لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

استعلام سند ملک با کد ملی یا پلاک ثبتی

استعلام سند ملک با کد ملی یا پلاک ثبتی ۲نبش

سامانه ثبت اسناد و املاک کشور؛ اولین قدم استعلام سند ملک

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان یکی از قدیمی ترین دستگاه های حاکمیتی، ماموریت تثبیت و حمایت از حقوق مالکیت مشروع و قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه را بر عهده داشته و نقش موثری در روابط و مناسبت های اقتصادی و اجتماعی و استقرار و تثبیت مالکیت ایفا میکند.

این سازمان همچنین وظیفه تثبیت و مستندسازی مالکیت ها، ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری، تنظیم اسناد رسمی و وقایع ازدواج و طلاق، ثبت اختراعات، طرح های صنعتی، علائم تجاری و نشانه های جغرافیایی و نیز اجرای مفاد اسناد رسمی را بر عهده داشته و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق به عنوان نهادهای تخصصی تحت نظارت این سازمان فعالیت دارند.

استعلام سند ملک با کد ملی

خب اول باید ببینیم هدف از این استعلام چیه؟ بعضی ها میخوان بدونن آیا ملکی به نامشون هست که خودشون خبر نداشته باشن یا نه؟ یا بخوان اطمینان حاصل کنن از به نام بودن ملکشون. چون این حق رو دارن، پس میتونن با رجوع به سازمان ثبت، استعلام بگیرن و مطلع بشن.

اما اگر بخوایم با شماره ملی شخصی دیگه استعلام بگیریم که آیا فلان ملک به نام ایشون هست یا نه، و یا برای استعلام اینکه چه ملک هایی به نام همسر یا فلان فامیل هست، این کار ها طبیعتا حق ما نیست و قابل استعلام نیست، یعنی سازمان ثبت جواب ما رو نمیده مگر توسط خود مالک، وکیل قانونی مالک یا با حکم قضایی و بنا به مصلحت ها و دلایلی.

مراحل مختلف استعلام سند مالکیت با کد ملی

استعلام سند مالکیت بخش مهمی از روند کارهای اداری شما محسوب می‌شود و احتمالا برای موارد زیادی به آن سر و کار خواهید داشت. پس با سامانۀ آنلاین مراحل مختلف آن را طی کنید تا در کمترین زمان نتیجۀ استعلام را دریافت و پس از آن به خرید یا فروش ملک مورد نظرتان بپردازید. در ادامه شما را برای انجام این مراحل راهنمایی خواهیم کرد.

باید سند وکالتی رو به «سند شش دانگ» تبدیل کنی؟

تبدیل سند وکالتی به قطعی

ثبت نام سند ملک و پیگیری ثبت اسناد

برای ثبت نام سند ملک باید مراحلی را انجام بدهید. در وهلۀ اول نیاز است که نقشۀ ملک تهیه شود. برای این کار حتما باید نقشۀ ملک یا مختصات یک نقطه از آن کاملا مشخص باشد. بعد از این باید مبلغی حدود 50 هزار تومان را به حساب بانک ملی واریز کنید. سپس به سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت شده و به ثبت نام سند ملک خود بپردازید.

پیگیری صدور سند مالکیت

افراد بسیاری هستند که مالک مالی هستند اما سند رسمی از آن ندارند. همین سبب شده است که با درخواست صدور سند رسمی مالکیت، مالکیت خود را رسمی کنند. برای ثبت درخواست صدور سند مالکیت، سامانه‌ای اختصاص داده شده است. با ورود به سامانه و انجام مراحل موردنیاز، درخواست صدور مالکیت خود را ثبت کنید. همچنین شما می‌توانید پیگیری صدور سند مالکیت خود را نیز از طریق این سامانه انجام دهید و از اخبار اطلاع پیدا کنید. اما حتما از تکمیل بودن مدارک و انجام دادن تمام مراحل برای پیگیری صدور سند مالکیت اطمینان حاصل کنید تا کارتون طولانی نشود.

تفاوت استعلام سند ملک با استعلام معاملات با کد پیگیری

امکان استعلام معاملات با کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد امکان پذیر است. این امکان بصورت آنلاین نیز امکان پذیر است. اما این استعلام با  استعلام سند ملکی کاملا متفاوت است.  استعلام سند ملکی جزو اطلاعات خصوصی افراد محسوب می شود. در حالی که قراردادها امکان گرفتن استعلام بصورت آنلاین را نیز دارند (در صورت داشتن کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد).  

دنبال کد پستی ملکت هم هستی؟

دریافت کد پستی ملک

انواع استعلام آنلاین سند ملک

با در نظر گرفتن اینکه خیلی از استعلامات باید به صورت حضوری و توسط شخص صاحب سند صورت بگیرد، استعلاماتی دیگری هم وجود دارند که می تواند بصورت آنلاین و از سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گرفت. 

تصدیق اسناد و اوراق اسناد رسمی را می توانید از طریق فرمی که در سایت سازمان ثبت اسناد موجود است، از طریق این صفحه تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی و با شناسه سند و رمز تصدیق پیگیری کنید.

استعلام ثبت و توقیف سند ملک

برای پیگیری وضعیت استعلام سندتان می‌توانید با سامانۀ آنلاین ثبت یا توقیف سند را بررسی کنید و آخرین وضعیت استعلام آن را پیگیری کنید.

استعلام آخرین وضعیت سند ملک

استعلام دیگری که می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد بگیرید، فرم پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک می باشد. این استعلام برای تعیین آخرین وضعیت ملک کاربرد دارد.  شما می توانید با شناسه یکتای استعلام که 18 رقم می باشد این استعلام را از طریق صفحه پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک بگیرید. استعلامات دیگری مثل استعلام ممنوع الخروجی و استعلام شناسه ملی را نیز می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد کشور با در دست داشتن اطلاعات مورد نیاز سایت انجام بدهید.

استعلام سند تک برگی ملک

یکی از استعلامات رایجی که در زمینه مسکن وجود دارد، استعلام سند تک برگی (سند تک برگ) ملک است. برای انجام این کار می‌توانید با مراجعه به دفترخانه ثبت اسناد، استعلام لازمه را بگیرید. برای این کار لازم هست که شماره سند خودتون رو به همراه داشته باشید. همچنین می‌تونید برای این کار، از «سایت سازمان ثبت و املاک کشور» استفاده کنید.

قوانین اداره ثبت اسناد و املاک کشور

باید بدونیم اداره ثبت حریم خصوصی افراد رو حفظ میکنه و اطلاعات شخصی اونها رو در اختیار دیگران قرار نمیده حتی نزدیک ترین بستگانشون. و این یک امر کاملا طبیعی و قانونیه و تنها در صورتی که حکم قضایی داشته باشین این کار ها ممکنه انجام بشه. برای اطلاع از اینکه چه املاکی به نام خودتون ثبت شده باید با همراه داشتن کارت شناسایی خودتون به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنین تا اونا براتون از ثبت استعلام بگیرند.

استعلام سند ملک چقدر طول می‌کشد؟

برای دانستن مدت زمان استعلام سند ملک باید از دفترخانه سوال کرد اما به طور میانگین استعلامات شهرداری نهایتا 2 روز، استعلامات ثبت 1 روز، استعلامات دارایی یک هفته تا 10روز و اوقاف و آستانه‌ای هم همین حدود زمان می‌برد.

با تبدیل «سند منگوله‌دار» به «سند تک‌برگی» سند خونه‌ت رو معتبر کن.

دریافت سند تک‌برگی

استعلام ملک با پلاک ثبتی

یکی از مهمترین اقداماتی که در حین معامله ملک باید انجام شود، بررسی مطابقت داشتن وضعیت ملک با مشخصات مالک با چک کردن «سند ثبتی ملک» و «پلاک ثبتی» ارائه شده می‌باشد. برای انجام این کار روش‌های زیادی وجود دارد که در شرایط خاصی سازگار هستند. در ادامه یکی از بهترین روش‌هایی که با آن، کارشناس ملک از صحت اسنادی که مالک به او ارائه داده، مطمئن می‌شود را بیان می‌‎کنیم.

مراحل مختلف استعلام سند مالکیت با پلاک ثبتی

برای این کار بهتر است به سایت شهرداری هر شهر سر بزنید. برای مثال با مراجعه به سایت شهرداری تهران، می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد املاک و ساختمان های تهران پیدا کنید. با توجه به هماهنگی‌هایی که در سال‌‎های اخیر بین شهرداری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده اطلاعات جامع و مطمئنی در این زمینه وجود دارد و می‌توانید استعلام‌های مربوط به موقعیت و نشانی ملک را انجام دهید. پس از بازدید از یک ملک، در زیر پلاک شهرداری آن ملک، یک کد 8 رقمی نوشته شده. با در اختیار داشتن آن کد و وارد کردن آن در سامانه‌ی «پرداخت عوارض شهر تهران» می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد ملک مربوطه کسب کنید و از صحت و اعتبار سند آن مطمئن شوید.

با وارد کردن کد مذکور می‌توانید به اطلاعات زیادی از جمله؛ نام مالک، آدرس، شماره ساختمان، بلوک، محله، منطقه، مساحت زمین و مساحت بنا، پلاک ثبتی و... دسترسی داشته باشید و از درستی اعتبار آن‌ها مطمئن شوید.پس از استعلام سند ملک 2نبش همراه شماست

در سایت 2نبش شما بعد از آگاهی از روند استعلام سند ملک، می‌توانید برای خرید یا فروش خانه موردنظرتان به جست‌وجو بپردازید. از همین‌جا می‌توانید با مشاورین املاک مجرب و مطمئنی آشنا شوید که شما را در این روند همراهی می‌کنند.

سوالات متداول

راه اول این هست که به یک دفترخانه مراجعه کنید و با ارائه کد ملی و شماره شناسایی‌تون استعلام بگیرید. راه دوم استعلام آنلاین در سامانه «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» هست. در ادامه با جزئیات بیشتری راهنمایی‌تون کردیم.

ما شما رو دقیقا طبق «قوانین استعلام سند» راهنمایی کردیم و تمام مراحل از ثبت نام سند ملک تا پیگیری آخرین وضعیت استعلام سندتون رو براتون توضیح دادیم.

مدت زمان انجام شدن استعلام سند شما با توجه به نوع آن که از شهرداری، اوقاف، آستانه و... است، مشخص می‌شود. دقیق‌ترین راه پرسیدن از دفترخانه است. در ادامه به اینکه هر سند معمولا استعلامش چقدر طول می‌کشد، اشاره کردیم.

بله. در «استعلام سند با پلاک ثبتی» به اطلاعات زیادی از ملک مانند؛ نام مالک، آدرس، شماره ساختمان، بلوک، محله، منطقه، مساحت زمین و مساحت بنا، پلاک ثبتی و... دسترسی خواهید داشت.

حلیه رضایی ۲نبش

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید

مطالب پیشنهادی


85 نظر درباره این مطلب

کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

سلام، من چطور میتونم بفهمم که آیا برادرم ملکی خریده؟ چون به من بدهکاری و من میخوام ملک را توقیف کنم!

0
پاسخ
Hossin karami ۲نبش
Hossin karami

سلام. ما مدت 5 سال قبل یک واحد آپارتمان مسکونی خریداری کردیم و سند مالکیت هم به نام فروشنده بود و ما فقط با کد رهگیری خریداری کرده و1 سال بعد هم با کد رهگیری فروختیم و هیچ نوع ملک یا زمین ثبت شده به نام خودم هم ندارم.  حال میخواستم تقاضا خرید مسکن ملی نمائیم. اندازه مسکن و شهرسازی اعلام کرده که شما آپارتمان ثبت دارید و به شما تعلق نخواهد گرفت. لطفا راهنمایی کنید.

0
پاسخ
محمد حسین زیودار ۲نبش
محمد حسین زیودار

استعلام سند

0
پاسخ
الناز اصلاحی ۲نبش
الناز اصلاحی

میخواهم بدونم سند به نامم هست؟

0
پاسخ
علی مهینی ایردموسی ۲نبش
علی مهینی ایردموسی

باید توضیح داده شود.

1
پاسخ
رضا خادمی ۲نبش
رضا خادمی

درود، خسته نباشید. ریشه زمینی که سند شاهنشاهی داره رو چطور میشه دراورد؟ میخوام بدونم ریشه بنیاد یا موارد دیگه را نداشته باشه.

0
پاسخ
عباس اقلیمی ۲نبش
عباس اقلیمی

با سلام و درود بر شما. بنده از یک خانمی حدود 120 میلیون تومان طلبکارم و می خوام استعلام بگیرم با کد ملی و مشخصات دیگه ای که از این خانم که فتوکپی شناسنامه و کارت ملی شو دارم که ملکی بنامش هست که از طریق دادگاه دوندگی نکنم و بدونم ملکی بنامش هست تا طبق حکم از قاضی پرونده درخواست توقیف ملک را بکنم؟ آیا شما می تونید راهنمائی کنید بنده را چطور استعلام بگیرم؟ تشکر میکنم.

6
پاسخ
رشمیی ۲نبش
رشمیی

چطوری بفهمم پدرم قبل از فوتش ملکی به نام خودش داشته؟

5
پاسخ

املاک سعادت مشهد ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد سلام برای شناخت صاحب املاک یکی از مهم ترین موضوع ملک استعلام ملک و شناخت ملک واقعی ملک است (( مثلا در یک مورد از کلاهبرادری ملک بزرگ در مشهد : وی اضافه کرد: در کلاهبرداری‌های مربوط به پیش فروش مسکن، معمولا واحدهای یک مجتمع مسکونی یا خانه به چند نفر به فروش می‌رسد همان طور که پیش از این یک مجتمع 20 واحدی در منطقه الهیه مشهد به 66 نفر فروخته شد.)) 1- برای املاک ملکی از اداره ثبت بعد شهرداری بروید بعد پرس جوی و تحقیق محلی از املاک و همسایه حتما انجام شود 2-- برای املاک موقوفه اول اداره ثبت بعد اداره موقوفه مربوط بعد هم شهرداری مربوطه بعد پرس جوی و تحقیق محلی از املاک و همسایه حتما انجام شود 3-- برای املاک قولنامه ای اول چک کرده مدارک مالکیتی پرس جوی و تحقیق محلی از همسایه حتما انجام شود بعد مشاور از چند مشاور املاک داری مجوز و متخصص منقطه و تطبیق مشخصات ثبتی و ...ملک 4--- برای املاک در بافت روستای مثل باغات و.. حتما اول مدارک و مشخصات ثبتی ملک بعد استعلام و مهم ترین مورد پرس جوی و تحیق محل مخصصوص از شورای روستا و دهیار که در نهایت حتما مهر شورای روستا در متن قولنامه الزامی است خلاصه حتما نکته زیر رو هم در موقع تنظیم قرار داد رعایت کنید الف- قرار داد با کد رهگیری تنظیم کنید ب- یک شاهد همیشه همراخود داشته باشید د-- حتما پول فقط به صاحب ملک پرداخت کنید طی بانک و حتما رسید دریافت کنید ج-- حتما در قولنامه مشخصات بنگاه و امضاء و مهر در حضور شما انجام شود و ساعت اول نخسه قرار داد دریافت کنید. نکته مهم و طلایی 1 - حتما کد رهگیری بگیرید البته با رعایت نکات حقوقی و فنی در تنظیم متن قرار داد ( فقط مشاور املاک مجاز این امکان دارند و اگر کسی میگه ندارم و... حتما داره سر شما کلاه میزاره چون وقتی جواز و مدارک کامل نیست و چون میخواهد از زیر بار قبول مسئولیت تنظیم قرار داد شانه خالی کنه و در صورت مشکل فقط یک حرف می زند من که اینو تنظیم نکرده در دفترم و... پس مطمئن پول شما رو میخوره یک آب هم روش) 2- حتما در تمام قرار داد ها یک شاهد داشته باشید از دوستان نزدیک و سالم همرهتون که در متن قرار داد امضا ء کند و حتما مشخصات خود و کد ملی شو بنویسد( بیشتر امضاء شاهدین بدون نام و نامخانوتدگی و کدملی اثبات سخت است) 3- حتما و مهم ترین نکته انتقال پول و مبلغ حتما به حساب طرف قرار داد واریز کنیدباشه و سعی کنید حتما در قبل هر پرداخت از طرف رسید دستی به همراه امضاء و اثر انگشت و با درج موضوع مبلغ مثلا خرید ملک به ادرس فلان و دو شاهد هم این متن رسید امضاء کنند ( به هیچ عنوان به مشاور املاک پول ندهید) 4-حتما نخسه قرار داد رو در روز اول از مشاور املاک بگیرید تا مدرکی داشته باشید که معامله انجام داده اید چون بعد طرف میزنه زیر همه چیز و میگوید اصلا قرار داد نبوده و...( هیچ شاهدی بالاتر از قلم و کاغذ نیست) 5- همیشه با افراد اگاه و دارای تخصص مشورت کنید که معمولا بهترین این افراد مشاور املاک داری سابقه طولانی هستن الویت سوم الویت دوم بازرسان و بچه های بخش تخلفات صنفی منطقه و الویت اول افراد که در مجموعه دعوی ملکی کار می کنند مثلا وکلا و کارشناس ملک و یا اعضای مستقیم با شکایت اتحادیه املاک و شکایت حقوقی ملکی در ارتباط اند چون اینا اطلاع روز از نحوه بیشترین کلاهبرداری دارند مثلا بیشترین کلاهبرداری پیش فروش ملک است حالا نکات فنی و حقوق چیست ؟ الف - حتما از زمین ملک همراه پش فروش خرید کنید در متن قرار دادب در دفتر اسناد رسمی بعد قولنامه هم ثبت کنید موضوع معامله رو ج- حتما در زمان قرار داد بخواهید که یک ضامن معتبر که میشناسید ضمن اجاری قرار داد قبول کند د- حتما مبلغ طی چند مرحله و با توجه به پیشرفت پروژه پرداخت کنید نه یکجا و.. و نکته آخر حتما این نکته رو ذکر کنید که افزایش قیمت مصالح و اعلام ورشکستگی و... باعث عدم تحویل ملک شده باید طرف مقابل مبلغ رو به عنوان زیان به شما پرداخت کند. 6-همیشه برای این که قولنامه و اجارنامه تنظیم کنید برای این که مبلغ کمتر کمیسیون بدهید به املاک بدون موجوز و قرار داد های دستی اکتفا نکید جون در زمان وقوع اتفاقات خاص مثل عدم تحویل ملک و یا پول و اتفاقات ختص ملکی مثل استفاده غیر مجاز ملک در امور خلاف و... اینها هیچ گونه کمکی به شما نمی کنند. املاک سعادت مشهد آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه) همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال 1387 بخشنامه ای صادر کرد. که از سال 87 به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد. (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در 2 حالت 1- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده 27 در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.)) دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟ 1-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری) 2-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و...) 3-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و... پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و...ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ 15 امضاء و اثر انگشت به جای 3 امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد 4- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس www.iranamlaak.ir منو استعلام 1-کد رهگیری و کد ملی 2- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه 110203001 مدارک لازم جهت ثبت قرار داد به صورت اینترنتی و دریافت کد رهگیری و هولگرام 1 - اصل مدارک هویتی کارت ملی هوشمند و شناسنامه ، کارت اقامت برای اتباع و...) 2 - اصل مدارک مالکیت (سند ، قولنامه ، بنچاق و.. وکالت نامه و گواهی انحثار و...) 3- تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر(از اداره پست منطقه ، سایت www.post.ir ) 4- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی) 5 -در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا) 6- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم 1 ال 2 ساعت است) و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید . املاک سعادت مشهد ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد 09154924213 مهندس ظفریاری ثبت کلیه قرار داد های معاملاتی به صورت اینترنتی ((کد رهگیری و هولوگرام)) در سایت ثبت معاملات و املاک کشور به نشانی www.iranamlaak.ir

0
پاسخ
محمدرضا تاجیک ۲نبش
محمدرضا تاجیک

در دهۀ 60 و 70 زمین مسکونی ثبت نام کردم در شهرستان تهران آدرس ملک ندارم.

1
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

از کجا متوجه بشم ملکی که ثبت نام کردم، آدرسش کجاست و چجوری برای انجام مراحل بعدی نامه بگیرم.

4
نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش

میخوای «اشتراک رایگان» داشته باشی و مقاله‌ی بعدی‌مون رو واسه‌ت بفرستیم؟