لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

وام مسکن در سال 99

وام مسکن در سال 99 ۲نبش

شرایط دریافت وام مسکن

با توجه به اوضاع اقتصادی فعلی کشور، دریافت «وام مسکن» برای جوانانی که به دنبال خرید خونه هستن، یک امر واجبه!

بانک مسکن هم برای «زوجین» یا خانواده‌هایی که میخوان برای اولین بار طعم صاحب‌خونه بودن رو بچشن، وام‌هایی مثل «وام مسکن جوانان» و «وام مسکن زوجین» در نظر گرفته.

در این مقاله قراره از انواع وام‌هایی که برای «خرید خونه» وجود داره صحبت کنیم و شرایط هر کدوم رو به طور کامل بگیم.

نسخه pdf محتوا

برای دانلود نسخه pdf این مطلب، بر روی «این لینک» کلیک کنین.

وام مسکن چقدر برای خونه‌دار شدن بهتون کمک میکنه؟

قبل از این که «شرایط انواع وام‌های خرید مسکن» رو بررسی کنیم، نگاهی به جدیدترین قیمت خرید خانه و آپارتمان بکنین.

لیست زیر آخرین ملک‌های ثبت شده در شهر تهران رو نشون میده.

برای دیدن قیمت ملک در سایر شهرها، کافیه در فیلترهای جست‌وجو، فیلتر شهر رو از «تهران» به شهر محل زندگی خودتون تغییر بدین.

آشنایی با انواع وام خرید مسکن «بانک مسکن»

در ادامه لیستی از انواع وام‌های مسکن بانک مسکن آورده شده. البته دقت کنین که سقف این وام که در زیر اومده، برای ساکنین شهر تهرانه و اگه به دنبال «خرید خانه در تهران» هستید، مناسب شماست.

  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (وام 160 میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن جوانان (وام 250 میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق (وام 100 میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (80 میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق ممتاز (60 میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (20 میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (12 میلیون تومان)

1- وام مسکن زوجین (وام 160 میلیون تومانی)

این روزها بسیاری از زوج‌های جوون، با سختی زیادی برای تشکیل زندگی‌شون روبه‌رو هستن. پس‌انداز خیلی از اون‌ها برای خرید وسایل اولیه‌ی زندگی مثل «خرید جهیزیه»، «لوازم خانگی برقی»، «لوازم دیجیتال» موردنیاز برای کسب و کارشون و یا خرید خونه‌ی موردنظرشون صرف میشه.

یکی از تسهیلاتی که بانک مسکن به زوجین ارائه میده، «وام مسکن زوجین» است.

جالبه بدونید طبق تصویب شورای پول و اعتبار، سقف شرایط وام مسکن افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده. در مقاله «وام مسکن زوجین» به طور کامل این موضوع رو پوشش دادیم.

در ادامه به بررسی وام مسکن زوجین، انواع اون و شرایط هر کدوم پرداختیم.

شرایط ملکی که با وام مسکن زوجین می‌توان خرید

برای دریافت این وام، ملک مورد نظرتون باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه 2800 و تایید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه) رو داشته باشه.

همچنین از تاریخ صدور پروانه‌ی ساختمانی (جواز ساخت) اون بیشتر از 25 سال نگذشته باشه.

شرایط وام مسکن یکم برای زوجین (نحوه گرفتن وام 120 میلیونی مسکن)

سقف «وام مسکن زوجین» در شهر تهران 160 میلیون تومان (80 میلیون تومان برای هر یک از زوجین)، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، قم و شیراز) 120 میلیون تومان (60 میلیون تومان برای هر یک از زوجین)،  و در سایر شهرها مبلغ 80 میلیون تومان (40 میلیون تومان برای هر یک از زوجین) خواهد بود.

نرخ سود فروش اقساطی در این وام 8 درصد، و مدت بازپرداخت اون 12 ساله.

نکته مهم در شرایط گرفتن وام مسکن از نوع صندوق پس انداز یکم یا خانه اولی‌ها، تفاوتیه که مقدار نرخ سود با تسهیلات اوراق داره.

کاهش نرخ سود در سال‌های اخیر خیلی به صرفه و حدود 9 درصد بوده و شرایط گرفتن وام برای متقاضیان رو راحت‌تر از قبل کرده.

شرایط وام مسکن زوجین با اوراق ممتاز

برخلاف وام مسکن زوجین برای خانه اولی‌ها که تسهیلات اون از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم ویژه‌ی زوجین پرداخت میشد، در «وام زوجین با اوراق ممتاز»، تسهیلات از محل اوراق ممتاز، برای زوجین و به منظور خرید واحد مسکونی به متاهلین واجد شرایط، پرداخت میشه.

در این وام، نرخ سود فروش اقساطی 17.5 درصد، و حداکثر مدت بازپرداخت 12 ساله.

در صورت تمایل برای دریافت این وام میتونید در این لینک توضیحات جامع بانک مسکن رو برای شرایط کامل دریافت اون بخونید.

2- وام مسکن جوانان (وام 250 میلیون تومانی)

طبق گفته‌ی بانک مسکن، حساب پس انداز مسکن جوانان ماهیتا یکی از انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدته.

دارنده‌ی این حساب میتونه با رعایت برنامه‌ی سپرده‌گذاری ارائه شده توسط بانک، در بلندمدت با شرایط خاص و استثنائی، از مزایا و تسهیلات ویژه‌ی حساب مذکور برخوردار بشه.

شرایط وام مسکن جوانان

سقف وام مسکن جوانان در تهران 250 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، قم و شیراز) 210 میلیون تومان و در سایر شهرها 184 میلیون تومانه.

نرخ سود فروش اقساطی در این وام 9 درصد، و مدت بازپرداخت اون 20 ساله.

معمولا مدت انتظار برای دریافت این وام بین 5 تا 15 ساله.

برای افرادی که در سال جدید حساب جدیدی افتتاح میکنن، حداقل مبالغ واریزی ماهیانه در هر سال به شرح زیره:

شرایط فرد برای دریافت وام مسکن جوانان

برای دریافت وام مسکن جوانان، حداقل سن باید 18 سال باشه و فرد در بانک مسکن، حساب «پس انداز مسکن جوانان» خودش رو افتتاح کنه.

بعد از افتتاح حساب، فرد میتونه سپرده‌گذاری خودش رو با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به صورت یک‌جا در ابتدای دوره، یا به دفعات) آغاز کنه.

در صورتی که تمایل به دریافت این وام دارین، میتونید با این لینک راهنمای کامل بانک مسکن رو بخونید و از شرایط کامل دریافت این وام مطلع شوید.

شرایط ملکی که با وام مسکن جوانان می‌توان خرید

در وام مسکن جوانان، سقف تسهیلات به ملک‌هایی تعلق می‌گیره که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی اون‌ها بیشتر از 25 سال نگذشته باشه.

در صورتی که بیشتر از 25 سال (و حداکثر 30 سال) از تاریخ صدور اولین جواز یک ساختمان گذشته باشه، سقف تسهيلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسكن جوانان در شهر تهران، در شهرهای بزرگ، و ساير مناطق، به ترتيب 45، 40 و 35 ميليون تومان، و در تسهيلات زوجين به ترتيب 80، 70 و 50 ميليون تومان خواهد بود.

زوجینی که از تاریخ ازدواجشون کمتر از 2 سال میگذره، میتونن با دریافت 100 میلیون تومان وام ازدواج، شانس خودشون رو برای خرید مسکن بیشتر کنن.

شرایط دریافت 100 میلیون تومان وام ازدواج چیست؟

مشاهده‌ی مطلب

3- دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن

زوج‌های جوانی که قصد گرفتن وام از بانک مسکن رو دارن، اول باید یک برگ از اوراق بهادار رو خریداری کنن.

مبلغ هر برگ از اوراق در بازار سرمایه، 75 هزار تومانه. و این یک برگ برای 500 هزار تومان وام مناسبه.

به عنوان مثال؛ اگه قرار باشه به مبلغ 50 میلیون تومان، تسهیلات وام از بانک مسکن بگیرید، باید به تعداد 100 برگ، اوراق خریداری کنین.

مزیت این نوع وام اینه که اشخاص وام‌گیرنده، دیگه زمان زیادی رو برای رسیدن نوبت وام خود، در صف شلوغ افرادی که منتظر دریافت تسهیلات بانکی هستند، صرف نمیکنن. بلکه بعد از خریداری اوراق، به سرعت و در اولین فرصت، شرایط گرفتن وام مسکن مهیا میشه و اقدامات لازم برای این فرایند شکل میگیره.

وامی که به جانبازان و ایثارگران تعلق میگیره، چه شرایطی داره؟

دریافت وام جانبازی

4- شرایط گرفتن وام مسکن یکم

بسیاری از زوجین بعد از تهیه‌ی وسایل موردنیاز برای زندگی، مثل «انواع لوازم برقی خونه»، با چالش اصلی، یعنی خرید مسکن رو‌به‌رو میشن. 

شرایط گرفتن وام مسکن خانه اولی‌ها، از نظر سنی برای متقاضیان دریافت وام که تک نفره‌ان، 18 سال تمامه.

وام مسکن یکم هم به افراد مجرد و هم به زوجین تعلق میگیره.

همچنین متقاضیانی که تک نفره‌ان باید درآمدی مستقل از خانواده داشته باشن تا در بازپرداخت به مشکل نخورن.

شرایط گرفتن این نوع از وام مسکن با تسهیلات سه ساله همراهه.

بهتره بدونید که وام صندوق پس انداز یکم یا وام مسکن خانه اولی‌ها با تصویب بانک مسکن و شورای پول و اعتبار انجام میگیره.

5- طرح 1 و 2 بانک مسکن (وام 200 میلیونی)

اواخر مهر بود که بانک مسکن طرح 1 و 2 رو تصویب کرد.

به موجب این طرح همزمان با سپرده‌گذاری با حداقل سپرده 10 میلیون تومان، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلاتی با سقف 200 میلیون تومان و به صورت میان‌مدت به فرد پرداخت میشه.

این مبلغ معادل 85 درصد میزان سپرده خواهد بود. نرخ سود سپرده‌گذاری در این طرح بانک مسکن، به صورت نرخ سود علی الحساب سالانه 2 درصده. نرخ سود تسهیلات هم سالانه یک درصده.

شرایط طرح 1 و 2 بانک مسکن

حداکثر مدت بازپرداخت در این طرح 60 ماهه. البته تسهیلات‌گیرنده میتونه در قرارداد خود، مدت زمان کمتری رو برای بازپرداخت به بانک اعلام کنه.

این وام بانک مسکن، برای خرید کالا یا خرید خدماته.

برای مثال با این وام میتونید مسکن یا خودرو بخرید و یا حتی شهریه دانشگاه رو پرداخت کنید!

وام مسکن بانک مسکن در طرح 1 و 2، به هر فرد حقیقی مجاز به اخذ تسهیلات، اشخاص حقوقی معرفی‌شده توسط اون فرد، و همچنین بستگان درجه یک اون فرد تعلق میگیره.

اقساط بانک مسکن

برای محاسبه‌ی قسط وامی که از بانک مسکن گرفتید، میتونید با مراجعه به سامانه بانک مسکن و وارد کردن شماره‌ی کارت تسهیلات خود، از مقدار اون مطلع بشید و قسطتون رو پرداخت کنید.

با در نظر گرفتن 17.5 درصد و 12 ساله بودن نرخ سود تسهیلات بانک مسکن، حداکثر مبلغ اقساط برای هر فرد حدود 2 میلیون و 331 هزار تومان و برای زوجین حدود 3 میلیون و 997 هزار تومان است.

در نتیجه مبلغ تسهیلات دریافتی برای افراد، 140 میلیون تومانه که با افزوده شدن بیش از 195 میلیون تومان در 12 سال، مجموع بازپرداخت اون به بیش از 335 میلیون تومان میرسه. همچنین برای زوجین هم با دریافت 240 میلیون تومان تسهیلات، مبلغ کل بازپرداخت در طول 12 سال، بیش از 575 میلیون تومان خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر، مقاله «اقساط بانک مسکن» رو بخونید.

وام مسکنمبلغ قبلی واممبلغ جدید واماقساط وامسود واممبلغ کل بازپرداختتعداد اوراقهزینه خرید اوراق
شهر تهران (انفرادی)60 میلیون تومان70 میلیون تومان640 هزار تومان68 میلیون تومان138 میلیون تومان14010 میلیون و 80 هزار تومان
مراکز استان (انفرادی)50 میلیون تومان60 میلیون تومان548 هزار تومان58 میلیون تومان118 میلیون تومان1208 میلیون و 640 هزار تومان
سایر مناطق (انفرادی)40 میلیون تومان50 میلیون تومان450 هزار تومان48 میلیون تومان98 میلیون تومان1007 میلیون و 200 هزار تومان
تهران (وام زوجین)100 میلیون تومان120 میلیون تومانیک میلیون و 100 هزار تومان116 میلیون تومان236 میلیون تومان24017 میلیون و 280 هزار تومان
مراکز استان (زوجین)80 میلیون تومان100 میلیون تومان915 هزار تومان97 میلیون تومان197 میلیون تومان20014 میلیون و 400 هزار تومان
سایر مناطق (زوجین)60 میلیون تومان80 میلیون تومان730 هزار تومان78 میلیون تومان158 میلیون تومان16011 میلیون و 520 هزار تومان

6- مراحل و شرایط گرفتن وام با سند خانه

برای این کار باید سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد رو به بانک مسکن ارائه دهید.

اسناد عادی مثل مبایعه‌نامه که در آژانس‌های معاملات ملکی معتبر نوشته شده، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما باید مدارک اصلی خرید ملک ارائه بشه.

در تمام مراحل گرفتن وام با سند ملک، توجه به نظر کارشناسان بانک مسکن، جهت خرید و فروش سند بین خریدار و فروشنده تا قبل از دریافت سند اصلی ملک و همچنین گرفتن وام مسکن رو فراموش نکنید!

7- شرایط وام مسکن بدون سپرده چیست؟

یکی از قوانین جدیدی که در بانک مسکن حاکم شده و متقاضیان زیادی رو برای دریافت وام خرید مسکن به سمت خود جذب کرده، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاریه.

شرایط این نوع وام به این صورته که در کنار میزان درخواست وام خود همراه با خرید اوراق مربوطه، 20 میلیون تومان وام بیشتر دریافت میکنید.

مزیت گرفتن وام مسکن بدون سپرده با دریافت مبلغ اضافی 20 میلیون تومانی، عدم خرید اوراق بابت این مبلغه.

توجه به این موضوع الزامیه که این مبلغ، در صورتی به متقاضی تعلق میگیره که حداکثر وام مربوط به شهر خودش رو تقاضا کنه.

به عنوان مثال؛ اگه در شهر تهران وام مسکن زوجین توسط زوج‌های عزیز دریافت بشه، سقف اون مبلغ 100 میلیون تومان خواهد بود. سپس 20 میلیون تومان وام دیگر به نام «وام جعاله»، در کنار این مبلغ دریافت میشه.

به دلیل نوع وام مسکن، یعنی بدون سپرده بودن اون، 20 میلیون تومان دیگه وام مسکن زوجین به این عزیزان تعلق میگیره.

در نهایت وام مسکن بانک مسکن برای زوجین 140 میلیون تومان میشه.

به طور کلی سقف تقاضای وام در حالت ترکیبی، یعنی تسهیلات خرید اوراق، بدون سپرده‌گذاری و جعاله، به ترتیب برای زوجین در تهران و شهرستان ها 140 میلیون، 120 میلیون و 100 میلیون تومانه و برای افراد مجرد، 90 میلیون، 80 میلیون و 70 میلیون میشه.

8- وام مسکن بازنشستگان

طبق آیین‌نامه‌ی اعطای تسهیلات خرید مسکن به بازنشستگان، که به تازگی تصویب شده، بانک مسکن به بازنشستگان (بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی) وام خرید مسکن میده.

سقف این تسهیلات در «تهران و شهرهای بزرگ» 50 میلیون تومان و در سایر شهرها و روستاها 40 میلیون تومانه.

نرخ سود تسهیلات وام مسکن بازنشستگان بانک مسکن در تهران 9 درصد، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 7 درصد، و در سایر شهرها و روستاها 4 درصده.

مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات با احتساب دوران مشارکت مدنی 10 ساله است.

اقساط این وام مستقیما از حقوق بازنشستگان کسر خواهد شد. (دقت کنید که این وام مسکن به واحدهای مسکونی زیر 15 سال پرداخت میشه)

شرایط بازنشستگان متقاضی وام مسکن

بازنشستگان گرامی و همسران اون‌ها که متقاضی دریافت وام مسکن بازنشستگی‌ان، در 10 سال گذشته نباید صاحب ملکی بوده باشن و یا پیش از این از تسهیلات خرید و ساخت مسکن استفاده کرده باشن.

همچنین باید حداقل 5 سال از بازنشستگی اون‌ها گذشته باشه و هر چه این زمان بیشتر باشه، اولویت اون‌ها برای دریافت این وام بیشتر خواهد شد.

مقایسه انواع وام‌های خرید مسکن «بانک مسکن»

وام مسکن

9- وام ثانویه حمایتی به فرهنگیان فاقد مسکن

وزارت «آموزش و پرورش» و وزارت «راه و شهرسازی» تفاهمنامه‌ای امضا کردن که به موجب اون برای 170 هزار فرهنگی فاقد مسکن، مسکن تامین بشه.

بر اساس طرح وام ثانویه‌ی حمایتی، قراره فرهنگیانی که فاقد مسکن هستن، خانه‌دار بشن.

البته هنوز مبلغ این وام‌ها اعلام نشده و قراره به زودی و بر اساس تفاهم‌نامه‌ی یاد شده، مبلغ این وام‌ها هم به زودی اعلام بشه تا فرهنگیان فاقد مسکن از اون بهره‌مند بشن.

وام خرید مسکن؛ سایر بانک‌ها

سایر بانک‌ها مثل «بانک ملی»، «بانک صادرات» و «بانک سامان» هم، مدتیه که وام‌های خوبی برای خرید مسکن میدن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد «وام‌های مسکن» این 3 بانک، میتونید مقالات زیر رو بخونید.

بعد از گرفتن وام مسکن

اگه موفق به دریافت وام مسکن و خرید خانه یا زمین شدید، یکی از موارد مهمی که در هنگام معامله با اون برخورد خواهید کرد، تعرفه و هزینه‌ی «کمیسیون املاک» است.

توصیه 2نبش به شما اینه که حتما قبل از انجام معامله از حق «کمیسیون املاک» آگاه باشید و بعد از اون، دست به خرید و معامله ملک و زمین خود بزنید.

ویدئوی آموزش نحوه‌ی دریافت وام مسکن

در ادامه و در قالب یک فایل ویدئویی و یک فایل صوتی، تمام شرایط «وام‌های خرید مسکن» بانک مسکن و نحوه‌ی دریافت وام رو، برای کسانی که به دنبال خرید ملک با وام مسکن بانک مسکن هستن، رو به طور کامل توضیح دادیم.

پادکست انواع وام‌های خرید مسکن

سوالات متداول

نکته مهم در مورد وام مسکن، شناخت انواع وام‌های بانک مسکن است که امتیازات ویژه‌ای هم برای زوج‌های جوان و هم برای افرادی که مجرد و تک نفره هستند، دارد. شرایط و انواع وام‌های بانک مسکن برای خرید ملک متنوع بوده و سقف تسهیلات آن از 12 تا 250 میلیون تومان متفاوت است.

شرایط و سقف تسهیلات در «وام مسکن جوانان» در شهرهای مختلف متفاوت است، برای مثال سقف این تسهیلات در تهران 250 میلیون تومان می‌باشد. برای آشنایی با شرایط و سقف تسهیلات وام مسکن جوانان این نوشته را بخوانید.

زوجین گرامی برای دریافت وام از بانک مسکن دو راه دارند؛ راه اول دریافت وام مسکن زوجین برای خانه اولی‌ها و راه دوم، دریافت وام مسکن زوجین با اوراق ممتاز است. اخیرا سقف وام خرید مسکن برای زوجین به 240 میلیون تومان افزایش یافته است.

زوج های جوانی که قصد گرفتن وام از بانک مسکن را دارند، ابتدا می‌بایست یک برگ از اوراق بهادار را خریداری کنند. هزینه هر ورق تسهیلات خرید مسکن حدودا 45 هزار تومان است و برای گرفتن وام زوجین 240 میلیون تومانی به خرید 400 ورق تسهیلات خرید مسکن نیاز است.

شرایط گرفتن وام مسکن از نظر سنی برای متقاضیان دریافت وام که تک نفره هستند، هجده سال تمام است. در حالت کلی وام مسکن بانک مسکن برای متقاضی وام مسکن زوجین و کسانی که انفرادی هستند قابل پرداخت است و متقاضیانی که تک نفره هستند باید درآمدی مستقل از خانواده داشته باشند تا در بازپرداخت به مشکل نخورند.

برای گرفتن وام با سند ملک، ابتدا به بانک مراجعه کرده و سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد را به بانک مسکن ارائه دهید. توجه داشته باشید که اسناد عادی همچون مبایعه‌نامه که در آژانس‌های معاملات ملکی معتبر نوشته شده است، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما می‌بایست مدارک اصلی خرید ملک ارائه گردد.

طبق قوانین جدیدی که در بانک مسکن حاکم شده است و متقاضیان زیادی را برای دریافت وام خرید مسکن به سمت خود جذب کرده است، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری است. شرایط این نوع وام به این صورت است که در کنار میزان درخواست وام خود همراه با خرید اوراق مربوطه، ۲۰ میلیون تومان وام بیشتر دریافت می‌کنید.

یکی دیگر از بانک هایی که به تازگی در زمینه مسکن به مردم وام می‌دهد، بانک ملی است. این بانک با ارائه خدمت جدید خود تحت عنوان «حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن» در زمینه وام مسکن فعالیت می‌کند. سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت، امکان برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را نیز خواهند داشت.

اگر موفق به دریافت وام مسکن و خرید خانه یا زمین شدید، یکی از موارد مهمی که در هنگام معامله با آن برخورد خواهید کرد، تعرفه و هزینه‌ی «کمیسیون املاک» است. توصیه 2نبش به شما این است که حتما قبل از انجام معامله از «تعرفه قانونی کمیسیون املاک کشور در سال 98» آگاه باشید و بعد از آن دست به خرید و معامله ملک و زمین خود بزنید.

فرهاد آذیش ۲نبش
فرهاد آذیش

من، فرهاد آذیش، استراتژیست و مدیر ارشد محتوای ۲نبش و دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد هستم. تمام تلاشم بر این هست تا محتوای مفیدی در اختیار مخاطبان دنیای املاک و مسکن قرار بدم.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید

مطالب پیشنهادی


75 نظر درباره این مطلب

محمد کاظمی ۲نبش
محمد کاظمی

چرا دولت با بی تدبیری شرایط جامعه و کشور رو به جایی کشانده که تو این سرزمین یه جوون مثل من بخواد کاری بکنه باید از بانک ها وام بگیره؟ اونم نه یک دو میلیون بلکه 50 یا 100 میلیون! پس دادن این وام با حقوق 2 تومن اونم با این گرونی ها آیا راحته؟ خونه و ماشین و ازدواج شده امر محال، دیگه حسرت پنیر لیقوان هم مونده رو دلمون. برنج و روغن و گوجه هم داره میشه آرزو و خاطره شیرین. بعدا میگن بچه دار هم بشو، مهریه رو بگو! هر سکه 13 میلیون. مردهای ایرانی ذلیل ترین و بدبخت ترین مردم دنیا شدن.

0
پاسخ
محمد اکبری ۲نبش
محمد اکبری

باسلام. میخواستم تشکر کنم از محتوای کامل و مفیدتون.

0
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

ما هم دوست داریم خونه بخریم. کل زورمونو بزنیم با دو تا بچه کوچیک، بتونیم صد و پنجاه تومان جور کنیم که با این اوضاع، این پول رهن یه خونه ی معمولی توی شهرماست. خواهش میکنم مسئولین یکم رسیدگی کنند به این اوضاع بد مملکت که مردم روز به روز فقیرتر و بدبخت تر میشن. آخه یکی نیست بگه شما که به مردم مملکت خودتون فشار میارید آخر دودش تو چشم خودتون میره، کشورمون پاک نابود میشه.

1
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

کی دیگه؟ همش حرف! 5 ماه از سال 99 گذشت، چرا کاری نمیکنید؟ ما که والا عملی ندیدیم. بهتره مقوله مسکن رو بدید به کشورهایی که تجربه موفقی در زمینه مسکن داشته اند. چون این وزیر و این مدیران قبلی و در حال حاضر فقط به فکر خودشون و مقام منصب و چند برابر کردن اموال خودشون هستند. دغدغه‌ای نداشتن و ندارن. مردم آواره و بی خانه و مسکن رو درک نمیکنند. البته که کسی که نه پدرش و نه خودش اجاره نشین نبوده، نمیتونه مشکلات معیشتی مردم و اجاره نشین‌ها رو درک کنه. دیگه بعد از 4 سال باید کاری انجام بشه. اگر واقعا پیگیر مشکلات مردم هستند، تا الان که همش حرف زدن عملی و حرکتی که به نفع اجاره نشین و مستاجر باشه. ما که ندیدیم حرف بسه عمل کنید.

0
امام ۲نبش
امام

پس آرمان های امام چی شد؟

0
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

من تو یه شهر کوچیک زندگی میکنم، بعد از کلی وام و قرض یه زمین با دو تا خواهرم گرفتم. حالا بعد از 5 سال میخوایم زمین رو بسازیم، قبلا که باید سپرده میذاشتیم تا وام بهمون تعلق بگیره. حالا هم با این شرایط، نمیدونم میتونیم وام رو بگیریم و باز پرداخت کنیم یا نه. هر سه مون هم کار میکنیم. امیدوارم مسئولین به فکر مردمشان باشن.

1
پاسخ
مهرداد ۲نبش
مهرداد

هرطور که فکر میکنم، میبینم که حضراتی که مسئول تعیین مبلغ وام هستند، در خوشبینانه ترین حالت باید ساکن این کشور نباشند که تا این حد از شرایط واقعی بازار مسکن بی اطلاع هستند. این مبالغ بسیار بسیار ناچیز، حتی مبلغ پول رهن یک منزل اجاره ای دو خوابه کوچک در شهری مانند شیراز هم نیست، چه برسد به تهران. بیشتر شبیه یک شوخی زشت و بی مزه هست. مسئولی که با حقوقهای نجومی و امتیازات مختلف در منازل آنچنانی زندگی میکند، باید هم تا این حد با دنیای واقعی مردم عادی بیگانه باشد. وقتی کمترین قیمت یک آپارتمان کوچک زیر 100 متر از 1.5 میلیارد تومن شروع شود، این مبلغ وام دقیقا قرار هست چه مشکلی را برای خیل عظیم طبقه متوسط جامعه حل کند؟

0
پاسخ
Sama ۲نبش
Sama

100 میلیون وام میدن که فقط میشه پول رهن یک خانه در پایین شهر و بدون اتاق، با ماهی 1 میلیون اجاره. بعد باید 197 میلیون برگردونی. واقعا نگران مسئولینم، با این حجم انصاف و انسانیت کمرشون خورد شده. دیگه اینقدر خودتونو زحمت ندین تورو خدا. ما راضی نیستیم، همون پشت بام خانه های شما رو رهن و اجاره میکنیم، چادر میزنیم. شما راحت باشید.

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

تو رو خدا یه فکری برای خانمهای بی سرپرست و مستاجر کنید. من حتی پول پیش هم ندارم، چه برسه به خرید خونه. خسته شدم با دو تا بچه.

0
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

سلام. چرا همه‌ی وامهای مسکن زیاد شده، فقط مسکن یکم زیاد نمیشه؟ حتی وام مسکن یکم، برای مجردها زیاد شده ولی برا متاهل ها نه. تا کی باید صبر کنیم؟ ما 1 سال و 4 ماهه که 35 میلیون تومان پول گذاشتیم بانک، 40 میلیونم نتونستیم جور کنیم. پولمون سوخت اگه با پولمون طلا یا ماشین خریده بودیم، بهتر بود. اصلا شانس نداریم تا خونه ارزون بود، ما پول نداشتیم. حالا که با وام و بدبختی پول جور کردیم، یه دفعه خونه گرون شد. فقط خدا به دادمون برسه!

1
پاسخ
fariborz.t ۲نبش
fariborz.t

سال 96، با کلی سختی 40 میلیون جور کردم. گذاشتم بانک مسکن تا بعد یکسال که نوبتم شد، برم خونه خودم. متاسفانه نوبت من که شد برجام و گرونی شد و من بعد از سالیان سال کار صادقانه همچنان در سن 55 سالگی آواره و مستاجرم. هیچکس هم پاسخگوی من نیست که گناه ما چیه که باید انقدر سختی بکشیم؟

0
پاسخ
نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش

میخوای «اشتراک رایگان» داشته باشی و مقاله‌ی بعدی‌مون رو واسه‌ت بفرستیم؟