خسارت دزدیده شدن دینام کولر آبی را موجر باید بدهد یا مستاجر؟

سلام، یه سوال دارم؟ میخواهم با دلایل معقولانه و قانونمند پاسخ دهید؟! من مستآجر هستم‌. در ساختمان شش واحدی زندگی میکنم. صاحب خونه ما کولر آبی را روی بام گذاشته بود من چند ماه که گذشت هوا گرم شد خواستم ازش استفاده کنم کولر کار نداد، همسایه رو آوردم گفت دینامش را دزدیدن. بام قفل می بود و کلید هم دست ما نبود صاحب خونه محافظ هم نگذاشته بود. خسارت را باید که پرداخت کند؟

الیاس میرزایی

11 ماه پیش

4 کارشناس به این سوال، پاسخ داده‌اند.

حسام لرد
مسکن نشیمن
درود دوست عزیز طبق ماده 486 قانون مدنی اینگونه هزینه ها با موجر می باشد مگر اینکه در اجاره نامه به شکل دیگری توافق شده باشد. بطور مثال در اکثر اجاره نامه ها متصدی دفتر مکتوب میکند که ((کلیه لولزم مصرفی و ... سالم تحیول مستاجر گردید و به همینگونه ازیشان تحویل گرفته می شود)) همین یک خط کافیست که مسولیت تهیه دینام به عهده شما شود.
11 ماه پیش
مهندس مهدی ظفریاری نژاد
مشاور املاک سعادت
سلام امروز با توجه به وضعیت اقتصادی دزدن ایفون کولر گازی و کنتور منبع اب و پمپ اب و برق و گاز تا درب اهنی و خودرو و حتی یک سیم تلفن و لامپ و.. زیاد شده و معمولا اگر خانه درب و حفاظ داشته است نگهداری ازاین موارد با مستاجر است و خسارات با مستاجر مگر اینکه حفاظ و درب نداشته است و به راحتی قابلیت دسترسی داشته است و درست تعمیرات اساسی با مالک است و اینکه ایشان باید موارد امنیتی رعایت کند ، البته اینکه شما به ایشان این موارد ضعف ساختمان روز اول اطلاع می دادید که مثلا کولر و یا پمپ اب محافظ سرقت ندارد تا ملک پرداخت کند ، در نهایت در اصل با مالک است ولی در عرفه جامعه از مستاجران میگیرند
11 ماه پیش
احسان نویدی راد
املاک آلونک
سلام دوست عزیز. طبق قانون و عرف این گونه خسارت ها با مالک هست ، البته در این مورد باید اثبات بشه ک سارقین ب پشت بام دسترسی داشته اند ک این امر با شهادت همسایگان خودتون میسر میشه.
11 ماه پیش
مهندس محمد ترابی
مشاور حقوقی و کارشناس دادگستری
باسلام.برابر قانون تملک اپارتمانهاو متون قولنامه شما تعمیرات کلی ساختمان مثل دربها. سبستم گرمایش و سرمایش .واسانسور و.. با مالکه و مستاجر هزینه های مصرفی مثله شارژ .نظافت و برق عمومی و لامپهای سوخته و.. با مستاجره.حالا باید اثبات بشه که دزدیده شدن موتور کولر بخاطر سهل انگاری کی بوده که چون جز تاسیسات ساختمانه با مالکه .
11 ماه پیش

سوال ملکی دارید؟

2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.