تیم مانیشن با نام 2نبش در کنار شماست.

لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

انواع وام‌های خرید مسکن و شرایط آن‌ها

وام مسکن

اگر به دنبال تعمیر یا تکمیل خانه و ملک خود (با وام) هستید، مقاله‌ی «وام تعمیر مسکن» را بخوانید. همچنین جانبازان گرامی که به دنبال وام جانبازی برای خرید مسکن هستند، میتوانند مقاله «خرید وام جانبازی و شرایط آن» را مطالعه کنند. همچنین به زوجین عزیزی که به تازگی ازدواج کرده اند و به دنبال دریافت وام ازدواج هستند، خواندن مقاله «شرایط دریافت وام ازدواج» را پیشنهاد میکنیم. در این مقاله در مورد وام خرید مسکن که توسط چندین بانک مختلف و با شرایط و سقف تسهیلات متفاوت ارائه شده است، صحبت خواهیم کرد. در ادامه سرفصل مباحث این مقاله را آورده ایم:

آگهی ملک خودتون رو «رایگان» ثبت کنید | 2نبش یکی از 3 سایت پربازدید تخصصی املاک در کشور

فروش فوری ملک

وام مسکن و شرایط دریافت آن

هدف از این مقاله پرداختن به شرایط گرفتن وام مسکن برای افرادی است که قصد خرید خانه مسکونی دارند. بانک مسکن برای زوجین یا خانواده‌هایی که می‌خواهند برای اولین بار طعم صاحب‌خانه بودن را بچشند، با در نظر گرفتن شرایط گرفتن وام مسکن، وامی با عنوان وام مسکن خانه اولی ها و وام مسکن زوجین اتخاذ کرده است.

با دانستن شرایط گرفتن وام مسکن از بانک مسکن، شرایط گرفتن وام مسکن بدون سپرده و وام با خرید سند خانه، طی پروسه‎ای آسان، میتوانید خانه دار شوید! همراه ما باشید تا با آگاهی و اطلاعات کامل از شرایط گرفتن وام مسکن، اقدام به گرفتن وام نمایید و سرپناهی امن و شخصی به همت بانک مسکن فراهم نمایید.

وام مسکن بانک مسکن

بانک مسکن به عنوان اصلی‌ترین بانک در زمینه وام مسکن شناخته شده است و طرح‌های مختلفی برای وام مسکن دارد. اگر به دنبال گرفتن وام مسکن از بانک مسکن هستید، می‌توانید با مراجعه به سایت بانک مسکن، از میزان سود سپرده ها و اقساط این تسهیلات مطلع شوید. در ادامه به شرح، بررسی و تحلیل وام های بانک مسکن می‌پردازیم.

  از فروردین سال 99 میتونی 100 میلیون تومان وام ازدواج هم بگیری!

  دریافت وام ازدواج

  انواع وام مسکن بانک مسکن

  امروزه دیگر با تسهیلات ارزشمندی که بانک مسکن در اختیار افراد قرار می‌دهد، امکان خرید خانه محال نیست. اگر با کمی پس انداز عاقلانه و یاری بانک مسکن، شرایط گرفتن وام مسکن را بررسی کنید در آینده‌ای نه چندان دور صاحب خانه خواهید شد. نکته مهم در مورد وام مسکن، شناخت انواع وام های سیستم بانک مسکن است که امتیازات ویژه‌ای هم برای زوج های جوان و هم برای افرادی که مجرد و تک نفره هستند، دارد. در زیر انواع وام مسکن بانک مسکن را آورده‌ایم، البته دقت شود که میزان این وام که در زیر آمده است، سقف وام بانک مسکن برای ساکنین شهر تهران بوده و اگر به دنبال «خرید آپارتمان در تهران» هستید، این جدول مناسب شماست. البته این میزان در شهرهای مختلف متفاوت است و در همین مقاله به بررسی آن‌ها نیز می‌پردازیم. انواع وام مسکن بانک مسکن عبارتند از:

  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن جوانان (وام 250 میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (وام 160 میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق (وام 100 میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (80 میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق ممتاز (60 میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (20 میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (12 میلیون تومان)

  وام مسکن جوانان (وام 250 میلیون تومانی)

  طبق گفته‌ی بانک مسکن، حساب پس انداز مسکن جوانان ماهیتا یکی از انواع حساب‌های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت بوده، که دارنده حساب قادر می‌باشد با رعایت برنامه سپرده گذاری ارائه شده توسط بانک، در بلندمدت با شرایط خاص استثنائی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب مذکور برخوردار گردد.

  شرایط وام مسکن جوانان

  سقف تسهیلات در وام مسکن جوانان در تهران 250 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز ، اصفهان ، کرمانشاه،اهواز، قم و شیراز) 210 میلیون تومان و در سایر شهرها 184 میلیون تومان می‌باشد. نرخ سود فروش اقساطی در این وام 9 درصد بوده، و مدت بازپرداخت آن 20 سال است. معمولا مدت انتظار برای دریافت این وام بین 5 تا 15 سال است.

  برای افرادی که در سال 1398 حساب جدیدی افتتاح می‌کنند، حداقل مبالغ واریزی ماهیانه در هر سال به شرح زیر است:


  شرایط فرد برای دریافت وام مسکن جوانان

  برای دریافت وام مسکن جوانان، لازم است حداقل سن 18 سال باشد و فرد در بانک مسکن، حساب «پس انداز مسکن جوانان» خود را افتتاح کند. پس از افتتاح حساب، فرد می‌تواند سپرده گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به صورت یک‌جا در ابتدای دوره، یا به دفعات) آغاز کند. در صورتی که تمایل به دریافت این وام دارید، می‌توانید با این لینک از شرایط کامل دریافت این وام مطلع شوید.

  شرایط ملکی که با وام مسکن جوانان می‌توان آن را خرید

  در وام مسکن جوانان، سقف تسهیلات به ملک‌هایی تعلق می‌گیرد که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آن‌ها بیش از 25 سال نگذشته باشد. در صورتی که بیشتر از 25 سال (و حداکثر 30 سال) از تاریخ صدور اولین جواز یک ساختمان گذشته باشد، سقف تسهيلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسكن جوانان در شهر تهران، در شهرهای بزرگ، و ساير مناطق، به ترتيب 45، 40 و 35 ميليون تومان و در تسهيلات زوجين به ترتيب 80، 70 و 50 ميليون تومان خواهد بود.

  چه ملک و زمین‌هایی با نام شما در «اداره ثبت اسناد» ثبت شده؟

  فوری چک کنید!

  وام مسکن زوجین (وام 160 میلیون تومانی)

  یکی از تسهیلاتی که بانک مسکن به زوجین ارائه می‌دهد، «وام مسکن زوجین» است. جالب است بدانید طبق تصویب شورای پول و اعتبار در سال 98 سقف شرایط وام مسکن افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. در مقاله «وام مسکن زوجین» به طور کامل این موضوع را پوشش داده ایم. در ادامه به بررسی وام مسکن زوجین، انواع آن و شرایط هر کدام می‌پردازیم.

  شرایط ملکی که با وام مسکن زوجین می‌توان آن را خرید

  برای دریافت این وام، ملک مورد نظر باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه 2800 و تایید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته و از تاریخ صدور پروانه ساختمانی (جواز ساخت) آن بیش از 25 سال نگذشته باشد.

  شرایط وام مسکن یکم برای زوجین (نحوه گرفتن وام ۱۲۰ میلیونی مسکن)

  سقف تسهیلات در وام مسکن زوجین در شهر تهران 160 میلیون تومان (80 میلیون تومان برای هر یک از زوجین)، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز ، اصفهان ، کرمانشاه،اهواز، قم و شیراز) 120 میلیون تومان (60 میلیون تومان برای هر یک از زوجین) و در سایر شهرها مبلغ 80 میلیون تومان (40 میلیون تومان برای هر یک از زوجین) خواهد بود. نرخ سود فروش اقساطی در این وام 8 درصد بوده و مدت بازپرداخت آن 12 سال می‌باشد.

  نکته مهم در شرایط گرفتن وام مسکن از نوع صندوق پس انداز یکم یا خانه اولی ها، تفاوتی است که مقدار نرخ سود با تسهیلات اوراق دارد. کاهش نرخ سود در سالیان اخیر بسیار به صرفه و حدود 9 درصد بوده است و شرایط گرفتن وام برای متقاضیان را راحت تر از قبل کرده است.

  شرایط وام مسکن زوجین با اوراق ممتاز

  برخلاف وام مسکن زوجین برای خانه اولی ها که تسهیلات آن از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم ویژه زوجین پرداخت می‌شد، در «وام زوجین با اوراق ممتاز»، تسهیلات از محل اوراق ممتاز، برای زوجین و به منظور خرید واحد مسکونی به متاهلین واجد شرایط، پرداخت می‌گردد. در این وام، نرخ سود فروش اقساطی 17.5 درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت 12 سال است. در صورت تمایل برای دریافت این وام می‌توانید در این لینک توضیحات جامع بانک مسکن را برای شرایط کامل دریافت آن بخوانید. در ادامه به شرح «دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن» می‌پردازیم.

  دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن

  زوج های جوانی که قصد گرفتن وام از بانک مسکن را دارند، ابتدا می‌بایست یک برگ از اوراق بهادار را خریداری کنند. اگر یک برگ اوراق خریداری کنند، مبلغ آن در بازار سرمایه، ۷۵ هزار تومان می‌باشد. این یک برگ مناسب مبلغ ۵۰۰ هزار تومان وام است. به عنوان مثال اگر قرار باشد در این حالت شرایط گرفتن وام مسکن، مبلغ ۵۰ میلیون تومان از تسهیلات وام بانک مسکن برخوردار شوید باید به تعداد ۱۰۰ برگ اوراق خریداری کند.

  مزیت این نوع شرایط گرفتن دریافت وام این است که اشخاص وام گیرنده دیگر نیاز نیست زمان زیادی صرف کنند و برای رسیدن نوبت وام خود، در صف شلوغ افرادی که منتظر دریافت تسهیلات بانکی هستند، باشند. بلکه بعد از خریداری اوراق به سرعت و در اولین فرصت شرایط گرفتن وام مسکن مهیا می‌شود و اقدامات لازم برای این فرایند شکل می‌گیرد.

  وامی که به جانبازان و ایثارگران تعلق میگیره، چه شرایطی داره؟

  دریافت وام جانبازی

  شرایط گرفتن وام مسکن یکم

  شرایط گرفتن وام مسکن خانه اولی ها، از نظر سنی برای متقاضیان دریافت وام که تک نفره هستند، هجده سال تمام است. در حالت کلی وام مسکن بانک مسکن برای متقاضی وام مسکن زوجین و کسانی که انفرادی هستند قابل پرداخت است. همچنین متقاضیانی که تک نفره هستند باید درآمدی مستقل از خانواده داشته باشند تا در بازپرداخت به مشکل نخورند. شرایط گرفتن وام مسکن با تسهیلات سه ساله همراه است. وام صندوق پس انداز یکم یا وام مسکن خانه اولی ها با تصویب بانک مسکن و شورای پول اعتبار انجام می‌گیرد.

  وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن

  طرح 1 و 2 بانک مسکن

  اواخر مهر بود که بانک مسکن طرح 1 و 2 را تصویب کرد که به موجب آن همزمان با سپرده گذاری با حداقل سپرده 10 میلیون تومان، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلاتی با سقف 200 میلیون تومان و به صورت میان مدت به فرد پرداخت می‌شود، که این مبلغ معادل 85 درصد میزان سپرده خواهد بود. نرخ سود سپرده گذاری در این طرح بانک مسکن، به صورت نرخ سود علی الحساب سالانه دو درصد است. نرخ سود تسهیلات نیز سالانه یک درصد است.

  شرایط طرح 1 و 2 بانک مسکن

  حداکثر مدت بازپرداخت در این طرح 60 ماه است. البته تسهیلات گیرنده می‌تواند در قرارداد خود مدت زمان کمتری را برای بازپرداخت به بانک اعلام کند. این وام بانک مسکن، برای خرید کالا یا خرید خدمات است، برای مثال با این وام می‌توان مسکن یا خودرو خرید و یا حتی شهریه دانشگاه را پرداخت کرد! وام مسکن بانک مسکن در طرح 1 و 2، برای هر فرد حقیقی مجاز به اخذ تسهیلات و حتی اشخاص حقوقی معرفی شده توسط وی و همچنین بستگان درجه یک او تعلق می‌گیرد.

  اقساط بانک مسکن

  اگر میخواهید قسط وام خود را که از بانک مسکن گرفته اید، محاسبه کنید، میتوانید با مراجعه به سامانه بانک مسکن و وارد کردن شماره کارت تسهیلات خود، از مقدار آن مطلع شده و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. با در نظر گرفتن 17.5 درصد و 12 ساله بودن نرخ سود تسهیلات بانک مسکن، حداکثر مبلغ اقساط برای هر فرد حدود 2 میلیون و 331 هزار تومان و برای زوجین حدود 3 میلیون و 997 هزار تومان خواهد بود. در نتیجه مبلغ تسهیلات دریافتی برای افراد 140 میلیون تومان خواهد بود که با افزوده شدن بیش از 195 میلیون تومان در 12 سال مجموع بازپرداخت آن به بیش از 335 میلیون تومان میرسد. همچنین برای زوجین نیز با دریافت 240 میلیون تومان تسهیلات، مبلغ کل بازپرداخت در طول 12 سال بیش از 5755 میلیون تومان خواهد بود. (برای اطلاعات بیشتر مقاله «اقساط بانک مسکن» را بخوانید)

  وام مسکنمبلغ قبلی واممبلغ جدید واماقساط وامسود واممبلغ کل بازپرداختتعداد اوراقهزینه خرید اوراق
  شهر تهران (انفرادی)60 میلیون تومان70 میلیون تومان640 هزار تومان68 میلیون تومان138 میلیون تومان14010 میلیون و 80 هزار تومان
  مراکز استان (انفرادی)50 میلیون تومان60 میلیون تومان548 هزار تومان58 میلیون تومان118 میلیون تومان1208 میلیون و 640 هزار تومان
  سایر مناطق (انفرادی)40 میلیون تومان50 میلیون تومان450 هزار تومان48 میلیون تومان98 میلیون تومان1007 میلیون و 200 هزار تومان
  تهران (وام زوجین)100 میلیون تومان120 میلیون تومانیک میلیون و 100 هزار تومان116 میلیون تومان236 میلیون تومان24017 میلیون و 280 هزار تومان
  مراکز استان (زوجین)80 میلیون تومان100 میلیون تومان915 هزار تومان97 میلیون تومان197 میلیون تومان20014 میلیون و 400 هزار تومان
  سایر مناطق (زوجین)60 میلیون تومان80 میلیون تومان730 هزار تومان78 میلیون تومان158 میلیون تومان16011 میلیون و 520 هزار تومان

  مراحل و شرایط گرفتن وام با سند خانه

  سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد را به بانک مسکن ارائه دهند. اسناد عادی همچون مبایعه نامه که در آژانس های معاملات ملکی معتبر نوشته شده است، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما می‌بایست مدارک اصلی خرید ملک ارائه گردد. در تمام مراحل گرفتن وام با سند ملک، توجه به نظر کارشناسان بانک مسکن، جهت خرید و فروش سند بین خریدار و فروشنده تا قبل از دریافت سند اصلی ملک و همچنین گرفتن وام مسکن را فراموش نکنید!

  [yektanet]1[/yektanet]

  شرایط وام مسکن بدون سپرده چیست؟

  طبق قوانین جدیدی که در بانک مسکن حاکم شده است و متقاضیان زیادی را برای دریافت وام خرید مسکن به سمت خود جذب کرده است، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری است. شرایط این نوع وام به این صورت است که در کنار میزان درخواست وام خود همراه با خرید اوراق مربوطه، ۲۰ میلیون تومان وام بیشتر دریافت می‌کنید. مزیت گرفتن وام مسکن بدون سپرده با دریافت مبلغ اضافی ۲۰ میلیون تومانی، عدم خرید اوراق بابت این مبلغ است. توجه به این موضوع الزامی است که این مبلغ در صورتی به متقاضی تعلق می‌گیرد که حداکثر وام مربوط به شهر خود را تقاضا کند.

  به عنوان مثال اگر در شهر تهران وام مسکن زوجین توسط زوج های عزیز دریافت گردد، سقف آن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود. سپس ۲۰ میلیون تومان وام دیگر به نام وام جعاله در کنار این مبلغ دریافت می شود. به دلیل نوع وام مسکن یعنی بدون سپرده بودن آن ۲۰ میلیون تومان دیگر وام مسکن زوجین به این عزیزان تعلق می‌گیرد که در نهایت وام مسکن بانک مسکن برای زوجین ۱۴۰ میلیون تومان خواهد بود. به طور کلی سقف تقاضای وام در حالت ترکیبی، یعنی تسهیلات خرید اوراق، بدون سپرده گذاری و جعاله، به ترتیب برای زوجین در تهران و شهرستان ها ۱۴۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود و برای افراد تک نفره ۹۰ میلیون، ۸۰ میلیون و ۷۰ میلیون است.

  وام مسکن بازنشستگان

  طبق آیین نامه اعطای تسهیلات خرید مسکن به بازنشستگان که به تازگی تصویب شده است، بانک مسکن به بازنشستگان (بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی) وام خرید مسکن میدهد. سقف این تسهیلات در «تهران و شهرهای بزرگ» 50 میلیون تومان و در سایر شهرها و روستاها 40 میلیون تومان خواهد بود.

  نرخ سود تسهیلات وام مسکن بازنشستگان بانک مسکن در تهران 9 درصد، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 7 درصد و در سایر شهرها و روستاها 4 درصد میباشد که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات با احتساب دوران مشارکت مدنی 10 ساله است. اقساط این وام مستقیما از حقوق بازنشستگان کسر خواهد شد. (دقت کنید که این وام مسکن به واحدهای مسکونی زیر 15 سال پرداخت میشود.)

  شرایط بازنشستگان متقاضی این وام

  بازنشستگان گرامی و همسران آن ها که متقاضی دریافت وام مسکن بازنشستگی هستند، در 10 سال گذشته نباید صاحب ملکی بوده باشند و یا پیش از این از تسهیلات خرید و ساخت مسکن استفاده کرده باشند. همچنین باید حداقل 5 سال از بازنشستگی آن ها گذشته باشد و هر چه این زمان بیشتر باشد، اولویت آن ها برای دریافت این وام بیشتر خواهد شد.

  مقایسه انواع وام های خرید مسکن بانک مسکن

  وام مسکن

  آموزش نحوه دریافت وام مسکن

  آپارات 2نبش

  در ادامه و در قالب یک فایل ویدئویی و یک فایل صوتی، تمام شرایط وام های مختلف بانک مسکن و نحوه‌ی دریافت وام رو، برای کسانی که به دنبال خرید ملک با وام مسکن بانک مسکن هستند، رو به طور کامل توضیح دادیم.

  پادکست 2نبش


  وام مسکن بانک ملی

  یکی دیگر از بانک هایی که به تازگی در زمینه مسکن به مردم وام می‌دهد، بانک ملی است. این بانک با ارائه خدمت جدید خود تحت عنوان «حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن» در زمینه وام مسکن فعالیت می‌کند. سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت، امکان برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را نیز خواهند داشت.

  شرایط افتتاح حساب سپرده گواهی مسکن

  بانک ملی برای بازکردن و افتتاح حساب جهت دریافت وام خرید مسکن، سه طرح کلی را به مشتریان خود معرفی کرده است.

  طرح اول دریافت وام بانک ملی

  در طرح اول، شما باید حداقل 16 میلیون تومان در حساب خود موجودی داشته باشید. در این طرح حداقل مدت سپرده سرمایه گذاری 1 ماه، نرخ سود متعلقه به سپرده 10 درصد و مبلغ حداقل سپرده برای تخصیص یک سهم اوراق 18.2 میلیون تومان، برای هر یک سهم اوراق و به صورت ماهیانه است.

  طرح دوم دریافت وام بانک ملی (به زودی)

  در طرح دوم دریافت وام بانک ملی، همانند طرح اول باید حداقل 16 میلیون تومان موجودی در حساب خود داشته باشید. در این طرح حداقل مدت سپرده سرمایه گذاری 3 ماه، نرخ سود متعلقه به سپرده 12 درصد، و و مبلغ حداقل سپرده برای تخصیص یک سهم اوراق 22.3 میلیون تومان، برای هر یک سهم اوراق و به صورت ماهیانه است.

  طرح سوم دریافت وام بانک ملی

  در این طرح حداقل مبلغ سپرده گذاری 5 هزار تومان و نرخ سود متعلقه به سپرده های این طرح 10 درصد می‌باشد. در این طرح تعهد بانک به سرمایه گذار تنها مربوط به پرداخت سود است و تخصیص اوراق بر اساس سیاست‌های بانک ملی و موارد ذکرشده در آن است. حداقل مدت انتظار در این طرح، با توجه به اعتبار مشتری و سپرده وی، بین 6 تا 36 ماه، و سقف اوراق قابل تخصیص به وی نیز بین 36 تا 50 میلیون تومان متغیر می‌باشد.

  نحوه خرید و فروش اوراق بانک ملی

  امکان خرید و فروش اوراق گواهی مسکن بانک ملی، برای مشتریان در بازار فرابورس و از طریق شرکت‌های کارگزاری، طبق مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار امکان‌پذیر است. همچنین به منظور رفاه حال مشتریان، امکان نقل و انتقال اوراق یادشده توسط شعب، تنها برای اشخاص حقیقی و یا دارنده حقوقی حساب نزد شعب بانک ملی ایران نیز فراهم شده است.

  اعتبار زمان اوراق بانک ملی

  اوراق صادره از تاریخ صدور، به مدت 2 سال دارای اعتبار هستند. حداکثر یک ماه پس از پایان مهلت انقضا اوراق یادشده، امکان دریافت تسهیلات مسکن از طریق شعبه بانک میسر می‌باشد. پس از پایان مهلت مذکور، بانک هیچگونه تعهدی در قبال دارنده اوراق ندارد.

  سقف فردی تسهیلات بانک ملی در مناطق مختلف کشور

  در شهر تهران به ازای هر واحد مسکونی، به ازای هر نفر 60 میلیون تومان، و برای زوجین 100 میلیون تومان (هر نفر 50 میلیون تومان) می‌باشد. در شهرهایی با بیش از 200 هزار نفر جمعیت و مراکز استان‌ها این رقم برابر با 50 میلیون تومان برای هر فرد، و 80 میلیون تومان برای زوجین است. در سایر مناطق شهری نیز به ازای هر واحد مسکونی برای هر نفر 40 میلیون تومان، و به زوجین 60 میلیون تومان وام داده می‌شود.

  شرایط اعطای تسهیلات وام مسکن بانک ملی

  سپرده گذاران در حساب سرمایه گذاری مخصوص گواهی مسکن، علاوه بر دریافت اوراق حق تقدم مسکن که قابل ارائه در بورس می‌باشد، می‌توانند براساس شرایط هر طرح، از تسهیلات بهره‌مند شوند. با استفاده از این اوراق مشتریان می‌توانند نسبت به دریافت تسهیلات بابت خرید و یا ساخت با ویژگی‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، اقدام کنند.

  نرخ سود تسهیلات 17.5 درصد بوده و دوره بازپرداخت آن حداکثر 12 سال است. مبلغ تسهیلات اعطایی به ازای هر برگ اوراق حق تقدم 500هزار تومان می‌باشد که سقف اعطای تسهیلات به هر شخص 60 میلیون تومان و معادل 120 برگ اوراق است.

  میزان اقساط وام بانک ملی

  برای محاسبه‌ی اقساط بانک ملی می‌توانید از این لینک و با واردکردن نوع، مبلغ و مدت زمان تسهیلات آگاه شوید. همچنین برای اطلاع بیشتر از طرح‌های وام مسکن این بانک در سایت بانک ملی می‌توانید مطالب بیشتری را بخوانید.

  [yektanet]1[/yektanet]

  وام مسکن بانک صادرات

  بانک مسکن با هدف تامین سرمایه اولیه سازندگان مسکن، گسترش مسکن و کمک به خانه دار کردن مردم، تسهیلاتی را با عنوان تسهیلات فروش اقساطی مسکن ارائه می‌دهد که در مورد شرایط آن می‌توانید در این لینک بیشتر بدانید. در ادامه در مورد طرح های مختلف وام مسکن بانک صادرات صحبت میکنیم.

  طرح 67 بانک صادرات (وام بدون ضامن)

  در طرح 67 بانک صادرات میتوان 48 ساعت پس از افتتاح حساب کوتاه مدت، به پشتوانه همین حساب، از بانک صادرات درخواست دریافت تسهیلات کرد. در این طرح میتوان تا 80 درصد میزان سپرده خود، تسهیلات بگیرید. سقف تسهیلات در این طرح 200 میلیون تومان بوده و برای گرفتن تسهیلات به حداقل 5 میلیون تومان سپرده نیاز دارید.

  شرایط وام در طرح 67 بانک صادرات

  متقاضیان این وام، پس از افتتاح حساب، بابت سرمایه گذاری خود سود 7 درصدی ماهیانه دریافت خواهند کرد. نرخ سود تسهیلات نیز 6 درصد میباشد. بازپرداخت و تعداد اقساط در این طرح، به میزان سرمایه گذاری و تسهیلات متقاضی بستگی دارد. در حالت کلی از نظر مدت زمان بازپرداخت بین مدت زمان 12، 24 و 36 ماه حق انتخاب دارید و حداکثر زمان بازپرداخت 36 ماه است. جالب است بدانید که در این طرح، سپرده شما نزد بانک، به عنوان وثیقه میماند و نیازی به داشتن ضامن و یا هر وثیقه دیگری ندارید.

  وام خرید مسکن بانک سامان

  بانک سامان نیز به مشتریان خود وام خرید مسکن ارائه میدهد. البته طبق گفته این بانک برای هر یک از اصناف، تسهیلات ویژه با شرایط متفاوتی تهیه شده است و برای آگاهی از شرایط دریافت تسهیلات باید به شعبه خود مراجعه کنید.

  وام ثانویه حمایتی به فرهنگیان فاقد مسکن

  وزارت آموزش و پرورش و وزارت راه و شهرسازی تفاهمنامه‌ای امضا کردند که به موجب آن برای 170 هزار فرهنگی فاقد مسکن، مسکن تامین شود. براساس طرح این وام ثانویه حمایتی، قرار است فرهنگیانی که فاقد مسکن هستند، خانه دار شوند. البته هنوز مبلغ این وام‌ها اعلام نشده است و قرار است به زودی و براساس تفاهمنامه یادشده، مبلغ این وام‌ها نیز به زودی اعلام شود تا فرهنگیان فاقد مسکن از آن بهره ببرند.

  بعد از گرفتن وام مسکن

  اگر موفق به دریافت وام مسکن و خرید خانه یا زمین شدید، یکی از موارد مهمی که در هنگام معامله با آن برخورد خواهید کرد، تعرفه و هزینه‌ی «کمیسیون املاک» است. توصیه 2نبش به شما این است که حتما قبل از انجام معامله از «تعرفه قانونی کمیسیون املاک کشور در سال ۹۸» آگاه باشید و بعد از آن دست به خرید و معامله ملک و زمین خود بزنید.

  نسخه pdf محتوا

  برای دانلود نسخه pdf این مطلب، بر روی این لینک کلیک کنید.

  سوالات متداول

  نکته مهم در مورد وام مسکن، شناخت انواع وام‌های بانک مسکن است که امتیازات ویژه‌ای هم برای زوج‌های جوان و هم برای افرادی که مجرد و تک نفره هستند، دارد. شرایط و انواع وام‌های بانک مسکن برای خرید ملک متنوع بوده و سقف تسهیلات آن از 12 تا 250 میلیون تومان متفاوت است.

  شرایط و سقف تسهیلات در «وام مسکن جوانان» در شهرهای مختلف متفاوت است، برای مثال سقف این تسهیلات در تهران 250 میلیون تومان می‌باشد. برای آشنایی با شرایط و سقف تسهیلات وام مسکن جوانان این نوشته را بخوانید.

  زوجین گرامی برای دریافت وام از بانک مسکن دو راه دارند؛ راه اول دریافت وام مسکن زوجین برای خانه اولی‌ها و راه دوم، دریافت وام مسکن زوجین با اوراق ممتاز است. اخیرا سقف وام خرید مسکن برای زوجین به 240 میلیون تومان افزایش یافته است.

  زوج های جوانی که قصد گرفتن وام از بانک مسکن را دارند، ابتدا می‌بایست یک برگ از اوراق بهادار را خریداری کنند. هزینه هر ورق تسهیلات خرید مسکن حدودا 45 هزار تومان است و برای گرفتن وام زوجین 240 میلیون تومانی به خرید 400 ورق تسهیلات خرید مسکن نیاز است.

  شرایط گرفتن وام مسکن از نظر سنی برای متقاضیان دریافت وام که تک نفره هستند، هجده سال تمام است. در حالت کلی وام مسکن بانک مسکن برای متقاضی وام مسکن زوجین و کسانی که انفرادی هستند قابل پرداخت است و متقاضیانی که تک نفره هستند باید درآمدی مستقل از خانواده داشته باشند تا در بازپرداخت به مشکل نخورند.

  برای گرفتن وام با سند ملک، ابتدا به بانک مراجعه کرده و سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد را به بانک مسکن ارائه دهید. توجه داشته باشید که اسناد عادی همچون مبایعه‌نامه که در آژانس‌های معاملات ملکی معتبر نوشته شده است، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما می‌بایست مدارک اصلی خرید ملک ارائه گردد.

  طبق قوانین جدیدی که در بانک مسکن حاکم شده است و متقاضیان زیادی را برای دریافت وام خرید مسکن به سمت خود جذب کرده است، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری است. شرایط این نوع وام به این صورت است که در کنار میزان درخواست وام خود همراه با خرید اوراق مربوطه، ۲۰ میلیون تومان وام بیشتر دریافت می‌کنید.

  یکی دیگر از بانک هایی که به تازگی در زمینه مسکن به مردم وام می‌دهد، بانک ملی است. این بانک با ارائه خدمت جدید خود تحت عنوان «حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن» در زمینه وام مسکن فعالیت می‌کند. سپرده گذاران این حساب علاوه بر دریافت سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت، امکان برخورداری از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را نیز خواهند داشت.

  اگر موفق به دریافت وام مسکن و خرید خانه یا زمین شدید، یکی از موارد مهمی که در هنگام معامله با آن برخورد خواهید کرد، تعرفه و هزینه‌ی «کمیسیون املاک» است. توصیه 2نبش به شما این است که حتما قبل از انجام معامله از «تعرفه قانونی کمیسیون املاک کشور در سال 98» آگاه باشید و بعد از آن دست به خرید و معامله ملک و زمین خود بزنید.

  مطالب پیشنهادی


  26 نظر درباره این مطلب

  علی

  سلام و عرض خسته نباشید: من یه سوال دارم، من اگه بخوام توی کرج یه آپارتمان 17 سال ساخت بخرم، بدون سپرده و با خرید اوراق. بالاترین وامی که میتونم از بانک مسکن دریافت کنم چقدره و باز پرداختش چند ساله هست؟ میتونم وام 200 تومنی بگیرم با بازپرداخت 12 ساله با خرید اوراق؟ و اینکه اوراق چقدر میشه؟ بازم ممنون

  کاربر مهمان

  آره من 33 سالمه. زندگیم سر همین خونه نداشتن پاچید رفت! خدایا کی تموم میشه؟ الان دیگه هیچی نمیخوام. فقط مرگ آرومم میکنه. جواب این همه ظلم و کی میخواد بده؟ خدایا تو این سرزمینی که من زندگی میکنم امسال من زیادن! مگه ما چی میخوایم؟ خدا اینا که حسرت همه چیو تو دلمون گذاشتن تو که خدایی مهربونی چرا به دادمون نمیرسی؟ به خدا بریدم. یعنی ته ته زندگیه برام...

  کاربر مهمان

  تعیین کننده مبلغ وام و قسط وام هم عمه داره.

  دددددد

  کدوم ضامن و سند با این تورم...

  ساقی شاه حسینی

  جالبه. با مدرک ارشد حسابداری خودم و همسرم جفت حقوقمون میشه 5 میلیون تومن. اون وقت 2 تومن اجاره با خورد و خوراک و قبض میشه 4 تومن! با یک تومن تو بهشت زهرا هم قبر نمیدن! ای لعنت به این مملکت و سیستم نالایق. لعنت به همه مدیراش که حسرت یه چهار چوب و زندگی با آرامش رو به دل جوونا گذاشتن...

  مهدی انوری سعدی

  با عرض سلام و خسته نباشید... نیازهای زندگیم باعث شده که شرم و حیا را بذارم کنارم و درخواست کمک کنم. اینجانب (مهدی انوری سعدی) به شماره شناسنامه (1018) صادره از (تبریز ) با کد ملی (1380333547) ساکن کمالشهر کرج و با شغل کابینت سازی (متولد 1361) نیازمند کمک مالی هستم. با بالا رفتن قیمت اجناس و کرایه خانه با حقوق (یک ملییون و پانصدهزار تومان) همه چی از توان من خارج شده. متاهل هستم و یک دختر 8 ساله دارم. مستاجر هستم، پنج ملیون پول پیش دادم و با کرایه هفتصد هرزارتومان. الان وقت قرارداد خانه داره تمام میشه. با این پولی که من دارم خانه ای پیدا نکردم! یعنی چند روز دیگر باید اگه خانه پیدا نکنم آواره کوچه و خیابان بشم. به خاطر این مسئله به فکر وام گرفتن افتادم. هر بانکی مراجعه کردم، دو تا ضامن و یا جواز کسب میخوان یا باید پولی در سپرده بخوابانیم تا بتونم بیست میلیون وام بردارم. از شما خیرین عزیز یا مسئولین کرامی درخواست کمک دارم که کمک کنید تا بتونم وام بردارم. ضامن ندارم ولی میتونم سفته یا چگ در گرو بانگ یا خیرین عزیز بذارم تا از در به دری و از شرمنده شدن جلوی دخترم یا همسرم نجات پیدا کنم. هر مدرکی هم بخواین دریغ نمیکنم تا آن جایی که در توانم باشه. شاید باورتان نشه تو خورد وخوراک زندگی برای خانواده کم آوردم. میترسم دخترم از کمبود ویتامین بدن مریض شه. تا آن جایی که در توانم هست تلاش میکنم تا به مشکلات زندگیم غلبه کنم اما این مشکلات قویتر از اونی هست که بتونم غلبه کنم بهش.. گذشته از مشکلات میتونم تا یک ملیون قسط بدم. الان درخواست یاری دارم کمکم کنید. 09109390833

  جوجو

  الهی مرض ناعلاج بگیرین انشاا.. که جوونی ما رفت و نتونستیم زندگی کنیم. سر مزار عزیزاتون بشینید که این وعده خداست... به قوم الظالمین ما دو تا کارمندیم فقط زندگیمون شده قسط و بدبختی...

  محمدی

  سلام و درود. اگه واقعا استقبالی از وام نباشه مطمئنا خودش وام هاش مناسب تر میشه... همش به خود مردم بستگی داره ما اگه پول توی بانک ها نذاریم بانک کاری نداره بکنه و خود به خود تعطیله...

  حمید

  من یه زمین دارم که پول ندارم توش خونه بسازم. خریدار اومده واسش 120 میلیون تومان! با این پولم که خونه نمیدن... امروز رفتم بانک مسکن گفتم 120 میلیون سپرده بذارم شرایط چجوریه؛ جواب بانک: گفت 120 میلیون وام میدیم با 17.5 درصد 12 ساله! حساب کردم حدود 180 میلیون باید سود بدم ماهی حدود 2 و نیم میلیون قسط بدم... از کجا بیارم بدم؟ شکم زن و بچه‌مو چه کار کنم؟ کل درآمد من ماهی یک میلیون و 800 هزار تومنه! البته حالا که مستاجر و بدهکارم هستم... 38 سالمه و هیچ امیدی ندارم آخر به این نتیجه رسیدم که اون زمین رو نفروشم بذارم برای بچه ام که حداقل فردا نگه پدرم هیچی نداد. این دنیا برای امثال ما دهه 60 و 70یا تموم شده است... فقط خدا کنه بچه ام زندگی خوبی داشته باشه در آینده...

  کاربر مهمان

  نفرین خدایان بر شما مغزهای خالی! که دارید مغز ما جوونا رو میجویید!

  بیچاره

  آخه این قسط رو کی میتونه بپردازه من یه کارگره ساده هستم با زن و دو تا بچه آواره ایم ماهی این مبلغ قسط رو بدم شهریه سرویس و خورد و خوراک چی؟ خودتون رو مسخره کنید! مثل حسابرس هایی که میخوان پول خونه باباشون رو از مردم بگیرن بی انصاف ها من چه قدر درآمد دارم...

  محمد

  عزیزجان مگه شاه برگشته و همه چی ارزون شده؟ با این وامی که شما میدین فقط شیرالات و کاشی حموم و توالت رو میشه خرید! یکم عقل داشته باشین و به روز باشین! لطفا اینقدر زحمت نکشین تو رو خدا.

  مهدی

  سلام. من یک ماشین دارم که میخوام برای خرید خونه بفروشم ولی پولم کمه. میخوام ببینم شرایط وام مسکن چطوریه؟ آیا میتونم وام مسکن بردارم؟

  کاربر مهمان

  خاک تو سرتون با این گرونی نمیتونیم شکممون رو سیر کنیم، چطوری ماهی 4 میلیون قسط بریزیم؟ مگه چقدر حقوق میگیریم؟ با این وام 40 متر هم نمیشه خونه گرفت! خدا رحم کنه...

  رضایی

  چقدر خوب که پارسال تونستی با 90 تومن خونه بخری. مبارکت باشه ولی امسال با همین پول یه اتاق هم دیگه نمیتونی تو بومهن بخری چه برسه به تهران! ظاهرا شانس با شما یار بوده. به نظر من این وام ها اصلا به درد نمیخوره. خریدن خونه این روزا یه چیزی در حد معجزه ست ما که اکتفا کردیم به مستاجری...

  نوین

  من با توکل به خدا این شکلی خونه خریدم. شاید به درد شما هم بخوره. اول این که هر چقدر حساب کردم دیدم نمیتونم تهران خونه بخرم. ناچار به بومهن رفتم. بیست میلیون تو قرعه کشی هایی که بین مردم رایجه شرکت کردم. بیست تومن رو یک سال گذاشتم تو بانک مسکن چهل تومن بهم وام داد. خوب تا اینجا پولم شد 60 تومن. ده تومن قرض گرفتم. بیست تومن هم طلا فروختم. کل پولم شد 90 تومن. پارسال هیچ جای تهران با این قیمت خونه نمیدادن! با 90 تومن بومهن خونه خریدم. و الان ماهی 435000 تومن دارم قسط وام مسکن پرداخت میکنم. شاید خونه م جایی نیست که دلم میخواد ولی به هر حال خونه ست تو یه مجتمع و دیگه مجبور نیستم پول اجاره بدم. دوستان و عزیزان من! با کمی پس انداز و قناعت میتونید خونه دار بشید فقط باید بخواهید. به امید خونه دار شدن همه مستاجرها...

  محمدی

  آیا وامی هست که تنفس داشته باشه؟

  زهرا

  وام بخوره تو سرتون! یک عمر بدو بدو کنیم بعدشم هیچی... خدایا کی ما را نجات میدی از این قوم ظالم!

  هادی تیمورزاده

  عزیزانم، مردم شریف ایران، دوستانم، من الان 30 سالمه و تا به الان هر کاری شد که کردم اما خونه دار هم نشدم و چند میلیونی جوان همانند من هستن! خب چرا اینا دارن حال مردمو میگیرن؟ آخه چرا اینا نمیرن که مردم خودشون تصمیم بگیرن و به جایی برسن؟ در هر صورت مرگ بر دیکتاتور!

  خوزستان مظلوم

  فقط میتونم بگم متاسفم که یک مشت آدم بی سواد لاابالی از خدا بی خبر دارن برای مردم خط و نشون میکشن! آخه در بلاد کفر هم چنین تصمیماتی گرفته نمیشه!

  کاربر مهمان

  سلام. مردم را مسخره کردن! با پول مردم و با مبالغ خیلی بالا به کارمندان خودشان وام قرض الحسنه میدن و با سپرده خودت وام میدن با ربای بالا. این شد بانکداری اسلامی!

  کاربر مهمان

  همش مزخرفه! وام مسکن جوانان یعنی 15 سال پول بدیم 140 میلیون تومان پول جمع بشه، بعد از 15 سال بهمون 250 میلیون بدن! یعنی در اصل 110 میلیون میدن! خب اگر کسی بخواد پس انداز کنه دیگه نیازی به وام نداره! 15 سال پس انداز میکنه اونوقت شاید بتونه خونه بخره. معنی و مفهوم وام اینه که الان یکی پول نداره میره وام میگیره خونه رو میخره و بعد طی پنج یا ده تا پانزده یا بیست سال اون پول رو با سودش برمیگردونه. ظاهرا توی ایران برعکسه! اول باید قسطاشو بدید تا در آخر اگر بودجه وجود داشت بهتون وام بدن!

  امیر

  من قبل از گرونی پول گذاشتم توی بانک برای خرید خونه. الان قیمت خونه 4 برابر شده! چطور خونه بخرم؟ این شرایط تا کی ادامه داره؟ مسکن که نمیشه برای سرمایه گذاری باشه، مسکن برای زندگیه! هیچ مصرف کننده ای نمیتونه خونه بخره! یک حرکتی از طرف دولت، حکومت یا هر کسی که مسئولیت داره انجام نمیشه؟ ما که نفهمیدیم کسی صدای ما رو میشنوه تو این مملکت یا نه! هر کی به هر کیه...

  کاربر مهمان

  به نظرتون کسی که بعد از تحصیلات دانشگاهی در سن سی سالگی ازدواج کرده و الان هم بیکاره و دو تا بچه هم داره و نه زمین داره و نه خونه، باید چطوری خونه دار بشه؟ وام مسکن بخوای بگیری که هزاران دردسر داره (نمیدن تا ضامن و پارتی نداشته باشی) بعدش هم دو برابرش باید بدی! به چه دردی میخوره؟

  کاربر مهمان

  وامتون بخوره تو سرتون!

  کاربر مهمان

  واقعا مردم رو با این اقساط زیاد مسخره کردن!