لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

تعیین قیمت ویلا در شمال و مهم ترین نکات برای خرید ویلا

آگهی ملک خودتون رو «رایگان» ثبت کنید | 2نبش یکی از 3 سایت پربازدید تخصصی املاک در کشور

فروش فوری ملک

سند یا نسخ، یکی از عوامل مهم در قیمت ویلا در شمال

برای خرید و تعیین قیمت ویلا در شمال، اولین نکته ای که لازم است در نظر داشته باشیم و بررسی کنیم این است که آیا ویلا سند یا اصطلاحا نسخ دارد؟ این دو در تعیین قیمت ویلا در شمال تاثیر بسزایی دارد و مسیرهای متفاوتی برای این دو حالت وجود دارد.

در صورت وجود سند در استان های مازندران و گیلان، حتما باید استعلام مستثنیات منابع طبیعی داشته باشد. همچنین سند را باید به منظور اینکه جزء اراضی جلگه جنگلی نباشد مورد مطالعه قرار دهیم، زیرا در سندهای جدید اراضی جلگه جنگلی قید می شود که این زمین ها مجاز به خرید و فروش نیستند! البته زمین های بسیاری در حال حاضر جزء اراضی جلگه جنگلی هستند و مردم در آنها تصرف کرده اند و زندگی می کنند. این زمین ها به دو گروه تقسیم می شوند:

یک دسته زمین هایی است که منابع طبیعی آنها را برای چرا حیوانات یا چوب بری و ... اختصاص داده است و دسته دیگر زمین هایی است که جهاد کشاورزی، آن ها را جهت کشت واگذار کرده است. این زمین ها اصالت سند بالاتری دارند و احتمال تغییر کاربری آن ها در آینده خیلی بیشتر است. اگر نسخ باشد لازم است از طریق شوراها و دهیاری ها پیگیری شود. البته زمین های نسخ دار هم لازم است تا استعلام منابع طبیعی را داشته باشند.


 استعلام های بنیاد مسکن و مسائل قانونی مرتبط با ویلا 

از این طریق مشخص می شود که ملک مورد نظر در حریم روستا یا خارج از حریم روستا قرار دارد. همچنین در شمال، برخی از زمین ها در حریم شهر یا محدوده یک شهر قرار دارند که تعریف این دو با یکدیگر متفاوت است. پس از تعیین موارد فوق اگر ملک مورد نظر در حریم روستا باشد؛ بنیاد مسکن کاربری ملک را تعیین می کند، طرح های مورد اجرا، سطح اشغال ملک چقدر است و غیره. اگر هم ملک در محدوده شهری باشد مانند سایر مناطق کشور شما باید به سراغ شهرداری بروید.

در ضمن باید از پایان کار و عدم خلاف آن نیز مطلع شوید. بعضی از ویلاها پایان کار و عدم خلاف دارند و برخی ندارند. در این میان برخی ویلاها قدیمی ساز هستند که مشمول مرور زمان شده اند که خطر جدی برای خرید آنها وجود ندارد.

برای اطلاع از بروز ترین قیمت ویلا در شمال، به صفحه خرید و فروش ویلا در شمال 2نبش سر بزنید.


خرید ویلا در شمال برای سرمایه گذاری

بسیاری از مردم در ایران تمایل به داشتن یک ویلا در خطه شما را دارند. این موضوع با بحرانی شدن وضعیت آب در کشور افزایش نیز پیدا کرده است و جنبه سرمایه گذاری نیز دارد. برای اخرید ویلا با هدف سرمایه گذاری باید چند عامل را در نظر داشته باشید. مناطقی در شمال که جزو مناطق آزاد هستند یا بزودی منطقه آزاد خواهند شد، فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری هستند. منطقه آزاد انزلی یکی از این مناطق هست و در آینده امتیازهایی برای افراد صاحب ملک بواسطه بودن در منطقه ازاد ایجاد می گردد. مناطقی که کوه و دریای مازندران فاصله زیادی دارند معمولا برای سرمایه گذاری از جذابیت کمتری برخوردار هستند و بیشتر مردم تمایل دارند در مناطقی که فاصله کوه و دریا کم هست، ویلا داشته باشند. می توان گفت هر چه این فاصله کمتر باید جذابیت ویلا نیز افزایش پیدا می کند. 

وضعیت افراز زمین های مشاعی در شمال

بیشتر ویلاهای شمال به صورت زمین های مشاعیِ تفکیک نشده اند، به این معنا که زمینی مثلا 20 هکتاری به قطعات 500 یا 1000متری تفکیک شده و اصطلاحا افراز عرفی شده است. یعنی به جای اینکه افراز را از طریق ثبت و مراجع قضایی برای تفکیک زمین پیگیری کنند؛ هر کس روی نقشه، جانمایی زمین خودش را انجام داده است و سایرین امضا کرده اند یا فروشنده به صورت تک به تک امضای افراد را گرفته است.

همانطور که می دانید ویلاهای مشاعی با وجود اینکه همه افراد آن را امضا کرده اند اما مالکیت همه در آن مشاع است. اگر در آینده این ویلاها در محدوده شهری قرار بگیرند و قرار بر تغییر کاربری باشد یا مجبور به پرداخت هزینه های سنگین می شوند یا قانون 60 به 40. یعنی 60% را باید به شهرداری بدهند و 40% برای خودشان باشد که تقریبا نشدنی است!یک اشتباه مصطلح امروزه وجود دارد با این عنوان که این ویلا در شهرک قرار دارد. البته منظور از شهرک در این اصطلاح gated "گیتد" است. یعنی مکانی که یک درب مشخص دارد و اختصاصی است. اما در تعاریف مسکن و شهرسازی، شهرک به مکانی اطلاق می شود که بیش از 100 هکتار وسعت دارد و شهرک باید مجوز رسمی شورای عالی معماری شهرسازی را داشته باشد. پس اشتباه نکنیم و اگر مکانی مجوز رسمی شورای عالی معماری شهرسازی را داشت، بدانیم که دارای طرح تفصیلی است و تمام کاربری ها مشخص است و هیچ مشکلی برای ساخت ویلا در آن وجود ندارد. شهرک های خانه دریا، امیردشت و خزرشهر، مثال هایی از این شهرک ها است.

خرید ویلا در شهرک ها

یکی از موضوعاتی که در خرید ویلا همیشه مطرح است، نبود مالک بصورت ثابت در ویلا می باشد. این عدم حضور همیشه باعث خسارت هایی برای صاحبان ویلا بوده است. خسارت هایی از جمله دزدی، عدم رسیدگی به موقع به ویلا و خشک شدن درختان و گیاهان موجود در ویلا است. این نگرانی ها برای افرادی که در شمال ویلا خریداری می کنند نیز وجود دارد. یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از این اتفاقات، خرید ویلا در شهرک ها است. شهرک ها معمولا دارای حراست هستند و افرادی نیز در این شهرک ها مسئول رسیدگی و نگهداری از ویلاها می باشند. شهرک های دریاکنار مازندران و دهکده ساحلی انزلی در گیلان از قدیمی ترین و معروف ترین شهرک های ساحلی شمال محسوب می شوند و محبوبیت بسیاری نیز دارند. قیمت ویلا در این شهرک ها نیز با توجه به امکاناتی که دارند بالا می باشد. با کمی جستجو می توانید شهرک های این چنینی را در شمال پیدا بکنید که علاوه بر قیمت های مناسب، امکانات خوبی نیز دارند.

مطالب پیشنهادی


1 نظر درباره این مطلب

مهدی طوس منش

باعرض سلام تشکر از اطلاعات خوبی که دادین .موفق باشید.

0
پاسخ
نظر شما چیه؟