لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

محله خزانه بخارایی تهران

محله خزانه بخارایی از محله های قدیمی تهران به شمار می رود که در منطقه ی 16 واقع شده است. این محله که بخشی از هویت تهران قدیم را با چهره ی رنجور و زحمت کشیده ی قشر کارگر، تشکیل می دهد با وجود قابلیت رشد بسیار اما همچنان در شرایط قبلی و نا به سامان خود باقی مانده است. 

از ابتدا، این محله در مجاورت دیوارهای آجری بلندی که برای دروازه ی شهر تهران می ساختند، قرار داشت و به همین علت کوره های آجرپزی زیادی را در خود جای داده بود. اما با گسترش شهر و پیشروی مرزهای قدیمی، حالا خزانه بخارایی در خود شهر تهران و حدودا نزدیک به مرکز آن واقع شده است.  

نام اولیه ی این محله، فرح آباد بود که بعدها نام فامیلی مهدی و عباس خزانه که از مالکین اصلی این اراضی بودند، روی آن قرار گرفت. ساکنین محله خزانه بخارایی را، از گذشته تاکنون قشر ضعیف تر جامعه به لحاظ اقتصادی تشکیل می دهد و با وجود یک سری از بازسازی های شهرداری مانند تبدیل گود حسین تفتی به پارک شهدا، باز هم بسیاری از فعالیت هایی که می تواند به سبب وجود کارخانه های قدیمی در این محله و قشر زحمتکش خود داشته باشد، از آن محروم شده است. 

به هر سبب محله خزانه بخارایی در جنوب تهران، از بخش های شهر است که مردمان کوشا و زحمتکشی را در خود جای داده است و ستاره های بزرگی را با وجود محدودیت هایش به جامعه تحویل داده است.

محله خزانه بخارایی تهران ۲نبش

وضعیت بازار مسکن در محله شهرک بخارایی

وجود خرابه هایی از کارخانجات قدیمی مانند روغن نباتی قو یا آدامس خروس و ... موجب شده است که بافت محله خزانه بخارایی همچنان قدیمی بماند و از سایر نقاط شهر پچیشرفت کندتری در ساخت و ساز داشته باشد. این یکی از مواردی است که سبب پایین آمدن قیمت آپارتمان یا حتی قیمت خانه های ویلایی در این منطقه می شود و محله خزانه بخارایی را به گزینه ی به صرفه ای از لحاظ اقتصادی تبدیل کرده است.

نقشه‌ شهرک بخارایی تهران

محله خزانه بخارایی در منطقه ی 16 تهران، در نزدیکی جنوب پایتخت قرار دارد که در شمالش محله باغ آذری و در جنوب آن محله علی آباد جنوبی واقع شده است. در عین حال غرب آن با علی آباد شمالی و نازی آباد و شرق آن با شهرک بعثت محدود شده است.

دسترسی

با وجود دور بودن نسبی این محله از مرکز شهر، اما از لحاظ دسترسی محله خزانه بخارایی موقعیت مناسبی دارد. برای وسایل نقلیه شخصی بخاطر نبود محدودیت ترافیکی رفت و آمد آسان استو در عین حال ایستگاه های مختلف تاکسی و اتوبوس هم دسترسی به آن را آسان کرده است. این محله دارای ایستگاه مترو نیز می باشد.

امکانات

محله خزانه بخارایی بخاطر قدمت نسبتا زیادش انواع امکانات را در طی زمان دارا شده است. با این حال وجود ترمینال جنوب در این محله باعث ایجاد امکانات رفاهی زیادی برای ساکنین و مسافران ترمینال شده است. وجود پارک بسیار وسیعی نیز در این محله، بر چهره ی آن اثر گذاشته و مکان مناسبی برای گذران وقت ساکنین است. همچنین مسافرین ترمینال جنوب نیز از وجود آن لذت می برند. بیمارستان بزرگ آیت االه کاشانی نیز نیازهای درمانی این محله و سایر افراد نزدیک آن را با وجود بخش های تخصصی زیادش، رفع کرده است. مجتمع قضایی، مدارس مختلف در تمام پایه ها و امکانات ورزشی و ... نیز در محله خزانه بخارایی وجود دارند.

مکان‌های دیدنی

پارک 52 هکتاری بعثت محله خزانه بخارایی که قدمت زیادی هم دارد، طبیعت بسیار زیبایی را در این محله بوجود آورده است که مجموعه ی غنی ای از گیاهان و درختان را شامل می شود. علاوه بر این طبیعت، امکانات تفریحی زیادی نیز در این پارک وجود دارد از جمله قطار سراسری ای که بازدید از این پارک بزرگ را لذت بخش تر کرده است. باشگاه های کشتی گیری قدیمی محله خزانه بخارایی نیز که از دل آنها قهرمانان ملی زیادی بیرون آمده هم هم اکنون در این محله در حال فعالیت هستند و مورد استفاده ی هم جوانان محله و هم بزرگان بازنشسته از این کشتی قرار می گیرند. مراکز خرید بسیاری با انواع فروش انواع کالا از خوراکی تا پوشاک از بخش های پر تردد محله ی خزانه بخارایی است.

نظرات کاربران

امتیاز محله خزانه بخارایی تهران
 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
  معمولی
 • بافت فرهنگی
  معمولی
 • امکانات رفاهی
  معمولی
 • میزان ترافیک
  معمولی

تجربیات شما درباره محله خزانه بخارایی تهران به افرادی که دنبال آشنایی با این محله هستند کمک زیادی می‌کنه. اگه در این محله زندگی کردید یا می‌کنید، نظر شما به عنوان ساکن این محله ثبت میشه.

نظر شما درباره محله خزانه بخارایی تهران

 • دسترسی به حمل‌و‌نقل عمومی
 • بافت فرهنگی
 • امکانات رفاهی
 • میزان ترافیک

امتیاز کلی شما

کاربر مهمان ۲نبش
کاربر مهمان در این محله زندگی کرده
09 خرداد 99

از نظر من، از همه لحاظ محله خزانه بخارایی عالیه.

خیابان‌های اطراف شهرک بخارایی تهران

اینستاگرام ۲نبش

دنبال کنید