دلیل قیمت کم ملک در شمال ایران چیست؟

مهرانگیز مجاوری سماک
2 روز پیش
دلیل قیمت کم ملک در شمال ایران چیست؟

دلیل قیمت کم ملک در شمال ایران نسبت به بقیه مناطق چیست؟ این سؤالی است که برای اکثر خریدارانی که قصد خرید ملک در شمال را دارند پیش‌آمده است. خرید زمین در شمال یک نوع سرمایه گذاری است که با گذشت زمان ارزش مادی آن افزایش می‌یابد. بنابراین هنگام خرید ملک در شمال کشور باید به دید یک سرمایه گذاری به آن نگاه کنید و هزینه تعمیر و نگهداری از آن را هم در نظر بگیرید.

دلیل قیمت کم ملک در شمال ایران چیست؟

قیمت کم ملک در شمال دلایل متعددی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1- کاهش تقاضا

یکی از عوامل مهم قیمت کم ملک در شمال کشور مواجه شدن با کاهش تقاضا است که این کاهش تقاضا خود ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. اما مهم‌ترین دلایل کاهش تقاضا برای خرید ملک در شمال عبارت اند از:

 • کاهش قدرت خرید مردم : واضح است که به دلیل تورم بالا، افزایش قیمت کالاها و همچنین افزایش قیمت خدمات، مردم دیگر مانند گذشته توانایی خرید ملک در شمال را ندارند.
 • افزایش قیمت املاک در شهرها : افزایش قیمت ملک در شهرهای بزرگ باعث شده کسانی که از خرید زمین برای سرمایه گذاری استفاده می‌کردند بیشتر بر روی خرید ملک در شهرها تمرکز کنند چون در زمان کم سود بیشتری عایدشان خواهد شد.

2- افزایش عرضه

یکی دیگر از مواردی که باعث قیمت کم ملک در شمال کشور شده است افزایش عرضه در این منطقه است که خود این افزایش عرضه می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله:

 • افزایش ساخت و ساز : در سال‌های گذشته ساخت و ساز در شمال کشور افزایش پیدا کرده است و ویلاهای جدید زیادی در این منطقه ساخته شده است این افزایش عرضه بدون وجود تقاضا یکی از دلایل مهم قیمت کم ملک در شمال کشور بوده است.
 • تقسیم زمین‌های بزرگ‌تر به زمین‌های کوچک‌تر : دلیل مهم افزایش عرضه همین تقسیم کردن زمین‌های بزرگ به زمین‌های کوچک‌تر است که در سال‌های اخیر در شمال افزایش داشته است.

3- تغییر سیاست‌های دولت

طی سال‌های اخیر دولت برای حفظ طبیعت سیاست‌های جدید برای کنترل بازار مسکن شمال کشور اتخاذ کرده است. این سیاست‌گذاری‌ها باعث کاهش قیمت ملک در شمال کشور شدند برخی از این سیاست گذاری‌ها عبارت‌اند از:

 • افزایش مالیات برای نقل و انتقال ملک : طی سال‌های اخیر و سیاست‌گذاری‌های جدید دولت میزان نقل وانتقال ملک افزایش یافته است و این عامل موجب شده است که قیمت تمام شده برای خریدار بیشتر از قیمت ملک باشد.
 • محدودیت گذاشتن برای ساخت و ساز در مراکز حساس : دولت قانونی تصویب کرده است که طی آن مجوز برای ساخت و ساز در مراکز حساس صادر نخواهد شد این ممانعت از ساخت و ساز در برخی مناطق باعث کاهش خرید ملک در این مناطق و در نتیجه قیمت کم ملک در شمال شده است.

آیا در شمال سرمایه گذاری کنیم؟

واضح است که جواب این سؤال به عوامل متعددی بستگی دارد و برای همه موارد پاسخ یکسانی وجود ندارد اما برای اینکه به یک دید کلی برسید که آیا سرمایه گذاری در شمال مناسب اهداف شما است یا خیر، باید این مورد را در نظر داشته باشید:

 1.  شمال دارای آب و هوایی دلپذیر، طبیعتی بکر و زیباست و از مهم‌ترین مقاصد گردشگری داخلی به شمار می‌رود در نتیجه این مورد از نظر تجاری یکی از مزایای خرید ملک در شمال است.
 2. مزیت دیگر خرید ملک در شمال وجود امکانات تفریحی و گردشگری فراوان است که زمینه را برای ساخت و ساز ویلا و جذب گردشگر فراهم کرده است در نتیجه از لحاظ تجاری شمال یکی از مناطق بسیار خوب برای سرمایه گذاری است.
 3. وجود مراتع سرسبز و آب‌ وهوای معتدل موجب شده که شمال ایران مناسب دامداری و کشاورزی باشد این امر باعث می‌شود اگر قصد سرمایه گذاری برای دامداری و کشاورزی در شمال دارید احتمال موفقیت‌تان بالا باشد.
 4. در مقابل همه این‌ها شمال ایران یکی از مناطق سیل خیز و زلزله خیز است. وجود این بلایای طبیعی شاید عده‌ای را از سرمایه گذاری در شمال باز دارد یا دلیلی بر قیمت کم ملک در شمال باشد.

مراحل خرید ملک در شمال

 • قبل از پیدا کردن ملک باید میزان بودجه خود را تعیین کنید.
 • پس از تعیین بودجه نوبت به جستجوی زمین مورد نظرمیرسد که باید به عواملی مانند موقعیت مکانی، اندازه و امکانات توجه کنید.
 • بعد از پیدا کردن زمین مورد نظر، حال نوبت انجام تحقیقات است. در تحقیقات خود بررسی کنید که وضعیت ثبتی و حقوقی ملک چگونه است و چه تعهدات قبلی یا بدهی روی ملک وجود دارد.
 • قبل از خرید ملک در شمال حتماً به صورت فیزیکی از آن بازدید کنید و وضعیت فیزیکی و امکانات ملک را بررسی نمایید.
 • پس از طی مراحل فوق نوبت به مذاکره در مورد قیمت است. قیمت ملک هم معمولا توسط بازار و عوامل محیطی تعیین می‌شود.
 • در پایان نوبت به نوشتن قرارداد ملک و امضای آن است توجه داشته باشید که در قرارداد، مواردی مانند قیمت، جزئیات معامله، شرایط پرداخت و ضمانت‌ها ذکر شود.

بهترین مقاصد گردشگری شمال جهت سرمایه گذاری کدامند؟

 • سرمایه گذاری در روستاها و زمین‌های اطراف دریای خزر به دلیل گردشگران بی شماری که به این منطقه وارد می‌شوند یکی از مکان‌های مناسب سرمایه گذاری در شمال است.
 • جنگل‌های شمال زیستگاه انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است و عده زیادی به دلیل وجود این جنگل‌ها به شمال سفر می‌کنند در نتیجه سرمایه گذاری اطراف جنگل‌های شمال ایده خوبی است.
 • خرید ملک در اطراف کوه‌های شمال که گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند ایده جذابی به نظر می‌رسد ولی مهم‌ترین دلیل قیمت کم ملک در شمال ساخت و سازهای غیر قانونی در حوزه منابع طبیعی است که باید شدیدا مورد بررسی قرار گیرد.

 

جمع بندی و نتیجه گیری :

شمال ایران منطقه‌ای زیبا و جذاب است همچنین وجود مردم خونگرم و مهمان‌نواز که دارای آداب و رسوم و فرهنگی غنی هستند گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند در نتیجه خرید ملک و سرمایه گذاری به دلیل قیمت کم ملک در شمال، می‌تواند بسیار سودآور باشد. اما با ریسک و خطرات خاص خود همراه است برای اینکه میزان ریسک را کاهش دهید هنگام خرید ملک باید عوامل متعددی که طی مقاله ذکر شد را مورد بررسی قرار دهید

این مطلب رو به اشتراک بگذارید:
مهرانگیز مجاوری سماک هستم کارشناس ارشد هوش مصنوعی، با 20 سال تجربه و آموزش در علوم کامپیوتر، وارد دنیای طراحی وبسایت با وردپرس و گوگل سرچ کنسول شده، در دو سال اخیر به تولید محتوای سئو شده مشغولم.
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر میده
2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.