تیم مانیشن با نام 2نبش در کنار شماست.

لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

خانه هوشمند

امروزه شاهد حضور انواع ابزارهای دیجیتال و هوشمند در تمام خانه‌ها هستیم. ساختمان‌های زیادی از این ابزارها با هدف هوشمند سازی و استفاده بهینه از منابع و انرژی استفاده می‌کنند. خانه هوشمند به ساختمانی اطلاق می‌شود که امکانات و وسایل خانه با ابزارهای هوشمند و به صورت اتوماتیک به یکدیگر متصل هستند. در یک خانه یا ساختمان هوشمند، تجهیزات روشنایی، تهویه، سرمایش، گرمایش، قفل‌ها، دوربین‌ها و تقریبا تمام وسایل پرکاربرد، قابل کنترل به صورت خودکار در تمام نقاط ساختمان و حتی خارج از ساختمان هستند. به عبارتی دیگر، سیستم مدیریت ساختمان (BMS) در یک شبکه ارتباطی هوشمند، لوازم و وسایل اصلی خانه را به هم متصل کرده و اجازه نظارت و کنترل از راه دور را به ما می‌دهد.خانه هوشمند

به طور کلی خانه هوشمند می‌تواند باعث خودکار کردن و کنترل یکپارچه هر یک از امکانات زیر در ساختمان شود:

 • گرمایش،سرمایش و تهویه مطبوع 
 • روشنایی و نورپردازی
 •  درب، پنجره و تمام قفل‌ها
 •  آبیاری گیاهان و حیوانات خانگی
 •  سیستم ایمنی، اعلام حریق و دوربین نظارتی و کنترل تردد
 •  سنسورهای تشخیص نشتی گازهای خطرناک و قابل اشتعال
 •  امکانات ویژه برای کودکان، سالمندان و توان‌ یابان
 •  دکوراسیون و تزئینات داخلی مانند کنترل پرده و کرکره
خانه هوشمند1

مزایا و معایب

  از مزایای اصلی یک خانه هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش هزینه برق و حامل‌های انرژی و صرفه جویی در مصرف بالا
  • سهولت دسترسی به امکانات و تجهیزات مختلف خانه
  • امکان کنترل از راه دور و در با استفاده از گوشی هوشمند
  • زمان‌بندی و برنامه‌ریزی استفاده از تجهیزات ساختمان
  • گزارش‌گیری  و تخمین برآورد میزان و هزینه انرژی مصرفی

  معایب خاصی را نمی‌توان برای خانه‌های هوشمند برشمرد ولی به طور کلی هزینه بالای اجرا و نصب سیستم‌های هوشمند BMS و همچنین هزینه نگهداری بیشتر نسبت به سیستم‌ های سنتی را می‌توان به‌ عنوان معایب خانه هوشمند ذکر کرد.

  خانه هوشمند2

  خانه هوشمند3

  نحوه اجرای کلی

  برای پیاده سازی یک سیستم هوشمندسازی ساختمان، نیاز به یک شبکه ارتباطی مرکزی وجود دارد که معمولا به صورت کابلی (باسیم) و بی‌سیم اجرا می‌شود. سیستم های کابل نیاز به نقشه کامل دارند که اجرای آن بعد از سفت کاری ساختمان شروع شده و پیش از نازک کاری تمام می شود. در سیستم های بی‌سیم در حین سفت‌کاری نیازی به اجرا نیست و می‌توان بعد از تکمیل ساختمان، اجرا شود. برای اجرای سیستم هوشمندسازی در یک ساختمان نیاز به برنامه‌ریزی توسط متخصص دارد که طبق توافق با مصرف کننده اجرا می شود.

  مطالب پیشنهادی


  2 نظر درباره این مطلب

  مهندس مهدی ظفریاری

  سلام مطالب بروز و مفید بود شاید بهتر بود خانه با فناوری نانو رو هم به مطالب اضافه می کرده خانه که خود ترمیم شونده هستند( مثلا اگر دیوار تخریب شود مثل بافت زنده جانواران قابلیت خود ترمیم دارد و از نظر بار مقاومتی حدودا ۵۰ برابر فولاد مقاومتر اند )) خود تمیز شوند و تصفیه کنند آلودگی هوا و مستحکمتر و... هستند کاربرد نانو تیوب در صنعت بتن این مواد به علت داشتن خواصی مانند سطح ویژه زیاد (۷۰۰-۱۰۰۰ m۲/gr) ، استحكام زیاد (حدودا ۵۰ برابر فولاد) و خصوصیات الكتریكی و الكترونیكی استثنایی موارد كاربرد زیادی از جمله استفاده به عنوان پایه كاتالیست ، تقویت مكانیكی پلیمرها و كمپوزیت ها و ساخت قطعات الكترونیكی دارند .آنها ۱۰ برابر از فولاد محكمتر ند در حالیكه وزنشان یك ششم وزن فولاد است. این امتیاز باعث شده است كه آنها اولین انتخاب برای ساختن پلها، هواپیماها وحتی سفینه های فضایی باشند. تنها مشكل این است كه بزرگترین نانو تیوبی كه در آزمایشگاه ساخته می شود تنها چند میلینتر است. منابع   Nanotechnology in Architecture and Building Engineering Author: Mahmoud Glabchy - Katayoon Taghizadeh - Ehsan Soroush Nia Publisher: Tehran University, Institute of Publishing . نويسنده:محمود گلابچي - كتايون تقي‌زاده - احسان سروش‌نيا ناشر:دانشگاه تهران، موسسه انتشارات کتاب "نانوفناوري در معماري و مهندسي ساختمان"که بر اساس آخرين دستاوردهاي علمي در جهان تالیف گردیده است، در انتهاي هر فصل نمونه‌هاي عملي و پروژه‌هايي که در آن‌ها از مواد و مصالح نانوبنيان استفاده شده، به‌عنوان مطالعة موردي توضیح داده شده است تا خواننده با نمونه‌هاي عيني و زمينه‌هاي کاربردي مصالح نانو آشنا شود. 40 پروژه که همگي پس از سال 2000 ميلادي اجرا شده و در زمرة پیشرفته‏ترین ساختمان‌هاي جهان در زمینه نانو بشمار می‏روند به‌عنوان مطالعة موردي در انتهاي فصول کتاب معرفی شده‌اند. بيش از 700 تصوير رنگی کتاب، درک بهتر مفاهيم نانو و اطلاع از آخرين پيشرفت‌ها و دستاوردهاي علمي در زمينة نانوفناوري را ممکن ساخته است.