شرایط وام مسکن

فرهاد آذیش
3 سال پیش

شرایط دریافت وام مسکن

با توجه به اوضاع اقتصادی فعلی کشور، دریافت «وام مسکن» برای جوانانی که به دنبال خرید خونه هستن، یک امر واجبه!

بانک مسکن هم برای «زوجین» یا خانواده‌هایی که میخوان برای اولین بار طعم صاحب‌خونه بودن رو بچشن، وام‌هایی مثل «وام مسکن جوانان» و «وام مسکن زوجین» در نظر گرفته.

در این مقاله قراره از انواع وام‌هایی که برای «خرید خونه» وجود داره صحبت کنیم و شرایط هر کدوم رو به طور کامل بگیم.

آشنایی با انواع وام خرید مسکن «بانک مسکن»

در ادامه لیستی از انواع وام‌های مسکن بانک مسکن آورده شده. البته دقت کنین که سقف این وام که در زیر اومده، برای ساکنین شهر تهرانه و اگه به دنبال «خرید خانه در تهران» هستید، مناسب شماست.

  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (وام 160 میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن جوانان (وام 250 میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق (وام 100 میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (80 میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق ممتاز (60 میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (20 میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (12 میلیون تومان)

1- وام مسکن زوجین (وام 160 میلیون تومانی)

وام مسکن زوجین (وام 160 میلیون تومانی) این روزها بسیاری از زوج‌های جوون، با سختی زیادی برای تشکیل زندگی‌شون روبه‌رو هستند. یکی از تسهیلاتی که بانک مسکن به زوجین ارائه می‌دهد، «وام مسکن زوجین» است.

بانک مسکن در خصوص وام مسکن سال 99 این گونه گفته است: «اعطای تسهيلات به زوجين جهت خرید یا ساخت یک واحد مسکونی به طور مشترک از محل انواع تسهیلات بانک، مشروط به رعايت سقف تسهيلات هر يک از زوجین (با توجه به محل تسهيلاتی وی) به صورت جداگانه و واجد شرايط بودن هر شخص برای تسهيلات درخواستی خود وی، امكان‌پذير است.»

نکته مهم در شرایط گرفتن وام مسکن از نوع صندوق پس انداز یکم یا خانه اولی‌ها، تفاوتیه که مقدار نرخ سود با تسهیلات اوراق داره. نرخ سود فروش اقساطی در این وام 8 درصد، و مدت بازپرداخت اون 12 ساله. کاهش نرخ سود در سال‌های اخیر خیلی به صرفه و حدود 9 درصد بوده و شرایط گرفتن وام برای متقاضیان رو راحت‌تر از قبل کرده. جالبه بدونید طبق تصویب شورای پول و اعتبار، سقف شرایط وام مسکن افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده.

در ادامه به طور کامل شرایط دریافت وام مسکن زوجین 99 را پوشش دادیم.

شرایط دریافت وام مسکن زوجین 99

شرایط متقاضیان دریافت وام مسکن زوجین اگر متقاضی دریافت این تسهیلات باشید، باید حداقل 18 سال سن و درآمد مستقل داشته باشید. همچنین شما و همسرتان پیش از این نباید از امکانات دولتی برای تهیه مسکن و همچنین تسهیلات بانک مسکن یا بانک‌های دیگر، جهت «خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی» استفاده کرده باشید.

سقف تسهیلات وام مسکن زوجین 99

سقف تسهیلات به ازای هر یک از زوجین؛ در «شهر تهران» 80 میلیون تومان، در «مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار جمعیت، 60 میلیون تومان و در «سایر مناطق شهری» 40 میلیون تومان میباشد.

نرخ سود تسهیلات وام مسکن زوجین 99

نرخ سود تسهیلات در «خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی ها» و «مناطق بافت فرسوده شهری ویژه غیر از وام اولی ها» 8 درصد، و در «مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی ها» 6 درصد میباشد.

نحوه و مدت سپرده‌گذاری وام مسکن زوجین 99

حداقل مدت انتظار دو دورۀ شش ماهه و حداکثر مدت بازپرداخت 12 سال است. حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت تسهیلات 80 میلیون تومانی «13.5 میلیون تومان»، جهت دریافت تسهیلات 60 میلیون تومانی «10 میلیون تومان» و جهت دریافت تسهیلات 40 میلیون تومانی «6.7 میلیون تومان» میباشد. مدت زمان سپرده گذاری در صورت حفظ حداقل موجودی نیز 3 سال است.

ویژگی‌های ملک مورد معرفی برای وام مسکن زوجین 99

برای دریافت این وام، ملک مورد نظرتون باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه 2800 و تایید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه) رو داشته باشه. همچنین از تاریخ صدور پروانه‌ی ساختمانی (جواز ساخت) اون بیشتر از 15 سال نگذشته باشه. همچنین بهتر است این را بدانید که سقف تسهیلات قابل پرداخت بر روی املاک مورد معرفی حداکثر تا 80 درصد ارزش ملک که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج شده، تعیین می‌گردد.

شرایط وام مسکن زوجین با اوراق ممتاز

برخلاف وام مسکن زوجین برای خانه اولی‌ها که تسهیلات اون از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم ویژه‌ی زوجین پرداخت میشد، در «وام زوجین با اوراق ممتاز»، تسهیلات از محل اوراق ممتاز، برای زوجین و به منظور خرید واحد مسکونی به متاهلین واجد شرایط، پرداخت میشه. در این وام، نرخ سود فروش اقساطی 17.5 درصد، و حداکثر مدت بازپرداخت 12 ساله. در صورت تمایل برای دریافت این وام میتونید در این لینک توضیحات جامع بانک مسکن رو برای شرایط کامل دریافت اون بخونید.

2- وام مسکن جوانان (وام 250 میلیون تومانی)

طبق گفته‌ی بانک مسکن، حساب پس انداز مسکن جوانان ماهیتا یکی از انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدته.

دارنده‌ی این حساب میتونه با رعایت برنامه‌ی سپرده‌گذاری ارائه شده توسط بانک، در بلندمدت با شرایط خاص و استثنائی، از مزایا و تسهیلات ویژه‌ی حساب مذکور برخوردار بشه.

شرایط وام مسکن جوانان

سقف وام مسکن جوانان در تهران 250 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، قم و شیراز) 210 میلیون تومان و در سایر شهرها 184 میلیون تومانه.

نرخ سود فروش اقساطی در این وام 9 درصد، و مدت بازپرداخت اون 20 ساله.

معمولا مدت انتظار برای دریافت این وام بین 5 تا 15 ساله.

برای افرادی که در سال جدید حساب جدیدی افتتاح میکنن، حداقل مبالغ واریزی ماهیانه در هر سال به شرح زیره:

شرایط فرد برای دریافت وام مسکن جوانان

برای دریافت وام مسکن جوانان، حداقل سن باید 18 سال باشه و فرد در بانک مسکن، حساب «پس انداز مسکن جوانان» خودش رو افتتاح کنه.

بعد از افتتاح حساب، فرد میتونه سپرده‌گذاری خودش رو با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به صورت یک‌جا در ابتدای دوره، یا به دفعات) آغاز کنه.

در صورتی که تمایل به دریافت این وام دارین، میتونید با این لینک راهنمای کامل بانک مسکن رو بخونید و از شرایط کامل دریافت این وام مطلع شوید.

شرایط ملکی که با وام مسکن جوانان می‌توان خرید

در وام مسکن جوانان، سقف تسهیلات به ملک‌هایی تعلق می‌گیره که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی اون‌ها بیشتر از 25 سال نگذشته باشه.

در صورتی که بیشتر از 25 سال (و حداکثر 30 سال) از تاریخ صدور اولین جواز یک ساختمان گذشته باشه، سقف تسهيلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسكن جوانان در شهر تهران، در شهرهای بزرگ، و ساير مناطق، به ترتيب 45، 40 و 35 ميليون تومان، و در تسهيلات زوجين به ترتيب 80، 70 و 50 ميليون تومان خواهد بود.

زوجینی که از تاریخ ازدواجشون کمتر از 2 سال میگذره، میتونن با دریافت 100 میلیون تومان وام ازدواج، شانس خودشون رو برای خرید مسکن بیشتر کنن.

3- دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن

زوج‌های جوانی که قصد گرفتن وام از بانک مسکن رو دارن، اول باید یک برگ از اوراق بهادار رو خریداری کنن.

مبلغ هر برگ از اوراق در بازار سرمایه، 75 هزار تومانه. و این یک برگ برای 500 هزار تومان وام مناسبه.

به عنوان مثال؛ اگه قرار باشه به مبلغ 50 میلیون تومان، تسهیلات وام از بانک مسکن بگیرید، باید به تعداد 100 برگ، اوراق خریداری کنین.

مزیت این نوع وام اینه که اشخاص وام‌گیرنده، دیگه زمان زیادی رو برای رسیدن نوبت وام خود، در صف شلوغ افرادی که منتظر دریافت تسهیلات بانکی هستند، صرف نمیکنن. بلکه بعد از خریداری اوراق، به سرعت و در اولین فرصت، شرایط گرفتن وام مسکن مهیا میشه و اقدامات لازم برای این فرایند شکل میگیره.

4- وام مسکن یکم بانک مسکن

اگر شما از زوج‌هایی هستید که در ابتدای راه زندگی، به دنبال یک سرپناه هستید؛ بانک مسکن آمادۀ کمک به شماست.

اگر تا به حال از وام‌ها و تسهیلات برای خرید یا احداث و... مسکن استفاده نکردید، وام مسکن یکم منتظر شماست. بانک مسکن برای کمک به زوج های جوان برای خرید خانه، تسهیلاتی با شرایط ویژه ارائه میکند. با پیگیری جزئیات فرصت را برای دریافت آن از دست ندهید.

شرایط دریافت وام مسکن یکم 99

از آنجا که این وام برای خرید خانه منظور شده است و قیمت مسکن در شهرهای مختلف نیز متفاوت است، مقدار تسهیلاتی که اعطا میشود برای ساکنین هر شهر متفاوت است. اگر شما در گران‌ترین شهر ایران یعنی تهران، برای خرید مسکن اقدام کردید؛ وامی با مبلغ 160 میلیون تومان دریافت خواهید کرد. این مبلغ هم به صورت فردی و هم به صورت زوجین، یعنی نفری 80 میلیون تومان، اعطا میشود. اما برای ساکنین شهرهایی با جمعیت بالای 200 هزار نفری، مبلغ 120 میلیون تومان و برای شهرهای با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر، 80 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

مقدار سپرده لازم برای وام مسکن یکم 99

اگر زوجین متقاضی وام با مبلغ 160 میلیون تومان هستند، نیاز به 80 میلیون، با مبلغ 120 میلیون تومان نیاز به 60 میلیون و مبلغ 80 میلیون تومان نیاز به 40 میلیون سپرده به مدت 10 ماه، در حساب قرض الحسنه بانک مسکن دارند. در واقع نفری 40، 30 و 20 میلیون تومان سپرده برای دریافت وام مسکن یکم این بانک نیاز است.

نرخ سود و دورۀ بازپرداخت وام مسکن یکم 99

از جمله موارد مهم که دغدغه وام‌گیرندگان نیز هست، نرخ سود وام می باشد که در وام مسکن یکم این نرخ 8 درصد، برابر با تسهیلات اعطا شده برای احداث یا مشارکت در ساخت مسکن می‌باشد. لازم به ذکر است که این نرخ برای بافت های فرسوده، 6 درصد می‌باشد. مورد مهم دیگر، مدت بازپرداخت این وام است که حداکثر 144 ماه، مانند تسهیلات قبلی، تعیین شده است.

نکات مهم در دریافت وام مسکن یکم بانک مسکن سال 99

• هر دو طرف زوج متقاضی، باید دارای سن 18 سال تمام و درآمد مستقل باشند.

• زوج متقاضی برای اولین بار باشد که برای دریافت تسهیلات خرید، احداث، بازسازی و ... مسکن از این بانک یا سایر بانک ها، اقدام کرده باشند.

• زوج متقاضی از تسهیلات دولتی برای مسکن استفاده نکرده باشند. (پر کردن فرم «ج» وزرات راه و شهرسازی)

• فرد مذکر از زوج متقاضی باید دارای کارت پایان خدمت باشد یا از مشمولان سربازی و فراری از خدمت سربازی نباشد.

• در صورتی که فرد از دریافت وام انصراف بدهد یا شرایطش منطبق با شرایط استاندارد دریافت وام نباشد، هنگام بستن حساب می تواند سودی معادل سود سپرده کوتاه مدت که در حال حاضر 10 درصد می باشد، دریافت کند.

• در صورتی که فرد دارای شرایط دریافت تسهیلات خانه اولی نباشد، می تواند از تسهیلات حساب پس انداز بانک مسکن برای احداث یا خرید مسکن استفاده کند.

• به حساب پس انداز فرد در طی این زمان هیچ سودی تعلق نمی گیرد مگر در صورت فسخ حساب و انصراف از وام.

• اعطای تسهیلات به اتباع خارجی صورت نمیگیرد.

• متقاضیان وام باید دارای شرایط پرداخت اقساط باشند و بانک از طریق فیش حقوقی و استعلام گردش حساب و حکم استخدامی و ... آن را چک می‌کند.

• در صورتی که فرد خواهان انتقال حساب خود به سایر مناطق برای استفاده از تسهیلات مسکن باشد، با رعایت کمترین سقف مقرر، اینکار امکان پذیر خواهد بود.

• پرداخت تسهیلات فقط برای محدوده شهری امکان پذیر است.

شرایط ملک برای دریافت وام مسکن یکم سال 99

1. خانه‌ای که قرار به خریداری آن است، باید در حوزۀ بانکی باشد که برای دریافت وام متقاضی آن شده‌اید.

2. ملک معرفی شدۀ دریافت کنندۀ وام، باید دارای تایید استحکام بنا و تاییدیۀ آیین نامۀ 2800 باشد.

3. از تاریخ صدور جواز ساخت خانه، بیش از 15 سال نگذشته باشد. (سال صدور پروانه ساخت معیار بانک است نه پایان کار)

بازپرداخت اقساط وام مسکن یکم 99

با سود 8 درصد و دورۀ بازپرداخت 12 ساله برای خانه اولی‌ها

مبلغ وام انفرادی  اقساط ماهانه  سود دوره  کل بازپرداخت

80 میلیون تومان  865000 تومان  45000000 تومان  125000000 تومان

60 میلیون تومان  650000 تومان  34000000 تومان  94000000 تومان

40 میلیون تومان  433000 تومان  22000000 تومان  62000000 تومان

مبلغ وام زوجین      

160 میلیون تومان  1700000 تومان  89000000 تومان  249000000 تومان

120 میلیون تومان  1290000 تومان  67000000 تومان  187000000 تومان

80 میلیون تومان  865000 تومان  45000000 تومان  125000000 تومان

با سود 6 درصد و دوره بازپرداخت 12 ساله در بافت فرسوده برای خانه اولی‌ها

اقساط ماهیانه  781،000 تومان

کل سود پرداختی  32،396،000 تومان

جمع بازپرداخت  112،396،000 تومان

این نرخ سود برای قراردادهای تسهیلاتی ای که از تاریخ 19/2/1397 و بعد آن ثبت شده اند، قطعی می‌شود. لازم به ذکر است که در قراردادهایی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شوند، تاریخ ثبت در دفترخانه و در قراردادهای داخلی تاریخ ثبت قرارداد در بانک ملاک است.

5- طرح 1 و 2 بانک مسکن (وام 200 میلیونی)

اواخر مهر بود که بانک مسکن طرح 1 و 2 رو تصویب کرد.

به موجب این طرح همزمان با سپرده‌گذاری با حداقل سپرده 10 میلیون تومان، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلاتی با سقف 200 میلیون تومان و به صورت میان‌مدت به فرد پرداخت میشه.

این مبلغ معادل 85 درصد میزان سپرده خواهد بود. نرخ سود سپرده‌گذاری در این طرح بانک مسکن، به صورت نرخ سود علی الحساب سالانه 2 درصده. نرخ سود تسهیلات هم سالانه یک درصده.

شرایط طرح 1 و 2 بانک مسکن

حداکثر مدت بازپرداخت در این طرح 60 ماهه. البته تسهیلات‌گیرنده میتونه در قرارداد خود، مدت زمان کمتری رو برای بازپرداخت به بانک اعلام کنه.

این وام بانک مسکن، برای خرید کالا یا خرید خدماته.

برای مثال با این وام میتونید مسکن یا خودرو بخرید و یا حتی شهریه دانشگاه رو پرداخت کنید!

وام مسکن بانک مسکن در طرح 1 و 2، به هر فرد حقیقی مجاز به اخذ تسهیلات، اشخاص حقوقی معرفی‌شده توسط اون فرد، و همچنین بستگان درجه یک اون فرد تعلق میگیره.

اقساط بانک مسکن

برای محاسبه‌ی قسط وامی که از بانک مسکن گرفتید، میتونید با مراجعه به سامانه بانک مسکن و وارد کردن شماره‌ی کارت تسهیلات خود، از مقدار اون مطلع بشید و قسطتون رو پرداخت کنید.

با در نظر گرفتن 17.5 درصد و 12 ساله بودن نرخ سود تسهیلات بانک مسکن، حداکثر مبلغ اقساط برای هر فرد حدود 2 میلیون و 331 هزار تومان و برای زوجین حدود 3 میلیون و 997 هزار تومان است.

در نتیجه مبلغ تسهیلات دریافتی برای افراد، 140 میلیون تومانه که با افزوده شدن بیش از 195 میلیون تومان در 12 سال، مجموع بازپرداخت اون به بیش از 335 میلیون تومان میرسه. همچنین برای زوجین هم با دریافت 240 میلیون تومان تسهیلات، مبلغ کل بازپرداخت در طول 12 سال، بیش از 575 میلیون تومان خواهد بود.

وام مسکنمبلغ قبلی واممبلغ جدید واماقساط وامسود واممبلغ کل بازپرداختتعداد اوراقهزینه خرید اوراق
شهر تهران (انفرادی)60 میلیون تومان70 میلیون تومان640 هزار تومان68 میلیون تومان138 میلیون تومان14010 میلیون و 80 هزار تومان
مراکز استان (انفرادی)50 میلیون تومان60 میلیون تومان548 هزار تومان58 میلیون تومان118 میلیون تومان1208 میلیون و 640 هزار تومان
سایر مناطق (انفرادی)40 میلیون تومان50 میلیون تومان450 هزار تومان48 میلیون تومان98 میلیون تومان1007 میلیون و 200 هزار تومان
تهران (وام زوجین)100 میلیون تومان120 میلیون تومانیک میلیون و 100 هزار تومان116 میلیون تومان236 میلیون تومان24017 میلیون و 280 هزار تومان
مراکز استان (زوجین)80 میلیون تومان100 میلیون تومان915 هزار تومان97 میلیون تومان197 میلیون تومان20014 میلیون و 400 هزار تومان
سایر مناطق (زوجین)60 میلیون تومان80 میلیون تومان730 هزار تومان78 میلیون تومان158 میلیون تومان16011 میلیون و 520 هزار تومان

6- مراحل و شرایط گرفتن وام با سند خانه

برای این کار باید سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد رو به بانک مسکن ارائه دهید.

اسناد عادی مثل مبایعه‌نامه که در آژانس‌های معاملات ملکی معتبر نوشته شده، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما باید مدارک اصلی خرید ملک ارائه بشه.

در تمام مراحل گرفتن وام با سند ملک، توجه به نظر کارشناسان بانک مسکن، جهت خرید و فروش سند بین خریدار و فروشنده تا قبل از دریافت سند اصلی ملک و همچنین گرفتن وام مسکن رو فراموش نکنید!

7- شرایط وام مسکن بدون سپرده چیست؟

یکی از قوانین جدیدی که در بانک مسکن حاکم شده و متقاضیان زیادی رو برای دریافت وام خرید مسکن به سمت خود جذب کرده، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاریه.

شرایط این نوع وام به این صورته که در کنار میزان درخواست وام خود همراه با خرید اوراق مربوطه، 20 میلیون تومان وام بیشتر دریافت میکنید.

مزیت گرفتن وام مسکن بدون سپرده با دریافت مبلغ اضافی 20 میلیون تومانی، عدم خرید اوراق بابت این مبلغه.

توجه به این موضوع الزامیه که این مبلغ، در صورتی به متقاضی تعلق میگیره که حداکثر وام مربوط به شهر خودش رو تقاضا کنه.

به عنوان مثال؛ اگه در شهر تهران وام مسکن زوجین توسط زوج‌های عزیز دریافت بشه، سقف اون مبلغ 100 میلیون تومان خواهد بود. سپس 20 میلیون تومان وام دیگر به نام «وام جعاله»، در کنار این مبلغ دریافت میشه.

به دلیل نوع وام مسکن، یعنی بدون سپرده بودن اون، 20 میلیون تومان دیگه وام مسکن زوجین به این عزیزان تعلق میگیره.

در نهایت وام مسکن بانک مسکن برای زوجین 140 میلیون تومان میشه.

به طور کلی سقف تقاضای وام در حالت ترکیبی، یعنی تسهیلات خرید اوراق، بدون سپرده‌گذاری و جعاله، به ترتیب برای زوجین در تهران و شهرستان ها 140 میلیون، 120 میلیون و 100 میلیون تومانه و برای افراد مجرد، 90 میلیون، 80 میلیون و 70 میلیون میشه.

8- وام مسکن بازنشستگان

طبق آیین‌نامه‌ی اعطای تسهیلات خرید مسکن به بازنشستگان، که به تازگی تصویب شده، بانک مسکن به بازنشستگان (بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی) وام خرید مسکن میده.

سقف این تسهیلات در «تهران و شهرهای بزرگ» 50 میلیون تومان و در سایر شهرها و روستاها 40 میلیون تومانه.

نرخ سود تسهیلات وام مسکن بازنشستگان بانک مسکن در تهران 9 درصد، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 7 درصد، و در سایر شهرها و روستاها 4 درصده.

مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات با احتساب دوران مشارکت مدنی 10 ساله است.

اقساط این وام مستقیما از حقوق بازنشستگان کسر خواهد شد. (دقت کنید که این وام مسکن به واحدهای مسکونی زیر 15 سال پرداخت میشه)

شرایط بازنشستگان متقاضی وام مسکن

بازنشستگان گرامی و همسران اون‌ها که متقاضی دریافت وام مسکن بازنشستگی‌ان، در 10 سال گذشته نباید صاحب ملکی بوده باشن و یا پیش از این از تسهیلات خرید و ساخت مسکن استفاده کرده باشن.

همچنین باید حداقل 5 سال از بازنشستگی اون‌ها گذشته باشه و هر چه این زمان بیشتر باشه، اولویت اون‌ها برای دریافت این وام بیشتر خواهد شد.

انواع وام‌های مسکن «بانک مسکن»

بانک مسکن در سه بخش اصلی «خرید مسکن»، «ساخت مسکن» و «جعاله» به ارائه تسهیلات می‌پردازد که در این مقاله به بررسی شرایط دریافت این وام ها و جزئیات آن‌ها می‌پردازیم.

وام خرید مسکن 99

اگر به دنبال خرید خانه با وام هستید، پیش‌تر به شرایط دریافت وام مسکن 99 که در دسته‌های «وام مسکن جوانان»، «وام مسکن زوجین»، «وام مسکن یکم»، «وام مسکن با اوراق ممتاز» و «پس انداز مسکن» جای گرفتند.

وام ساخت مسکن 99

تسهیلات ساخت واحد مسکونی بانک مسکن از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان بوده و شرایط «مدت انتظار»، «نرخ سود تسهیلات»، «مدت بازپرداخت» و «سقف تسهیلات» آن مشابه وام خرید مسکن جوانان است.

تسهیلات جعاله بانک مسکن 99

بانک مسکن برای تعمیر یا تکمیل ملک، به ارائۀ دو نوع تسهیلات برای مردم می‌پردازد؛ «تسهیلات جعاله از محل سپرده‌گذاری» و «تسهیلات جعاله از محل اوراق حق تقدم». در ادامه به بررسی این موارد و تشریح شرایط هر کدام خواهیم پرداخت.

تسهیلات جعاله (اوراق ممتاز)

سقف تسهیلات جعاله از محل اوراق حق تقدم مبلغ 40 میلیون تومان بوده که پرداخت اولین اقساط آن، یک ماه بعد از انعقاد قرارداد آغاز می‌شود. نرخ سود تسهیلات 17.5 درصد، و حداکثر مدت بازپرداخت (به دو روشِ «ساده» و «پلکانی») 5 سال است. ضمنا مدت انجام تعهدات یک ماه می‌باشد.

تسهیلات جعاله (سپرده گذاری)

تسهیلات جعاله با سپرده، از محل صندوق پس انداز یکم، حساب صندوق پس انداز مسکن جوانان و صندوق پس انداز ساخت مسکن قابل پرداخت می‌باشد. سقف این تسهیلات مبلغ 5 میلیون تومان بوده که پرداخت اولین اقساط آن، یک ماه بعد از انعقاد قرارداد آعاز می‌شود. نرخ سود تسهیلات 11 درصد، و حداکثر مدت بازپرداخت (به دو روشِ «ساده» و «پلکانی» سالیانه) 5 سال است. مدت انجام تعهدات نیز یک ماه می‌باشد.

شرایط کلی تسهیلات جعاله بانک مسکن در سال 99

در صورت تسویه تسهیلات دریافتی قبلی پرداخت مجدد تسهیلات جعاله به متقاضیانی که از تسهیلات جعاله بانک مسکن یا سایر بانک‌ ها استفاده کرده باشند، بدون محدودیت زمانی امکان‌پذیر است. پرداخت مابه‌التفاوت تسهیلات جعاله معادل سقف تسهیلات جعاله منهای حین الفسخ تسهیلات قبلی برای متقاضیانی که از تسهیلات جعاله این بانک یا سایر بانک‌ها استفاده نموده‌اند، بلامانع است.

اقساط بانک مسکن

در نهایت اگر وام مسکن بانک مسکن را دریافت کردید، می‌توانید در این صفحه از سایت بانک مسکن نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کنید.

9- وام ثانویه حمایتی به فرهنگیان فاقد مسکن

وزارت «آموزش و پرورش» و وزارت «راه و شهرسازی» تفاهمنامه‌ای امضا کردن که به موجب اون برای 170 هزار فرهنگی فاقد مسکن، مسکن تامین بشه.

بر اساس طرح وام ثانویه‌ی حمایتی، قراره فرهنگیانی که فاقد مسکن هستن، خانه‌دار بشن.

البته هنوز مبلغ این وام‌ها اعلام نشده و قراره به زودی و بر اساس تفاهم‌نامه‌ی یاد شده، مبلغ این وام‌ها هم به زودی اعلام بشه تا فرهنگیان فاقد مسکن از اون بهره‌مند بشن.

وام خرید مسکن؛ سایر بانک‌ها

سایر بانک‌ها مثل «بانک ملی»، «بانک صادرات» و «بانک سامان» هم، مدتیه که وام‌های خوبی برای خرید مسکن میدن. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد «وام‌های مسکن» این 3 بانک، میتونید مقالات زیر رو بخونید.

بعد از گرفتن وام مسکن

اگر موفق به دریافت وام مسکن شدید، برای پیدا کردن بهترین خانه و ملک مناسب در هر شهری، 2نبش برای شما پیشنهاداتی دارد که می‌توانید در صفحات ملک جست‌وجو کنید. علاوه بر این، از موارد مهم که در هنگام معامله با اون برخورد خواهید کرد، تعرفه و هزینه‌ی «کمیسیون املاک» است.

توصیۀ 2نبش به شما اینه که حتما قبل از انجام معامله از حق «کمیسیون املاک» آگاه باشید و بعد از اون، دست به خرید و معامله ملک و زمین خود بزنید.

نسخه pdf محتوا

برای دانلود نسخه pdf این مطلب، بر روی «این لینک» کلیک کنین.

ویدئوی آموزش نحوه‌ی دریافت وام مسکن

در ادامه و در قالب یک فایل ویدئویی و یک فایل صوتی، تمام شرایط «وام‌های خرید مسکن» بانک مسکن و نحوه‌ی دریافت وام رو، برای کسانی که به دنبال خرید ملک با وام مسکن بانک مسکن هستن، رو به طور کامل توضیح دادیم.

پادکست انواع وام‌های خرید مسکن

سوالات متداول

بانک مسکن چه وام‌هایی برای خرید مسکن ارائه می‌دهد؟ (انواع وام بانک مسکن)

نکته مهم در مورد وام مسکن، شناخت انواع وام‌های بانک مسکن است که امتیازات ویژه‌ای هم برای زوج‌های جوان و هم برای افرادی که مجرد و تک نفره هستند، دارد. شرایط و انواع وام‌های بانک مسکن برای خرید ملک متنوع بوده و سقف تسهیلات آن از 12 تا 250 میلیون تومان متفاوت است.

چگونه می‌توانم وام مسکن جوانان را برای خرید خانه بگیرم؟ (وام 250 میلیون تومانی)

شرایط و سقف تسهیلات در «وام مسکن جوانان» در شهرهای مختلف متفاوت است، برای مثال سقف این تسهیلات در تهران 250 میلیون تومان می‌باشد. برای آشنایی با شرایط و سقف تسهیلات وام مسکن جوانان این نوشته را بخوانید.

شرایط انواع وام مسکن مخصوص زوجین چگونه است؟ (وام 240 میلیون تومانی جدید)

زوجین گرامی برای دریافت وام از بانک مسکن دو راه دارند؛ راه اول دریافت وام مسکن زوجین برای خانه اولی‌ها و راه دوم، دریافت وام مسکن زوجین با اوراق ممتاز است. اخیرا سقف وام خرید مسکن برای زوجین به 240 میلیون تومان افزایش یافته است.

شرایط دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن و هزینه هر اوراق چگونه است؟

زوج های جوانی که قصد گرفتن وام از بانک مسکن را دارند، ابتدا می‌بایست یک برگ از اوراق بهادار را خریداری کنند. هزینه هر ورق تسهیلات خرید مسکن حدودا 45 هزار تومان است و برای گرفتن وام زوجین 240 میلیون تومانی به خرید 400 ورق تسهیلات خرید مسکن نیاز است.

شرایط گرفتن وام مسکن برای خانه اولی‌ها و وام مسکن یکم به چه صورت است؟

شرایط گرفتن وام مسکن از نظر سنی برای متقاضیان دریافت وام که تک نفره هستند، هجده سال تمام است. در حالت کلی وام مسکن بانک مسکن برای متقاضی وام مسکن زوجین و کسانی که انفرادی هستند قابل پرداخت است و متقاضیانی که تک نفره هستند باید درآمدی مستقل از خانواده داشته باشند تا در بازپرداخت به مشکل نخورند.

چگونه می‌توانم با سند خانه‌ام از بانک وام بگیرم؟

برای گرفتن وام با سند ملک، ابتدا به بانک مراجعه کرده و سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد را به بانک مسکن ارائه دهید. توجه داشته باشید که اسناد عادی همچون مبایعه‌نامه که در آژانس‌های معاملات ملکی معتبر نوشته شده است، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما می‌بایست مدارک اصلی خرید ملک ارائه گردد.

شرایط وام مسکن بدون سپرده چیست؟

طبق قوانین جدیدی که در بانک مسکن حاکم شده است و متقاضیان زیادی را برای دریافت وام خرید مسکن به سمت خود جذب کرده است، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری است. شرایط این نوع وام به این صورت است که در کنار میزان درخواست وام خود همراه با خرید اوراق مربوطه، ۲۰ میلیون تومان وام بیشتر دریافت می‌کنید.

آیا بانک ملی نیز وام خرید مسکن دارد؟ شرایط آن چگونه است؟

یکی دیگر از بانک هایی که به تازگی در زمینه مسکن به مردم وام می‌دهد، بانک ملی است. این بانک با ارائه خدمت جدید خود تحت عنوان «حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن» در زمینه وام مسکن فعالیت می‌کند. سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت، امکان برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را نیز خواهند داشت.

بعد از دریافت وام مسکن انجام دادن چه کارهایی ضروری است؟

اگر موفق به دریافت وام مسکن و خرید خانه یا زمین شدید، یکی از موارد مهمی که در هنگام معامله با آن برخورد خواهید کرد، تعرفه و هزینه‌ی «کمیسیون املاک» است. توصیه 2نبش به شما این است که حتما قبل از انجام معامله از «تعرفه قانونی کمیسیون املاک کشور در سال 98» آگاه باشید و بعد از آن دست به خرید و معامله ملک و زمین خود بزنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذارید:
کپی شد
87 نظر در مورد این مطلب ثبت شده
مریم
10 ماه پیش

میخواستم ببینم حکم شرعی برای نزول خوری علما و مسوولین چیست؟

مهدوي
2 سال پیش

با هزار بديختي سال 97 تا 98 پول سپرده مسکن يکم را جور کردم بعد از سپرده گزاري قيمت ها 10 برابر شد و وام هم ريال هم اضافه نشد. انقدر پولم بي ارزش شد و از زندگي نا اميد شدم و شايد 50 سال از زندگي عقب افتادم که دارم افسرده ميشم. خدا براي هيچ کس نياره که بانک دولتي شما را پشم هم حساب نکنه و صداي احمق هايي مثل من که گول دولت روحاني را خوردند به جايي نميرسه. يه مدت ايراد مي گرفتم به کسايي که ميرن ترکيه خونه ميخرن ولي الان کاملاً درکشون ميکنم با کمال نامردي و بي رحمي الان ميگن طرح مسکن يکم جمع شده خدا لعنتشون کنه هر چي زودتر اين بانک بي خاصيت تعطيل بشه به نفع دولت و ملته

رضا احمدی
2 سال پیش

سلام لطفان اطلاعات رو بروز کنید امروز 21/8/1400 من برا وام مسکن زوجین اقدام کردم 46.500 میلیون تومان هزینه خرید اوراق کردم و 12.5 میلیون تومان هم هزینه محضر برا وام 320 تومنی مبلغ 59 ت بعلاوه 1 میلیون هم کارمزد بانک مسکن فیکس 60 تومان هزینه کردم یعنی شما تقاضای وام زوجین به مبلغ 320 تومان انجام بدی باید 60 تومان هزینه کنی حداقل یعنی 260 میلیون دستت میگیره و نرخ سود هم 18 درصد هست یعنی برا 260 ت باید 770 میلیون تومان برگردونی با قسط ماهی 5.300 ت من نمیدونم کجای این وام کمک هزینه خرید مسکن زوجین هست بیشتر شبیه کمک هزینه بدبخت کردن زوجینه

رضا
2 سال پیش

یعنی خاک بر سرهممون شده. هزار تا ضامن و اوراق برو بیا 100 بگیریم 250 برگردونیم

کاربر میهمان
2 سال پیش

با این پول فوقش بشه اجاره کرد!

مهران جوان
2 سال پیش

پول ام تا این جمعه چهارصد میلیون هشت هزار خورده ای باشد.

سحر اشعری
3 سال پیش

ما وام هشتاد میلیونی میخوایم که در یزد خانه بخریم.

محمد کاظمی
3 سال پیش

چرا دولت با بی تدبیری شرایط جامعه و کشور رو به جایی کشانده که تو این سرزمین یه جوون مثل من بخواد کاری بکنه باید از بانک ها وام بگیره؟ اونم نه یک دو میلیون بلکه 50 یا 100 میلیون! پس دادن این وام با حقوق 2 تومن اونم با این گرونی ها آیا راحته؟ خونه و ماشین و ازدواج شده امر محال، دیگه حسرت پنیر لیقوان هم مونده رو دلمون. برنج و روغن و گوجه هم داره میشه آرزو و خاطره شیرین. بعدا میگن بچه دار هم بشو، مهریه رو بگو! هر سکه 13 میلیون. مردهای ایرانی ذلیل ترین و بدبخت ترین مردم دنیا شدن.

محمد اکبری
3 سال پیش

باسلام. میخواستم تشکر کنم از محتوای کامل و مفیدتون.

کاربر میهمان
3 سال پیش

ما هم دوست داریم خونه بخریم. کل زورمونو بزنیم با دو تا بچه کوچیک، بتونیم صد و پنجاه تومان جور کنیم که با این اوضاع، این پول رهن یه خونه ی معمولی توی شهرماست. خواهش میکنم مسئولین یکم رسیدگی کنند به این اوضاع بد مملکت که مردم روز به روز فقیرتر و بدبخت تر میشن. آخه یکی نیست بگه شما که به مردم مملکت خودتون فشار میارید آخر دودش تو چشم خودتون میره، کشورمون پاک نابود میشه.

کاربر میهمان
3 سال پیش

کی دیگه؟ همش حرف! 5 ماه از سال 99 گذشت، چرا کاری نمیکنید؟ ما که والا عملی ندیدیم. بهتره مقوله مسکن رو بدید به کشورهایی که تجربه موفقی در زمینه مسکن داشته اند. چون این وزیر و این مدیران قبلی و در حال حاضر فقط به فکر خودشون و مقام منصب و چند برابر کردن اموال خودشون هستند. دغدغه‌ای نداشتن و ندارن. مردم آواره و بی خانه و مسکن رو درک نمیکنند. البته که کسی که نه پدرش و نه خودش اجاره نشین نبوده، نمیتونه مشکلات معیشتی مردم و اجاره نشین‌ها رو درک کنه. دیگه بعد از 4 سال باید کاری انجام بشه. اگر واقعا پیگیر مشکلات مردم هستند، تا الان که همش حرف زدن عملی و حرکتی که به نفع اجاره نشین و مستاجر باشه. ما که ندیدیم حرف بسه عمل کنید.

امام
3 سال پیش

پس آرمان های امام چی شد؟

کاربر میهمان
3 سال پیش

من تو یه شهر کوچیک زندگی میکنم، بعد از کلی وام و قرض یه زمین با دو تا خواهرم گرفتم. حالا بعد از 5 سال میخوایم زمین رو بسازیم، قبلا که باید سپرده میذاشتیم تا وام بهمون تعلق بگیره. حالا هم با این شرایط، نمیدونم میتونیم وام رو بگیریم و باز پرداخت کنیم یا نه. هر سه مون هم کار میکنیم. امیدوارم مسئولین به فکر مردمشان باشن.

مهرداد
3 سال پیش

هرطور که فکر میکنم، میبینم که حضراتی که مسئول تعیین مبلغ وام هستند، در خوشبینانه ترین حالت باید ساکن این کشور نباشند که تا این حد از شرایط واقعی بازار مسکن بی اطلاع هستند. این مبالغ بسیار بسیار ناچیز، حتی مبلغ پول رهن یک منزل اجاره ای دو خوابه کوچک در شهری مانند شیراز هم نیست، چه برسد به تهران. بیشتر شبیه یک شوخی زشت و بی مزه هست. مسئولی که با حقوقهای نجومی و امتیازات مختلف در منازل آنچنانی زندگی میکند، باید هم تا این حد با دنیای واقعی مردم عادی بیگانه باشد. وقتی کمترین قیمت یک آپارتمان کوچک زیر 100 متر از 1.5 میلیارد تومن شروع شود، این مبلغ وام دقیقا قرار هست چه مشکلی را برای خیل عظیم طبقه متوسط جامعه حل کند؟

Sama
3 سال پیش

100 میلیون وام میدن که فقط میشه پول رهن یک خانه در پایین شهر و بدون اتاق، با ماهی 1 میلیون اجاره. بعد باید 197 میلیون برگردونی. واقعا نگران مسئولینم، با این حجم انصاف و انسانیت کمرشون خورد شده. دیگه اینقدر خودتونو زحمت ندین تورو خدا. ما راضی نیستیم، همون پشت بام خانه های شما رو رهن و اجاره میکنیم، چادر میزنیم. شما راحت باشید.

کاربر مهمان
3 سال پیش

تو رو خدا یه فکری برای خانمهای بی سرپرست و مستاجر کنید. من حتی پول پیش هم ندارم، چه برسه به خرید خونه. خسته شدم با دو تا بچه.

کاربر میهمان
4 سال پیش

سلام. چرا همه‌ی وامهای مسکن زیاد شده، فقط مسکن یکم زیاد نمیشه؟ حتی وام مسکن یکم، برای مجردها زیاد شده ولی برا متاهل ها نه. تا کی باید صبر کنیم؟ ما 1 سال و 4 ماهه که 35 میلیون تومان پول گذاشتیم بانک، 40 میلیونم نتونستیم جور کنیم. پولمون سوخت اگه با پولمون طلا یا ماشین خریده بودیم، بهتر بود. اصلا شانس نداریم تا خونه ارزون بود، ما پول نداشتیم. حالا که با وام و بدبختی پول جور کردیم، یه دفعه خونه گرون شد. فقط خدا به دادمون برسه!

fariborz.t
4 سال پیش

سال 96، با کلی سختی 40 میلیون جور کردم. گذاشتم بانک مسکن تا بعد یکسال که نوبتم شد، برم خونه خودم. متاسفانه نوبت من که شد برجام و گرونی شد و من بعد از سالیان سال کار صادقانه همچنان در سن 55 سالگی آواره و مستاجرم. هیچکس هم پاسخگوی من نیست که گناه ما چیه که باید انقدر سختی بکشیم؟

کاربر میهمان
4 سال پیش

سلام. من به بانک مسکن صد میلیون تومان میدم، برام خونه بخره. نمیخوادم بهم وام بده. در ضمن بانک ملت الان بدون سپرده، وام 12 تا 18درصد میده. بانک مسکن بیاد پونصد میلیون وام بگیره؟ خدا وکیلی خجالتم خوب چیزیه.

باتجربه
3 سال پیش

بانک مسکن اگر دزدترین بانک نباشه، دودره بازترین، پست ترین، شارلاتان ترین، بی حیا و بی وجدان ترین بانکه که از استیصال یک عده عظیم بی پناه و درمانده نهایت سواستفاده و دودره بازی و ... را میکنه (خدایی هست). دزدی فقط از دیوار خونه مردم بالا رفتن نیست، اختلاس فقط اونایی که شنیدیم نیست، این روال و اعمال بانک مسکن از همه بدتره خداروشکر که خدایی هست.

کاربر میهمان
4 سال پیش

من و همسرم هر دو کارمندیم و از بعد فارغ التحصیلی داریم کار میکنیم. جفتمون 14 ساله، داریم کار میکنیم. هر چی پس انداز کردیم با خون دل، رفتیم خونه بخریم، دیدیم دو برابر شده. وام مسکن با اون سود زیادش، بازم کفاف خونه خریدن نمیده. خسته شدیم دیگه، آخه تا کی باید حسرت یه 4 دیواری به دلمون بمونه. تا کی باید مستاجر و آواره باشیم؟ چرا انقد تورم تو بخش مسکن بالاست؟ چرا انقد زندگیو برای جوونا سخت کردین؟ اینکه یه جوون بخواد یه شغل و سرپناه آبرومند داشته باشه، توقع زیادیه؟؟؟

پریا
دیروز

الان سال 1402 میگم چقدر4سال پیش خوب بود

علی سوری
4 سال پیش

سلام، بنده 46 سالمه، هنوز مستاجرم و درآمد کافی هم ندارم. دوست دارم از خودم خونه داشته باشم، راهنمایی کنید چکار کنم که با مسکن ملی خونه دار بشم.

اشکان افضلی
4 سال پیش

والا من 30 سالمه با تحصیلات دانشگاهی هیچی ندارم از خودم متاسفم.

کاربر مهمان
4 سال پیش

چرا دولت برای خانه دار کردن کل مستاجران اقدامی نمیکنه؟ چرا به جای این که به فکر ملت خودش باشه به فکر ملتهای دیگه هستش؟

کاربر مهمان
4 سال پیش

آخه کی میاد سند به نام بزنه بعد پول بگیره؟ الان من بخوام وام مسکن بگیرم باید سند به نامم باشه تا وام بدن؟

فاطمه
4 سال پیش

نه، لازم نيست به نامتون باشه. اوراق رو ميخرين، بانك وام رو تو دفتر ثبت اسناد به صاحب خونه كه ازش دارين خونه ميخرين، ميده و همون موقع خونه به نامتون زده ميشه. ما كه ده سال قبل گرفتيم، اينطوري بود.

کاربر مهمان
4 سال پیش

واقعا مزخرف محضه! صد تومن وام بگیری و دویست تومن پس بدی!

سیمین
4 سال پیش

افتضاحه! از کجا 40 میلیون برای سپرده بذاریم؟ اگه 40 میلیون داشتیم که...

کاربر مهمان
4 سال پیش

حالا بر فرض که به خونه ای که انتخاب کردیم وام بدن. هزار بار رفت و آمد و دنگ و فنگ و ضامن و... واسه یه وام قرض الحسنه دو میلیون تومنی! میگفت پروانه ای که ضامن میشه باید مغازش به نام خود طرف باشه و دسته چکم داشته باشه!

عابد
4 سال پیش

بابا خودتونو مسخره کردین! تو این اوضاع اقتصادی ول کن وام میخوای چکار!

فواد
4 سال پیش

سلام. من سال 92 ازدواج کردم. ثبت نام کردم برای وام ولی چون ضامن نداشتم نگرفتم. الان ضامن جور کردم ولی نمیدونم که هنوز بهم تعلق میگیره یا نه.

کاربر مهمان
4 سال پیش

سلام. من یه ماه ثبت نام کردم کد رهگیری دریافت کردم. واسه تحویل مدارک از طرف بانک بهم زنگ میزنن یا که نه خودم باید مدارک ببرم؟ لطفا جواب بدین.

کاربر مهمان
4 سال پیش

سلام. خودتون مدارک ببرین بهتره.

کاربر مهمان
4 سال پیش

واقعا خاک بر سر بانک مسکن با این تسهیلاتش برای خرید مسکن! مسخره کردن ما رو واقعا.

هموطن
4 سال پیش

سلام. جواب این مردم رو کی میخواد بده؟ فردای قیامت آقایان مسئول در حکومت و دولت و مجلس و... چطور رو دارن سر بالا کنند در پیشگاه خدا؟ به قول امام مملکت برای مستضعفین بود مثلا! ای وای بر شما. لعنت خدا بر کسانی که در حق مردم ظلم میکنن!

امید مذحجی
4 سال پیش

لعنت بر آدم بی انصاف! وام سپرده رو کار نداریم که مبلغش بالا نرفت، حداقل محدوده 15 سال ساخت رو میکردن 20 سال ساخت. از هر طرف میچرخیم، میخوریم به دیوار. خدا مستاجری رو روزیشون کنه به حق این ماه عزیز. میگن بودجه نداریم مبلغ وام رو زیاد کنیم. خب لامصبا، محدوده سن ساخت رو که میتونید افزایش بدید. فقط خواستن با این کار اوراقشونو بفروشن و بورس رو رونق بدن و سود بالا از وام های محل اوراق بگیرن از مردم بدبخت.

لیلا
4 سال پیش

منم به خدا همش اینو میگم. به خدا خونه زیر 15 سال، حداقل 300 میلیون با خونه 20 سال تفاوت قیمت داره. من یکساله وامم در اومده ولی نتونستم خونه بخرم و باید 30 تومن دیگه هم بزارم بانک تا امتیازم حفظ بشه، یعنی این چه وضعیه؟ چقدر باید ما ضرر بدیم؟ اونم با این ارزش پول که میدم، تا سال بعد 30 تومنم ارزش 5 تومن رو هم نداره. برای خودرو که نیاز ثانویه هست، قانون گذاشتن ولی برای مسکن که نیاز اولیه هست، هیچ کاری نمیکنن. خدایا خودت به دادمون برس.

جوان بی خانه
4 سال پیش

من توی طرح مسکن جوانانشون شرکت کردم. تو رو خدا ثبت نام نکنین، فقط ارزش پولتون میاد پایین. بعد 3 سال پرداخت پول برای وام بهم 18 تومان وام میدادن با نرخ 14%. اونم با دو ضامن معتبر! خدایی اگه من با جمع کردن پولم اون زمان یه موتور میخریدم، الان 20 تومن ارزشش بود. گول اینجور چیزا رو نخورید. اونا اگه به فکر جوانان بودن، این وضع جوونا نبود.

کاربر مهمان
4 سال پیش

سلام. من و خانمم اشتراکی وام خرید 18 میلیونی گرفتیم و آپارتمان خریده بودیم. الان قسط هایش تمام شده و تسویه کردیم. دوباره اگه بخواهیم به وام خرید خانه اقدام بکنیم مشکلی دارد یا نه؟ البته از بانک مسکن وام گرفته بودم.

علیرضا
4 سال پیش

پدرم واقعا سرمایه داره باوجود چندین خونه و زمین تو اسلامشهر من دربه درو آوارم.اجاره نشینم الان 5ساله دلمون میخواد بچه دار بشیم اما اجاره نشینی و بی پولی نمیزاره. پدرمم عین خیالش نیست که من پسرشم موندم این همه مال و اموالشو کجا با خودش میخواد ببره.من که پدرم بهم رحم نکرد دیگه چه توقعی از دولت و بانک دارم.امسال مابدبختا فقط مردن چاره ی خوشبختیمونه

علیرضا
4 سال پیش

پدرم واقعا سرمایه داره. با وجود چندین خونه و زمین تو اسلامشهر من در به در و آواره ام. اجاره نشینم الان. 5 ساله دلمون میخواد بچه دار بشیم اما اجاره نشینی و بی پولی نمیذاره. پدرمم عین خیالش نیست که من پسرشم. موندم این همه مال و اموالشو کجا با خودش میخواد ببره! من که پدرم بهم رحم نکرد دیگه چه توقعی از دولت و بانک دارم. امسال ما بدبختا فقط مردن چاره خوشبختیمونه!

رها
4 سال پیش

شما تنها نیستی. امثال ما هم هستیم که برای دادن یه خونه از من و شوهرم امضا میخوان که سر سال خالی کنیم.. اونم با شوهری ک درآمدی نداره و یک پدر شوهری که داره و رحم نداره!

کاربر مهمان
4 سال پیش

بزنش!

کاربر مهمان
4 سال پیش

دلتون خوشه! مگه کسی دیگه میتونه صاحب خونه بشه؛ وقتی خود دولت داره هر روز گرونی رو افزایش میده! با این حقوقها ودرآمدها باید در خواب صاحب خانه شد. میلگرد کیلویی 7500 بشه وای به حال بقیش...

معصومه
4 سال پیش

امیدتون به خدا باشه. ایمان داشته باشیم و شاکر باشیم خدا کمک میکنه.

سانی
4 سال پیش

سلام ایا امکان استفاده از وام مسکن یکم برای خرید 3 دانگ از خانه از همسر خودم امکان پذیر است؟؟؟؟

سانی
4 سال پیش

سلام. آیا امکان استفاده از وام مسکن یکم برای خرید 3 دانگ از خانه، از همسر خودم امکان پذیر است؟

منوچهر تهرانی
4 سال پیش

لعنت بر شماها که جوانی و زندگیمون رو به باد دادین. زندگی و خانواده شما در بیماری و عذاب گرفتار شود! آمین.

بهار
4 سال پیش

سلام. من میخواستم بپرسم آیا خرید خانه با وام مسکن زوجین، حتما سند آن 3 دانگ 3 دانگ برای زن و مرد میشه؟

مجید
4 سال پیش

من بازنشسته صد میلیون رهن نشستم. پنجاه میلیون وام خرید خانه میدن بهم آخه ***ها کدوم محله تو تهران با صد و پنجاه میشه خونه خرید؟ با پانصد میلیون اتاق میدن بهت!

کاربر مهمان
4 سال پیش

کاش لااقل به خونه های قولنامه ای وام بدن. ما امروز از بانک پرسیدیم گفتن باید آپارتمان باشه اونم که 50 متر سنددار از 600 میلیون شروع میشه...

مهمان
4 سال پیش

سلام. نیاز به راهنمایی دارم. امکان داره هم اوراق بانک مسکن بخرم (زوجین البته) و هم بانک ملی زوجین بردارم؟ یعنی همزمان میشه این کار رو کرد؟

علی
4 سال پیش

درود! از کجا باید بفهمیم که وام مسکن زوجین گرفتیم یا نه؟ راهنمایی کنید ممنون

علی
4 سال پیش

سلام و عرض خسته نباشید: من یه سوال دارم، من اگه بخوام توی کرج یه آپارتمان 17 سال ساخت بخرم، بدون سپرده و با خرید اوراق. بالاترین وامی که میتونم از بانک مسکن دریافت کنم چقدره و باز پرداختش چند ساله هست؟ میتونم وام 200 تومنی بگیرم با بازپرداخت 12 ساله با خرید اوراق؟ و اینکه اوراق چقدر میشه؟ بازم ممنون

کاربر مهمان
4 سال پیش

آره من 33 سالمه. زندگیم سر همین خونه نداشتن پاچید رفت! خدایا کی تموم میشه؟ الان دیگه هیچی نمیخوام. فقط مرگ آرومم میکنه. جواب این همه ظلم و کی میخواد بده؟ خدایا تو این سرزمینی که من زندگی میکنم امثال من زیادن! مگه ما چی میخوایم؟ خدا اینا که حسرت همه چیو تو دلمون گذاشتن تو که خدایی مهربونی چرا به دادمون نمیرسی؟ به خدا بریدم. یعنی ته ته زندگیه برام...

کاربر مهمان
4 سال پیش

تعیین کننده مبلغ وام و قسط وام هم عمه داره.

کاربر میهمان
4 سال پیش

سلام خودشون عنوان کردن 240 میلیون رو باید 570 میلیون پس بدی وگفتن 17 درصد حسابداران عزیز حساب کنن که درسته یا سوادما نم کشیده

دددددد
4 سال پیش

کدوم ضامن و سند با این تورم...

ساقی شاه حسینی
4 سال پیش

جالبه. با مدرک ارشد حسابداری خودم و همسرم جفت حقوقمون میشه 5 میلیون تومن. اون وقت 2 تومن اجاره با خورد و خوراک و قبض میشه 4 تومن! با یک تومن تو بهشت زهرا هم قبر نمیدن! ای لعنت به این مملکت و سیستم نالایق. لعنت به همه مدیراش که حسرت یه چهار چوب و زندگی با آرامش رو به دل جوونا گذاشتن...

مهدی انوری سعدی
4 سال پیش

با عرض سلام و خسته نباشید... نیازهای زندگیم باعث شده که شرم و حیا را بذارم کنارم و درخواست کمک کنم. اینجانب (مهدی انوری سعدی) به شماره شناسنامه (1018) صادره از (تبریز ) با کد ملی (1380333547) ساکن کمالشهر کرج و با شغل کابینت سازی (متولد 1361) نیازمند کمک مالی هستم. با بالا رفتن قیمت اجناس و کرایه خانه با حقوق (یک ملییون و پانصدهزار تومان) همه چی از توان من خارج شده. متاهل هستم و یک دختر 8 ساله دارم. مستاجر هستم، پنج ملیون پول پیش دادم و با کرایه هفتصد هرزارتومان. الان وقت قرارداد خانه داره تمام میشه. با این پولی که من دارم خانه ای پیدا نکردم! یعنی چند روز دیگر باید اگه خانه پیدا نکنم آواره کوچه و خیابان بشم. به خاطر این مسئله به فکر وام گرفتن افتادم. هر بانکی مراجعه کردم، دو تا ضامن و یا جواز کسب میخوان یا باید پولی در سپرده بخوابانیم تا بتونم بیست میلیون وام بردارم. از شما خیرین عزیز یا مسئولین کرامی درخواست کمک دارم که کمک کنید تا بتونم وام بردارم. ضامن ندارم ولی میتونم سفته یا چگ در گرو بانگ یا خیرین عزیز بذارم تا از در به دری و از شرمنده شدن جلوی دخترم یا همسرم نجات پیدا کنم. هر مدرکی هم بخواین دریغ نمیکنم تا آن جایی که در توانم باشه. شاید باورتان نشه تو خورد وخوراک زندگی برای خانواده کم آوردم. میترسم دخترم از کمبود ویتامین بدن مریض شه. تا آن جایی که در توانم هست تلاش میکنم تا به مشکلات زندگیم غلبه کنم اما این مشکلات قویتر از اونی هست که بتونم غلبه کنم بهش.. گذشته از مشکلات میتونم تا یک ملیون قسط بدم. الان درخواست یاری دارم کمکم کنید. 09109390833

کاربر مهمان
4 سال پیش

چرا وارد بورس نمیشی؟ با 500 هزار تومن هم میتونی شروع کنی.

جوجو
4 سال پیش

الهی مرض ناعلاج بگیرین انشاا.. که جوونی ما رفت و نتونستیم زندگی کنیم. سر مزار عزیزاتون بشینید که این وعده خداست... به قوم الظالمین ما دو تا کارمندیم فقط زندگیمون شده قسط و بدبختی...

محمدی
4 سال پیش

سلام و درود. اگه واقعا استقبالی از وام نباشه مطمئنا خودش وام هاش مناسب تر میشه... همش به خود مردم بستگی داره ما اگه پول توی بانک ها نذاریم بانک کاری نداره بکنه و خود به خود تعطیله...

حمید
4 سال پیش

من یه زمین دارم که پول ندارم توش خونه بسازم. خریدار اومده واسش 120 میلیون تومان! با این پولم که خونه نمیدن... امروز رفتم بانک مسکن گفتم 120 میلیون سپرده بذارم شرایط چجوریه؛ جواب بانک: گفت 120 میلیون وام میدیم با 17.5 درصد 12 ساله! حساب کردم حدود 180 میلیون باید سود بدم ماهی حدود 2 و نیم میلیون قسط بدم... از کجا بیارم بدم؟ شکم زن و بچه‌مو چه کار کنم؟ کل درآمد من ماهی یک میلیون و 800 هزار تومنه! البته حالا که مستاجر و بدهکارم هستم... 38 سالمه و هیچ امیدی ندارم آخر به این نتیجه رسیدم که اون زمین رو نفروشم بذارم برای بچه ام که حداقل فردا نگه پدرم هیچی نداد. این دنیا برای امثال ما دهه 60 و 70یا تموم شده است... فقط خدا کنه بچه ام زندگی خوبی داشته باشه در آینده...

کاربر مهمان
4 سال پیش

میتونی زمینتو بدی یکی مشارکت برات بسازه و یه واحدشو خودت بگیری.

حمید
4 سال پیش

من یه زمین دارم که پول ندارم توش خونه بسازم ، خریدار اومده واسش 120 میلیون ، با این پولم که خونه نمیدن امروز رفتم بانک مسکن گفتم 120 میلیون سپرده بزارم شرایط چجوریه .. جواب بانک: گفت 120 میلیون وام میدیم با 17.5 درصد 12 ساله حساب کردم حدود 180 میلیون باید سود بدم ماهی حدود 2ونیم میلیون قسط بدم ... از کجا بیارم بدم ، شکم زن و بچمو چکار کنم ، کل در آمد من ماهی یک میلیون و800 هزار تومنه البته حالا که مستاجر و بدهکارم هستم ... 38 سالمه و هیچ امیدی ندارم آخر به این نتیجه رسیدم که اون زمین رو نفروشم بزارم برای بچه ام که حداقل فردا نگه پدرم هیچی نداد . این دنیا برای امثال ما دهه 60 و 70یا تموم شده است فقط خدا کنه بچه ام زندگی خوبی داشته باشه در آینده

کاربر مهمان
4 سال پیش

نفرین خدایان بر شما مغزهای خالی! که دارید مغز ما جوونا رو میجویید!

بیچاره
4 سال پیش

آخه این قسط رو کی میتونه بپردازه من یه کارگره ساده هستم با زن و دو تا بچه آواره ایم ماهی این مبلغ قسط رو بدم شهریه سرویس و خورد و خوراک چی؟ خودتون رو مسخره کنید! مثل حسابرس هایی که میخوان پول خونه باباشون رو از مردم بگیرن بی انصاف ها من چه قدر درآمد دارم...

محمد
4 سال پیش

عزیزجان مگه شاه برگشته و همه چی ارزون شده؟ با این وامی که شما میدین فقط شیرالات و کاشی حموم و توالت رو میشه خرید! یکم عقل داشته باشین و به روز باشین! لطفا اینقدر زحمت نکشین تو رو خدا.

مهدی
4 سال پیش

سلام. من یک ماشین دارم که میخوام برای خرید خونه بفروشم ولی پولم کمه. میخوام ببینم شرایط وام مسکن چطوریه؟ آیا میتونم وام مسکن بردارم؟

کاربر مهمان
4 سال پیش

خاک تو سرتون با این گرونی نمیتونیم شکممون رو سیر کنیم، چطوری ماهی 4 میلیون قسط بریزیم؟ مگه چقدر حقوق میگیریم؟ با این وام 40 متر هم نمیشه خونه گرفت! خدا رحم کنه...

رضایی
4 سال پیش

چقدر خوب که پارسال تونستی با 90 تومن خونه بخری. مبارکت باشه ولی امسال با همین پول یه اتاق هم دیگه نمیتونی تو بومهن بخری چه برسه به تهران! ظاهرا شانس با شما یار بوده. به نظر من این وام ها اصلا به درد نمیخوره. خریدن خونه این روزا یه چیزی در حد معجزه ست ما که اکتفا کردیم به مستاجری...

نوین
4 سال پیش

من با توکل به خدا این شکلی خونه خریدم. شاید به درد شما هم بخوره. اول این که هر چقدر حساب کردم دیدم نمیتونم تهران خونه بخرم. ناچار به بومهن رفتم. بیست میلیون تو قرعه کشی هایی که بین مردم رایجه شرکت کردم. بیست تومن رو یک سال گذاشتم تو بانک مسکن چهل تومن بهم وام داد. خوب تا اینجا پولم شد 60 تومن. ده تومن قرض گرفتم. بیست تومن هم طلا فروختم. کل پولم شد 90 تومن. پارسال هیچ جای تهران با این قیمت خونه نمیدادن! با 90 تومن بومهن خونه خریدم. و الان ماهی 435000 تومن دارم قسط وام مسکن پرداخت میکنم. شاید خونه م جایی نیست که دلم میخواد ولی به هر حال خونه ست تو یه مجتمع و دیگه مجبور نیستم پول اجاره بدم. دوستان و عزیزان من! با کمی پس انداز و قناعت میتونید خونه دار بشید فقط باید بخواهید. به امید خونه دار شدن همه مستاجرها...

رحمان سلیمی
4 سال پیش

مسئله اینجاست که محل کار ما کجا باشه! خونه ما کجا باشه!

کاربر مهمان
4 سال پیش

اون موقع که شما 90 میلیون داشتی ما 10 میلیون به زور جور کردیم. الان 90 داریم خونه شما شده 400 میلیون. نمیرسیم ما!

محمدی
4 سال پیش

آیا وامی هست که تنفس داشته باشه؟

زهرا
4 سال پیش

وام بخوره تو سرتون! یک عمر بدو بدو کنیم بعدشم هیچی... خدایا کی ما را نجات میدی از این قوم ظالم!

هادی تیمورزاده
4 سال پیش

عزیزانم، مردم شریف ایران، دوستانم، من الان 30 سالمه و تا به الان هر کاری شد که کردم اما خونه دار هم نشدم و چند میلیونی جوان همانند من هستن! خب چرا اینا دارن حال مردمو میگیرن؟ آخه چرا اینا نمیرن که مردم خودشون تصمیم بگیرن و به جایی برسن؟ در هر صورت مرگ بر دیکتاتور!

خوزستان مظلوم
4 سال پیش

فقط میتونم بگم متاسفم که یک مشت آدم بی سواد لاابالی از خدا بی خبر دارن برای مردم خط و نشون میکشن! آخه در بلاد کفر هم چنین تصمیماتی گرفته نمیشه!

کاربر مهمان
4 سال پیش

سلام. مردم را مسخره کردن! با پول مردم و با مبالغ خیلی بالا به کارمندان خودشان وام قرض الحسنه میدن و با سپرده خودت وام میدن با ربای بالا. این شد بانکداری اسلامی!

کاربر مهمان
4 سال پیش

همش مزخرفه! وام مسکن جوانان یعنی 15 سال پول بدیم 140 میلیون تومان پول جمع بشه، بعد از 15 سال بهمون 250 میلیون بدن! یعنی در اصل 110 میلیون میدن! خب اگر کسی بخواد پس انداز کنه دیگه نیازی به وام نداره! 15 سال پس انداز میکنه اونوقت شاید بتونه خونه بخره. معنی و مفهوم وام اینه که الان یکی پول نداره میره وام میگیره خونه رو میخره و بعد طی پنج یا ده تا پانزده یا بیست سال اون پول رو با سودش برمیگردونه. ظاهرا توی ایران برعکسه! اول باید قسطاشو بدید تا در آخر اگر بودجه وجود داشت بهتون وام بدن!

کاربر مهمان
4 سال پیش

شبهای برره قسمت اختلاس بخشداری.

امیر
4 سال پیش

من قبل از گرونی پول گذاشتم توی بانک برای خرید خونه. الان قیمت خونه 4 برابر شده! چطور خونه بخرم؟ این شرایط تا کی ادامه داره؟ مسکن که نمیشه برای سرمایه گذاری باشه، مسکن برای زندگیه! هیچ مصرف کننده ای نمیتونه خونه بخره! یک حرکتی از طرف دولت، حکومت یا هر کسی که مسئولیت داره انجام نمیشه؟ ما که نفهمیدیم کسی صدای ما رو میشنوه تو این مملکت یا نه! هر کی به هر کیه...

کاربر مهمان
4 سال پیش

به نظرتون کسی که بعد از تحصیلات دانشگاهی در سن سی سالگی ازدواج کرده و الان هم بیکاره و دو تا بچه هم داره و نه زمین داره و نه خونه، باید چطوری خونه دار بشه؟ وام مسکن بخوای بگیری که هزاران دردسر داره (نمیدن تا ضامن و پارتی نداشته باشی) بعدش هم دو برابرش باید بدی! به چه دردی میخوره؟

کاربر مهمان
4 سال پیش

وامتون بخوره تو سرتون!

کاربر مهمان
4 سال پیش

واقعا مردم رو با این اقساط زیاد مسخره کردن!

2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.

نماد اعتماد الکترونیکی