حداکثر مدت بازپرداخت 12 سال است. حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت تسهیلات 80 میلیون تومانی «13.5 میلیون تومان»، جهت دریافت تسهیلات 60 میلیون تومانی «10 میلیون تومان» و جهت دریافت تسهیلات 40 میلیون تومانی «6.7 میلیون تومان» میباشد. مدت زمان سپرده گذاری در صورت حفظ حداقل موجودی نیز 3 سال است.

ویژگی های ملک مورد معرفی

ملکی که برای خرید با وام بانک مسکن انتخاب کرده اید باید ویژگی هایی داشته باشد، از جمله آن که؛ از تاریخ صدور اولین پروانه ساخت (جواز) بیش از 15 سال سپری نشده باشد. آیین نامه 2800 در مورد آن رعایت شده باشد. استحکام بنا و چک لیست کنترل کیفیت ساختمان آن مورد تایید باشد. همچنین بهتر است این را بدانید که سقف تسهیلات قابل پرداخت بر روی املاک مورد معرفی حداکثر تا 80 درصد ارزش ملک که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج شده، تعیین می­گردد.

از فروردین سال 99 میتونی 100 میلیون تومان وام ازدواج هم بگیری!

دریافت وام ازدواج

تسهیلات زوجین از محل اوراق ممتاز

شرایط تسهیلات خرید و ساخت مسکن زوجین از محل «اوراق گواهی حق تقدم» به شرح زیر است.

شرایط متقاضیان

تنها شرط متقاضیان دریافت این تسهیلات «عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی» میباشد.

سقف تسهیلات

سقف تسهیلات به ازای هر یک از زوجین؛ در «شهر تهران» 100 میلیون تومان، در «مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار جمعیت، 80 میلیون تومان و در «سایر مناطق شهری» 60 میلیون تومان میباشد.

نرخ سود تسهیلات

نرخ سود تسهیلات در «خارج از مناطق بافت فرسوده شهری» 17.5 درصد و در «مناطق بافت فرسوده شهری» 16 درصد است.

روش خرید اوراق

برای خرید این اوراق میتوانید به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس مراجعه کنید. آخرین قیمت اوراق در «سامانه فرابورس» موجود است. البته پیش شرط خرید اوراق ممتاز و دریافت تسهیلات ثبت نام در «سامانه سجام» و داشتن کد بورس میباشد.

مدت بازپرداخت

مدت بازپرداخت این تسهیلات در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری به دو روش «ساده و پلکانی» حداکثر 12 سال است. در مناطق بافت فرسوده شهری نیز به روش ساده حداکثر 15 سال و به روش پلکانی 12 سال میباشد.

ویژگی های ملک مورد معرفی

از تاریخ صدور جواز ساخت ملک معرفی شده نباید بیشتر از 25 سال سپری شده باشد. در صورتی که این عدد بین 25 تا 30 سال باشد، سقف تسهیلات زوجین در شهر تهران «80 میلیون تومان»، در «مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار جمعیت، 60 میلیون تومان و در «سایر مناطق شهری» 40 میلیون تومان خواهد شد. همچنین آیین نامه 2800 در مورد آن رعایت شده باشد. استحکام بنا و چک لیست کنترل کیفیت ساختمان آن مورد تایید باشد. همچنین بهتر است این را بدانید که سقف تسهیلات قابل پرداخت بر روی املاک مورد معرفی حداکثر تا 80 درصد ارزش ملک که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج شده، تعیین می­گردد. در مورد شرایط دقیق ملک در این تسهیلات در سامانه بانک مسکن بیشتر بخوانید.

تعویض وثیقه و تغییر نام مدیون (انتقال مانده بدهی) در تسهیلات اعطایی به زوجین

تسهیلات از محل اوراق ممتاز

در صورتی که تقاضای تعویض وثیقه (انتقال مانده بدهی تسهیلات از واحد قبلی به واحد جدید) و یا انتقال مانده بدهی (انتقال مانده بدهی تسهیلات واحد خریداری شده از مالک قبلی به نام متقاضی جدید) به بانک ارائه گردد و مالک یا مالکین (زوجین) همزمان با انتقال، تقاضای دریافت تسهیلات زوجین را داشته باشند، پرداخت تسهیلات از محل اوراق ممتاز تا سقف‌های جدید و پس از کسر مانده در هنگام فسخ تسهیلات قبلی بلامانع می‌باشد.

تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم

طبق مقررات صندوق پس‌انداز مسکن یکم، در زمان تعویض وثیقه (انتقال مانده بدهی تسهیلات از واحد قبلی به واحد  جدید)، پرداخت تفاوت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به مالک اولیه امکان پذیر نخواهد بود، اما همسر مالک در صورت حائز شرایط بودن می‌تواند از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم بهره‌مند گردد. ضمنا مالک نیز  می‌تواند از تفاوت تسهیلات از محل اوراق ممتاز (تفاوت مانده در هنگام فسخ تسهیلات قبلی با سقف‌های 50، 40 و 30 میلیون تومان تسهیلات زوجین) استفاده نماید.

در زمان تغییر نام مدیون (انتقال مانده بدهی تسهیلات از مالک قبلی به نام متقاضی جدید) در صورت حائز شرایط بودن متقاضیان، پرداخت تسهیلات تا سقف‌های مقرر تسهیلات زوجین (پس از کسر مانده بدهی تسهیلات اولیه) امکان‌پذیر می‌باشد.

تسهیلات ویژه زوجین از محل حساب پس انداز مسکن جوانان

شرایط وام زوجین از حساب پس انداز جوانان

حساب پس انداز جوانان جز حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت محسوب میشود و دارنده حساب در بلندمدت و با شرایطی خاص، از مزایا و تسهیلاتی بهره مند میشود. مدت انتظار برای این تسهیلات بین 5 تا 15 سال و حداکثر مدت بازپرداخت 20 سال است. نرخ سود تسهیلات 9 درصد بوده و برای بازپرداخت اقساط دو روش ساده و پلکانی وجود دارد.

شرایط متقاضیان

حداقل سن 18 سال است مگر در حالتی خاص که فرد، حکم رشد خود را از دادگاه دریافت کرده باشد. متقاضی میتواند این حساب را به نام خود یا خویشاوندان خود باز کند. همچنین هیچ یک از زوجین متقاضی نباید پیش از این از تسهیلات زوجین استفاده کرده باشند. اعطای تسهیلات با سپرده از این حساب به زوجین بر روی یک پلاک امکان پذیر است. پس از دریافت این تسهیلات زوجین میتوانند نسبت به خرید واحد مسکونی مشترک با سند شش دانگ و قدمت حداکثر 20 سال اقدام کنند. در صورتی که قدمت ملک بیش از 20 سال باشد، سقف تسهیلات زوجین 35 میلیون تومان خواهد بود.

افزایش سقف تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان


شرایط وام مسکن زوجین بدون سپرده

نکته مهمی که در دریافت تسهیلات بدون سپرده وجود دارد، این است که دریافت آن تا پایان سال 98 همزمان با تسهیلات «اوراق ممتاز» امکان پذیر است. در رابطه با تسهیلات بدون سپرده اعلام شده توسط بانک مسکن در سال 98 این صفحه را ببینید.

مطالب پیشنهادی