لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

راه‌های مختلف استعلام انواع سند ملکی

راه‌های مختلف استعلام انواع سند ملکی ۲نبش

آگهی ملک خودتون رو «رایگان» ثبت کنید | 2نبش یکی از 3 سایت پربازدید تخصصی املاک در کشور

فروش فوری ملک

سامانه ثبت اسناد و املاک کشور

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان یکی از قدیمی ترین دستگاه های حاکمیتی، ماموریت تثبیت و حمایت از حقوق مالکیت مشروع و قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه را بر عهده داشته و نقش موثری در روابط و مناسبت های اقتصادی و اجتماعی و استقرار و تثبیت مالکیت ایفا میکند. این سازمان همچنین وظیفه تثبیت و مستندسازی مالکیت ها، ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری، تنظیم اسناد رسمی و وقایع ازدواج و طلاق، ثبت اختراعات، طرح های صنعتی، علائم تجاری و نشانه های جغرافیایی و نیز اجرای مفاد اسناد رسمی را بر عهده داشته و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق به عنوان نهادهای تخصصی تحت نظارت این سازمان فعالیت دارند.

استعلام سند ملک با شماره ملی

خب اول باید ببینیم هدف از این استعلام چیه؟ بعضی ها میخوان بدونن آیا ملکی به نامشون هست که خودشون خبر نداشته باشن یا نه؟ یا بخوان اطمینان حاصل کنن از به نام بودن ملکشون. چون این حق رو دارن، پس میتونن با رجوع به سازمان ثبت، استعلام بگیرن و مطلع بشن.

اما اگر بخوایم با شماره ملی شخصی دیگه استعلام بگیریم که آیا فلان ملک به نام ایشون هست یا نه، و یا برای استعلام اینکه چه ملک هایی به نام همسر یا فلان فامیل هست، این کار ها طبیعتا حق ما نیست و قابل استعلام نیست، یعنی سازمان ثبت جواب ما رو نمیده مگر توسط خود مالک، وکیل قانونی مالک یا با حکم قضایی و بنا به مصلحت ها و دلایلی.

240 میلیون تومان وام مسکن بگیر و صاحب‌خونه شو.

دریافت وام مسکن

تفاوت استعلام سند ملک با استعلام معاملات با کد پیگیری

امکان استعلام معاملات با کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد امکان پذیر است. این امکان بصورت آنلاین نیز امکان پذیر است. اما این استعلام با  استعلام سند ملکی کاملا متفاوت است.  استعلام سند ملکی جزو اطلاعات خصوصی افراد محسوب می شود. در حالی که قراردادها امکان گرفتن استعلام بصورت آنلاین را نیز دارند (در صورت داشتن کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد).  

انواع استعلامات آنلاین

با در نظر گرفتن اینکه خیلی از استعلامات باید به صورت حضوری و توسط شخص صاحب سند صورت بگیرد، استعلاماتی دیگری هم وجود دارند که می تواند بصورت آنلاین و از سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گرفت. 

تصدیق اسناد و اوراق اسناد رسمی را می توانید از طریق فرمی که در سایت سازمان ثبت اسناد موجود است، از طریق این صفحه تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی و با شناسه سند و رمز تصدیق پیگیری کنید. استعلام دیگری که می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد بگیرید، فرم پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک می باشد. این استعلام برای تعیین آخرین وضعیت ملک کاربرد دارد.  شما می توانید با شناسه یکتای استعلام که 18 رقم می باشد این استعلام را از طریق صفحه پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک بگیرید. استعلامات دیگری مثل استعلام ممنوع الخروجی و استعلام شناسه ملی را نیز می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد کشور با در دست داشتن اطلاعات مورد نیاز سایت انجام بدهید.

وامی که به جانبازان و ایثارگران تعلق میگیره، چه شرایطی داره؟

دریافت وام جانبازی

قوانین اداره ثبت اسناد در رابطه با استعلام سند

باید بدونیم اداره ثبت حریم خصوصی افراد رو حفظ میکنه و اطلاعات شخصی اونها رو در اختیار دیگران قرار نمیده حتی نزدیک ترین بستگانشون. و این یک امر کاملا طبیعی و قانونیه  و تنها در صورتی که حکم قضایی داشته باشین این کار ها ممکنه انجام بشه. برای اطلاع از اینکه چه املاکی به نام خودتون ثبت شده باید با همراه داشتن کارت شناسایی خودتون به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنین تا اونا براتون از ثبت استعلام بگیرند.

استعلام سند تک برگی ملک

یکی از استعلامات رایجی که در زمینه مسکن وجود دارد، استعلام سند تک برگی (سند تک برگ) ملک است. برای انجام این کار می‌توانید با مراجعه به دفترخانه ثبت اسناد، استعلام لازمه را بگیرید. برای این کار لازم هست که شماره سند خودتون رو به همراه داشته باشید. همچنین می‌تونید برای این کار، از «سایت سازمان ثبت و املاک کشور» استفاده کنید.

اگر سند تک برگی نداشتیم چیکار کنیم؟

اگر سند ملک شما از نوع سندهای قدیمی منگلوله دار هست، بهتره در اسرع وقت سند منگوله دار خودتون رو به سند تک برگی تبدیل کنید. ما در 2نبش، برای «تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی» مقاله‌ی جامع و کاملی در همین زمینه نوشتیم که اگر به دنبال انجام این کار هستید و قصد دارید تا امنیت سندتون بیشتر باشه و خیالتون هم راحت‌تر باشه، توصیه میکنیم اون مقاله رو بخونید.

با تبدیل «سند منگوله‌دار» به «سند تک‌برگی» سند خونه‌ت رو معتبر کن.

دریافت سند تک‌برگی

استعلام ملک با پلاک ثبتی

یکی از مهمترین اقداماتی که در حین معامله ملک باید انجام شود، بررسی مطابقت داشتن وضعیت ملک با مشخصات مالک با چک کردن« سند ثبتی ملک» و «پلاک ثبتی» ارائه شده می‌باشد. برای انجام این کار روش‌های زیادی وجود دارد که در شرایط خاصی سازگار هستند. در ادامه یکی از بهترین روش‌هایی که با آن، کارشناس ملک از صحت اسنادی که مالک به او ارائه داده، مطمئن می‌شود را بیان می‌‎کنیم.

برای این کار بهتر است به سایت شهرداری هر شهر سر بزنید. برای مثال با مراجعه به سایت شهرداری تهران، می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد املاک و ساختمان های تهران پیدا کنید. با توجه به هماهنگی‌هایی که در سال‌‎های اخیر بین شهرداری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده اطلاعات جامع و مطمئنی در این زمینه وجود دارد و می‌توانید استعلام‌های مربوط به موقعیت و نشانی ملک را انجام دهید. پس از بازدید از یک ملک، در زیر پلاک شهرداری آن ملک، یک کد ۸ رقمی نوشته شده. با در اختیار داشتن آن کد و وارد کردن آن در سامانه‌ی «پرداخت عوارض شهر تهران» می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد ملک مربوطه کسب کنید و از صحت و اعتبار سند آن مطمئن شوید.

با وارد کردن کد مذکور می‌توانید به اطلاعات زیادی از جمله؛ نام مالک، آدرس، شماره ساختمان، بلوک، محله، منطقه، مساحت زمین و مساحت بنا، پلاک ثبتی و... دسترسی داشته باشید و از درستی اعتبار آن‌ها مطمئن شوید.

نحوه دریافت کد رهگیری املاک

یکی دیگر از استعلامات بسیار مهم مربوط به سند دریافت کد رهگیری ملک است. حتما قبل از خرید و فروش ملک نسبت به دریافت کد رهگیری ملک اقدام کنید. اگر در مورد این موضوع اطلاعات ناقصی دارید، حتما «مقاله‌ی نحوه‌ی دریافت کد رهگیری ملک» را بخوانید.

بعد از «خرید» یا «رهن» خونه، چقدر باید به بنگاه املاک بدیم؟

محاسبه آنلاین نرخ کمیسیون

ثبت ملک

اگر پس از دریافت کد رهگیری ملک خود به دنبال فروش آن هستید، برای «ثبت ملک خود» میتوانید از سایت تخصصی املاک و مستغلات 2نبش استفاده کنید.

پس از استعلام سند ملک

پس از استعلام سند، ممکن است به فکر «خرید و فروش»، یا «رهن و اجاره» دادن ملک خود بیوفتید. پیش از خرید یا فروش یا رهن یک ملک، موارد زیاد و مهمی هست که بهتر است از آن ها باخبر باشید. یکی از این موارد «نرخ قانونی کمیسیون املاک در سال ۹۸، طبق قانون جدید اتحادیه املاک کشور » هست که ممکن است هر سال و طبق قوانین جدید مسکن تغییر کرده باشد. همانطور که می‌دانید حق کمیسیون درآمد اصلی مشاورین املاک است و براساس تعرفه ای که از سوی «اتحادیه مشاورین املاک» در هر شهر وجود دارد، به عنوان کارمزد پرداخت می‌شود.

سوالات متداول

راه اول این هست که به یک دفترخانه مراجعه کنید و با ارائه کد ملی و شماره شناسایی‌تون استعلام بگیرید. راه دوم استعلام آنلاین در سامانه «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» هست.

خیر، طبق «قوانین استعلام سند» این امکان وجود نداره و فقط خود ایشان حق استعلام دارند.

اگر سند منگوله‌دار دارید، بهتر است هر چه سریع‌تر آن را به سند تک‌برگی تبدیل کرده و پس از آن استعلام‌های لازم را بگیرید.

بله. در «استعلام سند با پلاک ثبتی» به اطلاعات زیادی از ملک مانند؛ نام مالک، آدرس، شماره ساختمان، بلوک، محله، منطقه، مساحت زمین و مساحت بنا، پلاک ثبتی و... دسترسی خواهید داشت.

فرهاد آذیش ۲نبش
فرهاد آذیش

من، فرهاد آذیش، استراتژیست و مدیر ارشد محتوای ۲نبش و دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد هستم. تمام تلاشم بر این هست تا محتوای مفیدی در اختیار مخاطبان دنیای املاک و مسکن قرار بدم.

مطالب پیشنهادی


27 نظر درباره این مطلب

سادات ۲نبش
سادات

من پدربزرگم فوت کرده و پدرم هم فوت کرده. میتونم استعلام از اموال پدربزرگم بگیرم؟

0
پاسخ
محمد نصراللهی ۲نبش
محمد نصراللهی

با سلام. پدر من قبل از مرگ یه ملکی با سند عادی خریداری کرده ولی متاسفانه سند توسط یکی از نزدیکان به سرقت رفته! آیا این فرد میتونه این ملک رو بدون اینکه ما مطلع بشیم بفروشه؟

2
پاسخ
محمد معظمی گودرزی ۲نبش
محمد معظمی گودرزی

میخواهم بدانم چه تعداد سند به نامم است. باید چه کار کنم؟

0
پاسخ
مونا کرد ۲نبش
مونا کرد

سلام. ببخشید من نمیتونم کد شناسایی 15 رقمی رو پیدا کنم. آیا تو سند نوشته؟ اگه نوشته کجای سند هست؟ اگر نیست لطفا راهنمایی کنید. ممنون.

0
پاسخ
علی اصغر طالبی افخم ۲نبش
علی اصغر طالبی افخم

سلام. ماشینم را سال 95 فروختم و برگ سبز را به نام خریدار زدم. مقداری از پولم را بابت سند محضری نگه داشته ولی برای سند نمی آید! شکایت کردم ولی سودی نداشت. چه کنم؟

2
پاسخ
علیرضااسمعیلی ۲نبش
علیرضااسمعیلی

سلام. ممنون بابت اطلاعات مفیدی که دادین.

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

آیا بدون کد ملی به هیچ عنوان نمیشه فهمید ملکی سند دارد یا نه؟ و اگر میشه چجوری؟

1
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

ممنون بابت اطلاع رسانى كاملتون

0
پاسخ
امیرقنبری میاندواب ۲نبش
امیرقنبری میاندواب

آیا میتونم بفهمم که ملکی به نام من در این 2 ماه ثبت شده و یا درحال ثبت هست؟

0
پاسخ
محسن‌نودهانی ۲نبش
محسن‌نودهانی

سلام. ‌خواستم‌ ببینم ‌به ‌این ‌شماره ‌ملی ‌سند‌ی ‌ثبت ‌شده ‌یا ‌نه.

0
پاسخ
علی اکبر علیزاده ۲نبش
علی اکبر علیزاده

میخواهم بدانم چیزی به نام من هست یا نه. چیکار کنم؟

1
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

سلام. چطوری میتونم عوارض الکترونیکی شهرداری شهریار رو پرداخت کنم؟ اگر راهنمایی کنید سپاسگزارم.

0
پاسخ
محمدوحدت جوان ۲نبش
محمدوحدت جوان

اگه جواب بده عالیه.

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

سلام ما یک ملک در تهران داریم از دهه 50 که جز یک قولنامه شاهنشاهی هیچ برگه دیگری نداریم. فامیلام مدتی دنبال کاراش بودن اما میگن چیزی نبوده. چطور بفهمم که ملکی هست یا نه؟

0
پاسخ
مهدی طایفه ۲نبش
مهدی طایفه

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و مردم شریف ایران. بنده یک قطعه زمین سال 89 وقتی که در شهرستان شهریار سرباز بودم خریدم. این قطعه زمین در روستای رامین است. اگه کسی از مردم شریف شهرستان شهریار روستای رامین اطلاعی داره خواهشن به خاطر خدا یه راهنمایی کنه... از مسئولین محترم روستا، دهیار عزیز یا رییس شورا محترم... کمک کنید.

0
پاسخ
محمد افشاری ۲نبش
محمد افشاری

اسعلام سند زمین نوشهر چگونه انجام میشود؟

2
پاسخ
پرویز اسمیعلی ۲نبش
پرویز اسمیعلی

من تقاضای سند کردم. خانه قولنامه‌ای دارم. چه کار کنم تا کاراش انجام بشه؟

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

سلام. من درخواست سند تکبری کردم 7 ماه جلوتر! الان یکی از صاحبان وکالت مرده. سند من ثبت شده آیا باز هم به مشکل برمیخورم یا نه؟ خیلی ممنون

1
پاسخ
محمد طاهری ۲نبش
محمد طاهری

سلام. سیصد متر سند تک برگ قدیمی مثل بنچاقه. محل زمین رو نمیدونیم کجاست. سند مال قبل از انقلاب هست. پدربزرگم سال 82 به نام پدرم کرد. چجوری میتونیم مجلس رو پیدا کنیم؟

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

با عرض سلام و احترام. چگونه سند منگوله دار قدیمی را استعلام بگیرم؟ به کجا مراجعه بکنم؟

1
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

با استعلام چطوری میشه فهمید سند ماشین رو به نامت زدن یا نه؟ طرف شهرستانه، 3 هفته هست که میگه سند رو زدم ولی نمیفرسته!

1
پاسخ
محمداخلاقی ۲نبش
محمداخلاقی

عالی و مفید. توفیقات روزافزون برای همه شما آرزوی من است

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

سلام. پدربزرگ من تو روستای محل سکونتش یک سری ملک به نامش داشته و وقتی دھه 50 به تھران مھاجرت کردہ، زمین ها بلاتکلیف موندن. الان پدربزرگ من فوت کردن. چطوری میشه فھمید که این زمین ھای کشاورزی به ما میرسه یا نه؟ میتونیم استعلام بگیریم؟

0
پاسخ
جوادمحجوبان ۲نبش
جوادمحجوبان

با سلام و سپاس از زحمات شما. ما تعدادی ملک در شهر قم داریم. اما شخصی که از وراث میباشد با ترفندها و نفوذی‌هایی که دارد، املاک بیشتری را با حیله اینکه میخواهد کارهای اداری‌اش را انجام بده فروخته و از وکالت ما سو استفاده کرده. حتی وکالت خودمان را باطل کرده‌ایم، اما باز به کارش ادامه میده! چطور میتوانیم با استعلامات املاک به نام مرحوم از اطلاعات املاک باخبر شده و از کارهای غیرقانونی این شخص جلوگیری کنیم؟ با تشکر

1
پاسخ
بهزاد فیروزابادی ۲نبش
بهزاد فیروزابادی

سلام. بنده یک خونه قدیمی با سند قدیمی منگوله دار دارم. آیا فردی که از من شاکی هست میتواند استعلام دارایی من رو از ثبت بگیره؟

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

از چه طریقی میتوان از آگهی‌های ثبتی ملک و املاک آگاه شد؟

0
پاسخ
آواتار ۲نبش
کاربر میهمان

باعرض سلام باتشکروقدردانی اززحمات فراوان سازندگان این سایت با آرزوی موفقیت وترقی بیشترنظرم اینکه عالی ومفیدبوده است.. یوسفی

2
پاسخ
نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش