لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

کمیسیون اجاره ملک چطور محاسبه می‌شود؟

حق کمسیون رهن مبلغ 45.000.000 تومان چقدر هست؟

2nabsh ads 2nabsh ads
4 پاسخ برای این سوال پاسخ بدید
املاک سراسری مبین مشهد

سلام
ده روز اجاره به از هر طرف قراداد
حدود450 هزار هر طرف قراداد

مسکن پناهی

500ت از هر طرف
مجموعا 1ت

مشاور املاک سعادت

سلام
املاک سعادت
((ارائه دهند خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد))

*** در واقعیت کمیسیون قولنامه به دو صورت و یا شیوه محاسبه میشود .
اولی - عرفه بازار مشهد 1 درصد مبلغ خرید از هر طرف برای مبالغ تا 500 م و برای مبالغ بالاتر نیم درصد مبلغ از هر طرف میباشد.( لازم به ذکر است حتما قولنامه با کد رهگیری دریافت کنید)

دوم-ولی از نظر قانونی صنفی مشاورین املاک و طبق نرخنامه سه دهم درصد یعنی از 100 م مبلغ فروش 330 هزار تمان از هر طرف و سقف دریافت این مبلغ هم 2180 هزار تومان است ( البته این نرخنامه هنوز هم معیار قانونی در صورت شکایت طرفین به دلیل دریافت کمیسیون بیشتر میباشد)

*****
خلاصه داستان کمیسیون املاک این است که آخرش هم توافقی است با رضایت هر سه طرف دریافت میشود.
چون نرخنامه املاک قدیمی است ولی در هر صورت معیار قانونی همون سه دهم درصد میباشد البته در مورد تغییر درصد کمیسیون املاک در مشهد کارهای شده ولی هنوز قانون و ابلاغ نشده به دلیل خاصی ولی تا جای اینجانب اطلاع دارم انشاااله تمام کمیسیون کشور احتمال دارد یک درصد عرف بشود چون در واقعیت املاک این کمیسیون دریافت می کنند و با این کمیسیون می توانند هزینه زندگی خود را تامین کنند.
برای اجاره هم معمولا 10 روز تا 15 روز طبق عرف
و طبق نرخنامه و قانون 7 روز اجاره کمیسیون هر طرف میباشد
تمدید قانون صنفی 3 روز در نرخنامه
تمدید عرفه بازار 5 تا7 روز

نکته بسیار مهم تر از مبلغ پرداخت کمیسیون نحوه و دقت تنظیم متن قولنامه با مشخصات کامل ( مثلا آدرس ملک به صورت ثبتی و دقیق تنظیم شود+ به ترتیب شهر مشهد ،منطقه ؟بخش ثبتی؟ و پلاک اصل؟ و پلاک فرعی؟ کد پستی ملک ؟ و یا مشخصات کامل طرفین و یا مدارک مالکیت و هویتی و مالی حتما تصدیق شود و... ) قولنامه خرید و فروش و اجاره نامه ملک در نهایت دریافت کد رهگیری از سایت معاملات املاک کشور میباشد که الزامی است.

****متاسفانه در هر محله و منطقه تعداد زیادی املاک وجود دارند که هر روز روبه افزایش هستند که بدون رعایت هیچ قانونی در حال تنظیم قرار دادها هستند و بیشتر مشتری ها فقط با اکتفا به یک گپی رنگی نصب شده به عنوان جواز به چنین املاکی اعتماد می کنند( درصورتی که چنین کپی رو میشود به راحتی تهیه کرد ) و با تنظیم قولنامه دست نویس( که به راحتی به قیمت 60 هزارتومان هر دست برگ ها) سرمایه یک عمر تلاش خود را دریک معامله از دست می دهند و بعد از شکایت تاز متوجه میشوند چه کلاه بزرگی سرشان رفته است .****
****تنظیم قولنامه که از همه جهات بدون ایراد باشد کار مشاور املاک تخصصی میباشد.

گسترش نیوز - رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در گفتگو با گسترش نیوز کارمزد مشاوران مسکن کاهش یافت + جزئیات نرخ جدید

انتشار : ﺳﻪشنبه, 25 شهریور 1399

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان: تکلیف کارمزد مشاوران مسکن بعد از مدت‌ها بحث، بررسی و مذاکره مشخص شد. کاهش کارمزد مشاوران با اکثریت آرا به تصویب رسید و تک‌نرخی شد.

بسیاری از طرفین قراردادهای ملکی، از بالا بودن کارمزد مشاوران مسکن، آن هم در شرایطی که قیمت مسکن به شدت و به طرزی بی‌سابقه، افزایش داشته است گله‌مند هستند. تخطی از نرخنامه قبلی با اعتراضات بسیاری مواجه بود با این حال مشاوران مسکن با تکیه بر این استدلال‌ که حجم معاملات کاهش یافته است به دنبال افزایش بیشتر کارمزدها بودند. اکنون رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در گفتگو با گسترش نیوز از کاهش کارمزدها خبر می‌دهد. برای اطلاع از جزئیات این موضوع با گسترش ‌نیوز همراه باشید.

مخالفت قاطع با افزایش کارمزد

مهدی نجف‌پور، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اظهار داشت: «چندی پیش و به دنبال وصول خبری مبنی بر تقاضای افزایش کارمزد مشاوران مسکن، این موضوع در دستور کار انجمن قرار داده شد. در همین راستا این موضوع دیروز در جلسه کمیسیون نظارت در استان تهران به بحث و بررسی گذاشته شد. در این جلسه اعضای انجمن به خوبی از حقوق مصرف‌کنندگان دفاع کردند. موضع انجمن آن بود که نه‌تنها مخالف افزایش کمیسیون مشاوران مسکن هستیم بلکه نرخ کنونی هم باید کاهش یابد. ما با استناد به چهار دلیل مهم، خواستار کاهش کارمزد شدیم. خوشبختانه، پیگیری‌ها، مذاکرات و گفتگوها نتیجه داد و در نهایت به اتفاق آرا نرخ کارمزد مشاوران املاک مقداری کاهش یافت».

کارمزد نیم درصد شد

مهدی نجف‌پور، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در تشریح بیشتر این موضوع گفت: «مقرر شد که کارمزد معامله ملکی، نیم درصد باشد. بر این اساس بیست و پنجم صدم درصد از کارمزد مشاور مسکن به عهده خریدار و بیست و پنجم صدم درصد باقیمانده به عهده فروشنده خواهد بود. نرخ جدید، علی‌رغم اعتراض و مخالفت اعضای اتحادیه مشاوران مسکن به تصویب رسید. نرخ گفته‌شده قبلاً در معاملات تا سقف 500 میلیون تومان، معادل نیم درصد و در معاملات بالای 500 میلیون تومان، بیست و پنجم صدم درصد برای هر یک از طرفین قرار بود».

تخلف را گزارش کنید

به این ترتیب اکنون نرخ کارمزد مشاوران مسکن تک‌نرخی و یکسان شده است. رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان ضمن بیان این موضوع افزود: «مصوبه، ظرف امروز و فردا ابلاغ می‌شود تا رسمیت باید. بعد از ابلاغ مصوبه هر یک از واحدهای صنفی که از مصوبه و نرخ جدید تخطی کنند متخلف به شمار می‌آیند و شهروندان برای شکایت می‌توانند به مراجع ذی‌ربط که انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران از آن جمله است مراجعه و شکایات خود را مطرح کند».

عدم صدور فاکتور همچنان تخلف است

وی در ادامه افزود: «تخلف عدم صدور فاکتور هم همچنان یک تخلف صنفی به شمار می‌آید. امیدواریم که این اقدامات و پیگیری‌ها، به لحاظ روانی؛ تاثیر مفیدی به جا بگذارد و باعث شود که مردم و مصرف‌کنندگان خود را تنها ندانند و بدانند که انجمن حمایت همه سعی خود را برای دفاع از حقوق آنها به عمل می‌آورد. امیدواریم تلاش‌های دیگر هم به نتیجه برسد و منافع عموم مردم به خوبی تامین شود. در شرایط کنونی که با تورم و نابسامانی اقتصادی مواجه هستیم امید می‌رود که کاهش کارمزد معاملات مسکن بتواند به سهم خود، نقش مثبتی بازی کند و جامعه را کمی امیدوار کند».

کارمزد تمدید اجاره هم کاهش یافت

وی در ادامه افزود: «در ضمن کارمزد مشاوران املاک جهت تمدید اجاره‌نامه برای سال‌های دوم به بعد هم به نصف میزان قبلی کاهش پیدا کرد. قبلا یک چهارم میزان اجاره یک ماه از هر کدام از طرفین دریافت می‌شد اما بر اساس مصوبه جدید باید از این به بعد یک هشتم اجاره یک ماه از طرفین اخذ شود. همچنین تنظیم متمم برای قراردادها هم رایگان خواهد بود».

به نظر می‌رسد که با تصویب نرخ جدید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های طرفین قراردادهای ملکی برطرف شده است. اکنون باید دید که کم و کیف نظارت سازمان‌ها و نهاد‌های ذیربط و متولی بر اجرای نرخ جدید چگونه خواهد بود.

املاک دلتا

تقریبا یک تومان از دو طرف