فروش ملک مسکونی-تجاری به صورت مشاع

با سلام ملکی دارای 5 دربند مغازه است. ابتدا یکی از مغازه ها به صورت سرقفلی توسط علی خریداری میشود.(سرقفلی آن به علی به صورت محضری منتقل می شود) بعد از مدتی، تمام این ملک، توسط علی و برادرش احمد به صورت مساوی (3 دانگ 3دانگ) خریداری می شود. (مغازه ها دارای سند جداگانه نیستند و کل ملک یک سند مشا دارد که در آن قید شده، یک خانه به متراژ فلان و تجاری به متراژ فلان. تفکیک شده نیست). آیا آن سرقفلی هنوز اعتبار دارد و سند جداگانه محسوب می شود؟ برای مثل علی فوت می کند و وراث علی سه دانگ کل ملک که به نام علی بوده را را به نام خود انتقال می دهند، آیا نیاز است آن سرقفلی جداگانه سند بخورد و مراحل قانونی اش طی شود؟

بهنام

5 ماه پیش

2 کارشناس به این سوال، پاسخ داده‌اند.

سعید طیبی
املاک سراسری مبین مشهد
سلام دوست عزیز چون تماما ملک امدن دو برار خریدن از حالت سرقفلی خارج شده مگر اینکه فرض علی میخرید و نسبت به سهم مغازه به صورت سرقفلی مجدد انتقال میدادن حالا که کل ملک توسط دو برادر خریداری ششده دیگه ان حق برای دو برادر محفوظ است و مالک هیچ گونه حقی نسبت به ان سرقفلی ندارد
5 ماه پیش
بهزاد
ممنون از پاسخ شما. اگر آن سرقفلی به نام شخص غیر بود هم همین شرایط بود؟ چون اکثر دعاوی سرقفلی به همین شکل است. با اینکه ملک منتقل شده است باز هم آن شخص که از قبل سرقفلی به نامش بوده، حاکم می شود منتظر پاسخ شما هستم
مهندس مهدی ظفریاری
مشاور املاک سعادت
در موارد فوق بهتر بود در قرار داد دو موارد قبلی نیز ذکر میشود که چنین حقی رو علی دارد ولی در نهایت مهم مدارک است که حالا قولنامه سند و.. داشته باشد و بتواند اثبات کند ولی متاسفانه مشاور شما دقت کافی و تسط کافی نداشته که همون حق سرقفل مغازه فلانی هم قبلا به علی طی قرار داد فلان واگذار شده ایا ان هم جزء 3 دانگ است و یا جدا است در نهایت میتوان قرار داد موارد فوق را ÷یوست نمود و حتی به تایید شریک طرف مقابل نیز رساند که چنین حقی رو علی دارد یا نه امروز با هم توافق کردن و..
5 ماه پیش

سوال ملکی دارید؟

2nabsh logo
راهی سریع و مطمئن برای خانه‌دار شدن

در ۲نبش بین صدها هزار آگهی ثبت‌شده جست‌وجو کنید، به سرعت ملک مورد نظرتون رو پیدا کنید و برای انجام معامله‌ای مطمئن، با مشاورین املاک معتمد و متخصص شهرتون در ارتباط باشید.

نماد اعتماد الکترونیکی