لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری
chevron-down
×

راه‌های مختلف استعلام انواع سند ملکی

راه‌های مختلف استعلام انواع سند ملکی ۲نبش

سامانه ثبت اسناد و املاک کشور

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان یکی از قدیمی ترین دستگاه های حاکمیتی، ماموریت تثبیت و حمایت از حقوق مالکیت مشروع و قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه را بر عهده داشته و نقش موثری در روابط و مناسبت های اقتصادی و اجتماعی و استقرار و تثبیت مالکیت ایفا میکند. این سازمان همچنین وظیفه تثبیت و مستندسازی مالکیت ها، ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری، تنظیم اسناد رسمی و وقایع ازدواج و طلاق، ثبت اختراعات، طرح های صنعتی، علائم تجاری و نشانه های جغرافیایی و نیز اجرای مفاد اسناد رسمی را بر عهده داشته و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق به عنوان نهادهای تخصصی تحت نظارت این سازمان فعالیت دارند.

استعلام سند ملک با شماره ملی

خب اول باید ببینیم هدف از این استعلام چیه؟ بعضی ها میخوان بدونن آیا ملکی به نامشون هست که خودشون خبر نداشته باشن یا نه؟ یا بخوان اطمینان حاصل کنن از به نام بودن ملکشون. چون این حق رو دارن، پس میتونن با رجوع به سازمان ثبت، استعلام بگیرن و مطلع بشن.

اما اگر بخوایم با شماره ملی شخصی دیگه استعلام بگیریم که آیا فلان ملک به نام ایشون هست یا نه، و یا برای استعلام اینکه چه ملک هایی به نام همسر یا فلان فامیل هست، این کار ها طبیعتا حق ما نیست و قابل استعلام نیست، یعنی سازمان ثبت جواب ما رو نمیده مگر توسط خود مالک، وکیل قانونی مالک یا با حکم قضایی و بنا به مصلحت ها و دلایلی.

240 میلیون تومان وام مسکن بگیر و صاحب‌خونه شو.

دریافت وام مسکن

تفاوت استعلام سند ملک با استعلام معاملات با کد پیگیری

امکان استعلام معاملات با کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد امکان پذیر است. این امکان بصورت آنلاین نیز امکان پذیر است. اما این استعلام با  استعلام سند ملکی کاملا متفاوت است.  استعلام سند ملکی جزو اطلاعات خصوصی افراد محسوب می شود. در حالی که قراردادها امکان گرفتن استعلام بصورت آنلاین را نیز دارند (در صورت داشتن کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد).  

انواع استعلامات آنلاین

با در نظر گرفتن اینکه خیلی از استعلامات باید به صورت حضوری و توسط شخص صاحب سند صورت بگیرد، استعلاماتی دیگری هم وجود دارند که می تواند بصورت آنلاین و از سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گرفت. 

تصدیق اسناد و اوراق اسناد رسمی را می توانید از طریق فرمی که در سایت سازمان ثبت اسناد موجود است، از طریق این صفحه تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی و با شناسه سند و رمز تصدیق پیگیری کنید.


استعلام دیگری که می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد بگیرید، فرم پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک می باشد. این استعلام برای تعیین آخرین وضعیت ملک کاربرد دارد.  شما می توانید با شناسه یکتای استعلام که 18 رقم می باشد این استعلام را از طریق صفحه پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک بگیرید. استعلامات دیگری مثل استعلام ممنوع الخروجی و استعلام شناسه ملی را نیز می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد کشور با در دست داشتن اطلاعات مورد نیاز سایت انجام بدهید.

وامی که به جانبازان و ایثارگران تعلق میگیره، چه شرایطی داره؟

دریافت وام جانبازی

قوانین اداره ثبت اسناد در رابطه با استعلام سند

باید بدونیم اداره ثبت حریم خصوصی افراد رو حفظ میکنه و اطلاعات شخصی اونها رو در اختیار دیگران قرار نمیده حتی نزدیک ترین بستگانشون. و این یک امر کاملا طبیعی و قانونیه  و تنها در صورتی که حکم قضایی داشته باشین این کار ها ممکنه انجام بشه. برای اطلاع از اینکه چه املاکی به نام خودتون ثبت شده باید با همراه داشتن کارت شناسایی خودتون به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنین تا اونا براتون از ثبت استعلام بگیرند.

استعلام سند تک برگی ملک

یکی از استعلامات رایجی که در زمینه مسکن وجود دارد، استعلام سند تک برگی (سند تک برگ) ملک است. برای انجام این کار می‌توانید با مراجعه به دفترخانه ثبت اسناد، استعلام لازمه را بگیرید. برای این کار لازم هست که شماره سند خودتون رو به همراه داشته باشید. همچنین می‌تونید برای این کار، از «سایت سازمان ثبت و املاک کشور» استفاده کنید.


اگر سند تک برگی نداشتیم چیکار کنیم؟

اگر سند ملک شما از نوع سندهای قدیمی منگلوله دار هست، بهتره در اسرع وقت سند منگوله دار خودتون رو به سند تک برگی تبدیل کنید. ما در 2نبش، برای «تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی» مقاله‌ی جامع و کاملی در همین زمینه نوشتیم که اگر به دنبال انجام این کار هستید و قصد دارید تا امنیت سندتون بیشتر باشه و خیالتون هم راحت‌تر باشه، توصیه میکنیم اون مقاله رو بخونید.

با تبدیل «سند منگوله‌دار» به «سند تک‌برگی» سند خونه‌ت رو معتبر کن.

دریافت سند تک‌برگی

استعلام ملک با پلاک ثبتی

یکی از مهمترین اقداماتی که در حین معامله ملک باید انجام شود، بررسی مطابقت داشتن وضعیت ملک با مشخصات مالک با چک کردن« سند ثبتی ملک» و «پلاک ثبتی» ارائه شده می‌باشد. برای انجام این کار روش‌های زیادی وجود دارد که در شرایط خاصی سازگار هستند. در ادامه یکی از بهترین روش‌هایی که با آن، کارشناس ملک از صحت اسنادی که مالک به او ارائه داده، مطمئن می‌شود را بیان می‌‎کنیم.

برای این کار بهتر است به سایت شهرداری هر شهر سر بزنید. برای مثال با مراجعه به سایت شهرداری تهران، می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد املاک و ساختمان های تهران پیدا کنید. با توجه به هماهنگی‌هایی که در سال‌‎های اخیر بین شهرداری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده اطلاعات جامع و مطمئنی در این زمینه وجود دارد و می‌توانید استعلام‌های مربوط به موقعیت و نشانی ملک را انجام دهید. پس از بازدید از یک ملک، در زیر پلاک شهرداری آن ملک، یک کد 8 رقمی نوشته شده. با در اختیار داشتن آن کد و وارد کردن آن در سامانه‌ی «پرداخت عوارض شهر تهران» می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد ملک مربوطه کسب کنید و از صحت و اعتبار سند آن مطمئن شوید.

با وارد کردن کد مذکور می‌توانید به اطلاعات زیادی از جمله؛ نام مالک، آدرس، شماره ساختمان، بلوک، محله، منطقه، مساحت زمین و مساحت بنا، پلاک ثبتی و... دسترسی داشته باشید و از درستی اعتبار آن‌ها مطمئن شوید.

نحوه دریافت کد رهگیری املاک

یکی دیگر از استعلامات بسیار مهم مربوط به سند دریافت کد رهگیری ملک است. حتما قبل از خرید و فروش ملک نسبت به دریافت کد رهگیری ملک اقدام کنید. اگر در مورد این موضوع اطلاعات ناقصی دارید، حتما «مقاله‌ی نحوه‌ی دریافت کد رهگیری ملک» را بخوانید.

بعد از «خرید» یا «رهن» خونه، چقدر باید به بنگاه املاک بدیم؟

محاسبه آنلاین نرخ کمیسیون

ثبت ملک

اگر پس از دریافت کد رهگیری ملک خود به دنبال فروش آن هستید، برای «ثبت ملک خود» میتوانید از سایت تخصصی املاک و مستغلات 2نبش استفاده کنید.


پس از استعلام سند ملک

پس از استعلام سند، ممکن است به فکر «خرید و فروش»، یا «رهن و اجاره» دادن ملک خود بیوفتید. پیش از خرید یا فروش یا رهن یک ملک، موارد زیاد و مهمی هست که بهتر است از آن ها باخبر باشید. یکی از این موارد «نرخ قانونی کمیسیون املاک در سال 98، طبق قانون جدید اتحادیه املاک کشور » هست که ممکن است هر سال و طبق قوانین جدید مسکن تغییر کرده باشد. همانطور که می‌دانید حق کمیسیون درآمد اصلی مشاورین املاک است و براساس تعرفه ای که از سوی «اتحادیه مشاورین املاک» در هر شهر وجود دارد، به عنوان کارمزد پرداخت می‌شود.

سوالات متداول

راه اول این هست که به یک دفترخانه مراجعه کنید و با ارائه کد ملی و شماره شناسایی‌تون استعلام بگیرید. راه دوم استعلام آنلاین در سامانه «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» هست.

خیر، طبق «قوانین استعلام سند» این امکان وجود نداره و فقط خود ایشان حق استعلام دارند.

اگر سند منگوله‌دار دارید، بهتر است هر چه سریع‌تر آن را به سند تک‌برگی تبدیل کرده و پس از آن استعلام‌های لازم را بگیرید.

بله. در «استعلام سند با پلاک ثبتی» به اطلاعات زیادی از ملک مانند؛ نام مالک، آدرس، شماره ساختمان، بلوک، محله، منطقه، مساحت زمین و مساحت بنا، پلاک ثبتی و... دسترسی خواهید داشت.

فرهاد آذیش ۲نبش
فرهاد آذیش

من، فرهاد آذیش، استراتژیست و مدیر ارشد محتوای ۲نبش و دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد هستم. تمام تلاشم بر این هست تا محتوای مفیدی در اختیار مخاطبان دنیای املاک و مسکن قرار بدم.

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید

مطالب پیشنهادی


69 نظر درباره این مطلب

ثبتچی ۲نبش
ثبتچی

سلام و سپاس از توضیحاتی که در مورد استعلام سند ملکی دادین. با توجه به اینکه اداره ثبت شرکت ها و اداره ثبت علامت تجاری از زیرمجموعه‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محسوب میشه، پیشنهاد میکنم در خصوص استعلام ثبت شرکتها و استعلام ثبت برند هم همینطور عالی توی سایتتون آموزش بدین. ممنون.

0
پاسخ
مجید نجفی ۲نبش
مجید نجفی

استعلام سند تک برگی 894009

0
پاسخ
مجید گمنام ۲نبش
مجید گمنام

سلام. یک قطعه زمین در خورین ورامین قریه بهنام پازوکی به متراژ 200 متر میباشد. شماره زمین در سند 38/10663 دفتر 245 به شماره ثبتی 85742 آیا این زمین موجوده؟ با توجه به سند منگوله دار شش دانگ. ممنونم پیگیری کنید و پاسخ دهید، خیلی لطف مینمایید.

0
پاسخ
کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان

سلام،  در دهۀ 60 یک زمین خریداری شده که بعد از خرید فیش داده بودن. این زمین توی یکی از شهرک ها بوده، بعد از اون اصلا سراغش نرفتیم و نمیدونیم که کجای شهرک افتاده چون توی زمان خریداری زمین ها هنوز قطعه بندی نشده بود. حالا متاسفانه فیش هم در دسترس نیست، میخواستم بدونم قابل پیگیری هست ؟

0
پاسخ
احسان افشاری فر ۲نبش
احسان افشاری فر

دیدن سند خود.

0
پاسخ
مرتضی زندی ۲نبش
مرتضی زندی

استعلام ثبتی.

0
پاسخ
ثبتینو ۲نبش
ثبتینو

سلام، ممنون. توضیحاتتون در خصوص ثبت عالی بود، فقط من شناسه یکتا رو که وارد می کنم میگه وجود نداره.

0
پاسخ
فرشاد اسدزاده ۲نبش
فرشاد اسدزاده

سلام، ارادت.

0
پاسخ
کاربر میهمان ۲نبش
کاربر میهمان

زمین با کاربری فضای سبز با متراژ بالا رو میشه تغییر کاربری داد و یا جواز ساخت بخشی از زمین رو گرفت؟ ممنون.

0
پاسخ
آ.« ۲نبش
آ.«

سلام. طبق مقالۀ شما به اداره ثبت اسناد و املاک جهت گرفتن استعلام سند ملکی با کد ملی مراحعه کردم. ولی در جواب من گفتن که به هیچ عنوان امکان انجام این کار نیست و فقط در جواب نامه دادگاه استعلام انجام میشه. لطفا راهنمایی کنید و اگر منبع قانونی و بخشنامه ای در اختیار دارید، به اشتراک بگذارید. تشکر.

0
پاسخ
نظر شما چیه؟ ۲نبش نظر شما چیه؟
اشتراک گذاری مطلب در تویتر ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در واتساپ ۲نبش اشتراک گذاری مطلب در تلگرام ۲نبش

میخوای «اشتراک رایگان» داشته باشی و مقاله‌ی بعدی‌مون رو واسه‌ت بفرستیم؟