انواع وام مسکن در ایران [ شرایط دریافت وام در 1402/3]

هانیه ولی زاده
5 ماه پیش
انواع وام مسکن در ایران + شرایط دریافت وام در 1402/3

دریافت «وام مسکن» برای افرادی که به دنبال خرید خانه هستند، امری واجب است. بانک‌ها، برای «زوجین» و «مستأجران» تسهیلاتی را در نظر گرفته‌اند، وام‌هایی مانند «وام مسکن یکم» «وام مسکن جوانان» و «وام مسکن زوجین» شامل آن می‌شود. در این مقاله قصد داریم از انواع وام‌هایی که برای «خرید، ساخت و تعمیر خانه» وجود دارد صحبت کنیم و شرایط هر کدام را به طور جامع بررسی کنیم، اگر برای شما هم سؤال پیش‌آمده است که مبلغ وام مسکن در سال ۱۴۰۲ چقدر است پس در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط دریافت وام مسکن 1402/3

 به‌طورکلی و مانند سایر وام‌ها، برای دریافت وام مسکن ۱۴۰۲ باید سن دریافت‌کننده وام ۱۸ سال تمام باشد. لازم است بدانید که شرایط دریافت وام مسکن تغییراتی داشته است. اولین قدم برای دریافت این وام باز کردن حساب سپرده‌گذاری است، اما در برخی دیگر از بانک‌ها تنها با خرید اوراق ممتاز، امکان دریافت وام مسکن وجود دارد و همچنین افرادی که قصد دارند برای دفعات متعدد از این وام بهره‌مند شوند باید اوراق مسکن خریداری کنند. در این مقاله به طور کامل به توضیح انواع وام‌های مسکن پرداخته می‌شود.

انواع وام‌های بانک مسکن 

 بانک مسکن در چهار بخش اصلی «خرید مسکن»، «ساخت مسکن»، «جعاله» و «ودیعه» به ارائه تسهیلات می‌پردازد که در این مقاله به بررسی شرایط دریافت این وام‌ها و جزئیات آن‌ها می‌پردازیم.

۱- وام خرید مسکن

 لازم است بدانید دریافت وام خرید مسکن به‌صورت غیرحضوری و بدون مراجعه به بانک هم امکان‌پذیر است. این وام به سه دسته تقسیم‌بندی‌شده است که در ادامه به تشریح و توضیح هر کدام می‌پردازیم.

وام خرید مسکن

1-1 وام مسکن جوانان

 این نوع وام برای خرید منزل مسکونی برای افراد بالای ۱۸ سال چه مجرد چه متأهل دریافت این وام امکان‌پذیر است و برای دریافت آن حتماً باید در بانک اقدام به افتتاح حساب کنید. لازم است بدانید افتتاح حساب برای اطفال، توسط قیم و مادر هم امکان دارد. بعد از افتتاح حساب، فرد می‌تواند سپرده‌گذاری خود را با واریز مبلغ به‌صورت ماهانه، سالانه و یا یک‌جا آغاز کند.

 دریافت این وام برای افرادی امکان‌پذیر است که در محدوده شهری ساکن باشند تعلق می‌گیرد و فقط خانه اولی‌ها می‌توانند درخواست دریافت این وام را بدهند. لازم است بدانید املاکی که از تاریخ صدور جواز ساخت آن‌ها کمتر از ۲۵ سال گذشته باشد امکان استفاده از این تسهیلات را دارند؛ اما اگر از تاریخ جواز ساختمان بیشتر از ۲۵ سال و کمتر از ۳۰ سال گذشته باشد سقف تسهیلات؛ در «شهر تهران» ۸۰ میلیون تومان، در «مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت»، ۶۰ میلیون تومان و در «سایر مناطق شهری» ۴۰ میلیون تومان است.

 سقف وام مسکن جوانان در پایان سال پانزدهم در تهران ۴ میلیارد تومان، در شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، قم و شیراز) ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است. معمولاً مدت انتظار برای دریافت این وام بین ۵ تا ۱۵ سال است و اگر بخواهید در پایان سال پنجم از این تسهیلات استفاده کنید، در تهران ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، قم و شیراز) ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.

لازم است بدانید درصورتی‌که بخواهید از سقف تسهیلات بهره‌مند شوید باید از سال اول تا پنجم ماهانه ۱ میلیون و ۱۵۲هزار تومان و در سال ششم تا دهم ماهانه مبلغ ۱ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان و از سال یازدهم تا پانزدهم هر ماه مبلغ ۲ میلیون و ۳۰۴هزار تومان پرداخت کنید. جدول زیر حداقل مبلغ واریزی تا پایان سال پانزدهم را نشان می‌دهد.

 

در سال سپرده گذاری اول 

حداقل واریزی ۸,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری ششم

حداقل واریزی  ۱۲,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری یازدهم

حداقل واریزی ۱۶,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری دوم

حداقل واریزی ۸,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری هفتم

حداقل واریزی ۱۲,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری دوازدهم

حداقل واریزی ۱۶,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری سوم

حداقل واریزی ۸,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری هشتم

حداقل واریزی ۱۲,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری سیزدهم

 حداقل واریزی ۱۶,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری چهارم

حداقل واریزی ۸,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری نهم

حداقل واریزی ۱۲,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری چهاردهم 

حداقل واریزی ۱۶,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری پنجم 

حداقل واریزی ۸,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری دهم

حداقل واریزی۱۲,۰۰۰,۰۰۰

در سال سپرده گذاری پانزدهم

حداقل واریزی ۱۶,۰۰۰,۰۰۰

1-2 وام ۲۰ میلیون تومانی مسکن

 سقف تسهیلات این وام تا ۲۰ میلیون تومان است. نرخ سود آن ۱۱ درصد و مدت زمانی که باید سپرده‌گذاری در بانک انجام شود حداقل یک سال و حداکثر ۲۴ ماه و مبلغ سپرده موردنظر بانک مبلغ سه میلیون تومان است. حداکثر زمانی که برای بازپرداخت وام ۲۰ میلیون‌تومانی وجود دارد ۱۲ سال است. لازم است بدانید از تاریخ جواز ملک مورد معرفی نباید بیش از ۳۰ سال گذشته باشد.

1-3 تسهیلات خرید وام مسکن از محل اوراق ممتاز

 در این روش دریافت وام، تسهیلات به دو صورت زوجی و انفرادی پرداخت می‌شود. در شهر تهران برای املاک تا ۲۵ سال ساخت به‌صورت انفرادی امکان دریافت ۴۰۰ میلیون تومان وام وجود دارد. سقف این وام برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت و مراکز استان ۳۲۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق ۲۴۰ میلیون تومان است. برای املاک بین ۲۵ تا ۳۰ سال ساخت و به‌صورت انفرادی شرایط پرداختی وام خرید مسکن متفاوت و به شرح زیر است:

 •  تهران = ۳۲۰ میلیون تومان
 •  مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت = ۲۴۰ میلیون تومان
 •  سایر مناطق = ۱۶۰ میلیون تومان

 مدت بازپرداخت و نرخ سود تسهیلات وام خرید مسکن 

بازپرداخت وام خرید مسکن به دو صورت ساده و پلکانی امکان‌پذیر است. در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری بازپرداخت وام به روش ساده ۱۰ سال، روش پلکانی ۱۲ سال و نرخ بازپرداخت ۲۲.۵ درصد است. در مناطق بافت فرسوده شهری بازپرداخت وام به روش ساده حداکثر ۱۵ سال، روش پلکانی حداکثر ۱۰ سال و نرخ بازپرداخت آن ۲۱ درصد است.

ویژگی‌های ملک مربوطه برای دریافت تسهیلات وام خرید مسکن

 برای دریافت این وام، ملک موردنظر باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ و تأیید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته باشد. همچنین از تاریخ صدور پروانهٔ ساختمانی (جواز ساخت) آن بیشتر از ۱۵ سال نگذشته باشد. بهتر است ملک موردنظر بین ۲۵ تا ۳۰ سال قدمت داشته باشد و باید بدانید که به املاک بالای ۳۰ سال تسهیلات خرید پرداخت نمی‌شود.

 همچنین لازم است این را بدانید که سقف تسهیلات قابل‌پرداخت بر روی املاک مورد معرفی حداکثر تا ۸۰ درصد ارزش ملک است که توسط کارشناس بانک تعیین می‌شود.

 
2- وام ساخت مسکن

 وام ساخت مسکن از شهرت زیادی برخوردار است؛ زیرا دریافت آن نیاز به سپرده‌گذاری در بانک ندارد. وام ساخت مسکن به سازندگان تعلق می‌گیرد و لازم است بدانید نرخ سود مصوب برای این وام که تصویب آن توسط شورای پول و اعتبار صورت‌گرفته است، ۱۸ درصد است.

 وام ساخت مسکن

 مبلغ این وام برای سازندگانی که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند و در کلان‌شهرها هستند، ۷۵۰ میلیون تومان، سایر مراکز استان ۶۵۰، سایر شهرها ۶۰۰ میلیون تومان و در روستاها ۳۵۰ میلیون تومان است. به‌تازگی خبر از افزایش وام ساخت مسکن تا سقف ۸۱۰ میلیون تومان برای سازندگان حرفه‌ای که فناوری‌هایی نوین استفاده می‌کنند، منتشر شده است.


3- وام تعمیرات مسکن(جعاله مسکن)

 این وام به افرادی پرداخت می‌شود که برای تعمیر خانه خود نیاز به وام دارند و افرادی که در صندوق پس‌انداز مسکن حساب دارند، می‌توانند از وام تعمیرات مسکن بهره ببرند. برای استفاده از آن ابتدا باید اوراق ممتاز خریداری شود به این صورت که برای یک وام ۲۰ میلیون‌تومانی باید ۴۰ برگ اوراق ممتاز خریداری شود.

وام تعمیرات مسکن(جعاله مسکن)

 لازم است بدانید سقف پرداخت این وام مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان است. نرخ سود این وام ۲۲.۵ درصد و بازپرداخت آن ۵ سال است. برای این وام باید خانه خود را به‌عنوان ضمانت تا زمان پرداخت آخرین قسط در رهن بانک قرار دهید.

 نکته بسیار مهم که باید بدانید این است که از تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ تا اطلاع ثانوی؛ تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز به‌تنهایی پرداخت نمی‌گردد و تنها توأم با تسهیلات خرید پرداخت می‌گردد.

3-1 تسهیلات وام جعاله از محل سپرده گذاری

برای حساب‌هایی که تا پایان سال ۱۳۹۹ افتتاح شده‌اند مبلغ آن ۵۰ میلیون تومان است و نرخ سود وام جعاله مسکن ۱۱ درصد و بازپرداخت آن ۵ سال است.

3-2 تسهیلات جعاله تکمیل و تجهیز توام از محل اوراق ممتاز

این وام به خانه های در حال ساخت و تا سقف حداکثر 10 واحد مسکونی تعلق میگیرد و سقف پرداخت آن 250 میلیون تومان است. برای بازپرداخت آن 5 سال فرصت دارید. نرخ سود این وام  از محل اوراق ممتاز 22.5 درصد است.


4- وام ودیعه مسکن( وام مسکن مستاجران)

وام ودیعه مسکن( وام مسکن مستاجران)

وام ودیعه مسکن به‌عنوان وام مستأجران متأهل شناخته می‌شود؛ اما خانم‌های بالای ۳۵ سال و آقایان بالای ۴۵ سال امکان استفاده از این وام را دارند. وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ برای متقاضیان ساکن تهران ۲۰۰ میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان و مستأجرانی که در مناطق روستایی سکونت دارند، ۴۰ میلیون تومان است. نرخ سود این وام ۲۳ درصد و بازپرداخت آن ۵ساله است. برای محاسبه اقساط وام ودیعه مسکن به جدول زیر توجه کنید.

انواع وام ودیعه مسکن اقساط ماهانه جمع کل اقساط سود وام ودیعه مسکن

وام ۲۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن

۵,۶۳۸,۰۹۴ تومان ۳۳۸,۲۸۵,۶۵۳ تومان ۱۳۸,۲۸۵,۶۵۳ تومان
وام ۱۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن ۲,۸۱۹,۰۴۷ تومان ۱۶۹,۱۴۲,۸۲۷تومان ۶۹,۱۴۲,۸۲۷ تومان
وام ۴۰ میلیون تومان ودیعه مسکن 1,127,619 تومان 67,657,131 تومان 27,657,131 تومان
 


وام مسکن زوجین

 این روزها بسیاری از زوج‌های جوان، با سختی زیادی برای تشکیل زندگی‌شان روبه‌رو هستند. یکی از تسهیلاتی که بانک مسکن به زوجین ارائه می‌دهد، «وام مسکن زوجین» است که به دو طریق «محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم و اوراق ممتاز» امکان دریافت آن وجود دارد. نکته مهم در شرایط گرفتن وام مسکن از نوع صندوق پس‌انداز یکم یا خانه اولی‌ها، تفاوتی است که در مقدار نرخ سود با تسهیلات اوراق ممتاز دارد.

وام مسکن زوجین

 در روش دریافت وام مسکن زوجین به‌وسیله اوراق ممتاز در شهر تهران برای املاک حداکثر تا ۲۵ سال ساخت امکان دریافت ۸۰۰ میلیون تومان وام برای زوجین وجود دارد. سقف این وام برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت و مراکز استان ها ۶۴۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق ۴۸۰ میلیون تومان است. برای املاک بیش از ۲۵ تا حداکثر ۳۰ سال ساخت، سقف دریافت مبلغ این وام به شرح زیر است:

 •  تهران = ۶۴۰ میلیون تومان
 •  مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت = ۴۸۰ میلیون تومان
 •  سایر مناطق = ۳۲۰ میلیون تومان

نرخ سود تسهیلات وام مسکن زوجین( از طریق سپرده گذاری) چقدر است؟

نرخ سود تسهیلات از طریق صندوق پس‌انداز مسکن یکم در «خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها» و «مناطق بافت فرسوده شهری ویژه غیر از وام اولی‌ها» ۸ درصد، و در «مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها» ۶ درصد است. نرخ سود این وام به روش اوراق ممتاز در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ۲۲.۵ درصد و در مناطق بافت فرسوده شهری ۲۱ درصد است.

ویژگی‌های ملک مربوطه برای دریافت وام مسکن زوجین از طریق صندوق پس انداز یکم

ملک باید مفروز و شش‌دانگ، دارای سند مالکیت (ثبتی) یا قرارداد واگذاری زمین‌شهری قابل ارتهان یا قرارداد اجاره (در اراضی موقوفه) با کاربری مسکونی باشد و در محدوده خدمات شهری قرار داشته باشد.

 •  ملک موردنظر در وثیقه نباشد
 •  مشخصات، ابعاد و حدود اربعه زمین باید با سند مالکیت یا برگ واگذاری مطابقت داشته باشد

 در ادامه قصد داریم به وام مسکن یکم که یکی از وام‌های پرطرفدار است بپردازیم.


وام مسکن یکم 1402

  در روش دریافت وام از صندوق پس‌انداز مسکن یکم، سقف تسهیلات به‌صورت انفرادی؛ در «شهر تهران» ۸۰ میلیون تومان، در «مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار جمعیت»، ۶۰ میلیون تومان و در «سایر مناطق شهری» ۴۰ میلیون تومان است. نکته بسیار مهم که باید بدانید این است که بهره‌مندی از این تسهیلات مشمول افتتاح‌کنندگان حساب، قبل از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ می‌شود.

وام مسکن یکم 1402

 سقف تسهیلات برای هریک از زوجین در شهر تهران ۱۶۰ میلیون تومان و برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۱۲۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق ۸۰ میلیون تومان است. بازپرداخت وام مسکن یکم ۱۴۰۲، ۱۲ساله است. برای دریافت این وام حتماً باید نیمی از مبلغ درخواستی وام را در بانک سپرده‌گذاری کنید. 

شرایط دریافت وام مسکن یکم 1402

 •  هر دو طرف زوج متقاضی، باید دارای سن ۱۸ سال تمام و درآمد مستقل باشند
 •   زوج متقاضی برای اولین‌بار باشد که برای دریافت تسهیلات خرید، احداث، بازسازی و...مسکن از این بانک یا سایر بانک‌ها اقدام کرده باشند.
 •   زوج متقاضی از تسهیلات دولتی برای مسکن استفاده نکرده باشند. (پر کردن فرم «ج» وزارت راه و شهرسازی)
 •   فرد مذکر از زوج متقاضی باید دارای کارت پایان خدمت باشد یا از مشمولان سربازی و فراری از خدمت سربازی نباشد.
 •   درصورتی‌که فرد دارای شرایط دریافت تسهیلات خانه اولی نباشد، می‌تواند از تسهیلات حساب پس‌انداز بانک مسکن برای احداث یا خرید مسکن استفاده کند.
 •   اعطای تسهیلات به اتباع خارجی صورت نمی‌گیرد.
 •   متقاضیان وام باید دارای شرایط پرداخت اقساط باشند و بانک از طریق فیش حقوقی و استعلام گردش حساب و حکم استخدامی و....ن را چک می‌کند.
 •   درصورتی‌که فرد خواهان انتقال حساب خود به سایر مناطق برای استفاده از تسهیلات مسکن باشد، با رعایت کمترین سقف مقرر، این کار امکان‌پذیر خواهد بود.
 •   پرداخت تسهیلات فقط برای محدوده شهری امکان‌پذیر است.

نرخ سود و دورۀ بازپرداخت وام مسکن یکم

از جمله موارد مهم که دغدغه وام‌گیرندگان نیز هست، نرخ سود وام است که در وام مسکن یکم این نرخ ۸ درصد، برابر با تسهیلات اعطا شده برای احداث یا مشارکت‌درساخت مسکن است. لازم به ذکر است که این نرخ برای بافت‌های فرسوده، ۶ درصد می‌باشد. مدت بازپرداخت این وام حداکثر ۱۴۴ ماه، مانند تسهیلات قبلی، تعیین شده است.

نحوه و مدت سپرده‌گذاری وام مسکن یکم

حداقل مدت انتظار دو دورۀ شش‌ماهه و حداکثر مدت بازپرداخت ۱۲ سال است. حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت تسهیلات ۸۰ میلیون‌تومانی «۱۳.۵ میلیون تومان»، جهت دریافت تسهیلات ۶۰ میلیون‌تومانی «۱۰ میلیون تومان» و جهت دریافت تسهیلات ۴۰ میلیون‌تومانی «۶.۷ میلیون تومان» است. مدت‌زمان سپرده‌گذاری در صورت حفظ حداقل موجودی نیز ۳ سال است.

مقدار سپرده لازم برای وام مسکن یکم 

اگر زوجین متقاضی وام با مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان هستند، نیاز به ۸۰ میلیون، با مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان نیاز به ۶۰ میلیون و مبلغ ۸۰ میلیون تومان نیاز به ۴۰ میلیون سپرده به مدت ۱۰ ماه، در حساب قرض‌الحسنه بانک مسکن دارند. در واقع نفری ۴۰، ۳۰ و ۲۰ میلیون تومان سپرده برای دریافت وام مسکن یکم این بانک نیاز است.

شرایط ملک برای دریافت وام مسکن یکم

 •  خانه‌ای که قرار به خریداری آن است، باید در حوزۀ بانکی باشد که برای دریافت وام متقاضی آن شده‌اید.
 •  ملک معرفی‌شدهٔ دریافت‌کنندهٔ وام، باید دارای تأیید استحکام بنا و تأییدیه آیین‌نامهٔ ۲۸۰۰ باشد.
 •  از تاریخ صدور جواز ساخت خانه، بیش از ۱۵ سال نگذشته باشد. (سال صدور پروانه ساخت معیار بانک است نه پایان کار)

نرخ سود تسهیلات وام مسکن یکم

 در نرخ سود فروش اقساطی 6 درصد  بازپرداخت آن حداکثر 5 سال است و  در نرخ سود فروش اقساطی 9 درصد بازپرداخت آن حداکثر 5 سال است.

مدت زمان بازپرداخت وام مسکن یکم

مدت بازپرداخت به روش ساده حداکثر ۲۰ سال و بازپرداخت به روش پلکانی حداکثر ۱۰ سال است.


جدول اقساط وام مسکن

برای محاسبه‌ی قسط وامی که از بانک مسکن دریافت کرده اید، میتوانید با مراجعه به سامانه بانک مسکن و وارد کردن شماره‌ی کارت تسهیلات خود، از مقدار آن مطلع بشید و قسط خود را پرداخت کنید. جدول زیر به طور کامل مبلغ قسط انواع وام‌های مسکن را نشان می‌دهد.

نوع وام مسکن مبلغ تسهیلات وام

مبلغ قسط وام

وام انفرادی شهر تهران

۴.۰۰۰ میلیون ریال

۸۰.۶ میلیون ریال

وام انفرادی برای مناطق بالای ۲۰۰ هزار نفر ۳.۲۰۰ میلیون ریال

۶۴.۴ میلیون ریال

وام انفرادی سایر مناطق

۲.۴۰۰ میلیون ریال

۴۸.۳ میلیون ریال

وام زوجین برای شهر تهران

۸۰۰۰ میلیون ریال

۱۶۱.۱ میلیون ریال

وام زوجین برای مناطق بالای ۲۰۰ هزار نفر

۶۴۰۰ میلیون ریال

۱۲۸.۹ میلیون ریال

وام زوجین برای سایر مناطق

۴۸۰۰ میلیون ریال

۹۶.۷ میلیون ریال

وام جعاله مسکن

۱۶۰۰ میلیون ریال

 

۴۴.۶ میلیون ریال

 


نحوه دریافت وام مسکن با سند خانه

برای این کار باید سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت‌اسناد رو به بانک مسکن ارائه دهید. اسناد عادی مثل مبایعه‌نامه که در آژانس‌های معاملات ملکی معتبر نوشته شده باشند، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما باید مدارک اصلی خرید ملک ارائه شود. در تمام مراحل گرفتن وام با سند ملک، توجه به نظر کارشناسان بانک مسکن، جهت خریدوفروش سند بین خریدار و فروشنده تا قبل از دریافت سند اصلی ملک و همچنین گرفتن وام مسکن رو فراموش نکنید!

مبلغ وام مسکن با سند خانه چقدر است؟

 با گروگذاشتن سند ملک در رهن بانک امکان دریافت وام وجود دارد. سقف تسهیلات به‌ازای هر یک از زوجین؛ در «شهر تهران» ۱۶۰ میلیون تومان، در «مراکز استان» و «شهرهای بزرگ» ۱۲۰ میلیون تومان، و در «سایر مناطق شهری» ۸۰ میلیون تومان است. سایر وام‌های پرطرف‌دار با سند خانه به شرح زیر است:

 •  وام مسکن جوانان تا سقف مبلغ ۴ میلیارد تومان
 •  وام مسکن بازنشستگان تا سقف ۳۵۰ میلیون تومان
 •  وام مسکن ۴۰۰ میلیونی
 •  وام ۲۰ میلیون‌تومانی
 •  وام مسکن روستایی تا سقف ۳۵۰ میلیون تومان

ثبت نام وام مسکن از چه طریقی امکان پذیر است؟

ثبت نام غیر حضوری از طریق سایت بانک مسکن امکان پذیر است. کافی است تلفن همراه یا کامپیوترتان به اینترنت متصل شود و به آدرس  loan.bank-maskan.ir مراجعه کنید


وام مسکن سایر بانک‌ها

سایر بانک‌ها مانند «بانک ملی»، «بانک صادرات» و «بانک سامان» هم، مدتی است که وام‌های خوبی برای خرید مسکن ارائه میدهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد «وام‌های مسکن» این 3 بانک، می‌توانید مقالات زیر را مطالعه کنید.

وام مسکن بانک ملی  

وام مسکن بانک صادرات

وام مسکن بانک سامان

  
کلام آخر

 در این مقاله سعی شد به طور کامل شرایط دریافت انواع وام‌های مسکن توضیح داده شود، اگر می‌خواهید بدانید که شرایط دریافت وام مسکن چگونه است خواندن متن این مقاله به شما توصیه می‌شود. در صورت هرگونه سؤال و پیشنهاد درباره وام مسکن نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
سؤالات متداول

سوالات متداول

 مبلغ وام مسکن 1403 چقدر است؟

 سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اعلام کرد مبلغ وام ۱۴۰۳ وام‌های قرض‌الحسنه برای خانوار دارای سه فرزند و بیشتر، ۳۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

 قسط وام مسکن 400 میلیونی چقدر است؟

مبلغ این وام ۶ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان است که باتوجه به بودجه بندی سالانه و تصمیمات بانک مرکزی این مبلغ دچار تغییراتی در هر سال میشود.

 مبلغ وام ودیعه مسکن چقدر است؟

 وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ برای متقاضیان ساکن تهران ۲۰۰ میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان و مستأجرانی که در مناطق روستایی سکونت دارند، ۴۰ میلیون تومان است. نرخ سود این وام ۲۳ درصد و بازپرداخت آن ۵ساله است.

 کدام بانک‌ها وام ودیعه مسکن می‌دهند؟

 بانک مسکن، ملی، سپه، پست‌بانک، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سینا، آینده، بانک شهر، گردشگری، بانک ایران‌زمین، خاورمیانه و مؤسسه اعتباری ملل

 وام مسکن ایثارگران به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

 این وام به جانبازان ۲۵ درصد به بالا، در راستای خرید یا ساخت خانه، تعلق می‌گیرد و سقف میزان تسهیلات آن، بسته به جمعیت شهری که متقاضی در آن، قصد ساخت یا خرید مسکن را دارد، از سیصد میلیون تومان تا ششصد میلیون تومان می‌باشد.

امکان دریافت وام مسکن در کدام بانک ها وجود دارد؟

 بانک ملی، صادرات، سپه، مسکن، رفاه کارگران، کشاورزی، پست بانک، تجارت و ملت، مسکن، سامان

این مطلب رو به اشتراک بگذارید:
کپی شد
هانیه ولیزاده هستم کارشناسی فیزیک دارم، اول داستان مشغول سروکله زدن با قوانین فیزیک و چالشاش بودم اما بعدش دنبال علاقه ام رفتم و وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شدم . مدتی هم هست که تولید محتوای تخصصی در زمینه ملک و آموزش مشاوران املاک رو انجام میدم.
92 نظر در مورد این مطلب ثبت شده
اسحاق عبدلی
املاک فدک
7 ماه پیش

در مورد وام مسکن زوجین، اینکه 3 دنگ به نام هر دوطرف میخوره واقعا جالبه. ممنون از مقاله ای که تهیه کردین

مریم
2 سال پیش

میخواستم ببینم حکم شرعی برای نزول خوری علما و مسوولین چیست؟

مهدوي
3 سال پیش

با هزار بديختي سال 97 تا 98 پول سپرده مسکن يکم را جور کردم بعد از سپرده گزاري قيمت ها 10 برابر شد و وام هم ريال هم اضافه نشد. انقدر پولم بي ارزش شد و از زندگي نا اميد شدم و شايد 50 سال از زندگي عقب افتادم که دارم افسرده ميشم. خدا براي هيچ کس نياره که بانک دولتي شما را پشم هم حساب نکنه و صداي احمق هايي مثل من که گول دولت روحاني را خوردند به جايي نميرسه. يه مدت ايراد مي گرفتم به کسايي که ميرن ترکيه خونه ميخرن ولي الان کاملاً درکشون ميکنم با کمال نامردي و بي رحمي الان ميگن طرح مسکن يکم جمع شده خدا لعنتشون کنه هر چي زودتر اين بانک بي خاصيت تعطيل بشه به نفع دولت و ملته

کاربر مهمان
6 ماه پیش

تا بوده همین بوده.یک طرحی میزارن تا وقتی براشون منفعت داره ادامه میدن همین که به مرحله اجرا میرسه خودشون تمومش میکنند.حالا یک عالمه مردم هم این وسط بیچاره بشن براشون مهم نیست.باز یک طرح دیگه.خدا بداد بازنشسته ها برسه.یک عمره پول دادن به سازمان بازنشستگی که برای این روزهاشون بدرد بخوره.متاسفانه الان کسری بودجه اوردن.حالا اون همه پول کجا رفته خدا عالمه.

رضا احمدی
3 سال پیش

سلام لطفان اطلاعات رو بروز کنید امروز 21/8/1400 من برا وام مسکن زوجین اقدام کردم 46.500 میلیون تومان هزینه خرید اوراق کردم و 12.5 میلیون تومان هم هزینه محضر برا وام 320 تومنی مبلغ 59 ت بعلاوه 1 میلیون هم کارمزد بانک مسکن فیکس 60 تومان هزینه کردم یعنی شما تقاضای وام زوجین به مبلغ 320 تومان انجام بدی باید 60 تومان هزینه کنی حداقل یعنی 260 میلیون دستت میگیره و نرخ سود هم 18 درصد هست یعنی برا 260 ت باید 770 میلیون تومان برگردونی با قسط ماهی 5.300 ت من نمیدونم کجای این وام کمک هزینه خرید مسکن زوجین هست بیشتر شبیه کمک هزینه بدبخت کردن زوجینه

رضا
3 سال پیش

یعنی خاک بر سرهممون شده. هزار تا ضامن و اوراق برو بیا 100 بگیریم 250 برگردونیم

کاربر میهمان
4 سال پیش

با این پول فوقش بشه اجاره کرد!

مهران جوان
4 سال پیش

پول ام تا این جمعه چهارصد میلیون هشت هزار خورده ای باشد.

سحر اشعری
4 سال پیش

ما وام هشتاد میلیونی میخوایم که در یزد خانه بخریم.

محمد کاظمی
4 سال پیش

چرا دولت با بی تدبیری شرایط جامعه و کشور رو به جایی کشانده که تو این سرزمین یه جوون مثل من بخواد کاری بکنه باید از بانک ها وام بگیره؟ اونم نه یک دو میلیون بلکه 50 یا 100 میلیون! پس دادن این وام با حقوق 2 تومن اونم با این گرونی ها آیا راحته؟ خونه و ماشین و ازدواج شده امر محال، دیگه حسرت پنیر لیقوان هم مونده رو دلمون. برنج و روغن و گوجه هم داره میشه آرزو و خاطره شیرین. بعدا میگن بچه دار هم بشو، مهریه رو بگو! هر سکه 13 میلیون. مردهای ایرانی ذلیل ترین و بدبخت ترین مردم دنیا شدن.

محمد اکبری
4 سال پیش

باسلام. میخواستم تشکر کنم از محتوای کامل و مفیدتون.

کاربر میهمان
4 سال پیش

ما هم دوست داریم خونه بخریم. کل زورمونو بزنیم با دو تا بچه کوچیک، بتونیم صد و پنجاه تومان جور کنیم که با این اوضاع، این پول رهن یه خونه ی معمولی توی شهرماست. خواهش میکنم مسئولین یکم رسیدگی کنند به این اوضاع بد مملکت که مردم روز به روز فقیرتر و بدبخت تر میشن. آخه یکی نیست بگه شما که به مردم مملکت خودتون فشار میارید آخر دودش تو چشم خودتون میره، کشورمون پاک نابود میشه.

کاربر میهمان
4 سال پیش

کی دیگه؟ همش حرف! 5 ماه از سال 99 گذشت، چرا کاری نمیکنید؟ ما که والا عملی ندیدیم. بهتره مقوله مسکن رو بدید به کشورهایی که تجربه موفقی در زمینه مسکن داشته اند. چون این وزیر و این مدیران قبلی و در حال حاضر فقط به فکر خودشون و مقام منصب و چند برابر کردن اموال خودشون هستند. دغدغه‌ای نداشتن و ندارن. مردم آواره و بی خانه و مسکن رو درک نمیکنند. البته که کسی که نه پدرش و نه خودش اجاره نشین نبوده، نمیتونه مشکلات معیشتی مردم و اجاره نشین‌ها رو درک کنه. دیگه بعد از 4 سال باید کاری انجام بشه. اگر واقعا پیگیر مشکلات مردم هستند، تا الان که همش حرف زدن عملی و حرکتی که به نفع اجاره نشین و مستاجر باشه. ما که ندیدیم حرف بسه عمل کنید.

امام
4 سال پیش

پس آرمان های امام چی شد؟

کاربر میهمان
4 سال پیش

من تو یه شهر کوچیک زندگی میکنم، بعد از کلی وام و قرض یه زمین با دو تا خواهرم گرفتم. حالا بعد از 5 سال میخوایم زمین رو بسازیم، قبلا که باید سپرده میذاشتیم تا وام بهمون تعلق بگیره. حالا هم با این شرایط، نمیدونم میتونیم وام رو بگیریم و باز پرداخت کنیم یا نه. هر سه مون هم کار میکنیم. امیدوارم مسئولین به فکر مردمشان باشن.

مهرداد
4 سال پیش

هرطور که فکر میکنم، میبینم که حضراتی که مسئول تعیین مبلغ وام هستند، در خوشبینانه ترین حالت باید ساکن این کشور نباشند که تا این حد از شرایط واقعی بازار مسکن بی اطلاع هستند. این مبالغ بسیار بسیار ناچیز، حتی مبلغ پول رهن یک منزل اجاره ای دو خوابه کوچک در شهری مانند شیراز هم نیست، چه برسد به تهران. بیشتر شبیه یک شوخی زشت و بی مزه هست. مسئولی که با حقوقهای نجومی و امتیازات مختلف در منازل آنچنانی زندگی میکند، باید هم تا این حد با دنیای واقعی مردم عادی بیگانه باشد. وقتی کمترین قیمت یک آپارتمان کوچک زیر 100 متر از 1.5 میلیارد تومن شروع شود، این مبلغ وام دقیقا قرار هست چه مشکلی را برای خیل عظیم طبقه متوسط جامعه حل کند؟

Sama
5 سال پیش

100 میلیون وام میدن که فقط میشه پول رهن یک خانه در پایین شهر و بدون اتاق، با ماهی 1 میلیون اجاره. بعد باید 197 میلیون برگردونی. واقعا نگران مسئولینم، با این حجم انصاف و انسانیت کمرشون خورد شده. دیگه اینقدر خودتونو زحمت ندین تورو خدا. ما راضی نیستیم، همون پشت بام خانه های شما رو رهن و اجاره میکنیم، چادر میزنیم. شما راحت باشید.

کاربر مهمان
5 سال پیش

تو رو خدا یه فکری برای خانمهای بی سرپرست و مستاجر کنید. من حتی پول پیش هم ندارم، چه برسه به خرید خونه. خسته شدم با دو تا بچه.

حسین کرمی
6 ماه پیش

سلام بزرگوار‌. تا بوده ظلم در حق مردم شده میدونم چی میگین چقد سخته براتون ولی چاره ای نیست باید امام زمان بیاد فقط

کاربر میهمان
5 سال پیش

سلام. چرا همه‌ی وامهای مسکن زیاد شده، فقط مسکن یکم زیاد نمیشه؟ حتی وام مسکن یکم، برای مجردها زیاد شده ولی برا متاهل ها نه. تا کی باید صبر کنیم؟ ما 1 سال و 4 ماهه که 35 میلیون تومان پول گذاشتیم بانک، 40 میلیونم نتونستیم جور کنیم. پولمون سوخت اگه با پولمون طلا یا ماشین خریده بودیم، بهتر بود. اصلا شانس نداریم تا خونه ارزون بود، ما پول نداشتیم. حالا که با وام و بدبختی پول جور کردیم، یه دفعه خونه گرون شد. فقط خدا به دادمون برسه!

fariborz.t
5 سال پیش

سال 96، با کلی سختی 40 میلیون جور کردم. گذاشتم بانک مسکن تا بعد یکسال که نوبتم شد، برم خونه خودم. متاسفانه نوبت من که شد برجام و گرونی شد و من بعد از سالیان سال کار صادقانه همچنان در سن 55 سالگی آواره و مستاجرم. هیچکس هم پاسخگوی من نیست که گناه ما چیه که باید انقدر سختی بکشیم؟

کاربر میهمان
5 سال پیش

سلام. من به بانک مسکن صد میلیون تومان میدم، برام خونه بخره. نمیخوادم بهم وام بده. در ضمن بانک ملت الان بدون سپرده، وام 12 تا 18درصد میده. بانک مسکن بیاد پونصد میلیون وام بگیره؟ خدا وکیلی خجالتم خوب چیزیه.

باتجربه
4 سال پیش

بانک مسکن اگر دزدترین بانک نباشه، دودره بازترین، پست ترین، شارلاتان ترین، بی حیا و بی وجدان ترین بانکه که از استیصال یک عده عظیم بی پناه و درمانده نهایت سواستفاده و دودره بازی و ... را میکنه (خدایی هست). دزدی فقط از دیوار خونه مردم بالا رفتن نیست، اختلاس فقط اونایی که شنیدیم نیست، این روال و اعمال بانک مسکن از همه بدتره خداروشکر که خدایی هست.

کاربر میهمان
5 سال پیش

من و همسرم هر دو کارمندیم و از بعد فارغ التحصیلی داریم کار میکنیم. جفتمون 14 ساله، داریم کار میکنیم. هر چی پس انداز کردیم با خون دل، رفتیم خونه بخریم، دیدیم دو برابر شده. وام مسکن با اون سود زیادش، بازم کفاف خونه خریدن نمیده. خسته شدیم دیگه، آخه تا کی باید حسرت یه 4 دیواری به دلمون بمونه. تا کی باید مستاجر و آواره باشیم؟ چرا انقد تورم تو بخش مسکن بالاست؟ چرا انقد زندگیو برای جوونا سخت کردین؟ اینکه یه جوون بخواد یه شغل و سرپناه آبرومند داشته باشه، توقع زیادیه؟؟؟

پریا
2 سال پیش

الان سال 1402 میگم چقدر4سال پیش خوب بود

علی سوری
5 سال پیش

سلام، بنده 46 سالمه، هنوز مستاجرم و درآمد کافی هم ندارم. دوست دارم از خودم خونه داشته باشم، راهنمایی کنید چکار کنم که با مسکن ملی خونه دار بشم.

اشکان افضلی
5 سال پیش

والا من 30 سالمه با تحصیلات دانشگاهی هیچی ندارم از خودم متاسفم.

کاربر مهمان
5 سال پیش

چرا دولت برای خانه دار کردن کل مستاجران اقدامی نمیکنه؟ چرا به جای این که به فکر ملت خودش باشه به فکر ملتهای دیگه هستش؟

کاربر مهمان
5 سال پیش

آخه کی میاد سند به نام بزنه بعد پول بگیره؟ الان من بخوام وام مسکن بگیرم باید سند به نامم باشه تا وام بدن؟

فاطمه
5 سال پیش

نه، لازم نيست به نامتون باشه. اوراق رو ميخرين، بانك وام رو تو دفتر ثبت اسناد به صاحب خونه كه ازش دارين خونه ميخرين، ميده و همون موقع خونه به نامتون زده ميشه. ما كه ده سال قبل گرفتيم، اينطوري بود.

کاربر مهمان
5 سال پیش

واقعا مزخرف محضه! صد تومن وام بگیری و دویست تومن پس بدی!

سیمین
5 سال پیش

افتضاحه! از کجا 40 میلیون برای سپرده بذاریم؟ اگه 40 میلیون داشتیم که...

کاربر مهمان
5 سال پیش

حالا بر فرض که به خونه ای که انتخاب کردیم وام بدن. هزار بار رفت و آمد و دنگ و فنگ و ضامن و... واسه یه وام قرض الحسنه دو میلیون تومنی! میگفت پروانه ای که ضامن میشه باید مغازش به نام خود طرف باشه و دسته چکم داشته باشه!

عابد
5 سال پیش

بابا خودتونو مسخره کردین! تو این اوضاع اقتصادی ول کن وام میخوای چکار!

فواد
5 سال پیش

سلام. من سال 92 ازدواج کردم. ثبت نام کردم برای وام ولی چون ضامن نداشتم نگرفتم. الان ضامن جور کردم ولی نمیدونم که هنوز بهم تعلق میگیره یا نه.

کاربر مهمان
5 سال پیش

سلام. من یه ماه ثبت نام کردم کد رهگیری دریافت کردم. واسه تحویل مدارک از طرف بانک بهم زنگ میزنن یا که نه خودم باید مدارک ببرم؟ لطفا جواب بدین.

کاربر مهمان
5 سال پیش

سلام. خودتون مدارک ببرین بهتره.

کاربر مهمان
5 سال پیش

واقعا خاک بر سر بانک مسکن با این تسهیلاتش برای خرید مسکن! مسخره کردن ما رو واقعا.

هموطن
5 سال پیش

سلام. جواب این مردم رو کی میخواد بده؟ فردای قیامت آقایان مسئول در حکومت و دولت و مجلس و... چطور رو دارن سر بالا کنند در پیشگاه خدا؟ به قول امام مملکت برای مستضعفین بود مثلا! ای وای بر شما. لعنت خدا بر کسانی که در حق مردم ظلم میکنن!

امید مذحجی
5 سال پیش

لعنت بر آدم بی انصاف! وام سپرده رو کار نداریم که مبلغش بالا نرفت، حداقل محدوده 15 سال ساخت رو میکردن 20 سال ساخت. از هر طرف میچرخیم، میخوریم به دیوار. خدا مستاجری رو روزیشون کنه به حق این ماه عزیز. میگن بودجه نداریم مبلغ وام رو زیاد کنیم. خب لامصبا، محدوده سن ساخت رو که میتونید افزایش بدید. فقط خواستن با این کار اوراقشونو بفروشن و بورس رو رونق بدن و سود بالا از وام های محل اوراق بگیرن از مردم بدبخت.

لیلا
5 سال پیش

منم به خدا همش اینو میگم. به خدا خونه زیر 15 سال، حداقل 300 میلیون با خونه 20 سال تفاوت قیمت داره. من یکساله وامم در اومده ولی نتونستم خونه بخرم و باید 30 تومن دیگه هم بزارم بانک تا امتیازم حفظ بشه، یعنی این چه وضعیه؟ چقدر باید ما ضرر بدیم؟ اونم با این ارزش پول که میدم، تا سال بعد 30 تومنم ارزش 5 تومن رو هم نداره. برای خودرو که نیاز ثانویه هست، قانون گذاشتن ولی برای مسکن که نیاز اولیه هست، هیچ کاری نمیکنن. خدایا خودت به دادمون برس.

جوان بی خانه
5 سال پیش

من توی طرح مسکن جوانانشون شرکت کردم. تو رو خدا ثبت نام نکنین، فقط ارزش پولتون میاد پایین. بعد 3 سال پرداخت پول برای وام بهم 18 تومان وام میدادن با نرخ 14%. اونم با دو ضامن معتبر! خدایی اگه من با جمع کردن پولم اون زمان یه موتور میخریدم، الان 20 تومن ارزشش بود. گول اینجور چیزا رو نخورید. اونا اگه به فکر جوانان بودن، این وضع جوونا نبود.

کاربر مهمان
5 سال پیش

سلام. من و خانمم اشتراکی وام خرید 18 میلیونی گرفتیم و آپارتمان خریده بودیم. الان قسط هایش تمام شده و تسویه کردیم. دوباره اگه بخواهیم به وام خرید خانه اقدام بکنیم مشکلی دارد یا نه؟ البته از بانک مسکن وام گرفته بودم.

علیرضا
5 سال پیش

پدرم واقعا سرمایه داره باوجود چندین خونه و زمین تو اسلامشهر من دربه درو آوارم.اجاره نشینم الان 5ساله دلمون میخواد بچه دار بشیم اما اجاره نشینی و بی پولی نمیزاره. پدرمم عین خیالش نیست که من پسرشم موندم این همه مال و اموالشو کجا با خودش میخواد ببره.من که پدرم بهم رحم نکرد دیگه چه توقعی از دولت و بانک دارم.امسال مابدبختا فقط مردن چاره ی خوشبختیمونه

علیرضا
5 سال پیش

پدرم واقعا سرمایه داره. با وجود چندین خونه و زمین تو اسلامشهر من در به در و آواره ام. اجاره نشینم الان. 5 ساله دلمون میخواد بچه دار بشیم اما اجاره نشینی و بی پولی نمیذاره. پدرمم عین خیالش نیست که من پسرشم. موندم این همه مال و اموالشو کجا با خودش میخواد ببره! من که پدرم بهم رحم نکرد دیگه چه توقعی از دولت و بانک دارم. امسال ما بدبختا فقط مردن چاره خوشبختیمونه!

محمد پیمانی
11 ماه پیش

پدرمن چند تاخونه وزمین توارزونی فروخت اواخر دهه هفتاد..من با بدبختی و اوارگی حدود 200میلون سال هشتاد چهار بهش دادم به احترامش بعد 2سال پولمم کامل پس نداد بااون پول یک خونه 3طبقع 150متری خریدم زدم به نام مادرم اونم همشو بالا کشید..واقعن احسان به والدین واجبه؟؟والدینی که به پسر بزرگشون هیچی ندادن سرمایش که بابدبختی تهیه کرد بالا کشیدن رفت

رها
5 سال پیش

شما تنها نیستی. امثال ما هم هستیم که برای دادن یه خونه از من و شوهرم امضا میخوان که سر سال خالی کنیم.. اونم با شوهری ک درآمدی نداره و یک پدر شوهری که داره و رحم نداره!

کاربر مهمان
5 سال پیش

بزنش!

کاربر مهمان
5 سال پیش

دلتون خوشه! مگه کسی دیگه میتونه صاحب خونه بشه؛ وقتی خود دولت داره هر روز گرونی رو افزایش میده! با این حقوقها ودرآمدها باید در خواب صاحب خانه شد. میلگرد کیلویی 7500 بشه وای به حال بقیش...

معصومه
5 سال پیش

امیدتون به خدا باشه. ایمان داشته باشیم و شاکر باشیم خدا کمک میکنه.

سانی
5 سال پیش

سلام ایا امکان استفاده از وام مسکن یکم برای خرید 3 دانگ از خانه از همسر خودم امکان پذیر است؟؟؟؟

سانی
5 سال پیش

سلام. آیا امکان استفاده از وام مسکن یکم برای خرید 3 دانگ از خانه، از همسر خودم امکان پذیر است؟

منوچهر تهرانی
5 سال پیش

لعنت بر شماها که جوانی و زندگیمون رو به باد دادین. زندگی و خانواده شما در بیماری و عذاب گرفتار شود! آمین.

بهار
5 سال پیش

سلام. من میخواستم بپرسم آیا خرید خانه با وام مسکن زوجین، حتما سند آن 3 دانگ 3 دانگ برای زن و مرد میشه؟

مجید
5 سال پیش

من بازنشسته صد میلیون رهن نشستم. پنجاه میلیون وام خرید خانه میدن بهم آخه ***ها کدوم محله تو تهران با صد و پنجاه میشه خونه خرید؟ با پانصد میلیون اتاق میدن بهت!

کاربر مهمان
5 سال پیش

کاش لااقل به خونه های قولنامه ای وام بدن. ما امروز از بانک پرسیدیم گفتن باید آپارتمان باشه اونم که 50 متر سنددار از 600 میلیون شروع میشه...

مهمان
5 سال پیش

سلام. نیاز به راهنمایی دارم. امکان داره هم اوراق بانک مسکن بخرم (زوجین البته) و هم بانک ملی زوجین بردارم؟ یعنی همزمان میشه این کار رو کرد؟

علی
5 سال پیش

درود! از کجا باید بفهمیم که وام مسکن زوجین گرفتیم یا نه؟ راهنمایی کنید ممنون

علی
5 سال پیش

سلام و عرض خسته نباشید: من یه سوال دارم، من اگه بخوام توی کرج یه آپارتمان 17 سال ساخت بخرم، بدون سپرده و با خرید اوراق. بالاترین وامی که میتونم از بانک مسکن دریافت کنم چقدره و باز پرداختش چند ساله هست؟ میتونم وام 200 تومنی بگیرم با بازپرداخت 12 ساله با خرید اوراق؟ و اینکه اوراق چقدر میشه؟ بازم ممنون

کاربر مهمان
5 سال پیش

آره من 33 سالمه. زندگیم سر همین خونه نداشتن پاچید رفت! خدایا کی تموم میشه؟ الان دیگه هیچی نمیخوام. فقط مرگ آرومم میکنه. جواب این همه ظلم و کی میخواد بده؟ خدایا تو این سرزمینی که من زندگی میکنم امثال من زیادن! مگه ما چی میخوایم؟ خدا اینا که حسرت همه چیو تو دلمون گذاشتن تو که خدایی مهربونی چرا به دادمون نمیرسی؟ به خدا بریدم. یعنی ته ته زندگیه برام...

کاربر مهمان
5 سال پیش

تعیین کننده مبلغ وام و قسط وام هم عمه داره.

کاربر میهمان
5 سال پیش

سلام خودشون عنوان کردن 240 میلیون رو باید 570 میلیون پس بدی وگفتن 17 درصد حسابداران عزیز حساب کنن که درسته یا سوادما نم کشیده

دددددد
5 سال پیش

کدوم ضامن و سند با این تورم...

ساقی شاه حسینی
5 سال پیش

جالبه. با مدرک ارشد حسابداری خودم و همسرم جفت حقوقمون میشه 5 میلیون تومن. اون وقت 2 تومن اجاره با خورد و خوراک و قبض میشه 4 تومن! با یک تومن تو بهشت زهرا هم قبر نمیدن! ای لعنت به این مملکت و سیستم نالایق. لعنت به همه مدیراش که حسرت یه چهار چوب و زندگی با آرامش رو به دل جوونا گذاشتن...

مهدی انوری سعدی
5 سال پیش

با عرض سلام و خسته نباشید... نیازهای زندگیم باعث شده که شرم و حیا را بذارم کنارم و درخواست کمک کنم. اینجانب (مهدی انوری سعدی) به شماره شناسنامه (1018) صادره از (تبریز ) با کد ملی (1380333547) ساکن کمالشهر کرج و با شغل کابینت سازی (متولد 1361) نیازمند کمک مالی هستم. با بالا رفتن قیمت اجناس و کرایه خانه با حقوق (یک ملییون و پانصدهزار تومان) همه چی از توان من خارج شده. متاهل هستم و یک دختر 8 ساله دارم. مستاجر هستم، پنج ملیون پول پیش دادم و با کرایه هفتصد هرزارتومان. الان وقت قرارداد خانه داره تمام میشه. با این پولی که من دارم خانه ای پیدا نکردم! یعنی چند روز دیگر باید اگه خانه پیدا نکنم آواره کوچه و خیابان بشم. به خاطر این مسئله به فکر وام گرفتن افتادم. هر بانکی مراجعه کردم، دو تا ضامن و یا جواز کسب میخوان یا باید پولی در سپرده بخوابانیم تا بتونم بیست میلیون وام بردارم. از شما خیرین عزیز یا مسئولین کرامی درخواست کمک دارم که کمک کنید تا بتونم وام بردارم. ضامن ندارم ولی میتونم سفته یا چگ در گرو بانگ یا خیرین عزیز بذارم تا از در به دری و از شرمنده شدن جلوی دخترم یا همسرم نجات پیدا کنم. هر مدرکی هم بخواین دریغ نمیکنم تا آن جایی که در توانم باشه. شاید باورتان نشه تو خورد وخوراک زندگی برای خانواده کم آوردم. میترسم دخترم از کمبود ویتامین بدن مریض شه. تا آن جایی که در توانم هست تلاش میکنم تا به مشکلات زندگیم غلبه کنم اما این مشکلات قویتر از اونی هست که بتونم غلبه کنم بهش.. گذشته از مشکلات میتونم تا یک ملیون قسط بدم. الان درخواست یاری دارم کمکم کنید. 09109390833

کاربر مهمان
5 سال پیش

چرا وارد بورس نمیشی؟ با 500 هزار تومن هم میتونی شروع کنی.

جوجو
5 سال پیش

الهی مرض ناعلاج بگیرین انشاا.. که جوونی ما رفت و نتونستیم زندگی کنیم. سر مزار عزیزاتون بشینید که این وعده خداست... به قوم الظالمین ما دو تا کارمندیم فقط زندگیمون شده قسط و بدبختی...

محمدی
5 سال پیش

سلام و درود. اگه واقعا استقبالی از وام نباشه مطمئنا خودش وام هاش مناسب تر میشه... همش به خود مردم بستگی داره ما اگه پول توی بانک ها نذاریم بانک کاری نداره بکنه و خود به خود تعطیله...

حمید
5 سال پیش

من یه زمین دارم که پول ندارم توش خونه بسازم. خریدار اومده واسش 120 میلیون تومان! با این پولم که خونه نمیدن... امروز رفتم بانک مسکن گفتم 120 میلیون سپرده بذارم شرایط چجوریه؛ جواب بانک: گفت 120 میلیون وام میدیم با 17.5 درصد 12 ساله! حساب کردم حدود 180 میلیون باید سود بدم ماهی حدود 2 و نیم میلیون قسط بدم... از کجا بیارم بدم؟ شکم زن و بچه‌مو چه کار کنم؟ کل درآمد من ماهی یک میلیون و 800 هزار تومنه! البته حالا که مستاجر و بدهکارم هستم... 38 سالمه و هیچ امیدی ندارم آخر به این نتیجه رسیدم که اون زمین رو نفروشم بذارم برای بچه ام که حداقل فردا نگه پدرم هیچی نداد. این دنیا برای امثال ما دهه 60 و 70یا تموم شده است... فقط خدا کنه بچه ام زندگی خوبی داشته باشه در آینده...

کاربر مهمان
5 سال پیش

میتونی زمینتو بدی یکی مشارکت برات بسازه و یه واحدشو خودت بگیری.

حمید
5 سال پیش

من یه زمین دارم که پول ندارم توش خونه بسازم ، خریدار اومده واسش 120 میلیون ، با این پولم که خونه نمیدن امروز رفتم بانک مسکن گفتم 120 میلیون سپرده بزارم شرایط چجوریه .. جواب بانک: گفت 120 میلیون وام میدیم با 17.5 درصد 12 ساله حساب کردم حدود 180 میلیون باید سود بدم ماهی حدود 2ونیم میلیون قسط بدم ... از کجا بیارم بدم ، شکم زن و بچمو چکار کنم ، کل در آمد من ماهی یک میلیون و800 هزار تومنه البته حالا که مستاجر و بدهکارم هستم ... 38 سالمه و هیچ امیدی ندارم آخر به این نتیجه رسیدم که اون زمین رو نفروشم بزارم برای بچه ام که حداقل فردا نگه پدرم هیچی نداد . این دنیا برای امثال ما دهه 60 و 70یا تموم شده است فقط خدا کنه بچه ام زندگی خوبی داشته باشه در آینده

کاربر مهمان
5 سال پیش

نفرین خدایان بر شما مغزهای خالی! که دارید مغز ما جوونا رو میجویید!

بیچاره
5 سال پیش

آخه این قسط رو کی میتونه بپردازه من یه کارگره ساده هستم با زن و دو تا بچه آواره ایم ماهی این مبلغ قسط رو بدم شهریه سرویس و خورد و خوراک چی؟ خودتون رو مسخره کنید! مثل حسابرس هایی که میخوان پول خونه باباشون رو از مردم بگیرن بی انصاف ها من چه قدر درآمد دارم...

محمد
5 سال پیش

عزیزجان مگه شاه برگشته و همه چی ارزون شده؟ با این وامی که شما میدین فقط شیرالات و کاشی حموم و توالت رو میشه خرید! یکم عقل داشته باشین و به روز باشین! لطفا اینقدر زحمت نکشین تو رو خدا.

مهدی
5 سال پیش

سلام. من یک ماشین دارم که میخوام برای خرید خونه بفروشم ولی پولم کمه. میخوام ببینم شرایط وام مسکن چطوریه؟ آیا میتونم وام مسکن بردارم؟

کاربر مهمان
5 سال پیش

خاک تو سرتون با این گرونی نمیتونیم شکممون رو سیر کنیم، چطوری ماهی 4 میلیون قسط بریزیم؟ مگه چقدر حقوق میگیریم؟ با این وام 40 متر هم نمیشه خونه گرفت! خدا رحم کنه...

رضایی
5 سال پیش

چقدر خوب که پارسال تونستی با 90 تومن خونه بخری. مبارکت باشه ولی امسال با همین پول یه اتاق هم دیگه نمیتونی تو بومهن بخری چه برسه به تهران! ظاهرا شانس با شما یار بوده. به نظر من این وام ها اصلا به درد نمیخوره. خریدن خونه این روزا یه چیزی در حد معجزه ست ما که اکتفا کردیم به مستاجری...

نوین
5 سال پیش

من با توکل به خدا این شکلی خونه خریدم. شاید به درد شما هم بخوره. اول این که هر چقدر حساب کردم دیدم نمیتونم تهران خونه بخرم. ناچار به بومهن رفتم. بیست میلیون تو قرعه کشی هایی که بین مردم رایجه شرکت کردم. بیست تومن رو یک سال گذاشتم تو بانک مسکن چهل تومن بهم وام داد. خوب تا اینجا پولم شد 60 تومن. ده تومن قرض گرفتم. بیست تومن هم طلا فروختم. کل پولم شد 90 تومن. پارسال هیچ جای تهران با این قیمت خونه نمیدادن! با 90 تومن بومهن خونه خریدم. و الان ماهی 435000 تومن دارم قسط وام مسکن پرداخت میکنم. شاید خونه م جایی نیست که دلم میخواد ولی به هر حال خونه ست تو یه مجتمع و دیگه مجبور نیستم پول اجاره بدم. دوستان و عزیزان من! با کمی پس انداز و قناعت میتونید خونه دار بشید فقط باید بخواهید. به امید خونه دار شدن همه مستاجرها...

رحمان سلیمی
5 سال پیش

مسئله اینجاست که محل کار ما کجا باشه! خونه ما کجا باشه!

کاربر مهمان
5 سال پیش

اون موقع که شما 90 میلیون داشتی ما 10 میلیون به زور جور کردیم. الان 90 داریم خونه شما شده 400 میلیون. نمیرسیم ما!

محمدی
5 سال پیش

آیا وامی هست که تنفس داشته باشه؟

زهرا
5 سال پیش

وام بخوره تو سرتون! یک عمر بدو بدو کنیم بعدشم هیچی... خدایا کی ما را نجات میدی از این قوم ظالم!

هادی تیمورزاده
5 سال پیش

عزیزانم، مردم شریف ایران، دوستانم، من الان 30 سالمه و تا به الان هر کاری شد که کردم اما خونه دار هم نشدم و چند میلیونی جوان همانند من هستن! خب چرا اینا دارن حال مردمو میگیرن؟ آخه چرا اینا نمیرن که مردم خودشون تصمیم بگیرن و به جایی برسن؟ در هر صورت مرگ بر دیکتاتور!

خوزستان مظلوم
5 سال پیش

فقط میتونم بگم متاسفم که یک مشت آدم بی سواد لاابالی از خدا بی خبر دارن برای مردم خط و نشون میکشن! آخه در بلاد کفر هم چنین تصمیماتی گرفته نمیشه!

کاربر مهمان
5 سال پیش

سلام. مردم را مسخره کردن! با پول مردم و با مبالغ خیلی بالا به کارمندان خودشان وام قرض الحسنه میدن و با سپرده خودت وام میدن با ربای بالا. این شد بانکداری اسلامی!

کاربر مهمان
5 سال پیش

همش مزخرفه! وام مسکن جوانان یعنی 15 سال پول بدیم 140 میلیون تومان پول جمع بشه، بعد از 15 سال بهمون 250 میلیون بدن! یعنی در اصل 110 میلیون میدن! خب اگر کسی بخواد پس انداز کنه دیگه نیازی به وام نداره! 15 سال پس انداز میکنه اونوقت شاید بتونه خونه بخره. معنی و مفهوم وام اینه که الان یکی پول نداره میره وام میگیره خونه رو میخره و بعد طی پنج یا ده تا پانزده یا بیست سال اون پول رو با سودش برمیگردونه. ظاهرا توی ایران برعکسه! اول باید قسطاشو بدید تا در آخر اگر بودجه وجود داشت بهتون وام بدن!

کاربر مهمان
5 سال پیش

شبهای برره قسمت اختلاس بخشداری.

امیر
5 سال پیش

من قبل از گرونی پول گذاشتم توی بانک برای خرید خونه. الان قیمت خونه 4 برابر شده! چطور خونه بخرم؟ این شرایط تا کی ادامه داره؟ مسکن که نمیشه برای سرمایه گذاری باشه، مسکن برای زندگیه! هیچ مصرف کننده ای نمیتونه خونه بخره! یک حرکتی از طرف دولت، حکومت یا هر کسی که مسئولیت داره انجام نمیشه؟ ما که نفهمیدیم کسی صدای ما رو میشنوه تو این مملکت یا نه! هر کی به هر کیه...

کاربر مهمان
5 سال پیش

به نظرتون کسی که بعد از تحصیلات دانشگاهی در سن سی سالگی ازدواج کرده و الان هم بیکاره و دو تا بچه هم داره و نه زمین داره و نه خونه، باید چطوری خونه دار بشه؟ وام مسکن بخوای بگیری که هزاران دردسر داره (نمیدن تا ضامن و پارتی نداشته باشی) بعدش هم دو برابرش باید بدی! به چه دردی میخوره؟

کاربر مهمان
5 سال پیش

وامتون بخوره تو سرتون!

کاربر مهمان
5 سال پیش

واقعا مردم رو با این اقساط زیاد مسخره کردن!

2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.