لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

قیمت خانه در تهران

قیمت خانه در تهران ۲نبش

قیمت آپارتمان در تهران

خرید خانه در تهران، آرزویی که کم کم دارد به رویایی محال تبدیل میشود. نه تنها خرید خانه، که خرید آپارتمان در تهران هم دیگر برای قشر عظیمی از مردم تقریبا غیرممکن شده است. بازار مسکن تهران که به جرئت میتوان گفت یکی از بزرگترین بازارهای ایران است؛ در این سال ها فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است. افزایش بی سابقه قیمت خانه در برخی سال ها و چند سال رکود پشت سر هم در سال های پس از آن و مهم تر از همه این که به طور کلی بازار مسکن تهران نمایی از بازار مسکن کل کشور است، نگرانی خریداران خانه را دو چندان کرده است. چنان که هر آن چه در آن رقم بخورد به زودی همه کشور را فرا میگیرد. همین مسئله حساسیت های نسبت به آن را چند برابر کرده است. در ادامه به بررسی برخی از عوامل افزایش قیمت مسکن تهران میپردازیم.

علت افزایش قیمت خانه در تهران

به طور کلی عوامل متعددی بر قیمت مسکن تاثیر دارند. از مهم ترین این عوامل میتوان به افزایش تقاضا و کاهش عرضه اشاره کرد. معمولا در دوره ای که بازار مسکن با رونق مواجه میشود، سازندگان زیادی وارد بازار شده و در سال های بعد با افزایش عرضه روبرو میشویم که این امر باعث رکود در بازار میشود. در این زمان با کاهش ساخت و‌ ساز به مرور واحدهای مازاد مصرف‌ شده و در سال های بعد، بازار با کمبود روبرو میشود و این چرخه معمولا هر چند سال یک بار تکرار میشود. افزایش تقاضا و کمبود عرضه، تنها عوامل افزایش قیمت در مسکن نیستند. تورم نیز به عنوان یک عامل مهم در قیمت مسکن تهران نقش آفرینی میکند. با افزایش قیمت مصالح و حقوق و دستمزدها، قیمت تمام شده خانه برای مالک بالاتر میرود که همین عامل موجب افزایش قیمت آپارتمان خواهد شد. اگر به قیمت خانه در تمامی «محله های تهران» نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که این افزایش قیمت، شامل تمامی این محله ها شده است.

بازار مسکن تهران در سال 98

بازار املاک و مستغلات در تهران در سال 98 با تاثیر از سایر بازارهای موازی، روند افزایشی قیمت را داشته است که به عبارت صحیح تر میتوان گفت افزایش قیمت ها علت تورم نیست، بلکه نشانه آن است که تورم، نتیجه افزایش بیش از حد حجم پول است! در سال های اخیر شاهد بوده ایم که بانک ها حجم نقدینگی در کشور را به شدت افزایش داده اند. بنابراین نمیتوان توقع داشت که این افزایش حجم پول بر سایر بازارها تاثیر نداشته باشد. در واقع میتوان گفت که آن چه در بازار رخ میدهد، افزایش قیمت نیست، بلکه کاهش ارزش پول ملی است!

بررسی آماری قیمت مسکن در تهران

براساس آماری که از سامانه املاک و مستغلات کشور به دست آمده است، عملکرد معاملات انجام شده در سطح شهر تهران به لحاظ حجم در فروردین ماه 1397 تعداد 5046 فقره و در اردیبهشت 97 تعداد 19197 فقره ثبت شده است. متوسط قیمت در هر متر مربع در فروردین ماه مبلغ 55,280,000 ریال و در اردیبهشت ماه 59,789,000 ریال ثبت گردیده است. به عبارت دیگر در دو ماه نخست سال 97، حجم معاملات 24153 فقره و متوسط قیمت 57,534,000 ریال ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 32.2 درصد افزایش قیمت را شاهد بودیم.

در بحث اجاره بها طبق تحقیقات میدانی مبالغی در حدود 25 الی 50 درصد افزایش را شاهد بودیم که این موضوع در مورد موجرین و مستاجرین موجود صدق نمیکند و فقط مربوط به مواردی است که جدیدا برای اجاره سپرده میشود. در موارد تمدیدی، بنا بر مسائلی مانند تعمیرات، اسباب کشی و خالی ماندن واحد مورد نظر و... که معمولا رخ میدهد؛ عمدتا به نفع موجر و مستاجر است که بر سر مبلغی پایین تر به توافق برسند. 

علی رغم افزایش قیمت ها و ثبت معاملات، از میزان عرضه در سال 97 به شدت کاسته شده است. زیرا در شرایط تلاطم بازار، فروشندگانی که صاحب یک واحد مسکونی هستند ترجیح میدهند که اصلا معامله ای انجام ندهند، زیرا از آینده پیش رویشان هیچ خبری ندارند. در این میان تنها کسانی فروشنده اند که سازنده هستند و پروژه جدیدی در دست دارند و معمولا به دلیل تامین نقدینگی اقدام به فروش میکنند. تعداد این فروشندگان هم با توجه به رکود سال های اخیر کم است. 

هر چند که باید گفت که خرید خانه و آپارتمان در محلاتی مثل پیروزی، پاسداران، سعادت آباد، تهرانپارس و نارمک همچنان محبوبیت و رونق خودش رو داره.

آینده مسکن تهران

هنگامی که صحبت از آینده مسکن تهران میشود؛ دو گروه را باید مد نظر قرار داد: خانه‌دارها و کسانی که قصد خرید خانه در تهران را دارند. آینده بازار متلاطم امروزی برای هیچکس خوشایند نیست اما مطمئنا وضعیت برای آن هایی که چند سال است پس انداز میکنند تا صاحب خانه شوند بسیار متفاوت است. با وجود گمانه زنی ها برای ثابت شدن و حتی کاهش قیمت ها در چند سال آینده، نمیتوان آینده ای چندان روشن و امیدوارکننده برای مسکن تهران متصور بود. امید به روزی که خانواده ایرانی دغدغه خرید خانه نداشته باشد!

الیاس علی پور ۲نبش
الیاس علی پور

30 سالمه و کارشناسی ارشد بازاریابی دارم، چند سالیه که بازاریابی دیجیتال رو دنبال میکنم. نویسندگی هم جزء کارهای مورد علاقه‌م هست. به نظرم ۲نبش یک سایت عالی برای پیداکردن خونه هست.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید

مطالب پیشنهادی


نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش

میخوای «اشتراک رایگان» داشته باشی و مقاله‌ی بعدی‌مون رو واسه‌ت بفرستیم؟